Vilniaus universitetas tapo pirmąja aukštąja mokykla Lietuvoje, įsivertinusia lyčių lygybę

Vilniaus universiteto (VU) prašymu Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba atliko Lyčių lygybės liniuotės įvertinimą. VU yra pirma aukštoji mokykla Lietuvoje, dalyvavusi tokiame tyrime.

Situaciją VU darbuotojai vertino 6 srityse. Apklausus akademinio ir neakademinio personalo darbuotojus, aiškėja, kad akademinis personalas lyčių lygybės aspektu geriausiai vertina įsidarbinimo ir paaukštinimo bei organizacijos kultūros sritis. Neakademinis – organizacijos kultūros sritį. Bendra ryškėjanti tendencija – atsakinėjusieji vyrai daugumoje vertintų sričių jaučiasi geriau, drąsiau nei moterys.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė džiaugiasi VU pasiryžimu savo organizacijoje kurti visiems palankią aplinką. „Lyčių lygybės užtikrinimas – kompleksinis procesas, tikrai malonu, kad universiteto administracija į šį klausimą žiūri taip rimtai ir strategiškai“, – sako ji.

Pasak VU bendruomenės reikalų prorektorės dr. Birutės Švedaitės-Sakalauskės, pastaruosius trejus metus universitete daugiausia dėmesio buvo skiriama negalios temai, tačiau nuo šiol vis daugiau veiklos bus skiriama lyčių lygybės ir su ja susijusiems klausimams.

„Gauti įvertinimai – tai į tyrimą įsitraukusios ir atsakinėjusios bendruomenės dalies jausena, kuri ne tik leidžia pasidžiaugti neblogais rezultatais, bet ir skatina tobulėti, rodo vietas, kurias reikėtų stiprinti. Esame pasiryžę darbo ir studijų sąlygų, darbo ir asmeninio gyvenimo geresnio suderinimo – klausimams skirti dar daugiau dėmesio“, – teigia VU bendruomenės reikalų prorektorė.

Atsakydami į klausimus apie įsidarbinimo ir paaukštinimo procesus, VU akademinio personalo vyrai dažniau nei moterys sutinka, kad paaukštinimo tvarka yra skaidri ir dažniau nei moterys mano, kad turi realių galimybių kilti pareigose.

VU akademinis personalas gana gerai atpažįsta lyčių nelygybę (itin mažai respondentų nežinojo atsakymų į šios dalies klausimus). Nors apskritai tokie atvejai reti universitete, tačiau, vertinant bendrai abiejų apklaustųjų grupių atsakymus, moterys dažniau nei vyrai susiduria su orumą žeidžiančiu elgesiu, nemaloniais komentarais, juokeliais apie kurią nors lytį.

Pagal pačių apklaustųjų pateiktus mėnesinių atlyginimų dydžius („į rankas“ su priedais ir priemokomis) abiejų personalo grupių atlyginimų vidurkiai lyčių požiūriu nesiskiria.

Visgi akademinio personalo tarpe egzistuoja atotrūkis tarp moterų ir vyrų vertinimo, ar lyčių lygybė ir lygios galimybės yra viena iš įstaigos vertybių. Tuo tarpu neakademinio personalo tarpe atsakymų rodiklis tolygesnis.

Tarp prasčiau vertintų aspektų – darbo sąlygos ir karjeros pertrūkiai bei sugrįžimas į darbą. Čia moterys dažniau nei vyrai negalėjo atsakyti, ar darbovietėje yra sudarytos sąlygos dirbti iš namų bent keletą dienų per mėnesį.

Lyčių lygybės principas jau dabar užfiksuotas universiteto veiklos dokumentuose – VU Akademinės etikos kodekse, Akademinio personalo konkursų organizavimo, Bendruosiuose universiteto darbuotojų – neakademinės bendruomenės narių – atrankos, priėmimo ir veiklos vertinimo principuose.

Nors universitete jau esama nemažai aspektų, įtvirtintų vidiniais teisės aktais, įveiklintų per darbo užmokesčio tvarkos, atrankų ir pan. procesus, tačiau, kaip pastebi ir tyrimą atlikusi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, darbuotojams dažniausiai dar vis trūksta informacijos arba atidumo šiai temai. Būtinybę turėti lygių galimybių politikos priemones numato naujasis LR Darbo kodeksas, pareigą užtikrinti lygias galimybes darbe numato ir Lygių galimybių įstatymas.

Lyčių lygybės liniuotė – tai Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje sukurtas įrankis, kurio pagalba viešojo ir privataus sektoriaus organizacijos gali įvertinti lyčių lygybės padėtį savo darbovietėje. Ją galima naudoti ir kaip periodiškai taikomą pokyčių stebėjimo įrankį.

Vilniaus universitetas
VU VILNIAUS UNIVERSITETAS LYČIŲ LYGYBĖ
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Apie buvusią Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo pareigūnę Laurą Kalinauskaitę, bausmių vykdymo sistemoje dirbusią vos 8 mėnesius, žino kone visa Lietuva, apie ją rašo laikraščiai, kalba televizijoje. Mįslinga istorija, apie merginą, kuri, neva, buvo spaudžiama užmegzti santykius su kalinčiaisiais, sulaukė atomazgos. Paaiškėjo, jog mergina toli gražu nėra sistemos „suvalgyta" nepaklusni auka, tyrimo metu nustatyta, jog  buvusi pareigūnė sulaužė duotą p...
Kriminalai
Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė šiandien kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą prašydama suimti š. m. kovo 6 d. sostinėje esančią parduotuvę, įtariama, apiplėšusius asmenis. Ikiteisminis tyrimas Vilniaus apskrities AVPK Kriminalinėje policijoje buvo pradėtas, kai kovo 6-osios vakarą gautas pranešimas, kad Vilniuje, Architektų gatvėje, į parduotuvę „IKI" užėjo vyras ir, grasindamas daiktu, panašiu į ginklą, liepė kasininkei iš seifo išimti p...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė informuoja, kad dėl užsitęsusių vandentiekio tinklų rekonstravimo ir lietaus nuotekų tinklų naujos statybos ir geodezinių darbų laikinai bus ribojamas eismas Mindaugo ir Kauno gatvių sankryžoje. Darbus numatoma vykdyti kovo 20-22 dienomis.  Vairuotojai prašomi būti atidžiais, stebėti kelio ženklus ir laikytis Kelių eismo taisyklių. Vilniaus savivaldybė atsiprašo už laikinus eismo ribojimus.
Įvykiai
2019 m. kovo 27 d. Vilniuje organizuojamas seminaras apie Europos Sąjungoje vis aktyviau naudojamas palydovines navigacijos sistemas Galileo ir EGNOS. Renginio metu bus aptariamas šių sistemų praktinis pritaikymas įvairiose veiklos srityse: transporte, žemės ūkyje ir kitur. Savo įžvalgomis dalinsis ekspertai iš Lietuvos ir užsienio.   Renginyje pranešėjai iš Europos pasaulinės palydovinės navigacijos sistemos agentūros GSA, Europos Komisijos, Bendrojo paga...
Įvykiai
Vilniaus oro uoste veikianti pirmoji ir vienintelė kino salė Centrinėje ir Rytų Europoje, pristato atnaujintą filmų repertuarą visai šeimai. Nuo šiandien jau penktus metus išvykstančius keleivius džiuginančioje kino salėje „Film Spot LT“ bus galima pamatyti dvi naujas filmų programas. Prie A2 vartų įsikūrusioje salėje rodomus filmus keleiviai prieš skrydžius gali žiūrėti nemokamai, tad belieka mėgautis ir sekti savo išvykimo laiką. Naujajame trumpametražių...
Įvykiai
Geros naujienos sostinės viešojo transporto keleiviams – atnaujinta daugelio pamėgta mobilioji programėlė m.Ticket. Nuo šiol jos naudotojai už viešojo transporto bilietus galės greitai ir patogiai atsiskaityti banko kortelėmis, o taip pat – bilietus vos keliais paspaudimais perkelti kitiems programėlę turintiems asmenims. „Šis m.Ticket atnaujinimas svarbus visiems išmaniuoju telefonu už viešojo transporto bilietus atsiskaitantiems keleiviams, nes atsiranda...
Įvykiai
Nuotaikingas pavasario renginys moterims „Moterų ralis“ penktojo gimtadienio proga žeria staigmenų. Šiemet visi norintys pamatyti spalvingus moterų ekipažus, jų startą, pirmąsias rungtis ir finišą, kviečiami į Lukiškių aikštę Vilniuje – čia vyks visos dienos renginys šeimai „Active Fest Vilnius“. „Pirmą kartą Vilniuje vyks visos dienos aktyvaus laisvalaikio šventė, skirta ne tik ralio žiūrovams, bet ir šeimoms, mėgstančioms aktyvų gyvenimo būdą. Šventės sv...
Įvykiai
Kovo 19-ąją švenčiamos Kliento dienos proga išmanius sprendimus kurianti „Bitė Lietuva“ vieną iš savo salonų pirmą kartą pavertė įspūdinga scena. Tokiame išmaniame bendrovės klientams skirtame koncerte pirmą kartą pasirodė „Eurovizijos“ nacionalinės atrankos finalininkė, „Lietuvos balso“ nugalėtoja atlikėja Monika Marija Paulauskaitė ir, kaip ji pati sako, tai jai tapo nemenku iššūkiu. „Vertiname visus savo klientus, o Kliento diena kasmet mums tampa svarb...
Įvykiai
Vilniuje pradedami BBC TV filmo „Nacių iškilimas“ (angl. „The Rise of the Nazis“) filmavimo darbai. Tai trijų dalių atkuriamosios dokumentikos televizijos serialas, pasakojantis apie 1930-1933 m. laikotarpį Vokietijoje ir valdžią perėmusius nacius. Aukščiausi tuometinės Vokietijos vadovai Kurt von Schleicher ir Franz von Papen nepakankamai įvertino politikos naujoką Adolf1 Hitlerį bei tikėjęsi juo pasinaudoti, patys tapo režimo aukomis. A. Hitleris, vieną...