Kirtimų kultūros centre prasideda nebylaus kino peržiūrų ciklas „GARSINĖS PERŽIŪROS“. Garso takelius nebyliesiems filmams kurs ir gyvai atliks šiuolaikinio eksperimentinio džiazo atstovai, „Auksinio scenos kryžiaus“ už muziką spektakliui nominantai, daugelio džiazo konkursų laureatai Mantas Augustaitis (būgnai), Simonas Šipavičius (saksofonas) ir Paulius Vaškas (gitara). Po pirmojo renginio Kirtimų kultūros centre ciklas keliaus po Lietuvos regionus.

Filmus pristatys ciklo programos sudarytoja, kino kritikė Ieva Kotryna Skirmantaitė, rašanti filmų apžvalgas į didžiuosius kino ir kultūros sklaidos portalus (7 meno dienos, KINAS, Kinfo ir kt.). Po peržiūrų vyks diskusijos, siekiant akcentuoti nebyliosios kino eros paveldo reikšmę ir garso, o ypač muzikos, reikšmę kinui.

Pirmojoje peržiūroje liepos 4 d. 21:00 val., vyksiančioje Kirtimų kultūros centre, žiūrėsime:

„Miegantis Paryžius“ (pranc. Paris qui dort), rež. Rene Clair, 1924 m., 35 min.

„Žaislinis namelis“ (angl. The Playhouse), rež. Buster Keaton, 1921, 23 min.

„Namas, kuriame vaidenasi“ (angl. The Haunted House), rež. Buster Keaton, 1921, 20 min.

Filmo „Miegantis Paryžius“ pavadinimas angliškai verčiamas skirtingose šalyse buvo net trimis skirtingais būdais – „Paris Asleep“, „At 3:25“ bei „Crazy Ray“. Šis filmas, sukurtas dadaizmo ir siurrealizmo įtakose, balansuoja tarp tradicinio ir eksperimentinio kino. Filmo siužetas prasideda užsnūdusio Eifelio bokšto apžvalgos aikštelėje naktinio bokšto sargo nubudimu – sargas supranta, kad visas Paryžius paslaptingai užmigo stingdančiu miegu, o jis – vienintelis pabudęs žmogus mieste. Vadinamas vienu iš siurrealizmo šedevrų, šis filmas elegantiškai išverčia realybę į kitą pusę ir balansuoja tarp realybės-sapno bei sapno-realybės ribų.

Antrasis trumpametražis filmas – „Žaislinis namelis“ – taip pat liečia mistinę sapno-realybės temą. Pabudęs iš keisto sapno, Buster‘is Keaton‘as pamato, kad miegamasis yra scenoje. Filmas klaidina ir apgaudinėja žiūrovą – dalykai, herojai nuolat dubliuojasi ir retai kada yra tai, kas atrodo iš pradžių. Šis filmas yra itin palankiai vertinamas kritikų ir laikomas vienu geriausių Buster‘io Keaton‘o filmų.

Filme „Namas, kuriame vaidenasi“ Buster‘is Keaton‘as vaidina banko klerką, įsipainiojusį į gaujos planuojamą banko apiplėšimą. Gauja įkūrė slėptuvę apleistame name, patobulintame taip, kad pašaliniams atrodytų, jog jame vaidenasi. Įvyksta nemalonus atsitikimas, kuris vos nesugadina viso apiplėšimo plano irrr…prasideda nuotykiai, paįvairinti apsėsto namo paslaptimis.

Įėjimas nemokamas.

Renginio pradžia: liepos 4 d. 21 val.

Vieta: Kirtimų kultūros centras, Dariaus ir Girėno g. 69.

Renginį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Kultūros ministerija ir Vilniaus miesto savivaldybė