User views view_news rubric_id news_rubric_id 11

Naujas Vilniaus senamiesčio restoranas lankytojus stebins meno kūriniais

„Norisi, kad žmonės žiūrėtų ne tik į lėkštę, bet ir į meno kūrinius“, – taip sprendimą restorane įkurdinti šiuolaikinius paveikslus aiškina jaunosios kartos restoranų verslo atstovas Lukas Slavėnas (Dūda Gulijevas). Vilniaus senamiestyje duris naujai atvėrusiam rustic style barbecue restoranėliui jis pasirinko vilniečio tapytojo Vytauto Tomaševičiaus darbus.

Kartais pats dūšią ant drobės išlieti mėgstantis verslininkas sako norintis, kad meno kūriniai būtų labiau vertinami. „Pastebiu, kad autoriams Lietuvoje sunku pragyventi ir uždirbti tiek, kiek jie yra verti. O štai per tokį maitinimo verslo ir meno bendradarbiavimą galime atverti dar vieną nišą kūrybai. Juk restoranų erdvės dažnai stovi neišnaudotos arba išnaudojamos bet kaip, be gilesnio sumanymo, tad galbūt šiuolaikinio maisto ir meno viename koncepcija galėtų būti ateitis“, – svarsto pripažinimą Jungtinėje Karalystėje pelnęs jaunasis šefas.

Paveikslai iš naujausio V. Tomaševičiaus kūrybinio etapo verslininkui pasirodė lyg specialiai sukurti naujajam dvidešimt kelių vietų restoranui. Jie neiškrenta iš bendro interjero ir nesudaro didelio kontrasto patalpoje dominuojančiam medžiui, plytoms, metaliniams elementams. Juo labiau kad viename iš kūrinių vaizduojamas pilkas miškas, nupieštas autorine skaitmeninio impresionizmo maniera, pasak V. Slavėno, tiksliai atspindi jo vadovaujamų restoranų koncepciją.

V. Tomaševičius

„Miškas yra pagrindinis mūsų arkliukas, – sako virtuvės virtuozas, kurio pirmasis restoranas – sezoninė terasa Valakampių miške prie upės – išsyk pelnė lankytojų simpatijas. – Paveiksle matoma lova, šaldytuvas – grynai kaip namai miške. Plius medžio motyvai, spalvos, šiek tiek netvarkos, kurios ir pas mus yra“, – drąsiai ir savaip interpretuoja šiuolaikinius tapybos kūrinius verslininkas.

V. Tomaševičius - Dvi sekos

„The Owls“ lankytojus šeimininkas pasirengęs stebinti ne tik šiuolaikinio meno kūriniais, bet ir nauja atviros virtuvės koncepcija, kai lankytojui prieš akis atsiveria visa maisto gaminimo erdvė. Joje prie didelio stalo vienu metu ir gaminama, ir valgoma. Klientas turi galimybę pamatyti, kaip vyksta maisto ruošimo procesas, pakalbėti su virėju, paklausti apie tam tikrus technologinius sprendimus ir įsitikinti, kad kartais maistą paruošti šefas užtrunka ne iš dyko buvimo.

V. Tomaševičius - Die Ostalgie

Paveikslais už maistą? Kodėl gi ne!

Jaunosios kartos lietuvio verslininko idėja apjungti šiuolaikinį maistą ir meną nėra kažkuo ypatinga ar juolab nauja. Patiems geriausiems tokio bendradarbiavimo pavyzdžiams jau sukako arba tuoj sukaks 100 metų. Trumpai pažvelkime į keturias dėmesio vertas vietas Europoje, kuriose verta gėrėtis ne tik tuo, kas yra lėkštėje.

„La Colombe D’Or“ (Provansas, Prancūzija)

Lankydamiesi Nicoje būtinai susiraskite viešbutį ir restoraną „La Colombe D‘Or“. Ypač, jei esate menininkas – gali būti, kad sulauksite pasiūlymo vietoj pinigų susimokėti kūriniais.  

Iš pažiūros kuklus viešbutis ir restoranas išaugo iš prieš 100 metų įkurtos kavinės-baro. Per tuos metus  vieta pelnė solidžią reputaciją ne tik tarp gastronomijos žinovų, bet ir tarp šiuolaikinio meno gerbėjų. Viskas labai paprasta: kavinukės įkūrėją artima draugystė siejo su tokiais menininkais kaip Léger‘as, Braque‘as, Matisse‘as, Picasso, Calder‘as and Miró. Iš jų įžvalgusis verslininkas vietoj pinigų už maistą ir gėrimus mieliau paimdavo paveikslą – taip per šimtą metų restoranėlis virto tikru šedevrų lobynu.

Fernand Leger

Virš įėjimo po šiai dienai kaba įkūrėjo pritaisyta iškaba su gana tiesmukiška žinute: „Čia laukiami atėjusieji pėsčiomis, atjojusieji arba atsinešusieji paveikslą“. Tradicija menu atsilyginti už parodytą svetingumą tebegalioja, tad šimtametė kolekcija laikas nuo laiko pasipildo jaunosios kartos kūrėjų darbais.

„Kronenhalle“ (Ciūrichas, Šveicarija)

Tūla ponia Hulda Zumsteg šį restoraną atidarė beveik prieš 100 metų. Įsikūręs buvusios aludės vietoje, restoranas netruko tapti garsių ir turtingų traukos vieta – vien ko vertos tokios lankytojų pavardės kaip Coco Chanel, Albertas Einsteinas ar Sigmundas Freudas! Sklando legenda, kad būtent šiame restorane prie 17-ojo stalelio Jamesas Joyce‘as parašė didžiąją savo kultinio romano „Ulisas“ dalį. Rasti stalelį neturėtų būti sunku – vietą žymi ant sienos kabantis rašytojo portretas.

Kalbama, kad šeimininkė Hulda restorane tiekiamą maistą noriai mainydavo į meno kūrinius, o jos sūnus Gustavas ir pats pasižymėjo meniniais polinkiais – jo sukurtus audinių raštus savo kolekcijose naudojo mados legenda Yves‘as Saint Laurent‘as. Iš motinos ir sūnaus meilės menui gimusi neįkainojama XX a. šedevrų kolekcija šiandien garsėja tokiais dailės korifėjų vardais kaip Georges‘as Braque‘as, Markas Šagalas, Paul‘as Klee, Vasilijus Kandinskis, Robert‘as Rauschenberg‘as ar Pierre‘as Bonnard‘as.

Marko Šagalo salė

„Pharmacy 2“ (Londonas, Jungtinė Karalystė)

Dar viena dėmesio verta maisto ir meno vieta neabejotinai sudomins šiuolaikinio provokatoriaus Damien‘o Hirst‘o kūrybos gerbėjus. Vienas žymiausių ir brangiausių pasaulio menininkų, dar vadinamas „gimusiu šokiruoti“, apjungė kūrybines pajėgas su žinomu britų virtuvės šefu Marku Hix‘u – taip gimė kultinis restoranas „Pharmacy“, veikiantis prie menininko galerijos „Newport Street Gallery“ Londone.

Vos atvėręs duris, restoranas iškart susilaukė neigiamos Karališkosios vaistininkų draugijos reakcijos: baimintasi, kad vaistine pasivadinęs restoranas klaidins vartotojus ir šie bandys jame įsigyti vaistų. Vis dėlto nuogąstavimai nepasitvirtino: restorane eksponuojami D. Hirst‘o kūriniai pritraukia ne ligonius, o šiuolaikinio maisto ir meno mylėtojus, kurių netrikdo prieštaringai vertinamo menininko instaliacija „Medicine Cabinet“ (angl. Vaistų spintelė), DNR grandines vaizduojantys langų vitražai ar garsieji serijos „Kaleidoscope“ darbai iš tikrų drugelių.

 „The Ned“ (Londonas, Jungtinė Karalystė)

Į šią šiuolaikinio maisto ir meno erdvę gali patekti tik išrinktieji, priklausantys prabangaus komplekso „The Ned“ narių klubui. Buvusiame prestižinio Midlandų banko pastate, Londono Sityje, įsikūręs viešbučio, spa, kelių restoranų ir kitų erdvių kompleksas duris atvėrė 2017 m. balandį. Vienas įspūdingiausių ir bene labiausiai provokuojančių banko pastato rekonstrukcijos vaisių – nuolatinė šiuolaikinio meno kūrinių ekspozicija „The Vault 100“, kurią galima apžiūrėti skonėjantis komplekso šefų išmone. 

Londono Sitis, nuo seno žinomas kaip finansinės galios centras, tradiciškai dominuojamas vyrų – tik septynioms iš 100 didžiausios kapitalizacijos įmonių, kurių akcijomis prekiaujama Londono akcijų biržoje, vadovauja moterys. Tad kolekcijos kuratorei Kate Bryan šovė į galvą mintis per šiuolaikinį meną atkreipti dėmesį į šiuolaikinę lygių galimybių problemą.

„The Ned“ kolekciją ji suformavo iš šiandien Londone kuriančių menininkų darbų, tarp kurių autorių – tik septyni vyrai ir 93 moterys. Pastarųjų sąraše – tokios pavardės kaip Annie Kevans, Rachel Whiteread, Phoebe Collings-James ir Phyllida Barlow. „Finansų pasaulis lyčių požiūriu kur kas mažiau subalansuotas negu meno pasaulis. Juokingai menkas vyrų autorių, atrinktų į kolekciją „The Vault 100“, skaičius tik dar labiau paryškina šį disbalansą“, – tokio sprendimo pasirinkimą aiškina kuratorė.

Vytauto  Tomaševičiaus šiuolaikinės tapybos darbus galima apžiūrėti restorane „The Owls“, Visų Šventųjų g. 5, Vilniuje

VILNIUS SENAMIESTIS RESTORANAS MENO KŪRINIAI VYTAUTAS TOMAŠEVIČIUS LUKAS SLAVĖNAS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubo marškinėlius ir šį sezoną vilkės vienas ekipos lyderių Liviu Antalis. Futbolininkas su sostinės klubu pasirašė naują sutartį ir ketvirtadienį jau dalyvavo treniruotėje. 29-erių rumunas praėjusiame sezone buvo rezultatyviausias A lygos žaidėjas pasižymėjęs net 23 įvarčiais. Savo meistriškumą jis demonstravo ne tik vietiniame fronte, bet ir UEFA Europos lygos atrankoje, kur įmušė tris įvarčius.   „Man labai malonu sugrįžti į...
Įvykiai
Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos modernizavimo projektui „Vilnius Connect“ suteiktas regioninės svarbos projekto statusas. Tam vasario 21 d. pritarė Vilniaus regiono taryba. Tai leis efektyviau įgyvendinti projektą ir užtikrins vieningą teritorijos ir Stoties rajono konversiją.  „Vilnius Connect“ projekto įgyvendinimo metu ketinama modernizuoti Vilniaus geležinkelio stoties teritoriją ir joje įkurti modernų daugiafunkcį mobilumo, verslo ir laisval...
Nuomonės
Automobilių vairuotojai žino, kokia žūtbūtinė kova kiekvieną vakarą užverda sovietmečiu statytų daugiabučių kiemuose. Jos priežastis aiški – transporto priemonių yra daugiau nei vietų joms pastatyti. Prieš kelis dešimtmečius statytiems daugiabučiams planuotojai vieną automobilio parkavimo vietą kieme skyrė dvidešimčiai butų. „Senųjų daugiabučių kiemai yra tiksinti bomba, kuri verčia gyventojus ne tik rizikuoti savo turtu, bet ir pažeisti įstatymus. Gatvių...
Įvykiai
Kovo 1–3 d. Vilniuje vyks didžiausias lietuvių etninės kultūros renginys Lietuvoje – tradicinė Kaziuko mugė. Ji šurmuliuos Gedimino prospekte, Lukiškių, Rotušės, Vinco Kudirkos ir Katedros aikštėse, Žemaitės, Odminų ir Konstantino Sirvydo skveruose, T. Vrublevskio, Šventaragio, Barboros Radvilaitės, Maironio, Pilies ir Didžiojoje gatvėse ir Vokiečių gatvės neporinių namų pusėje. Taip pat kovo 1 d. nuo 13 iki 15 val. vyks Kaziuko mugės dalyvių eisena Gedimi...
Įvykiai
20-tą kartą Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ atidaryta keturias dienas vyksianti tarptautinė Vilniaus knygų mugė. Šūkiu „Po 20-ies metų“ šiemet lankytojus pasitinkančios mugės atidarymo ceremonijos metu įteiktos Kultūros padėkos mugės organizatoriams bei organizacinio komiteto nariams. Jubiliejinė mugė lankytojams pasiūlys daugiau nei 500 renginių, kvies į susitikimus su užsienio ir Lietuvos rašytojais. Po teatralizuoto atidarymo Vilniaus knygų...
Įvykiai
Vilniaus laukia naujas grandiozinis infrastruktūros projektas, kuris ženkliai pagerins susisiekimą mieste, ypač sunkiajam transportui: savivaldybė skelbia Liepkalnio, Žirnių gatvių ir Minsko plento sankryžos rangos konkursą. Transporto arterija, kurią kasdien kerta daugiau kaip 60 tūkst. transporto priemonių, bus rekonstruota į dviejų lygių sankryžą. Keturių eismo juostų ir daugiau kaip 800 metrų ilgio Žirnių gatvės ir Minsko pl. dalis atsidurs tunelyje, o...
Švietimas
Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui sujungti dvi profesinio mokymo įstaigas - Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centrą ir Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklą - į profesinio mokymo centrą „Žirmūnai". Dviejų profesinio mokymo įstaigų sujungimas leis racionaliau naudoti materialinius ir finansinius išteklius. Abi profesinio mokymo įstaigos veikia viename pastate ir siūlo panašaus profilio mokymo programų paketus. Po...
Sportas
Kovo 30-31 dienomis į naująjį Fabijoniškių baseiną Vilniuje sugūžės šimtai plaukikų iš Europos ir Azijos. Būtent čia vyks V. ir V. Katkevičių atminimo taurės varžybos bei didelio susidomėjimo iš užsienio susilaukiantis Eurazijos taurės turnyras. "Labai džiugu, kad Vilnius pagaliau turi tokio lygio baseiną. Jis ir buvo statytas tam, kad čia galėtų vykti įvairaus lygio varžybos. Tai bus pirmas didelis tarptautinis renginys šiame baseine ir tikimės, kad tokių...
Įvykiai
Vasario 19 d. Vilniaus universitetas pradėjo studentų mentorystės projekto „Kelrodė žvaigždė“ antrąjį etapą – startavo naujos savanorių mentorių grupės susitikimai su vaikais iš Vilniaus mokyklų. Į „Kelrodės žvaigždės“ projektą įsitraukę Vilniaus universiteto studentai dalį savo laiko skiria bendravimui su 3–6 klasių mokiniais, kuriems reikia pagalbos moksluose ir paskatinimo daugiau pasitikėti savimi. Projekto pagrindinis tikslas – skatinti studentus sava...