AEROGRAMA

iš Lietuvos žydų (litvakų) muzikinio paveldo

Dalia DĖDINSKAITĖ, smuikas (Lietuva-Austrija)

Gleb PYŠNIAK, violončelė (Lietuva)

Robertas LOZINSKIS, fortepijonas (Lietuva-Škotija)

Marius ŠINKŪNAS, vibrafonas (Lietuva)

Programa: J. Achron, V. Ganelin, A. Šenderovas, A. Copland, G. Gershwin, B. Goodman

Jau XIV šimtmečio pradžioje Kunigaikštis Gediminas pradėjo kviesti žydus iš visos Europos į Didžiąją Lietuvos kunigaikštystę. Tūkstančiai persekiojamų žydų iš įvairių šalių ilgainiui prisiglaudė Lietuvoje, kur galėjo saugiai išpažinti ir praktikuoti savo religiją, plėtoti ir puoselėti savo kultūrą ir intelektą ypatingai aukštame lygyje. Napoleonas atvykęs į Lietuvą 1812 metais, nustebintas žydų aktyvumu ir gausumu, pavadino Vilnių “Šiaurės Jeruzale”.

Daugiau kaip 600 metų Lietuvos žydai (Litvakai) labai ženkliai prisidėjo prie Lietuvos ir kaimyninių šalių vystymosi, kol Holokausto tragedija sunaikino ar privertė pasitraukti beveik 95% jų aktyvios bendruomenės. Nežiūrint į tai, Litvakų palikuonys - daug garbingų, talentingų ir įtakingų žmonių - iki šių dienų pasklidę po visą pasaulį.

Vienas iš ryškiausių Lietuvos žydų paveldų - jų įnašas praturtinęs Pasaulio muzikos kultūrą. Pasaulinio lygio, žinomumo muzikantai ir kompozitoriai, tokie kaip Joseph Achron, Leopold Godowsky, Jascha Heifetz, Aaron Copland, George Gershwin, Benny Goodman, Vyacheslav Ganelin, Anatolijus Šenderovas ir daugelis kitų įvairiais laikotarpiais augo, gyveno ar buvo / yra kilę iš Lietuvos. Apie juos ir jų kūrybą nemažai kalbėta ir rašyta, ir tai svarbu informacijos sklaidos Lietuvoje bei už jos ribų prasme. Tačiau geriausias būdas muzikai išlikti gyvai yra jos skambėjimas, nuolatinis gyvas atlikimas. Tokiu būdu muzikiniai kūriniai pasiekia viso pasaulio klausytojų širdis ir protus.

2017 - 2018 metais kompaktinė plokštelė “Aerograma” buvo su dideliu pasisekimu pristatyta Niujorke, Vašingtone, Čikagoje. Artimiausi programos pristatymo koncertai vyks Vienoje, Londone, Minske. 2019 metais plokštelė bus pristatyta Italijoje ir Airijoje.

ROBERTAS LOZINSKIS yra daugelio respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatas ir Grand Prix laimėtojas. Jis pelnė laurus tarptautiniuose konkursuose Didžiojoje Britanijoje, Čekijoje, Graikijoje, Vokietijoje, Italijoje, Latvijoje bei Lietuvoje. 2015 m. gegužės mėn. jis tapo geriausiu Didžiosios Britanijos pianistu – studentu Newbury Spring Festival Sheepdrove Piano Competition konkurse Anglijoje atstovaudamas Karališkąją Škotijos konservatoriją. 2015 m. rugsėjį Tarptautiniame M.K.Čiurlionio pianistų konkurse Vilniuje Robertas pelnė I – ąją premiją, publikos simpatijų prizą, bei spec. prizą už geriausiai atliktus M.K.Čiurlionio kūrinius. Robertas Lozinskis 2010 m. baigė Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnaziją, mokytojos - ekspertės Birutės Kumpikienės klasę. Vėliau baigė bakalauro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje pas prof. Zbignevą Ibelgauptą. 2012 – 2013 metais studijavo Berlyno menų universitete pas prof. Eleną Lapitskają. Šiuo metu Robertas yra Karališkosios Škotijos konservatorijos magistrantas, jo specialybės dėstytojas - profesorius Fali Pavri.

MARIUS ŠINKŪNAS – daugelio respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatas, vienintelis profesionalus Lietuvoje vibrafonininkas, savo žinias gilinęs Prancūzijoje, JAV, daug laiko gyveno ir mokėsi Japonijoje. Reguliariai veda vibrafono meistriškuno pamokas Sankt Peterburgo meno licėjuje. Koncertuoja su džiazo, šiuolaikinės ir klasikinės muzikos atlikėjais.Vilniuje Balio dvariono muzikos mokykloje yra atidaręs pirmąją vibrafono klasę Baltijos šalyse. Pastaruoju metu vibrafonininkas ne tik aktyviai koncertuoja, dirba pedagoginį darba, bet ir veda muzikines radijo laidas per LRT KLASIKOS programą.

DALIA DĖDINSKAITĖ yra viena ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos smuikininkių, respublikinių bei tarptautinių konkursų laureatė. Nuo 2017 metų – didžiausio pasaulyje muzikos universiteto Vienoje žymaus austrų profesoriaus Christian Altenburger klasės asistente. 2010-aisiais Dalia laimėjo pagrindinį prizą tarptautiniame konkurse Vokietijoje „Violine in Dresden“, po kurio buvo pakviesta atlikti L. van Beethoveno koncertą smuikui prestižiniame festivalyje „Dresdner Musikfestspiele 2012“. D. Dėdinskaitė koncertavo daugelyje Europos valstybių, JAV ir Naujojoje Zelandijoje, griežė solo su Lietuvos valstybiniu simfoniniu, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, „Dresdner Kappelsolisten“ ir Drezdeno „Carl Maria von Weber“ simfoniniu orkestrais, diriguojant Sauliui Sondeckiui, Juozui Domarkui, Georgui Mark ir kt. Daugiau informacijos: www.dalia-dedinskaite.com

Dar būdamas 14 metų GLEB PYŠNIAK kaip solistas debiutavo su Lietuvos kameriniu orkestru (dirigentas prof. Saulius Sondeckis) Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Šiandien legendinės violončelininkės Natalijos Gutman auklėtinis pasirodo garsiausiose pasaulio salėse: Vienos „Musikverein“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Maskvos konservatorijos Didžiojoje salėje ir daugelyje kitų, pasirodė solo su Maskvos konservatorijos simfoniniu, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos valstybiniu simfoniniu, Lietuvos kameriniu, Šv. Kristoforo kameriniu, Rygos Sinfonietta, Porto simfoniniu orkestrais ir kt. Aukščiausius įvertinimus muzikas pelnė reikšminguose nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose, o 2006 metais už Lietuvos vardo garsinimą G. Pyšniak apdovanojo Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus. Pirmoji mokytoja Tatjana Kuc atvedė violončelininką į muzikinį kelią, kurį vėliau praturtino studijos prof. Rimanto Armono ir prof. Johanneso Meissl klasėse bei susitikimai ir meistriškumo pamokos su Yo-Yo Ma, Mstislavu Rostropovičiumi, Silvija Sondeckiene ir Heinrichu Schiffu. Daugiau informacijos: www.glebpysniak.com