User views view_news rubric_id news_rubric_id 5

Jubiliejinės Vilniaus knygų mugės programa: įdomiausių renginių kaleidoskopas

516 renginių, 18 renginių erdvių ir 3 tiesioginės transliacijos – tai vos keli skaičiai, apibūdinantys vasario 21 – 24  d. vyksiančią  jubiliejinę Vilniaus knygų mugę. 20-mečio sulaukusios mugės programa ne tik atliepia aktualiausius visuomeninio ir kultūrinio gyvenimo klausimus, pristatanti naujausias knygas, bet ir leidžia pastebėti, kaip keičiamės, apie ką kalbame ir kuo domimės būtent šiandien.

Keičiasi ir temos, ir formos

„Mugė turi savo dvasią, tą ypatingą bendrystės ir smalsumo atmosferą, kurią puikiai pažįsta nuolatiniai lankytojai ir visada vos užsukę į mugę pajuntą užsienio svečiai bei tie, kurie čia apsilanko pirmą kartą. Čia pirmiausia yra susitikimo ir atradimų erdvė, tačiau ji yra ir savotiškas visuomenės nuotaikų, nuomonių, domėjimosi krypčių radaras: lyginant mugės programas labai aiškiai galima matyti, kas žmonėms aktualu, kas įdomiausia, kas labiausiai rūpi ir apie ką daugiausia norima šnekėti. Ir tos temos per dvidešimtmetį tikrai keitėsi“, – sako Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.

Šiemet programoje apstu naujų biografijų pristatymų, politinėmis bei geopolitinėmis aktualijomis apipintų susitikimų bei diskusijų. Pristatoma ir nemažai naujų filosofinių knygų, klasikinių veikalų vertimų, taip pat programoje netyla ir praėjusio Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio aidai. Tačiau organizatoriai nepamiršta kasmet pasiūlyti ir naujienų.

„Nuolat ieškome naujų formų ir krypčių, todėl šiemet mugės lankytojams pirmą kartą siūlome „Šortų“ programą: pakviesime stebėti trumpas, intensyvias ir aštrias „literatūrines dvikovas“ tarp rašytojų ir kritikų. Šie pokalbiai – kaip šiuolaikinis gyvenimas: greiti, koncentruoti, intriguojantys ir skatinantys susimąstyti“, – naujieną pristato M. Gembickienė.

Pasak jos, dabar pats laikas įsigilinti į mugės programą, pasižiūrėti, kokios naujos knygos pristatomos, kokie šventiniai susitikimai laukia.

Visą mugės renginių programą jau galima rasti ne tik internete, bet ir išmaniesiems telefonams skirtoje „Litexpo“ programėlėje, kurioje patogu žymėtis renginius, gauti priminimus, susidaryti savo renginių tvarkaraštį.

Knygų šalies svečiai – išskirtinės asmenybės

Kasmet mugės svečių gretas papildo pasaulinio garso vardai, apsilankantys Knygų šalies kūrybinėje studijoje: šiemet legendinių iliustruotojų, dailininkų ir leidėjų sąrašą papildys Katsumi Komagata, Marion Bataille, Paola Vassali ir kiti.

„Šiemet turėsime progą susipažinti su  visame pasaulyje žinomu paveikslėlių knygų kūrėju, iliustruotoju ir leidėju iš Japonijos Katsumi Komagata. Garsių kompanijų grafinius simbolius sukūręs dailininkas, jau daugiau kaip tris dešimtmečius plėtoja ir kitą jam itin svarbią kūrybos sritį – kuria unikalias paveikslėlių knygas, kurias visais pojūčiais gali skaityti ne tik regintieji, bet ir neregiai bei silpnaregiai“, –  sako Knygų šalies kūrybinės studijos iniciatorė, knygų dailininkė Sigutė Chlebinskaitė.

Visos K. Komagata studijoje „One Stroke“ sukurtos knygos išsiskiria netikėtų faktūrų popieriumi, paveikslėlių išsilankstymo ir judėjimo technikomis, autentiškai kuriamo taktilinio pasakojimo poetiškumu.

Lietuvoje pirmą kartą svečiuosis ir pasaulinė knygos meno žvaigždė – garsi prancūzų grafikė ir erdvinių knygų vaikams kūrėja Marion Bataille. Jos „vizitinė kortelė“ – 2008 m. sukurta unikali abėcėlės knyga su erdvinėmis raidėmis „ABC3D“ – iki šiol perleidžiama įvairiose šalyse. Šiemet Vilniuje dailininkė pristatys kitą savo kūrinį „AOZ“. Tai – kūrybiška lotyniško alfabeto didžiųjų raidžių abėcėlė iš 26 minimalistinių kortelių-transformerių.

Vilniaus knygų mugės lankytojai šiemet turės neeilinę galimybę susitikti ir su Paola Vassali – bene garsiausių pasaulyje iliustravimo meno parodų kuratore ir edukatore iš Italijos, šiemet atvykstančią pristatyti legendinės parodos „Artists and Masterpieces of Illustration – 50 Illustrators Exhibitions 1967–2016“, skirtos Bolonijos vaikų knygų mugės iliustruotojų parodos penkiasdešimtmečiui paminėti.

Savo patirtimi bei žiniomis mugėje rengiamose dirbtuvėse dalinsis iš užsienio atvykstantys menininkai Monika Hanulak, Jakubas Plachý, Zuzana Bramborova, Klára Zahrádkova, Oleksiy'us Chekalas, Mikas Malkovas. Lankytojų lauks ir lietuvių dailininkai, išgarsėję visame pasaulyje: Kęstutis Kasparavičius, Elena Selena, Monika Vaicenavičienė.

Bibliotekų erdvė – naujam santykiui su knyga atrasti

Lankytojų pamilta Bibliotekų erdvė šiemet lankytojams pasiūlys naujus atradimus. Vienas jų – renginys „Susitikimai. Autoriai skaito savo knygas“.

„Pareitais metais atsargiai išbandytas ir didelio susidomėjimo sulaukęs renginys įgauna pagreitį. Pokalbiai ir susitikimai su autoriais tikrai nėra naujiena, tačiau šių susitikimų metu visas dėmesys nukreiptas į skaitymą. Autorius 15 min. nenutrūkstamai skaito pasirinktą ištrauką iš savo knygos. Iki paskutinės minutės niekas nežino, kokią tiksliai ištrauką pasirinks autorius, o susirinkusiems išties smalsu išgirsti, kaip knygos prabyla savo kūrėjų balsais“, – sako Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė.

Pasak jos, erdvę pristatanti Lietuvos bibliotekininkų draugija ir bibliotekos iš visos Lietuvos stengiasi, kad per keturias dienas skaitytojai ir mugės lankytojai patirtų, permąstytų ir su džiaugsmu atrastų knygą, savo individualų santykį su ja.

„Šios erdvės sėkmės receptas – atvirumas, nuoširdi edukacija ir kūrybiniai užsiėmimai. Šiemet lankytojus supažindinsime su senųjų knygų spausdinimu ir įrišimu bei jų restauravimo ypatumais, popieriaus gamybos rankomis technologija, knygos istorijos keliu, knygnešių istorija, ekslibrisų ir asmeninių inicialinių raidžių gamyba, senosios spaudos įdomybėmis ir skaitymo džiaugsmu. Nemažai dėmesio šiais metais erdvėje skirta ir terapiniams užsiėmimas susijusiems su knyga, vyks konsultacijos apie sensorinius skaitymus autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams, supažindinsime su liečiamomis bei Brailio raštu išleistomis knygomis“, – šių metų naujienas pristato Bibliotekų erdvės koordinatorė Indrė Zalieskienė.

Muzikos salei – jau penkeri

Išskirtine programa, koncertais, pokalbiais ir improvizacijomis šiemet melomanus ir knygų mugės lankytojus jau penktą kartą džiugins Muzikos salė. Čia visa muzika susitiks po vienu stogu, be jokio erdvių skaidymo skirtingiems žanrams.

„Turėjome džiazo ir klasikos alėjas, bandėme rengti skirtingas erdves skirtingai muzikai, o šiemet visi stiliai ir žanrai organiškai gyvens kartu. Šalia galėsite rasti ir repo, ir klasikos, ir populiariosios muzikos atstovus. Pastebėjome, kad tai įdomu ne tik lankytojams, bet ir patiems atlikėjams, nes taip gimsta nemažai kūrybinių inspiracijų, kurios muzikantų bendruomenę lydi visus metus iki kitos Muzikos salės. Norisi kurti betarpiško bendravimo su atlikėjais erdvę, kur susitikimas vyksta ne paskubomis, pavargus po koncerto, bet su tikra kūrybine jėga ir gyvybe“, – jubiliejinės Muzikos salės koncepciją pristato asociacijos AGATA direktorė Agnė Begetė

Lankytojų keturias dienas lauks rekordinis stendų skaičius – net 75, 25 gyvo garso koncertai, 24 įkvepiantys pokalbiai. Savo muzika dalinsis Golden Parazyth, Ieva Narkutė, Olegas Ditkovskis su Neda, Linas Adomaitis, Rolandas Kazlas, Bjelle, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir kiti.

KNYGŲ MUGĖ LITEXPO ĮVYKIAI RENGINIAI
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubo marškinėlius ir šį sezoną vilkės vienas ekipos lyderių Liviu Antalis. Futbolininkas su sostinės klubu pasirašė naują sutartį ir ketvirtadienį jau dalyvavo treniruotėje. 29-erių rumunas praėjusiame sezone buvo rezultatyviausias A lygos žaidėjas pasižymėjęs net 23 įvarčiais. Savo meistriškumą jis demonstravo ne tik vietiniame fronte, bet ir UEFA Europos lygos atrankoje, kur įmušė tris įvarčius.   „Man labai malonu sugrįžti į...
Įvykiai
Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos modernizavimo projektui „Vilnius Connect“ suteiktas regioninės svarbos projekto statusas. Tam vasario 21 d. pritarė Vilniaus regiono taryba. Tai leis efektyviau įgyvendinti projektą ir užtikrins vieningą teritorijos ir Stoties rajono konversiją.  „Vilnius Connect“ projekto įgyvendinimo metu ketinama modernizuoti Vilniaus geležinkelio stoties teritoriją ir joje įkurti modernų daugiafunkcį mobilumo, verslo ir laisval...
Nuomonės
Automobilių vairuotojai žino, kokia žūtbūtinė kova kiekvieną vakarą užverda sovietmečiu statytų daugiabučių kiemuose. Jos priežastis aiški – transporto priemonių yra daugiau nei vietų joms pastatyti. Prieš kelis dešimtmečius statytiems daugiabučiams planuotojai vieną automobilio parkavimo vietą kieme skyrė dvidešimčiai butų. „Senųjų daugiabučių kiemai yra tiksinti bomba, kuri verčia gyventojus ne tik rizikuoti savo turtu, bet ir pažeisti įstatymus. Gatvių...
Įvykiai
Kovo 1–3 d. Vilniuje vyks didžiausias lietuvių etninės kultūros renginys Lietuvoje – tradicinė Kaziuko mugė. Ji šurmuliuos Gedimino prospekte, Lukiškių, Rotušės, Vinco Kudirkos ir Katedros aikštėse, Žemaitės, Odminų ir Konstantino Sirvydo skveruose, T. Vrublevskio, Šventaragio, Barboros Radvilaitės, Maironio, Pilies ir Didžiojoje gatvėse ir Vokiečių gatvės neporinių namų pusėje. Taip pat kovo 1 d. nuo 13 iki 15 val. vyks Kaziuko mugės dalyvių eisena Gedimi...
Įvykiai
20-tą kartą Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ atidaryta keturias dienas vyksianti tarptautinė Vilniaus knygų mugė. Šūkiu „Po 20-ies metų“ šiemet lankytojus pasitinkančios mugės atidarymo ceremonijos metu įteiktos Kultūros padėkos mugės organizatoriams bei organizacinio komiteto nariams. Jubiliejinė mugė lankytojams pasiūlys daugiau nei 500 renginių, kvies į susitikimus su užsienio ir Lietuvos rašytojais. Po teatralizuoto atidarymo Vilniaus knygų...
Įvykiai
Vilniaus laukia naujas grandiozinis infrastruktūros projektas, kuris ženkliai pagerins susisiekimą mieste, ypač sunkiajam transportui: savivaldybė skelbia Liepkalnio, Žirnių gatvių ir Minsko plento sankryžos rangos konkursą. Transporto arterija, kurią kasdien kerta daugiau kaip 60 tūkst. transporto priemonių, bus rekonstruota į dviejų lygių sankryžą. Keturių eismo juostų ir daugiau kaip 800 metrų ilgio Žirnių gatvės ir Minsko pl. dalis atsidurs tunelyje, o...
Švietimas
Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui sujungti dvi profesinio mokymo įstaigas - Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centrą ir Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklą - į profesinio mokymo centrą „Žirmūnai". Dviejų profesinio mokymo įstaigų sujungimas leis racionaliau naudoti materialinius ir finansinius išteklius. Abi profesinio mokymo įstaigos veikia viename pastate ir siūlo panašaus profilio mokymo programų paketus. Po...
Sportas
Kovo 30-31 dienomis į naująjį Fabijoniškių baseiną Vilniuje sugūžės šimtai plaukikų iš Europos ir Azijos. Būtent čia vyks V. ir V. Katkevičių atminimo taurės varžybos bei didelio susidomėjimo iš užsienio susilaukiantis Eurazijos taurės turnyras. "Labai džiugu, kad Vilnius pagaliau turi tokio lygio baseiną. Jis ir buvo statytas tam, kad čia galėtų vykti įvairaus lygio varžybos. Tai bus pirmas didelis tarptautinis renginys šiame baseine ir tikimės, kad tokių...
Įvykiai
Vasario 19 d. Vilniaus universitetas pradėjo studentų mentorystės projekto „Kelrodė žvaigždė“ antrąjį etapą – startavo naujos savanorių mentorių grupės susitikimai su vaikais iš Vilniaus mokyklų. Į „Kelrodės žvaigždės“ projektą įsitraukę Vilniaus universiteto studentai dalį savo laiko skiria bendravimui su 3–6 klasių mokiniais, kuriems reikia pagalbos moksluose ir paskatinimo daugiau pasitikėti savimi. Projekto pagrindinis tikslas – skatinti studentus sava...