Muzikas A.Kučinskas apie pedagogiką, muziką ir jaunimą

Albinas Kučinskas - žmogus, visą savo gyvenimą paskyręs muzikai. Tai ilgametis dirigentas ir muzikantas, kurio veiklos rezultatus galima stebėti, ar verčiau klausyti, jau ne vieną dešimtmetį. Tai muzikos mokytojas, iš kurio mokinių apie jį neišgirsi nei vieno blogo žodžio. Šis, užsiėmęs vyras, mielai sutiko paskirti keletą minučių pokalbiui apie savo karjerą ir muziką.

-Albinai, jus vienareikšmiškai galima vadinti muzikos pedagogu. Kada jus sužavėjo muzika? Kaip prasidėjo kelias į ją?

-Šiuo metu dirbu Vilniaus B.Dvariono muzikos mokykloje, čia vadovauju mokyklos bigbendui, Vilniaus universitete vadovauju pučiamųjų instrumentų orkestrui „Oktava“ ir Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje, vadovauju pučiamųjų instrumentų orkestrui „Ritmas“ ir vedu dirigavimo pamokas. Gerokai anksčiau dirbau su orkestru Vilniaus elektromechanikos technikume. Dirbau ir Valstybiniame pučiamųjų instrumentų orkestre „Trimitas“, jame grojau tūba, tačiau vėliau, trūkus lūpos raumeniui, pradėjau groti bosine gitara. Muzika mano gyvenime atsirado dar tada, kai mokiausi Kybartų mokykloje. Septintoje klasėje pradėjau groti ką tik susikūrusiame pučiamųjų orkestre. Nuo pat vaikystės mane domino ir traukė pučiamųjų muzika. Prie to prisidėjo ir pirmojo orkestro vadovas, kuris puikiai gebėjo ir mokėjo dirbti su jaunais žmonėmis ir siekė kuo aukštesnio meninio lygio.

-Kokiais instrumentais grojate pats? Kokia muzika yra Jūsų širdžiai artimiausia?

-Grojau tūba, tačiau trūkus lūpos raumeniui pradėjau groti bosine gitara. Vaikystėje mokykloje grojau ir mušamaisiais instrumentais įvairiuose ansambliuose.

Mano širdžiai artima ir priimtina labai įvairi muzika. Tai priklauso ir nuo tuo metu vyraujančių emocijų, nuotaikos, oro ar vietos. Labai mėgstu džiazą, funk‘ą, taip pat klasikinę bei sakralinę muziką, neatsispiriu ir gatvės šou ir maršų muzikai, kai tai skamba profesionaliai. Labai mėgstu klausytis Stevie Wonder, Benny Goodman, Duke Ellington ar George Gershwin. Neatsispiriu ir Tower of Power, Earth wind and Fire ar Sly and the Family Stone grupių kūriniams. Stengiuosi neatsilikti ir nuo šiandieninių muzikos tendencijų, repertuare turime ir tokių šiandienos hitų, kaip Uptown Funk, melodijų iš kino filmų bei miuziklų.

-Kaip nusprendėte pasirinkti pedagogo kelią?

-Mano pedagoginis darbas daugiausiai susijęs su vadovavimu orkestrams – pučiamųjų orkestrui ir bigbendui. Galėčiau pasakyti, kad tai gavosi tarsi savaime, pats gyvenimas mane atvedė į šį kelią. Dar tarnaujant sovietinėje armijoje, savo priskyrimo vietoje, turėjome orkestrą. Atvykęs panorau jame groti. Patikrinus mano muzikinius gebėjimus, jau kitą dieną buvau paskirtas vadovauti šiam orkestrui, nors tuo metu jokios vadovavimo praktikos neturėjau. Tačiau labai sėkmingai pavyko suburti tuo metu tarnavusius muzikantus į tikrai aukšto lygio orkestrą. Nuo to ir prasidėjo mano tolimesnis pedagogo kelias, kuris tęsiasi lig šiol.

-Kuo jus žavi darbas su jaunimu?

-Darbas su jaunimu visada mielas ir malonus, juk jaunimas visada pilnas energijos ir veržlumo, išmanumo ir dar jeigu turi noro muzikuoti, tai tiesiog nepajauti kaip prabėga laikas repeticijose... Su jais kiekviena repeticija ir koncertas - tarsi odė pavasariui. Su jais gera būti, nes pats visada gali jaustis jaunas ir reikalingas... Ir ilgai nepasenti.

-Kokiu variniu pučiamuoju instrumentu groti, jūsų nuomone, yra sudėtingiausia?

-Visais instrumentais gerai groti nėra lengva. Kiekvienas žmogus pasirenka, koks instrumentas jam pats priimtiniausias. Jaunimas dažniausiai renkasi groti saksofonais, fleitomis, kiek mažiau trimitais ar klarnetais. Ypatingai retai sutinkama, ir, mano požiūriu, vienas iš sudėtingiausių pučiamųjų instrumentų yra tūba. Tai mažiau paslankus, labai gero kvėpavimo reikalaujantis instrumentas.

-Papasakokite vieną labiausiai įstrigusį ar juokingiausią nuotykį, patirtą gastrolių metu.

-Su kolektyvais išties teko keliauti labai daug. Ne kartą aplankyta Latvija, Estija, Čekija, Lenkija, Vokietija, Liuksemburgas, Prancūzija. Įdomi kelionė buvo į Latviją, Daugpilio miestą, kai mano vadovaujamas Vilniaus universiteto orkestras „Oktava“ turėjo garbės akomponuoti Lietuvos studentų chorams, atliekant Gyčio Paškevičiaus „Mano kraštas“ bei V.Miškinio ir A.Puišytės „Gražiausias sodas“. Visai neseniai „Oktava“ savo meistriškumą demonstravo koncerte Liuksemburgo miesto katedroje, atlikdamas sakralinį kūrinį su dviem Vilniaus universiteto chorais – Gaudeamus ir Pro Musica, bei surengęs solinį pasirodymą. Tarptautiniame jaunimo orkestrų festivalyje Lenkijoje buvo apdovanotas už geriausią meninį pasirodymą, o praėjusiais metais Latvijoje, Liepojoje - laimėjo pirmąją vietą. Galima pasidžiaugti, jog jaunimas tokiose kelionėse susivienija, padeda vieni kitiems netikėčiausiose situacijose, o koncertų ar konkursų metų stengiasi kuo geriau pasirodyti. O viena iš labiausiai įsiminusių kelionių buvo, kai su Balio Dvariono muzikos mokyklos bigbendu skridome į Vokietiją, ten dalyvavome koncertuose ir konkurse, tačiau nebegalėjome parskristi į Lietuvą dėl Islandijoje išsiveržusio ugnikalnio ir uždarytos Europos oro erdvės. Tad mūsų kelionė prasitęsė dar bemaž savaitę, o tuo metu dvyliktokais buvę orkestro nariai nebespėjo į brandos egzaminų įskaitas ir teko jas nukelti. Galų gale Lietuvą pasiekėme autobusu.

-Kokios problemos dažniausiai supa žmones, kurių visas gyvenimas sukasi aplink muziką?

-Pasaulyje tiek daug geros muzikos ir tiek mažai laiko ją visą išklausyti, o tuo labiau - sugroti…

-Ką mėgstate veikti laisvalaikiu?

-Laisvalaikiu stengiuosi atsipalaiduoti nuo kasdienių darbų, žaidžiu krepšinį senjorų komandoje, lankau baseiną, dažnai užsuku į pirtis. Turiu didelį sodą ir šiltnamį, tad sodo darbai man suteikia didelį malonumą ir atsipalaidavimą. Kas be ko, neatsiriboju ir nuo meno bei muzikos – esu dažnas įvairiausių koncertų, taip pat operų ir baletų lankytojas.

-Kokie jūsų tikslai?

-Mano pagrindinis tikslas – atlikti kaip tik galiu geriau tą darbą, kurį šiuo metu dirbu. Stengiuosi orkestruose muzikuojantį jaunimą įtraukti ir užburti bei sudominti gera muzika, maloniu repeticijų procesu, kuo įvairesniais koncertais ir kita patrauklia veikla. Beveik kasmet, po Vilniaus universiteto Botanikos sodo Kairėnuose sezono atidarymo koncerto, pasikviečiu orkestrą į šventinę iškyla savo namų kieme – kepamės dešreles, šašlykus, ruošiame daržoves, kas krepšinį pažaidžia, kas dartus pamėto, stengiamės, kad visiems gera būtų ne tik muzikuoti, bet ir bendrauti. Tai atsispindi ir bendroje atmosferoje, koncertuose. Stengiamės savo ištikimiausius ir naujus gerbėjus nuolatos nustebinti vis naujomis ir aukšto lygio atlikimo koncertinėmis programomis. Taip mes visi prisidedame prie Lietuvos kultūrinio gyvenimo bei Lietuvos vardo garsinimo užsienio šalyse. Taip pat labai noriu, kad jaunimas, grodamas mano vadovaujamuose orkestruose, jaustųsi dalimi tų, kurie gražina Lietuvą savo kūryba.

-Tradicinis klausimas: kodėl Vilnius yra gera vieta gyveti?

-Vilnius – puiki vieta gyventi, mokytis ir kurti. Čia palankios sąlygos ugdyti savo gebėjimus aukščiausio lygio mokyklose ir universitetuose bei kolegijose. Čia vyksta platus kultūrinis gyvenimas, yra daug erdvių muzikuoti, koncertuoti ir repetuoti. Be to, būtent į Vilnių ir suvažiuoja didžioji dalis talentingų mažesniųjų miestų jaunimo, kurie papildo ir Vilniaus universiteto orkestro „Oktava“ narių gretas.

AlbinasKučinskas orkestrasOktava OrkestrasRitmas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“ praneša, kad savo artimųjų kapus Rokantiškėse ir Karveliškėse lankančių vilniečių patogumui du artimiausius savaitgalius iš eilės 37-ojo ir 63-iojo maršrutų autobusai važiuos dažniau ir bus didesnės talpos – juose kursuos triašiai autobusai. Gegužės 25–26 d. ir birželio 1–2 d. 37-ojo maršruto autobusai važiuos kas 29 minutes, o 63-iojo maršruto autobusai – kas 25–29 min. Atnaujinti šių maršrutų autobusų eismo tvar...
Kultūra
Jubiliejinio sezono pristatymo spaudos konferencija buvo surengta neįprastoje vietoje – „Impuls“ sporto klube. Tuo LNOBT stengėsi pabrėžti, jog yra kupinas geros energijos ir 100-ąjį sezoną, kuriame numatytos net 5 premjeros, ketina pasitikti būdamas puikios formos. Teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas džiaugėsi, kad sulaukęs garbaus amžiaus – 100-ojo sezono LNOBT nepraranda puikios formos nei meniniu, nei fiziniu atžvilgiu: sporto klube „Impul...
Įvykiai
Latvijos oro linijos „airBaltic“ pristato naują išankstinio užsakymo meniu. Keleiviai gali rinktis iš 18 skirtingų ir šviežio maisto patiekalų, o jį užsisakyti – likus 24 valandoms iki skrydžio. „Baltijos šalių virtuvės šefai kruopščiai atrinko ir paruošė 7 naujus patiekalus, o 11 populiariausių –atnaujino. Pristatydami naująjį meniu ir siūlydami platų maisto asortimentą, taip pat ir specialius patiekalus, tinkančius vegetarams, glitimo netoleruojantiems,...
Kultūra
Į Lietuvos sostinę sugrįžus beigeliams, o tradicinėms žydų šventėms vėl tapus miesto gyvenimo dalimi, žydų kultūra Vilniuje išgyvena atgimimą. Nuo šiol atsiras dar viena galimybė sužinoti, kodėl Vilnius buvo vadinamas Šiaurės Jeruzale. Vilniuje gyvenusių ir kūrusių žydų istorijas padės sužinoti nemokamas turistinis maršrutas „Atraskite žydų paveldą Vilniuje“. Sostinės turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ šį gidą sukūrė kaip priemonę susipažinti...
Įvykiai
„Cirque du Soleil“ šou „Toruk – The First Flight“ trupė į Vilnių atvyko dar pirmadienį ir iš karto sostinės „Siemens“ areną savaitei pavertė laikinais savo namais. Didžiojoje arenos erdvėje buvo pastatyta visą salę užimanti scena, o nuo pašalinių akių kruopščiai slepiamuose koridoriuose įrengtos treniruočių ir laisvalaikio erdvės. Į Lietuvą atvyko beveik 120 žmonių tarptautinė komanda, kurios nemenką dalį sudaro artistai, publikai jau šįvakar demonstruosia...
Kriminalai
Šiandien 00.40 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniaus raj., Avižienių sen., Bukiškio k., dega autotralas su automobiliais. Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai.
Sportas
Lietuvos futbolo A lygos lyderių akistata antrojo rato 12-ajame ture nepaliko abejingų. Vilniaus „Žalgiris“ antrajame kėlinyje nerealizavo dviejų 11 metrų baudinių, o už tai „Sūduva“ skaudžiai nubaudė ir iškovojo pergalę rezultatu 1:0. Pirmasis kėlinys aštriais epizodais neišsiskyrė: geriausia proga priklausė 19-mečiui „Sūduvos“ saugui Pauliui Golubickui, kuris 23-iąją minutę galva smūgiavo šalia vartų. Vis dėlto Marijampolės klubo strategui Vladimirui Čeb...
Sportas
Vilniaus „Rytas“ nuo pat pirmųjų rungtynių minučių demonstravo pavyzdinę gynybą, kontroliavo situaciją ir iškovojo triuškinamą pergalę pusfinalio starte. Rezultatu 46:75 (10:17, 17:19, 12:20, 7:19) Vilniaus krepšininkai nugalėjo Klaipėdos „Neptūną“ bei pusfinalio serijoje iki 2 pergalių perėmė namų aikštės pranašumą. Dabartinis serijos rezultatas – 1:0, „Ryto“ naudai. Puikiai gynyboje rungtynių pradžioje žaidęs „Rytas“ po pirmojo ketvirčio pirmavo 17:10, o...
Įvykiai
Jau ketvirtadienį, gegužės 23 dieną, Lietuvos sostinėje penktą kartą vyks vakarinė šventė „Vilniaus naktinis riedėjimas“ („Night Skating Vilnius“). Renginio šūkis – „Rieda miesto herojai!“. Tai reiškia neįprastą renginį, kuris nepaliks abejingų nei dalyvių, nei žiūrovų. Renginio organizatoriai VšĮ „Sveikas miestas“, sporto ir laisvalaikio prekybos tinklas „Sportland“ ir „Riedėk.Lt“ šiais metais laukia rekordinio dalyvių skaičiaus, nes paraiškų yra sulaukia...