User views view_news rubric_id news_rubric_id 5

Per 20 metų Vilniaus knygų mugė sulaukė per 1 mln. lankytojų

Per du dešimtmečius Vilniaus knygų mugėje surengta per 5700 renginių ir apsilankė per 1 mln. lankytojų. Šiemet visų skaitančių, rašančių, kuriančių ir atsakymų į aktualiausius klausimus ieškančių vasario 21–24 d. Vilniaus knygų mugė lauks su dar ilgesniu penktadieniu, prie literatūros temų sugrįžusiu Diskusijų klubu ir daugiau kaip 500 renginių.

Taip svarbiausias šių metų naujienas, tendencijas bei lankytojų laukiančias jubiliejinės mugės staigmenas Vilniaus knygų mugės organizatoriai pristatė tradicinėje spaudos konferencijoje.

Tradicijos ir atradimai

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovo Gyčio Vaškelio teigimu, mugės istorija rodo, kad renginys tapo ne vien kultūriniu, bet ir valstybinės reikšmės įvykiu.

„Turbūt reikia pripažinti, kad ne kinas, o literatūra yra pagrindinis menas Lietuvoje. Juk knygų mugė prasidėjo kaip bendras Baltijos šalių projektas, tačiau toks, kokį jį pažįstame dabar, suklestėjo būtent Vilniuje. Istoriją rašėme visi kartu ir dabar net sunku patikėti, kad renginys užima visas „Litexpo“ sales. Stebimės ne tik mes patys, bet ir užsienio leidėjai negali atsistebėti, kad turėdami mažiau nei 3 milijonus  gyventojų vis dar leidžiame knygas savo kalba“, – spaudos konferencijoje sakė G. Vaškelis.

Pasak jo, viena svarbiausių mugės naujienų šiemet – trumpos literatūrinės dvikovos, pokalbių ciklas „Šortai“.

„Literatūrinė dvikova, kurioje niekas nežūva, o aštriai 15 minučių diskutuoja apie pasirinktą knygą. Tokie šiemet bus naujojo formato pokalbiai“, – sakė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovas.

Mugės programą pristačiusi Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė taip pat teigė, kad mugė pasiruošusi lankytojus stebinti.

„Programoje daugiau nei 500 renginių. Viena gražiausių tradicijų, užgimusių 2008 m. – Diskusijų klubas, kurio vienas pirmųjų vedėjų buvo šviesios atminties profesorius, filosofas Leonidas Donskis Šiemet Diskusijų klube atsigręšime į pačią mugės esmę – į literatūrą ir knygas. Net penkios diskusijos bus skirtos skirtingiems žanrams ir literatūrinėms tendencijoms aptarti. Taip pat kalbėsime ir pačiais aktualiausiais nūdienos klausimais: kūrėjo laisvė ir atsakomybė, jos ribas, Europos tapatybė, dviguba pilietybė. Na, o sekmadienio diskusija kvies žvelgti į mugės ir knygos ateitį“, – programos akcentus pristatė A. Žilinskienė.

Pamėgti ir įvertinti užsienio svečiai

Lietuvos leidėjų asociacijos vykdančiosios direktorės Rūtos Elijošaitytės-Kaikarės teigimu, į mugę keturioms dienoms grįžta lietuviškai kuriantys rašytojai iš kitų šalių, o tarp svečių dominuoja kaimynai: latviai, estai, lenkai.

„Sulauksime, ko gero, garsiausios šiuolaikinės latvių rašytojos Noros Ikstenos su knyga „Motinos pienas“. Taip pat atvyksta Europos literatūros premijos laureatas Janis Jonevs, knygos „Jelgava 94“ autorius. Estiją atstovaus jau vienu iš mugės tradicinių svečių tituluojamas filosofas Reinas Raudas“, – iš kaimyninių šalių atvykstančius svečius vardijo R.Elijošaitytė-Kaikarė.

Taip pat lankytojai turės galimybę susitikti su nyderlandų rašytoju Hermanu Kochu, autoriumi iš Norvegijos Roy’umi Jacobsen’u, apie Lietuvą knygą parašiusiu vokiečiu Felixu Akermannu, slovėnų rašytoju Goranu Vojnovičium.

Ypatingo užsienio svečių dėmesio šiemet susilaukė ir Knygų šalies kūrybinė studija, į kurią, pasak G. Vaškelio, vienu metu sugūžėjo ilgai kviestos knygos meno žvaigždės.

„Marion Bataille, Katsumi Komagata – tai vos keli pasaulinio garso vardai, kartu su mūsų pačiais garsiausiais knygų kūrėjais šiemet lauks visų Knygų šalies kūrybinėje studijoje. Rengs dirbtuves, dalyvaus pokalbiuose. Ir man šie vardai tai ženklas, kad Vilniaus knygų mugės vardas jau skamba labai toli ir yra gerai žinomas pasaulyje“, – sakė G. Vaškelis.

Ilgesnis penktadienis ir pasigrojimai Muzikos salėje

Keturias dienas vyksianti mugė lankytojus penktadienį pakvies vakaroti dar ilgiau – iki pat 23 val.

„Šiemet mugėje penktadienį skelbiame dar ilgesniu penktadieniu. Vasario 22 d. nuo 21 val. Muzikos salėje vyks specialus renginys skirtas mugės jubiliejui „Naktis mugėje“. Įvaizdinti žodžių klavyrai. Žodis – kaip sapnas, kaip vizija“. Jungsime tekstą ir muziką, išgirsime, kaip skamba, kokias prasmes įgauna įgarsinti tekstai, kuriuos pristatys lietuvių poetai, ir įgarsins gerai žinomi muzikantai“, – vieną laukiamiausių mugės naujienų pristatė Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.

Tuo tarpu penkerių metų jubiliejų mugėje švenčianti Muzikos salė kvies ne tik bendrauti bet ir muzikuoti kartu su mylimais atlikėjais.

„Šiemet nebeturėsime skaidymo į žanrus, atskirų erdvių – viskas vyks greta. Rekordinis stendų skaičius ir jau dabar susitikimo su klausytojais laukiantys atlikėjai čia atveš naujausius savo albumus, o penktadienį vakare muzikuos visi kartu improvizuotame pasigrojime“, – Muzikos salės naujienas pristatė asociacijos AGATA direktorė Agnė Begetė.

Pasak M. Gembickienės, visą mugės renginių programą jau galima rasti ne tik internete, bet ir išmaniesiems telefonams skirtoje „Litexpo“ programėlėje, kurioje patogu žymėtis renginius, gauti priminimus, susidaryti savo renginių tvarkaraštį.

Kaip ir kasmet knygų bičiulių laukia trys specialūs mugės autobusai, kurie nuo Katedros aikštės (stotelė „Arkikatedra“) iki „Litexpo“ ir atgal lankytojus į mugę veš nemokamai.

Taip pat mugės dienomis maršrutu Ozo g. – „Litexpo“ kursuos papildomas miesto autobusas 177 R,  o stotelėje „Litexpo“ stos ir greitasis miesto autobusas 2G.

KNYGŲ MUGĖ LITEXPO AGATA ĮVYKIAI PARODA
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
1 žmogus rekomenduoja

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubo marškinėlius ir šį sezoną vilkės vienas ekipos lyderių Liviu Antalis. Futbolininkas su sostinės klubu pasirašė naują sutartį ir ketvirtadienį jau dalyvavo treniruotėje. 29-erių rumunas praėjusiame sezone buvo rezultatyviausias A lygos žaidėjas pasižymėjęs net 23 įvarčiais. Savo meistriškumą jis demonstravo ne tik vietiniame fronte, bet ir UEFA Europos lygos atrankoje, kur įmušė tris įvarčius.   „Man labai malonu sugrįžti į...
Įvykiai
Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos modernizavimo projektui „Vilnius Connect“ suteiktas regioninės svarbos projekto statusas. Tam vasario 21 d. pritarė Vilniaus regiono taryba. Tai leis efektyviau įgyvendinti projektą ir užtikrins vieningą teritorijos ir Stoties rajono konversiją.  „Vilnius Connect“ projekto įgyvendinimo metu ketinama modernizuoti Vilniaus geležinkelio stoties teritoriją ir joje įkurti modernų daugiafunkcį mobilumo, verslo ir laisval...
Nuomonės
Automobilių vairuotojai žino, kokia žūtbūtinė kova kiekvieną vakarą užverda sovietmečiu statytų daugiabučių kiemuose. Jos priežastis aiški – transporto priemonių yra daugiau nei vietų joms pastatyti. Prieš kelis dešimtmečius statytiems daugiabučiams planuotojai vieną automobilio parkavimo vietą kieme skyrė dvidešimčiai butų. „Senųjų daugiabučių kiemai yra tiksinti bomba, kuri verčia gyventojus ne tik rizikuoti savo turtu, bet ir pažeisti įstatymus. Gatvių...
Įvykiai
Kovo 1–3 d. Vilniuje vyks didžiausias lietuvių etninės kultūros renginys Lietuvoje – tradicinė Kaziuko mugė. Ji šurmuliuos Gedimino prospekte, Lukiškių, Rotušės, Vinco Kudirkos ir Katedros aikštėse, Žemaitės, Odminų ir Konstantino Sirvydo skveruose, T. Vrublevskio, Šventaragio, Barboros Radvilaitės, Maironio, Pilies ir Didžiojoje gatvėse ir Vokiečių gatvės neporinių namų pusėje. Taip pat kovo 1 d. nuo 13 iki 15 val. vyks Kaziuko mugės dalyvių eisena Gedimi...
Įvykiai
20-tą kartą Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ atidaryta keturias dienas vyksianti tarptautinė Vilniaus knygų mugė. Šūkiu „Po 20-ies metų“ šiemet lankytojus pasitinkančios mugės atidarymo ceremonijos metu įteiktos Kultūros padėkos mugės organizatoriams bei organizacinio komiteto nariams. Jubiliejinė mugė lankytojams pasiūlys daugiau nei 500 renginių, kvies į susitikimus su užsienio ir Lietuvos rašytojais. Po teatralizuoto atidarymo Vilniaus knygų...
Įvykiai
Vilniaus laukia naujas grandiozinis infrastruktūros projektas, kuris ženkliai pagerins susisiekimą mieste, ypač sunkiajam transportui: savivaldybė skelbia Liepkalnio, Žirnių gatvių ir Minsko plento sankryžos rangos konkursą. Transporto arterija, kurią kasdien kerta daugiau kaip 60 tūkst. transporto priemonių, bus rekonstruota į dviejų lygių sankryžą. Keturių eismo juostų ir daugiau kaip 800 metrų ilgio Žirnių gatvės ir Minsko pl. dalis atsidurs tunelyje, o...
Švietimas
Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui sujungti dvi profesinio mokymo įstaigas - Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centrą ir Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklą - į profesinio mokymo centrą „Žirmūnai". Dviejų profesinio mokymo įstaigų sujungimas leis racionaliau naudoti materialinius ir finansinius išteklius. Abi profesinio mokymo įstaigos veikia viename pastate ir siūlo panašaus profilio mokymo programų paketus. Po...
Sportas
Kovo 30-31 dienomis į naująjį Fabijoniškių baseiną Vilniuje sugūžės šimtai plaukikų iš Europos ir Azijos. Būtent čia vyks V. ir V. Katkevičių atminimo taurės varžybos bei didelio susidomėjimo iš užsienio susilaukiantis Eurazijos taurės turnyras. "Labai džiugu, kad Vilnius pagaliau turi tokio lygio baseiną. Jis ir buvo statytas tam, kad čia galėtų vykti įvairaus lygio varžybos. Tai bus pirmas didelis tarptautinis renginys šiame baseine ir tikimės, kad tokių...
Įvykiai
Vasario 19 d. Vilniaus universitetas pradėjo studentų mentorystės projekto „Kelrodė žvaigždė“ antrąjį etapą – startavo naujos savanorių mentorių grupės susitikimai su vaikais iš Vilniaus mokyklų. Į „Kelrodės žvaigždės“ projektą įsitraukę Vilniaus universiteto studentai dalį savo laiko skiria bendravimui su 3–6 klasių mokiniais, kuriems reikia pagalbos moksluose ir paskatinimo daugiau pasitikėti savimi. Projekto pagrindinis tikslas – skatinti studentus sava...