Muzikas A.Kučinskas apie pedagogiką, muziką ir jaunimą

Albinas Kučinskas - žmogus, visą savo gyvenimą paskyręs muzikai. Tai ilgametis dirigentas ir muzikantas, kurio veiklos rezultatus galima stebėti, ar verčiau klausyti, jau ne vieną dešimtmetį. Tai muzikos mokytojas, iš kurio mokinių apie jį neišgirsi nei vieno blogo žodžio. Šis, užsiėmęs vyras, mielai sutiko paskirti keletą minučių pokalbiui apie savo karjerą ir muziką.

-Albinai, jus vienareikšmiškai galima vadinti muzikos pedagogu. Kada jus sužavėjo muzika? Kaip prasidėjo kelias į ją?

-Šiuo metu dirbu Vilniaus B.Dvariono muzikos mokykloje, čia vadovauju mokyklos bigbendui, Vilniaus universitete vadovauju pučiamųjų instrumentų orkestrui „Oktava“ ir Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje, vadovauju pučiamųjų instrumentų orkestrui „Ritmas“ ir vedu dirigavimo pamokas. Gerokai anksčiau dirbau su orkestru Vilniaus elektromechanikos technikume. Dirbau ir Valstybiniame pučiamųjų instrumentų orkestre „Trimitas“, jame grojau tūba, tačiau vėliau, trūkus lūpos raumeniui, pradėjau groti bosine gitara. Muzika mano gyvenime atsirado dar tada, kai mokiausi Kybartų mokykloje. Septintoje klasėje pradėjau groti ką tik susikūrusiame pučiamųjų orkestre. Nuo pat vaikystės mane domino ir traukė pučiamųjų muzika. Prie to prisidėjo ir pirmojo orkestro vadovas, kuris puikiai gebėjo ir mokėjo dirbti su jaunais žmonėmis ir siekė kuo aukštesnio meninio lygio.

-Kokiais instrumentais grojate pats? Kokia muzika yra Jūsų širdžiai artimiausia?

-Grojau tūba, tačiau trūkus lūpos raumeniui pradėjau groti bosine gitara. Vaikystėje mokykloje grojau ir mušamaisiais instrumentais įvairiuose ansambliuose.

Mano širdžiai artima ir priimtina labai įvairi muzika. Tai priklauso ir nuo tuo metu vyraujančių emocijų, nuotaikos, oro ar vietos. Labai mėgstu džiazą, funk‘ą, taip pat klasikinę bei sakralinę muziką, neatsispiriu ir gatvės šou ir maršų muzikai, kai tai skamba profesionaliai. Labai mėgstu klausytis Stevie Wonder, Benny Goodman, Duke Ellington ar George Gershwin. Neatsispiriu ir Tower of Power, Earth wind and Fire ar Sly and the Family Stone grupių kūriniams. Stengiuosi neatsilikti ir nuo šiandieninių muzikos tendencijų, repertuare turime ir tokių šiandienos hitų, kaip Uptown Funk, melodijų iš kino filmų bei miuziklų.

-Kaip nusprendėte pasirinkti pedagogo kelią?

-Mano pedagoginis darbas daugiausiai susijęs su vadovavimu orkestrams – pučiamųjų orkestrui ir bigbendui. Galėčiau pasakyti, kad tai gavosi tarsi savaime, pats gyvenimas mane atvedė į šį kelią. Dar tarnaujant sovietinėje armijoje, savo priskyrimo vietoje, turėjome orkestrą. Atvykęs panorau jame groti. Patikrinus mano muzikinius gebėjimus, jau kitą dieną buvau paskirtas vadovauti šiam orkestrui, nors tuo metu jokios vadovavimo praktikos neturėjau. Tačiau labai sėkmingai pavyko suburti tuo metu tarnavusius muzikantus į tikrai aukšto lygio orkestrą. Nuo to ir prasidėjo mano tolimesnis pedagogo kelias, kuris tęsiasi lig šiol.

-Kuo jus žavi darbas su jaunimu?

-Darbas su jaunimu visada mielas ir malonus, juk jaunimas visada pilnas energijos ir veržlumo, išmanumo ir dar jeigu turi noro muzikuoti, tai tiesiog nepajauti kaip prabėga laikas repeticijose... Su jais kiekviena repeticija ir koncertas - tarsi odė pavasariui. Su jais gera būti, nes pats visada gali jaustis jaunas ir reikalingas... Ir ilgai nepasenti.

-Kokiu variniu pučiamuoju instrumentu groti, jūsų nuomone, yra sudėtingiausia?

-Visais instrumentais gerai groti nėra lengva. Kiekvienas žmogus pasirenka, koks instrumentas jam pats priimtiniausias. Jaunimas dažniausiai renkasi groti saksofonais, fleitomis, kiek mažiau trimitais ar klarnetais. Ypatingai retai sutinkama, ir, mano požiūriu, vienas iš sudėtingiausių pučiamųjų instrumentų yra tūba. Tai mažiau paslankus, labai gero kvėpavimo reikalaujantis instrumentas.

-Papasakokite vieną labiausiai įstrigusį ar juokingiausią nuotykį, patirtą gastrolių metu.

-Su kolektyvais išties teko keliauti labai daug. Ne kartą aplankyta Latvija, Estija, Čekija, Lenkija, Vokietija, Liuksemburgas, Prancūzija. Įdomi kelionė buvo į Latviją, Daugpilio miestą, kai mano vadovaujamas Vilniaus universiteto orkestras „Oktava“ turėjo garbės akomponuoti Lietuvos studentų chorams, atliekant Gyčio Paškevičiaus „Mano kraštas“ bei V.Miškinio ir A.Puišytės „Gražiausias sodas“. Visai neseniai „Oktava“ savo meistriškumą demonstravo koncerte Liuksemburgo miesto katedroje, atlikdamas sakralinį kūrinį su dviem Vilniaus universiteto chorais – Gaudeamus ir Pro Musica, bei surengęs solinį pasirodymą. Tarptautiniame jaunimo orkestrų festivalyje Lenkijoje buvo apdovanotas už geriausią meninį pasirodymą, o praėjusiais metais Latvijoje, Liepojoje - laimėjo pirmąją vietą. Galima pasidžiaugti, jog jaunimas tokiose kelionėse susivienija, padeda vieni kitiems netikėčiausiose situacijose, o koncertų ar konkursų metų stengiasi kuo geriau pasirodyti. O viena iš labiausiai įsiminusių kelionių buvo, kai su Balio Dvariono muzikos mokyklos bigbendu skridome į Vokietiją, ten dalyvavome koncertuose ir konkurse, tačiau nebegalėjome parskristi į Lietuvą dėl Islandijoje išsiveržusio ugnikalnio ir uždarytos Europos oro erdvės. Tad mūsų kelionė prasitęsė dar bemaž savaitę, o tuo metu dvyliktokais buvę orkestro nariai nebespėjo į brandos egzaminų įskaitas ir teko jas nukelti. Galų gale Lietuvą pasiekėme autobusu.

-Kokios problemos dažniausiai supa žmones, kurių visas gyvenimas sukasi aplink muziką?

-Pasaulyje tiek daug geros muzikos ir tiek mažai laiko ją visą išklausyti, o tuo labiau - sugroti…

-Ką mėgstate veikti laisvalaikiu?

-Laisvalaikiu stengiuosi atsipalaiduoti nuo kasdienių darbų, žaidžiu krepšinį senjorų komandoje, lankau baseiną, dažnai užsuku į pirtis. Turiu didelį sodą ir šiltnamį, tad sodo darbai man suteikia didelį malonumą ir atsipalaidavimą. Kas be ko, neatsiriboju ir nuo meno bei muzikos – esu dažnas įvairiausių koncertų, taip pat operų ir baletų lankytojas.

-Kokie jūsų tikslai?

-Mano pagrindinis tikslas – atlikti kaip tik galiu geriau tą darbą, kurį šiuo metu dirbu. Stengiuosi orkestruose muzikuojantį jaunimą įtraukti ir užburti bei sudominti gera muzika, maloniu repeticijų procesu, kuo įvairesniais koncertais ir kita patrauklia veikla. Beveik kasmet, po Vilniaus universiteto Botanikos sodo Kairėnuose sezono atidarymo koncerto, pasikviečiu orkestrą į šventinę iškyla savo namų kieme – kepamės dešreles, šašlykus, ruošiame daržoves, kas krepšinį pažaidžia, kas dartus pamėto, stengiamės, kad visiems gera būtų ne tik muzikuoti, bet ir bendrauti. Tai atsispindi ir bendroje atmosferoje, koncertuose. Stengiamės savo ištikimiausius ir naujus gerbėjus nuolatos nustebinti vis naujomis ir aukšto lygio atlikimo koncertinėmis programomis. Taip mes visi prisidedame prie Lietuvos kultūrinio gyvenimo bei Lietuvos vardo garsinimo užsienio šalyse. Taip pat labai noriu, kad jaunimas, grodamas mano vadovaujamuose orkestruose, jaustųsi dalimi tų, kurie gražina Lietuvą savo kūryba.

-Tradicinis klausimas: kodėl Vilnius yra gera vieta gyveti?

-Vilnius – puiki vieta gyventi, mokytis ir kurti. Čia palankios sąlygos ugdyti savo gebėjimus aukščiausio lygio mokyklose ir universitetuose bei kolegijose. Čia vyksta platus kultūrinis gyvenimas, yra daug erdvių muzikuoti, koncertuoti ir repetuoti. Be to, būtent į Vilnių ir suvažiuoja didžioji dalis talentingų mažesniųjų miestų jaunimo, kurie papildo ir Vilniaus universiteto orkestro „Oktava“ narių gretas.

AlbinasKučinskas orkestrasOktava OrkestrasRitmas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
125 peržiūros gruodžio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Vienas ilgiausias tradicijas Lietuvoje turintis „Eurovaistinės Kalėdinis bėgimas“ šiemet sulaukė rekordinio kiekio dalyvių. Bėgti 43-iąjį kartą organizuojamoje šventėje užsiregistravo per 3500 Kalėdų senelių, snieguolių, nykštukų ar kitų įspūdingais kostiumais pasipuošusių personažų. Jie šiandien įveikė 12 km, 6 km ar 3 km distancijas. Vaikai bėga 200m „Nykštukų bėgime“. „Šiais metais pasiekėme dalyvių skaičiaus rekordą, malonu, kad susidomėjimas žieminiu...
Laisvalaikis
Atvėsus orams ir užšalus sekliesiems šalies vandens telkiniams, aplinkosaugininkai primena žvejams mėgėjams, kad privalu laikytis žvejybos ant ledo reikalavimų ir elgtis atsakingai. Artimiausiomis dienomis, kaip praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (LHMT), ledo danga jau susidarys ir vidutinio gylio ežeruose. Ledas laikomas nesaugiu, jeigu yra plonesnis nei 7 cm. Jis formuojasi nuo priekrantės zonos, todėl yra saugus tik...
Įvykiai
Šie metai visai Levo Karsavino mokyklos bendruomenei ypatingi – prieš 40 metų mokykla pirmą kartą atvėrė duris mokiniams tuomet visai naujame Viršuliškių rajone. Gražaus jubiliejaus proga mokyklos bendruomenę sveikino Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Viršuliškių bendruomenės nariai, kitų mokyklų atstovai, moksleivių tėvai. L. Karsavino mokykloje mokoma rusų kalba, čia mokosi 611 moksleivių, juos ugdo 72 mokytojai ir neformalaus švietimo pedagogai. Kiekvi...
Įvykiai
jau 13 kartą Lietuvos miestuose ir miesteliuose vykusią „Maltiečių sriubos“ akciją vainikavo Kalėdinis renginys Vilniaus mieste. Čia penktadienio popietę socialinėms problemoms neabejingus vilniečius vaišintis bei skurstantiems senjorams aukoti kvietė maltiečiai. Generalinis akcijos rėmėjas „Maxima“ 10-yje miestų senoliams aukojusius žmones vaišino savo konditerijos meistrų pagamintu tortu.  Kalėdinis maltiečių renginys sostinėje beveik baigė kasmetinę pag...
Kalėdos
Šventinis šurmulys, Kalėdų senelio kuriami stebuklai, pro traukinio langą skriejantys žiemos vaizdai – visa tai ir dar daugiau šiemet dovanos „Lietuvos geležinkeliai", pristatantys staigmenų ir stebuklų kupiną kalėdinę programą. Net tris gruodžio savaitgalius Vilniaus geležinkelio stotyje įsikūrusioje rezidencijoje vaikų lauks Kalėdų senelis, kuris ne tik išgirs mažųjų svajones, bet ir kvies atrasti magišką traukinių muziejų bei pasivažinėti tikru kalėdini...
Laisvalaikis
Arbata yra vienas populiariausių gėrimų visame pasaulyje, tad nenuostabu, jog metuose egzistuoja ypatinga diena, skirta būtent šiam gėrimui. Tai – gruodžio 15-oji, Tarptautinė arbatos diena. Šios dienos sukūrimo idėja egzistavo daugelį metų, tačiau veiksmų buvo imtąsi prieš kiek daugiau nei dešimtmetį. Pirmieji šventiniai renginiai vyko 2005 metais Delyje ir 2006 metais Šri Lankoje. Tarptautinė arbatos diena nebuvo sukurta tam, kad tądien išgertumėte vienu...
Verslas
Lietuvos stilingo ir komfortiško miego rinkos lyderiai LONAS pristatė naują ir jaukų it namai saLONĄ. Ketvirtadienio vakarą, likus vos 2 savaitėms iki jaukiausių metų švenčių, gausiai dizainerių ir architektų visuomenei pristatyta unikali susitikimų ir bendradarbiavimo oazė – LONO NAMAI, įsikūrę Ogmios mieste Vilniuje. Atidarymo šventės metu naujasis saLONAS pasitiko didžiule 500 kv.m2 erdve per 2 aukštus, milžiniškais projektoriais bei Muzikinės LONO lovų...
Sveikata
Kraujo donorystė ir profesionalus ar aktyvus sportas suderinama, jei abi šios veiklos yra planuojamos iš anksto. Paaukojus kraujo į treniruotes reikėtų grįžti palengva, nepervargti, prižiūrėti mitybą“, – pataria klubo Vilniaus „Rytas“ treneris Evaldas Kandratavičius. Jo treniruojamų krepšininkų manymu, didelis privalumas, jei sportuojantis žmogus aukoja kraujo. Kraujo donorystė svarbi ir sportininkams Vilniaus „Rytas“ klubo krepšininkas Mindaugas Girdžiūna...
Įvykiai
Vilniui gresia tapti vienu šviesiausiu miestu Europoje – prasidėjo pagal apimtis precedento Lietuvoje neturintys visų gatvių apšvietimo atnaujinimo darbai. Per trejus metus bus atnaujinta daugiau nei 40 tūkst. LED šviestuvų, iš kurių pirmieji 1200 jau atkeliavo į didžiausio eismo intensyvumo gatves. Planuojama, kad modernizavimo projekto įgyvendinimo rezultatas leis ne tik kasmet beveik 2 mln. eurų sumažinti miesto išlaidas elektrai ir tinklo priežiūrai, t...