iedriui Kuprevičiui – 75

Nors Giedriaus Kuprevičiaus jubliejiniai metai tik 2019-ieji, tačiau, kaip juokaudamas sako Maestro, jis „visiškai nusimetęs kuklumo skraistę“ pradeda švęsti jau šiandien. Ir tai nenuostabu! Nes tai vienas originaliausių ir visapusiškiausių lietuvių kompozitorių, savo kūrybą išplėtęs nuo pirmojo lietuviško miuziklo scenai iki įvairių operos žanro transformacijų. Nors, paminėjus Giedriaus Kuprevičiaus pavardę, visi prisimena jo garsiąsias „Kregždutes“, tačiau koncerto metu nustebsite, jog tikrai ne vien šis kūrinys iš Maestro kūrybos jums yra girdėtas ir netgi pamiltas.
Giedrius Kuprevičius – ne tik puikus muzikos autorius, bet ir neprilygstamas žodžio meistras. Visi kūrybiniai vakarai, praleisti su juo, ilgai išlieka atmintyje dėl jo puikių įžvalgų, pilnų sąmojo ir teisingos ironijos.
Giedriaus Kuprevičiaus dainas, miuziklų, operečių ir operų arijas bei duetus atliks jo kūrybai neabejingi žymūs Lietuvos dainininkai:  auksinio balso savininkas Liudas Mikalauskas, atlikęs ne vieną Maestro premjerinį kūrinį bei charizmatiškasis Egidijus Bavikinas, kuris su Vytautu Kernagiu buvo nepakeičiami Rolandai garsiajame miuzikle „Ugnies medžioklė su varovais“. Prie rojalio sėdės pats improvizacijų meistras, šio vakaro kaltininkas, visų mylimas jubiiatas Giedrius Kuprevičius.


GIEDRIUS KUPREVIČIUS
Kodėl pasirinkote muziko kelią?
Priežastis dinastinė: tėvas buvo kompozitorius, brolis – karinio orkestro kapelmeisteris, močiutė vadovavo chorui, mama taip pat nebuvo abejinga muzikai. Visa aplinka mano vaikystėje buvo muzikali, o pagrindas, matyt, slypi genuose.

Kokie momentai labiausiai džiugina muzikoje?
Visuomet džiugina publika, kuri dar vis ateina į mano koncertus ir atlikėjai, be kurių pagalbos mano kūriniai publikos nepasiektų.

Gal galite išskirti pačią laimingiausią akimirką savo gyvenime?
Tai sudėtinga, nes momentų būta gana daug. Tikriausiai laimė aplanko tuomet, kai sumanymą puikiai pavyksta įgyvendinti ir tavo darbas būna įvertintas.

Jeigu savo gyvenimą reikėtų apibūdinti vienu muzikiniu kūriniu – koks tai būtų kūrinys?
Baletas „Atviros jūros vaikas“, kuriuo niekas iki šiol nesusidomėjo. Vaiko likimas šiuolaikiniame pasaulyje – jautri tema. Pasaulyje labai daug vienišų vaikų, nors jie gyvena šeimose, turi tėvus, senelius, įvairių daiktų, maisto. Manau, šis baletas taptų įspėjimu tėvams, kad nepamirštų, jog visai šalia yra mažas žmogus.


LIUDAS MIKALAUSKAS
Kodėl pasirinkote muziko gyvenimą?
Atsitiktinai. Mokykloje sekėsi visi mokslai, išskyrus muziką. Buvau baigęs jaunųjų matematikų mokyklą Vilniaus universitete, maniau, esu protingas vaikas. Tiesa, muzikos mokyklą vis dėlto baigiau – baigiamasis pažymys buvo šeši ir tai tik todėl, kad rimtai pažadėjau nestoti į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. Vilniaus universitete įstojau į rimtą specialybę, visiškai nesusijusią su muzika. O vėliau gyvenimas viską sudėliojo į vietas. Ilgainiui pastebėjau, kad muzikoje man gerai sekasi. Aš gyvenime vadovaujuosi taisykle, kad tai, ką darai, turi daryti geriausiai. Geriausiu būti galbūt ir nepavyko, bet ir prasčiausias nesu. Tiesa, neatmetu galimybės kelti sparnus į kitą sritį– juk niekada nežinai, ką gyvenimas dar yra paruošęs.

Kokie momentai labiausiai džiugina muzikoje?
Buvimas scenoje ir savotiškas žaidimas su žiūrovais. Man labai patinka kamerinės erdvės, kur prožektoriai netrukdo matyti salėje sėdinčių žmonių. Mėgstu manipuliuoti žmonėmis gerąja prasme: smagu matyti jų emocijas ir sukelti dar platesnę šypseną, didesnį juoką ar net priversti nubraukti ašarą. Tuomet žmogus nusimeta kaukes, o nuoširdumas man yra didžiausia vertybė ir laimė.

Gal galite išskirti pačią laimingiausią akimirką savo gyvenime?
Mano pirmosios dukrytės Gintarės gimimas. Kai Gintarė dar nebuvo gimusi, bet jau aktyviai spardė mamytei pilvą, aš ją ramindavau dainuodamas lietuvių liaudies dainą „Šių naktelį per naktelį“. Kai dukrelė gimė ir pirmą kartą pravirko mano glėbyje, tyliai užtraukiau tą pačią dainą ir ji mane suprato. Pakėlė akis, pažiūrėjo į mane ir užmigo. Tai buvo laimingiausia akimirka, tikrai.

Jeigu savo gyvenimą reikėtų apibūdinti vienu muzikiniu kūriniu – koks tai būtų kūrinys?
Grupės „Jonis“ daina „Pirmas šienas“. Tai vienintelis muzikos kūrinys, kurį išgirdęs visuomet pravirkstu. Daina apie tremtį. Kai buvau keturiolikos metų, jau dainavau tremtinių chore. Tremtinių tematika man yra itin jautri, galbūt todėl pirmoji į galvą šovusi daina – būtent ši.

EGIDIJUS BAVIKINAS
Kodėl pasirinkote muzikanto kelią?
Natūraliai. Kažkada tėtis atsivedė į orkestro repeticiją, kur tiesiog klausiausi muzikos.  Kaip tik tuo metu netoli namų buvo atidaryta muzikos mokykla, kurios direktorius buvo minėtojo orkestro vadovas. Taigi baigiau muzikos mokyklą, o netrukus supratau, kad noriu muziką studijuoti toliau. Taip žingsnis po žingsnio nė pats nepajutau, kaip muzika mane įtraukė. Tiesa, vienu metu rinkausi tarp sporto ir muzikos, nes šiek tiek profesionaliai žaidžiau krepšinį. Vis dėlto galiausiai nugalėjo muzika.

Kokie momentai labiausiai džiugina muzikoje?
Spontaniškumas, nenuspėjamumas, improvizacija. Vis kita publika, kiti žmonės, kitokios reakcijos. Scenos stebuklas – jis sukuriamas čia ir dabar.

Gal galite išskirti pačią laimingiausią akimirką savo gyvenime?
Pirmosios dukros gimimas.

Jeigu savo gyvenimą reikėtų apibūdinti vienu muzikiniu kūriniu – koks tai būtų kūrinys?
Neįmanoma, nes kiekviena diena – vis kita emocija. Tiesą sakant, net žanro pasakyti negalėčiau. Vieną dieną galiu klausyti džiazo, kitą dieną linkstu prie operos. Ir atlieku labai skirtingus kūrinius. Klavišiniais groju Polio Desmondo „Take Five“ – šis kūrinys man labai patinka, jis mane ramina, atgaivina. Šį kūrinį galėčiau išskirti – jis mane lydi jau ilgą laiką.

______________________________________________________
Gerbiami žiūrovai, prašome gerbti vieni kitus ir atkreipti dėmesį, jog vaikai iki 7 metų į „Vaidilos klasikos“ koncertus neįleidžiami.

Pirkdamas bilietą į koncertą, neprieštaraujate, kad koncertas gali būti filmuojamas ir fotografuojamas, o jo nuotraukos viešinamos "Vaidilos Klasika" internetinėje svetainėje, žiniasklaidoje ar socialiniuose tinkluose.

Pirkti bilietus