Jaunoji dizainerė Ž.Aleknavičiūtė: „Drabužiai nėra tuštybė“

Savaitgalį praūžusioje „Mados infekcijoje“ buvo galima gėrėtis ne tik žinomų dizainerių darbais. Šiame, jau tradicija tapusiame renginyje debiutavo ne vienas jaunas kūrėjas. Viena tokių - Vilniaus Dailės akademijos studentė, jaunoji dizainerė Živilė Aleknavičiūtė, po kolekcijos pristatymo mielai sutikusi pasidalinti savo sėkmės istorija.

- Živile, studijuoji kostiumų dizainą Vilniaus Dailės akademijoje. Kas paskatino rinktis šią specialybę?

- Noras sieti savo gyvenimą su menais atsirado gan natūraliai. Nuo pradinių klasių lankiau dailės būrelius, vėliau įstojau į Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklą. Baigusi ją supratau, kad save matau ir visiškai realizuoti galiu tik meno srityje. Pirmiausia, apranga sudomino mane kaip estetinė meno forma. Taip pat norėjau aplinkiniams įrodyti, kad drabužių nereikia nuvertinti, viskas priklauso nuo pačio žmogaus pasirinkimo ir drabužiai nėra tuštybė.

- Ar galėtum trumpai papasakoti apie savo studijų programą: į ką buvo kreipiama daugiausiai dėmesio ir kokių dalykų buvote mokomi?

- Tai 4 metai eksperimentų, savęs ieškojimų, savos estetikos ir saviraiškos formavimo bei gryninimo. Akademijoje ypač skatinama ugdyti orginalumą ir jokiose situacijose jo neprarasti, nes mados dizaineriui šiame konkurencingame pasaulyje, tai yra ypač svarbu. Siekiant tolimesnės karjeros mados pasaulyje, niekam nebus įdomu, jei būsi kaip kiti, turi išsiskirti, būti tam tikrais sugebėjimais pranašesnis už kitus, kad tave pastebėtų. Taip pat mokomės kostiumų projektavimo, konstravimo, siuvimo pagrindų, iliustracijos, piešimo, tapybos, susipažįstam su fotografijos pagrindais, turime galimybę atlikti juvelyrikos praktiką. Tačiau šalia meno, studijuojame ir teorinius dalykus, tai padeda giliau pažvelgti į savo darbus bei analizuoti aplinką.

- Apranga dizaineriams yra šis tas nepaprasto – objektas, į kurį yra žiūrima pro estetinę ir filosofinę prizmę. Kokia tavo filosofija, kalbant apie žmogaus aprangą?

- Drabužis turi įkvėpti žmogų. Tikiu, kad apranga žmogų ir aplinkinius veikia emociškai. Jeigu drabužis įdomus, kelia tam tikrus jausmus ir visoje aprangoje visi komponentai yra estetiškai „suvesti“, tai tampa ne tik saviraiška, bet ir virsta ,,komunikacija‘‘. Tai komunikacija, padedanti ne tik sau pačiam save realizuoti, įkvėpti, siekti tikslų, bet ir skleisti žinutę aplinkiniams.

- Dizainerių, ko gero, vienareikšmiškai vadinti menininkais negalime. Koks tavo įspūdis apie šios srities žmones?

- Visiškai pritariu. Dizaineriams reikia išmanyti daug dalykų: nuo gaminio gamybos subtilybių iki galutinio gaminio sklaidos. Deja, šiais laikais nebeužtenka būti kūrybišku ir profesionaliu tik savo srityje, nes norint kurti ir būti sėkmingu, turi išmanyti ir vadybą, prižiūrėti gamybos procesus, domėtis, kas vyksta pasaulyje, stebėti naujas inovacijas, viską suvaldyti… Įsisukusi į mados pasaulį, supratau, kad jis nėra toks lengvas ir gražus kaip „piešiama“. Ant kūrėjo pečių gula didelė atsakomybė, dideli darbo krūviai bei laiko trūkumas.

- Šiemet vykusioje Mados infekcijoje pristatei savo pirmąją kolekciją. Kokia tai buvo patirtis, kokių sulaukei atsiliepimų?

- Kaip jaunai kūrėjai, kuri dar studijuoja, tokia patirtis ir galimybė yra tikrai didelė. Reikia džiaugtis, kad Lietuvoje turime tokį renginį, kur galime pristatyti savo kūrybą plačiąjai auditorijai. O atsiliepimai - teigiami. Džiaugiuosi, kad pro akis nebuvo praleistos įdomios, nestandartinės drabužių konstrukcijos (pavyzdžiui, vieno švarko konstrukcijos išgryninimas užtruko tris savaites) ir tam tikri drabužių drapiravimo niuansai bei detalės, kuriems teikiau didelį dėmesį. Gavau daug paskatinimų ir įkvėpimo dirbti toliau.

- Kaip galėtum apibūdinti savo pirmąją kolekciją, kas buvo tavo įkvėpimas ją kuriant ir kiek laiko truko pats kūrybinis procesas?

- Mano kolekcija tai moteriška pret-a-porte drabužių kolekcija su avangardo „prieskoniu“. Pats pirminis įkvėpimo šaltinis buvo rasta nuotrauka, kurioje dvi Velso tautos moterys geria arbatą (Two Welsh Woman Drinking Tea, 1895), tai ir buvo atspirties taškas. Išanalizavus Velso istoriją, kultūrą, radau daug įkvėpimo saviraiškos, savitumo išsaugojimo tema. O tai tuo metu man buvo ypač aktualu. Taip po truputį sudėliojau kolekcijos koncepciją. Savo kolekcija kalbu apie žmogų ieškantį savęs ir kelyje formuojantį savo asmenybę. Kolekcija skatinu nepasiduoti masėms, išlipti iš visuomenės primestų rėmų ir išsilaisvinti. O kalbant apie laiką, jo buvo labai nedaug, tai buvo kartu ir iššūkis man. Per kelis mėnesius turėjau nupiešti eskizus, sukurti austines tekstūras, pasiūti modelius, aksesuarus, pagaminti batus.

- Kokie tavo tikslai?

- Kurti toliau. Visada vengiu garsiai kalbėti apie planus ir tikslus, mėgstu pasilikti juos tik sau. Kalbu, tik tada, kai tikslai tampa įgyvendintais.

- Tradicinis klausimas: kodėl Vilnius yra gera vieta gyventi?

- Nes čia gyvena mano mylimi žmonės ir taip pat, todėl, kad toks miestas kaip Vilnius yra vienintelis.

Vytautas Raila
ŽivilėAleknavičiūtė interviu
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Kriminalai
Grafičių užrašais Vilniuje esančio Pranciškonų ordino vienuolyno ansamblio statinius darkę jaunuoliai laukia teismo. Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Rolandas Jurkevičius surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje penki asmenys kaltinami turto sunaikinimu ar sugadinimu bei viešosios tvarkos pažeidimu. Vienas jų kaltinamas ir neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Ikitei...
Įdomu!
Šv. Jono g, atsišakoja nuo Pilies g. ties Šv. Jono bažnyčia. Tai viena seniausių Vilniaus gatvių. Minima XVI a. vid. Kadaise čia būta seniausios turgavietės, kurioje stovėjo pirmoji rotušė. Čia gyveno įtakingiausi Lietuvos didikai Radvilos, Pacai, Sapiegos, universiteto profesoriai, amatininkai ir pirkliai. Jau XVI a. beveik visi šios gatvės namai buvo mūriniai, pati gatvė ir nemaža jos kiemų grįsti akmenimis, o kai kurie namai vandenį gaudavo iš Vingrių š...
Įvykiai
Kuo panašūs žmonės, gimę pirmosios Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu ir po 1990-ųjų? Kuo abi šios kartos skiriasi nuo savo tėvų? Sociologai, istorikai ir filosofai sutinka, kad, nepaisant amžiaus skirtumo, šalies nepriklausomybės metais gimę žmonės turi nemažai bendro. Pavyzdžiui, jaučia didesnį pasitikėjimą savimi ar turi labiau išreikštą liberalumą, palyginus su žmonėmis, augusiais priespaudos metais.   Svarbi aplinkos įtaka Klaipėdos universiteto So...
Įdomu!
Velykos arba Šventos Velykos – krikščionių šventė, simbolizuojanti Kristaus prisikelimą iš numirusių po nukryžiavimo, kaip tai aprašyta Naujajame testamente. Tai įvykę trečią dieną po Kristaus mirties (mirties dieną skaičiuojant kaip pirmą dieną).Velykos yra svarbiausia daugelio krikščionių šventė, kuria išreiškiamas didelis džiaugsmas dėl galutinės Dievo sūnaus pergalės prieš mirtį (šetoną). Kai kurių protestantų supratimu svarbiausia yra Kristaus mirties...
Laisvalaikis
Pagal bendrą kraštovaizdžio pobūdį Verkių regioninis parkas priskiriamas miškingų ežerynų ir kalvynų regioniniam parkui, tiksliau ežeruotų kalvynų. Verkių regioninis parkas įsteigtas 1992 m. siekiant išsaugoti Žaliųjų ežerų kraštovaizdį, vertingus Verkių, Kalvarijų, Trinapolio apylinkių kultūrinius istorinius kompleksus bei kitas gamtos ir kultūros paveldo vertybes, tokias kaip: Žaliųjų ežerų gilius dubaklonius, Neries šlaitus, Turniškes, Riešės ir Baltupi...
Sportas
Lietuvos futbolo A lygos septintajame ture akis į akį stojo du pirmame ketverte įsitaisę klubai – Vilniaus „Žalgiris“ bei „Kauno Žalgiris“. Vilniečiai įrodė savo pranašumą ir užtikrintai įveikė varžovus rezultatu 3:1 (2:1). Dvikova svečiams prasidėjo šaltu dušu: jau 2-ąją minutę kauniečiai grubiai suklydo savo aikštės pusėje, kamuolį perėmė Matas Vareika ir vienu lietimu šį pasiuntė Pau Moreriui, kuris tiksliu smūgiu į tolimąjį vartų kampą išvedė „Žalgirį“...
Laisvalaikis
Kepame Velykų pynę: populiari ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje Jei vis dar ieškote idėjų, kuo papildyti Velykų meniu, šis kepinys neabejotinai papuoš stalą ir sukurs šventinę atmosferą. Ne veltui nostalgiškai skani Velykų pynė nuo neatmenamų laikų puikuodavosi ne tik ant mūsų protėvių stalo, bet buvo ir tebėra tikra pažiba įvairiose tautose. Tiesa, pasaulio virtuvėje šios mielinės pynutės receptūros ir pavadinimai skiriasi, tačiau visų jų skonis ir sukel...
Įvykiai
Šiandien 20.53 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Vasario 16-osios g. 4 atvira liepsna dega butas pirmame aukšte. Gaisro metu nukentėjo moteris.  Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai.
Įvykiai
"Oro navigacija” informuoja, kad pasikeitus Europos Sąjungos teisės aktų reglamentavimui ir atsižvelgiant į ženkliai išaugusį besileidžiančių ir kylančių lėktuvų skaičių Vilniuje, nuo gegužės mėnesio keisis skrydžių karšto oro balionais tvarka virš Lietuvos sostinės.  Pakeitimai daromi bendradarbiaujant su už skrydžių saugą atsakingomis Lietuvos institucijomis bei Lietuvos oreivių draugija.  Siekiant užtikrint skrydžių saugą, naujoji tvarka numato šiuos pa...