Teresė Jankauskaitė – dailininkė, keramikė, tapytoja – gimė Žemaitijoje 1949 m., Pakuršėnų kaime, Šiaulių rajone. Užaugo Vilniuje, gyvena ir kuria atokioje, miškų apsuptoje sodyboje Pelekiškių kaime, Merkinės seniūnijoje, Varėnos rajone. 1973 metais baigė Lietuvos Dailės Akademiją ir įgijo keramikės specialybę. 1978 metais buvo priimta į Lietuvos dailininkų sąjungą.

Meilė juodajai keramikai Teresės širdyje užgimė dar studijų metais, dalyvaudama etnografinėse ekspedicijose. Vos susipažinusi su šia meno sritimi, moteris buvo užtikrinta savo ateities veikla. Menininkė dalyvavo archeologijos kasinėjimuose ne tik Lietuvoje, bet ir Vidurinėje Azijoje, o daugelis išgyventų akimirkų netiesiogiai atsispindi jos įvairiapusėje kūryboje.

Juodosios keramikos paslapčių Teresė Jankauskaitė sėmėsi iš senųjų juodosios keramikos liaudies meistrų Stasio Mašalos ir Miko Maliausko. Šiomis dienomis keramikės darbai – paprasti ir stebuklingi. Vienspalviai, bet juose žaidžia faktūra ir forma. Dvasiukų, juodųjų šviestuvų, dubenų, riedulių, kerėplų ir kitų formų tradicija bei gamtiškumas jungiasi su individualumu. Tik su jai būdingu kruopštumu ir kantrybe Teresė išgauna yatingą molio kūrinių blizgesį ir ornamentus, o sujungta į ekspozicijas, juodoji keramika dažnai sukuria paslapties ir įdvasintos erdvės įspūdį.

Teresės Jankauskaitės parodos buvo rengiamos ne tik Lietuvoje, bet ir kituose pasaulio kampeliuose: Prancūzijoje, Šiaurės Osetijoje, Lenkijoje, Latvijoje. Viso menininkės bagaže - per penkiasdešimt autorinių parodų, iš kurių pačios svarbiausios, surinkusios šimtus žiūrovų, įvyko Bedugnio ežere, ant plaukiojančių salų ir pakrantėje, 1993 ir 2009 metais. Dar keli įdomūs kūrybiniai bei gyvenimiški faktai apie menininkę:

sukūrė apie 6 kilogramus sveriančią ir į Lietuvos Gineso rekordų knygą patekusią ,,skambančią“ suknelę, nulipdytą iš molio žvynų;

dalyvavo kolektyvinėse parodose bei kūrė kūrinius interjerams;

vaikystėje svajojo tapti žoliautoja, o iki šiol vienu didžiausiu neišsipildančiu noru laiko pasisėdėjimą ant vaivorykštės;

save keramikė apibūdina kaip dirbančią juodai – gyvenančią baltai.

Kur? Baltijos gintaro meno centras, Šv. Mykolo g. 12

Kada? rugsėjo 26 d. 17:00