Režisierius: Paolo Emilio Landi
Trukmė: 3 val. 15 min.

Iš italų kalbos vertė Dainius Būrė 
Scenografas - Santi Migneco

Premjera 2009 m. gegužės 22 d.

Vaidina:

Gediminas Storpirštis, Giedrius Arbačiauskas, Vytautas Taukinaitis, Neringa Varnelytė, Aldona Bendoriūtė, Kristina Ovčinikaitė, Ignas Ciplijauskas, Jurgis Damaševičius, Simonas Storpirštis, Jonė Dambrauskaitė, Arūnas Stropirštis, Sergejus Ivanovas, Dalia Morozovaitė, Dovilė Šilkaitytė, Saulius Sipaitis, Lukas Petrauskas, Benas Jonušas, Nerijus Gadliauskas, Giedrė Giedraitytė, Vladimir Voskan.

„Vargšai. Aristokratai” – tai italų komedija su daugybę farsinių elementų: persirengimais, kuriozais, satyriniais pokštais. Jaunuolis Eudženijus įsimyli buvusio virėjo dukrą Džemą. Garbės ištroškęs merginos tėvas reikalauja ypatingų piršlybų: jose privalo dalyvauti visa kilmingo jaunikaičio šeima. Tačiau Eudženijų vien mintis, jog reikėtų giminaičiams pristatyti nekilimingą sužadėtinę, varo į neviltį. Jis puikiai žino, kad tokiai santuokai nepritartų jo aristokratai tėvai. Gudruolis Eudženijus randa įšeiti: jis įkalba vargšus, galo su galu nesuduriančius miestelėnus, apsimesti jo šeima ir prisistatyti merginos tėvui. 

Eduardo Scarpetta - italų dramaturgas ir aktorius gyvenęs 1853–1925 metų laikotarpiu, iki šiol laikomas vienu žinomiausių Neapolio krašto komediografų. Nors gimė ne menininkų šeimoje (tėvas – valstybės tarnautojas), teatro sceną Eduardo pažino dar būdamas ketverių metų. Į paties E. Scarpetta‘os gyvenimą galime žvelgti, kaip į romantinę komediją. Jo gyvenimas kupinas netikėčiausių vingių ir ryškių charakterių, iš kurių vienas, žinoma, – jis pats. Pakanka pasakyti, kad jis garsus jau vien dėl savo trijų nesantuokinių vaikų: dukros Titinos, Peppino ir Eduardo de Filippo‘ų, kurių jis susilaukė su savo žmonos dukterėčia Luisa de Filippo. Visi trys vaikai išgarsėjo kaip italijos teatro ir kino aktoriai bei dramaturgai.

E. Scarpetta teatro istorijoje pėdsaką paliko pirmiausia kaip žmogus sukūręs ypatingą sceninį charakterį, tapusį jo sceniniu alter ego – tai Felice Sciosciammocca – tipiškas, geros širdies, neturtingas, tačiau aštrialiežuvis Neapolio gyventojas. Toks buvo tradicinis to meto neapolietis, kurį galiam palyginti su Commedia dell‘arte kauke Pulčinela (Pullcinella). Įdomu tai, kad būdamas vaikas Scarpetta labai bijojo Pulčinelos pasirodymo scenoje.
Scarpetta didžiąją savo gyvenimo dalį paskyrė versdamas klasikines paryžietiškas farsines komedijas. Pats parašė apie 50 iš kurių žinomiausia 1888 m. parašyta „Miseria e nobiltà”. Pagal šią pjesę Holivude 1954 m. buvo sukurtas meninis filmas, kuriame Feličės vaidmenį atliko garsus italų komikas Totò, o jaunąją panelę Džemą suvaidino Sophia Loren.