Iš anglų kalbos išvertė Rūta Saukienė

Anglų rašytojo Oscaro Wilde‘o (1865–1900) vardą pasaulyje išgarsino pjesės, aforizmai, romanas „Doriano Grėjaus portretas“ ir alegorinės pasakos. Jų rinkinys „Laimingasis princas ir kitos pasakos“ pirmą kartą buvo išleistas 1888 metų pavasarį.

1960-aisiais pasaką „Laimingasis princas“ į lietuvių kalbą pirmoji išvertė Rūta Butkutė-Saukienė, kuri vėliau ne kartą savo vertimą tobulino ir redagavo.

Pasakoje „Laimingasis princas“ išryškėja keli motyvai. Pirmiausia – išorinio blizgesio menkumas bei tikros meilės ir pasiaukojimo grožis, kurie pasakoje iškyla kaip svarbiausios vertybės. Čia taip pat svarstoma apie tai, kad laimės sąvoka yra labai sąlyginė. Laimė bevertė, jei nemoki ja dalintis su kitais, nes ne tik safyras, rubinas ar aukso gabalėlis gali sutekti džiaugsmo – ne mažiau reikšminga karščiuojančiam vaikui pajusti paukštelio sparnų keliamą vėsą.

Liūdnai pasaka baigiasi tik žemiškajame gyvenime – čia dėl to, kam pastatyti paminklą Laimingojo princo vietoje, amžinai lieka ginčytis kvaili ir tušti žmonės. Plyšusi Princo širdis ir kregždžiuko kūnelis – gražiausi daiktai, kuriuos iš žemės Dievui atneša angelas. Todėl tikėjimas meile ir pasiaukojimu yra pagrindinė išmintingos Oscaro Wilde‘o pasakos tema.

Jaunas režisierius, Gintaro Varno studentasPovilas Makauskaspristato antrąjį spektaklį Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, skirtą paaugliams bei suaugusiems ir sako: „Spektaklio turinys kvies susimąstyti apie grožio likimą ir prigimtį. Šios filosofinės, alegorinės pasakos pagrindinės temos – grožio netektis, platoniška meilė, pasiaukojimas. Oscaras Wilde‘as gina nesavanaudiškus ir kitiems gerą teikiančius poelgius, mus tobulinančias vertybes. Jo itin estetiškai išrankus pasaulėvaizdis, talpinantis meilės ir netekties, amžinybės ir mirties, turto ir skurdo kontrastus, atveria pasaulį kaip teatrą, kurio pasakojimo centre atsiduria stebuklinga skulptūros ir paukščio kelionės į pomirtinį pasaulį paslaptis.

KŪRĖJAI

Režisierius— Povilas MAKAUSKAS

Dailininkė— Julija SKURATOVA

Videoprojekcijų autorė— Dominyka KAČONAITĖ

Choreografas— Denisas KOLOMYCKIS

Kompozitorius— Karolis KASPERAVIČIUS

Šviesos dailininkas— Vilius VILUTIS

Režisieriaus asistentas— Titas VARNAS

VAIDINA

Laimingasis Princas— Dovydas STONČIUS

Kregždžiukas (aktorius)— Arnas DANUSAS

Kregždžiukas (šokėjas)— Denisas KOLOMYCKIS

Kregždžiukas (šokėjas)— Mykolas JOCYS

Miesto gyventojas— Aidas JURGAITIS

Miesto gyventojas— Karolis KASPERAVIČIUS

Miesto gyventoja— Karolina Elžbieta MIKOLAJŪNAITĖ

Miesto gyventoja— Agnė Amalija SIRGĖDAITĖ

Miesto gyventojas— Arūnas VOZBUTAS

 

  • Trukmė

1 val. (vienos dalies)

  • Salė

Mažoji salė

  • Premjeros data

2016 m. balandžio 9 d.