Vilniaus naujakurių dilema: naujos statybos ar senos statybos butas?

Tarp nesibaigiančių ginčų objektų, tokių kaip vasaros ar žiemos laikas, višta ar kiaušinis, „Žalgiris“ ar „Rytas“, be didesnių nesutarimų galime įterpti amžiną būsto ieškančių gyventojų dvejonę: rinktis naujos statybos, tačiau mažesnio ploto, ar seniau statytą, bet erdvesnį butą?

Specialistų teigimu, leidžiant vakarus prie nekilnojamojo turto skelbimų svarbu pasverti daugybę skirtingų faktorių.

„Kiekvienas pirkėjas turėtų racionaliai įsivertinti, kokie atrankos kriterijai jam svarbiausi: kaina, plotas, vieta, aplinka, inžineriniai sprendimai, išplanavimas, energetinis efektyvumas, vieta automobiliui ir vaikų žaidimams, bendruomenės erdvės – egzistuoja dešimtys parametrų, jų svarbumą susidėliojus galima susikurti aiškią viziją, kurią belieka įgyvendinti“, – vardija vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ pardavimų direktorius Mantas Umbrasas.

Didesnė kaina ar užprogramuotos problemos

Vienas iš svarbiausių kriterijų pirkėjams renkantis nekilnojamąjį turtą tebėra kaina. Anot rinkos specialistų, dažniausiai Vilniuje nuperkami butai taip vadinamuosiuose miegamuosiuose rajonuose, kur senos ir naujos statybos pastatuose kaina už kvadratinį metrą gali skirtis nuo kelių šimtų iki pusės tūkstančio eurų.

„Šiuo metu sostinėje miegamuosiuose rajonuose senos statybos butai kainuoja apie 900– 1200 eurų už kvadratinį metrą, o naujos – apie 1300–1700 eurų“, – skaičius atskleidžia didžiausios turto vertinimo bendrovės Lietuvoje „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Audrius Šapoka.

Jo pastebėjimu, senos ir naujos statybos pastatų palyginimas savaime negarantuoja, kad senas daugiabutis namas būtinai bus nekokybiškas, o naujas – tik geras.

„Tačiau paprastai sovietinės statybos namai iš tiesų turi prastesnę šilumos ir garso izoliaciją, šviežio oro cirkuliaciją, ne tokį patogų arba šiuolaikiškų poreikių neatliepiantį vidaus išplanavimą, senas ir dažnai gerokai susidėvėjusias inžinerines sistemas, o laiptinės dažnai bus nerenovuotos, jų būklė, kvapai ir apskritai estetinis vaizdas – nepatrauklus.

Senesnių daugiabučių, ypač aukštesnių, devynių aukštų, namų kvartaluose didelė problema yra automobilių stovėjimas. Tai natūralu, kadangi didelė dalis tokių daugiabučių rajonų buvo suplanuoti neatsižvelgiant į tokį automobilių stovėjimo vietų poreikį, koks bus reikalingas po kelių dešimčių metų“, – pagrindines problemas pažymi A. Šapoka.

Kita vertus, pastebi specialistas, iš tiesų aktyvios bendrijos tuo rūpinasi pačios ir siekia arba renovuoti namus, arba bent iš dalies spręsti namo aplinkos, parkingo, pastatų inžinerijos modernizavimo problemas. Vis dėlto, kai kurios problemos – kaip aplinkos erdvės nefunkcionalumas – yra tiesiog užprogramuotos dar planavimo stadijoje.

M. Umbraso teigimu, šiuolaikiniai nekilnojamojo turto plėtotojai turėjo pakankamai laiko ir patirties įvertinti didžiausią miegamųjų rajonų problematiką, todėl dabar statomi būstai dar planavimo stadijoje eliminuoja didžiąją dalį trukdžių. Kitas dalykas – pasikeitę dabartinių naujakurių lūkesčiai formuoja naujus iššūkius vystytojams.

„Pavyzdžiui vystant „LightHouse III“ projektą Šeškinės ir Fabijoniškių sandūroje parkavimo vietų poreikis buvo sprendžiamas automobilius iškeliant į požemines aikšteles, o vietoje jų sukuriant poilsio, bendruomenės laisvalaikio ir vaikų žaidimo erdves, kai kada – ir ant stogų. Taip plėtotojai vienu sprendimu eliminuoja kelias problemas“, – sako žinovas.

Svarstykles kiek išlyginti gali renovacija

Kitas svarbus kriterijus, kurį mini specialistai, taip pat atsiremia į pinigus. Energetiškai efektyvus namas su kiekviena sąskaita piniginėje sutaupo sumą, kuri metu pabaigoje gali pasiekti ir keturženklę išraišką, palyginus su ne tokiu efektyviu pastatu. Tad jeigu naujos statybos namuose dažniausiai bus taikomos terminį efektyvumą didinančios priemonės, iš karto sumontuoti aukštomis izoliacinėmis savybėmis pasižymintys langai, o butuose įdiegtos individualios šildymo sistemos bei išmanūs sąnaudų stebėjimo sprendimai, tai renkantis būstą senesniuose pastatuose patartina kritiškai įvertinti jų būklę ir pasidomėti renovacijos perspektyvomis.

„Taupumas priklauso nuo namo būklės ir šildymo tipo. Renkantis butą sename name, verta atkreipti dėmesį, kad išlaidų skirtumai bus mažesni, jei daugiabutis yra kompleksiškai renovuotas: pakeisti viso namo butų ir laiptinės langai, apšiltintos sienos, stogas, pamatai, rūsio lubos, netgi vamzdynai, kapitaliai renovuotas ir modernizuotas šilumos mazgas, šilumos kiekį reguliuojantis pagal lauko temperatūrą. Tokiu atveju energetinis namo efektyvumas gali prilygti ir visiškai naujam, moderniam pastatui. Kitu atveju išlaikymo sąnaudos, lyginant su analogiško ploto butu naujame name, gali skirtis keliais šimtais, retesniais atvejais perkopiant ir 1000 eurų per metus“, – skaičiuoja A. Šapoka.

Jo teigimu, kruopštus įvertinimas, ar senas namas renovuotas, ar ne, ir kokie darbai jame atlikti renovacijos metu, gali nulemti ir galimybę būstą nesunkiai parduoti ateityje. Be šio kriterijaus, suprantama, vienas svarbiausių ilgalaikėje perspektyvoje yra namo vieta.

„Arčiau centro esančiuose rajonuose (Žirmūnuose, Antakalnyje) senos statybos mūrinių namų likvidumas ir ilgalaikėje perspektyvoje neturėtų mažėti. Nors vien namo statybos metai savaime neparodo išliekamosios vertės – šiandien rinkoje galima rasti visiškai naujus, bet kokybiniais parametrais tikrai ne ką geresnius už seną statybą projektus, tačiau žvelgiant bendrai, be abejo, išliekamoji vertė ir likvidumas yra didesnis kokybiškai pastatytų naujos statybos daugiabučių nei senų namų“, – teigia A. Šapoka.

Kas ką perka?

Ekspertų teigimu, tipiškas naujos statybos būsto pirkėjas yra 25-40 metų amžiaus, dažniausiai turtą įsigyjantis su banko paskola.

„Mūsų statistika rodo, kad „LightHouse“ projektuose 26-35 m. amžiaus pirkėjai sudaro didžiausią grupę – apie 40 procentų. Dažnai tai – jaunos šeimos arba jų dar nesukūrę, tačiau pirmąjį nuosavą būstą perkantys asmenys“, – duomenimis dalijasi M. Umbrasas.

A. Šapokos teigimu, paprastai tokius butus perka šeimos, kurių pajamos viršija bent 2 000 eurų. Tokie pirkėjai renkasi naujos statybos būstą arba kotedžus miesto periferijoje.

„Senos statybos namuose butus dažniau renkasi 30-45 metų amžiaus naujakuriai, kurie taip pat naudojasi kreditavimu, tačiau, mūsų pastebėjimu, tokių pirkėjų santykinai yra mažiau nei perkančių naujos statybos butus“, – apibendrina A. Šapoka.

Nemokami Vilniaus skelbimai

Darnu Group
AUDRIUS ŠAPOKA NEKILNOJAMAS TURTAS VILNIAUS DAUGIABUČIAI MANTAS UMBRASAS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Turbūt 90 procentų planetos gyventojų iškart atsakytų į klausimą apie mėgstamiausią spalvą. O ar kada nors pagalvojote, kodėl kartais žmonėms patinka būtent ta viena ir vienintelė spalva? Pasirodo, tai gali atskleisti ne tik jūsų skonį daiktams, bet ir tam tikrus asmenybės bruožus, apie kuriuos galbūt net patys nežinojote. Taigi raskite savo mėgstamą spalvą sąraše ir skaitykite apie savo asmenybės paslaptis. Juoda Jei jūsų mėgstamiausia spalva yra juoda, t...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnams įkliuvo du vagystėmis įtariami vyrai. Jų namuose kratų metu rasta ir paimta, įtariama vogtų, įvairių daiktų: tamsiai pilkas dviratis „Rock Machine“ (viršutinis rėmo vamzdelis, pobalninis bei apatinis rėmo vamzdžiai bei apatinių šalių dalis yra perdažyti matiniais pilkais dažais. Ant dviračio vairo yra sumontuotos „Shimano Alivio“ pava...
Sportas
Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubas pasiekė susitarimą su 30 metų vidurio saugu iš Ispanijos Cristianu Portilla, kuris per savo karjerą yra žaidęs ir Ispanijos čempionate. „Žalgirio” naujokas karjerą pradėjo Santandero „Racing” klube ir aukščiausioje Ispanijos lygoje debiutavo būdamas vos 17 metų. Jis taip pat buvo nuolat kviečiamas į U-17 rinktinę, kurios gretose pelnė vieną įvartį. „La Liga” čempionate C. Portilla, atstovaudamas „Racing” ir Chichono „Spor...
Laisvalaikis
XIX a. septintojo dešimtmečio pradžioje Vilnių pasiekęs geležinkelis sąlygojo pietinio prekybinio ir pramoninio priemiesčio augimą. Už geležinkelio kūrėsi darbininkų gyvenvietė. Priemiestyje turėjo žemes viena žymiausių LDK didikų giminių – grafai Tyzenhauzai, Pšezdzieckiai (Przeździeccy), kurių vardu 1916 m. pavadinta ir gatvė. Tyzenhauzai – sena Vokietijos riterių giminė, pasak padavimų, gyvenusi Holšteine ar Vestfalijoje. Dalis šios giminės riterių XII...
Įvykiai
Vilnius gedi pirmadienį mirusio kaimyninės Lenkijos Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus. Rytoj į Gdanską išvyks ir laidotuvėse dalyvaus sostinės meras Remigijus Šimašius, o šiandieną Vilniuje prasidėjo minėjimo renginiai: Trijų Kryžių paminklas nušviestas Gdansko miesto vėliavos spalvomis, vakare ant Rotušės fasado įjungta videoprojekcija, skirta atminti broliško miesto merą. „Pawelas buvo išskirtinis žmogus ir politikas, per daugelį savo veiklos metų užsita...
Verslas
2018 m. Vilniuje atidaryti keturi A klasės biurų pastatai centrinėje miesto dalyje. Prestižinių biurų poreikis dominuos ir šiemet, bet intensyvi konkurencija šiame segmente skatina NT vystytojus keisti kryptį ir orientuotis į B klasės pastatus, kurių vakansija nuosekliai mažėja jau antrus metus iš eilės, skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje 2018 m. IV ketvirčio Vilniaus biurų rinkos apžvalgoje „Vilnius Offic...
Įvykiai
Nuo sausio 21 d. lopšelio-darželio „Pasaka“ filiale Žirmūnų seniūnijoje (Žirmūnų g. 110) atidaromos trys naujos grupės. Daugiau kaip pusė šimto (54) mažųjų vilniečių kviečiami lankyti 1,5-3, 2-3 ir 2-4 metų amžiaus grupes. Į lopšelį-darželį jau priimta 30 mažųjų vilniečių. „Siekdama pateisinti tėvelių lūkesčius ir plėsti ikimokyklinio ugdymo tinklą Žirmūnų seniūnijoje, savivaldybė išsinuomavo pastatą, nupirko naujus baldus, edukacines priemones, žaislus ir...
Laisvalaikis
Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai” jau keturioliktąjį kartą pakvietė susipažinti su festivalio programa, svečiais bei pakalbėti apie prancūzišką kultūrą. Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jean-Marie Sani atskleidė, kad šiais metais be pagrindinės programos žiūrovai galės išvysti ir dvi retrospektyvas. Režisieriaus, lyginamo su Alfredu Hitchcock'u,  Henri-Georges'o Clouzot filmų retrospektyva bei, aktorės, kuriai pernai būtų suėję 80 metų, Rom...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato kriminalistams įkliuvo jaunas įžūlus plėšikas. Policijai gerai žinomam, anksčiau ne kartą teistam įtariamajam paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas 3 mėnesiams. Pareigūnai pastebi, kad pastaruoju metu nuo plėšimų dažniausiai nukenčia moterys ir garbaus amžiaus žmonės, dieną sekami iki laiptinių ir užpuolami iš už nugaros ir net smaugiami. Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo va...