Muzikas A.Kučinskas apie pedagogiką, muziką ir jaunimą

Albinas Kučinskas - žmogus, visą savo gyvenimą paskyręs muzikai. Tai ilgametis dirigentas ir muzikantas, kurio veiklos rezultatus galima stebėti, ar verčiau klausyti, jau ne vieną dešimtmetį. Tai muzikos mokytojas, iš kurio mokinių apie jį neišgirsi nei vieno blogo žodžio. Šis, užsiėmęs vyras, mielai sutiko paskirti keletą minučių pokalbiui apie savo karjerą ir muziką.

-Albinai, jus vienareikšmiškai galima vadinti muzikos pedagogu. Kada jus sužavėjo muzika? Kaip prasidėjo kelias į ją?

-Šiuo metu dirbu Vilniaus B.Dvariono muzikos mokykloje, čia vadovauju mokyklos bigbendui, Vilniaus universitete vadovauju pučiamųjų instrumentų orkestrui „Oktava“ ir Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje, vadovauju pučiamųjų instrumentų orkestrui „Ritmas“ ir vedu dirigavimo pamokas. Gerokai anksčiau dirbau su orkestru Vilniaus elektromechanikos technikume. Dirbau ir Valstybiniame pučiamųjų instrumentų orkestre „Trimitas“, jame grojau tūba, tačiau vėliau, trūkus lūpos raumeniui, pradėjau groti bosine gitara. Muzika mano gyvenime atsirado dar tada, kai mokiausi Kybartų mokykloje. Septintoje klasėje pradėjau groti ką tik susikūrusiame pučiamųjų orkestre. Nuo pat vaikystės mane domino ir traukė pučiamųjų muzika. Prie to prisidėjo ir pirmojo orkestro vadovas, kuris puikiai gebėjo ir mokėjo dirbti su jaunais žmonėmis ir siekė kuo aukštesnio meninio lygio.

-Kokiais instrumentais grojate pats? Kokia muzika yra Jūsų širdžiai artimiausia?

-Grojau tūba, tačiau trūkus lūpos raumeniui pradėjau groti bosine gitara. Vaikystėje mokykloje grojau ir mušamaisiais instrumentais įvairiuose ansambliuose.

Mano širdžiai artima ir priimtina labai įvairi muzika. Tai priklauso ir nuo tuo metu vyraujančių emocijų, nuotaikos, oro ar vietos. Labai mėgstu džiazą, funk‘ą, taip pat klasikinę bei sakralinę muziką, neatsispiriu ir gatvės šou ir maršų muzikai, kai tai skamba profesionaliai. Labai mėgstu klausytis Stevie Wonder, Benny Goodman, Duke Ellington ar George Gershwin. Neatsispiriu ir Tower of Power, Earth wind and Fire ar Sly and the Family Stone grupių kūriniams. Stengiuosi neatsilikti ir nuo šiandieninių muzikos tendencijų, repertuare turime ir tokių šiandienos hitų, kaip Uptown Funk, melodijų iš kino filmų bei miuziklų.

-Kaip nusprendėte pasirinkti pedagogo kelią?

-Mano pedagoginis darbas daugiausiai susijęs su vadovavimu orkestrams – pučiamųjų orkestrui ir bigbendui. Galėčiau pasakyti, kad tai gavosi tarsi savaime, pats gyvenimas mane atvedė į šį kelią. Dar tarnaujant sovietinėje armijoje, savo priskyrimo vietoje, turėjome orkestrą. Atvykęs panorau jame groti. Patikrinus mano muzikinius gebėjimus, jau kitą dieną buvau paskirtas vadovauti šiam orkestrui, nors tuo metu jokios vadovavimo praktikos neturėjau. Tačiau labai sėkmingai pavyko suburti tuo metu tarnavusius muzikantus į tikrai aukšto lygio orkestrą. Nuo to ir prasidėjo mano tolimesnis pedagogo kelias, kuris tęsiasi lig šiol.

-Kuo jus žavi darbas su jaunimu?

-Darbas su jaunimu visada mielas ir malonus, juk jaunimas visada pilnas energijos ir veržlumo, išmanumo ir dar jeigu turi noro muzikuoti, tai tiesiog nepajauti kaip prabėga laikas repeticijose... Su jais kiekviena repeticija ir koncertas - tarsi odė pavasariui. Su jais gera būti, nes pats visada gali jaustis jaunas ir reikalingas... Ir ilgai nepasenti.

-Kokiu variniu pučiamuoju instrumentu groti, jūsų nuomone, yra sudėtingiausia?

-Visais instrumentais gerai groti nėra lengva. Kiekvienas žmogus pasirenka, koks instrumentas jam pats priimtiniausias. Jaunimas dažniausiai renkasi groti saksofonais, fleitomis, kiek mažiau trimitais ar klarnetais. Ypatingai retai sutinkama, ir, mano požiūriu, vienas iš sudėtingiausių pučiamųjų instrumentų yra tūba. Tai mažiau paslankus, labai gero kvėpavimo reikalaujantis instrumentas.

-Papasakokite vieną labiausiai įstrigusį ar juokingiausią nuotykį, patirtą gastrolių metu.

-Su kolektyvais išties teko keliauti labai daug. Ne kartą aplankyta Latvija, Estija, Čekija, Lenkija, Vokietija, Liuksemburgas, Prancūzija. Įdomi kelionė buvo į Latviją, Daugpilio miestą, kai mano vadovaujamas Vilniaus universiteto orkestras „Oktava“ turėjo garbės akomponuoti Lietuvos studentų chorams, atliekant Gyčio Paškevičiaus „Mano kraštas“ bei V.Miškinio ir A.Puišytės „Gražiausias sodas“. Visai neseniai „Oktava“ savo meistriškumą demonstravo koncerte Liuksemburgo miesto katedroje, atlikdamas sakralinį kūrinį su dviem Vilniaus universiteto chorais – Gaudeamus ir Pro Musica, bei surengęs solinį pasirodymą. Tarptautiniame jaunimo orkestrų festivalyje Lenkijoje buvo apdovanotas už geriausią meninį pasirodymą, o praėjusiais metais Latvijoje, Liepojoje - laimėjo pirmąją vietą. Galima pasidžiaugti, jog jaunimas tokiose kelionėse susivienija, padeda vieni kitiems netikėčiausiose situacijose, o koncertų ar konkursų metų stengiasi kuo geriau pasirodyti. O viena iš labiausiai įsiminusių kelionių buvo, kai su Balio Dvariono muzikos mokyklos bigbendu skridome į Vokietiją, ten dalyvavome koncertuose ir konkurse, tačiau nebegalėjome parskristi į Lietuvą dėl Islandijoje išsiveržusio ugnikalnio ir uždarytos Europos oro erdvės. Tad mūsų kelionė prasitęsė dar bemaž savaitę, o tuo metu dvyliktokais buvę orkestro nariai nebespėjo į brandos egzaminų įskaitas ir teko jas nukelti. Galų gale Lietuvą pasiekėme autobusu.

-Kokios problemos dažniausiai supa žmones, kurių visas gyvenimas sukasi aplink muziką?

-Pasaulyje tiek daug geros muzikos ir tiek mažai laiko ją visą išklausyti, o tuo labiau - sugroti…

-Ką mėgstate veikti laisvalaikiu?

-Laisvalaikiu stengiuosi atsipalaiduoti nuo kasdienių darbų, žaidžiu krepšinį senjorų komandoje, lankau baseiną, dažnai užsuku į pirtis. Turiu didelį sodą ir šiltnamį, tad sodo darbai man suteikia didelį malonumą ir atsipalaidavimą. Kas be ko, neatsiriboju ir nuo meno bei muzikos – esu dažnas įvairiausių koncertų, taip pat operų ir baletų lankytojas.

-Kokie jūsų tikslai?

-Mano pagrindinis tikslas – atlikti kaip tik galiu geriau tą darbą, kurį šiuo metu dirbu. Stengiuosi orkestruose muzikuojantį jaunimą įtraukti ir užburti bei sudominti gera muzika, maloniu repeticijų procesu, kuo įvairesniais koncertais ir kita patrauklia veikla. Beveik kasmet, po Vilniaus universiteto Botanikos sodo Kairėnuose sezono atidarymo koncerto, pasikviečiu orkestrą į šventinę iškyla savo namų kieme – kepamės dešreles, šašlykus, ruošiame daržoves, kas krepšinį pažaidžia, kas dartus pamėto, stengiamės, kad visiems gera būtų ne tik muzikuoti, bet ir bendrauti. Tai atsispindi ir bendroje atmosferoje, koncertuose. Stengiamės savo ištikimiausius ir naujus gerbėjus nuolatos nustebinti vis naujomis ir aukšto lygio atlikimo koncertinėmis programomis. Taip mes visi prisidedame prie Lietuvos kultūrinio gyvenimo bei Lietuvos vardo garsinimo užsienio šalyse. Taip pat labai noriu, kad jaunimas, grodamas mano vadovaujamuose orkestruose, jaustųsi dalimi tų, kurie gražina Lietuvą savo kūryba.

-Tradicinis klausimas: kodėl Vilnius yra gera vieta gyveti?

-Vilnius – puiki vieta gyventi, mokytis ir kurti. Čia palankios sąlygos ugdyti savo gebėjimus aukščiausio lygio mokyklose ir universitetuose bei kolegijose. Čia vyksta platus kultūrinis gyvenimas, yra daug erdvių muzikuoti, koncertuoti ir repetuoti. Be to, būtent į Vilnių ir suvažiuoja didžioji dalis talentingų mažesniųjų miestų jaunimo, kurie papildo ir Vilniaus universiteto orkestro „Oktava“ narių gretas.

AlbinasKučinskas orkestrasOktava OrkestrasRitmas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Vilniaus „Rytas“ „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės pusfinalio dvikovoje sutriuškino Klaipėdos „Neptūną“ 86:72 (33:23, 24:10, 20:16, 9:23). Ši pergalė atvėrė vilniečiams kelią į turnyro finalą, kuriame Dainiaus Adomaičio auklėtiniai ginklus surems su principiniu varžovu – Kauno „Žalgiriu“. Rungtynes geriau pradėjo klaipėdiečiai, kurie po Lorenzo Williamso taiklaus tritaškio pirmavo (4:10). Tačiau tada prabilo sostinės klubo toliašaudė artilerija. Arnas...
Įvykiai
Vilniaus Gedimino prospekte liepsnoja 70 Laisvės laužų ir tvyro ypatingai pakili nuotaika – būtent šiandien sukanka 70 metų, kai Vasario 16 d. buvo pasirašyta Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracija. Tokie partizanai kaip Adolfas Ramanauskas – Vanagas, besislapstydami, keliavo kelis šimtus kilometrų į Šiaurės Žemaitiją, kad ją pasirašytų. „Prieš 70 metų partizanų pasirašyta deklaracija – ypatingas ženklas mums – kokią viziją turim turėti ir kur eiti. N...
Laisvalaikis
Vos tik grįžę iš trumpų atostogų saulėtoje Kolumbijoje, Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings pristato „eurovizinės“ dainos „Sing!“ vaizdo klipą, kuris turi netgi dvi pabaigas! „Klipo pabaiga – nė kiek nesurežisuota. Paskutinio užfilmavimo metu įsilinksminusi komanda, džiaugdamasi sėkminga filmavimo pabaiga, ėmė dainuoti toliau, o mes tiesiog prisijungėme. Turbūt tai geriausiai atskleidžia šios dainos galią – ji užveda dainuoti. Esame labai laimingi, kad prak...
Laisvalaikis
Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorius ir režisierius Vytautas Rumšas 2016 m. pristatė savo režisuotą spektaklį pagal Ingmaro Bergmano pjesę „Intymūs pokalbiai“. Spektaklis sulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo. Kovo 14 d. režisierius pakvies į antrą spektaklį pagal to paties autoriaus pjesę – „Scenos iš vedybinio gyvenimo“. Tai lyg šeimyninės temos pratęsimas. Nors žiūrovai išvys kitą Ingmaro Bergmano pjesę, tačiau Vytautas Rumšas, kuris yra ir insce...
Laisvalaikis
2019 m. Vasario 20-23d., Vilniuje vyks jau „III-asis tarptautinis Sigito Šilinsko klasikinės gitaros konkursas“. Tai bus reikšmingas įvykis Lietuvos gitaros gerbėjams, pedagogams ir moksleiviams. Pastarųjų skaičius kiekvienais metais auga ir jaunieji mūsų šalies gitaristai pelno vis daugiau apdovanojimų užsienyje vykstančiuose tarptautiniuose konkursuose. Kaip informuoja konkurso sumanytojas ir meno vadovas, žymus Lietuvos gitaros atlikėjas ir pedagogas Al...
Įvykiai
Vasario 16-ąją jaunimas iš visos Lietuvos ir Vilniaus tradiciškai susirenka Šventaragio slėnyje į eiseną „Lietuvos valstybės keliu“. Vien tik iš Vilniaus eisenoje šiandien dalyvauja 4,5 tūkstančio moksleivių! „Kad mes ateitume į šią Vasario 16-ąją, daug žmonių nuėjo didelį kelią. Šiandien mūsų kelias bus trumpesnis, bet skirtas atminti šiems žmonėms. Tai kelias, jungiantis mus su Valstybe ir jos kūrėjais. Kai ateisime prie J. Basanavičiaus kapo, neužmirški...
Laisvalaikis
Kristijono Donelaitis vienas ryškiausių lietuvių poetų, turbūt dėl to Kristijono Donelaičio skulptūrai skirta tokia garbinga vieta Vilniaus universiteto ansamblyje. Skulptūra vaizduoja patį K. Donelaitį ir puikuojasi Vilniaus universiteto pagrindinių rūmų fasade. Kristijonas Donelaitis gimė 1714 01 01, mirė 1780 02 18. Kristijonas Donelaitis buvo vienas savičiausių XVIII a. Europos poetų, lietuvių literatūros klasikas, liuteronų kunigas. Gimė Lazdynėlių ka...
Įvykiai
Vasario 16-ąją vilniečiai ir miesto svečiai švęs įsimintinai – miesto centre laukia daugybė renginių, koncertas, fejerverkai bei 70 šventinių laužų. Lietuvos valstybės atkūrimo dieną viešasis transportas Vilniuje bus nemokamas, todėl visi kviečiami automobilius palikti namuose ir keliauti rekordiškai atsinaujinusiais sostinės autobusais ir troleibusais. Ruošiantis miesto renginiams bei jų metu sostinėje numatomi laikini eismo ribojimai, o 10, 11, 33 ir 89...
Įvykiai
Ši žiema nustebino kaip niekad gausiu sniego kiekiu ir ekstremaliomis oro sąlygomis, kelininkai ir aplinkos prižiūrėtojai plušo nesustodami, o prasčiausia situacija dėl suplūkto sniego ir provėžų susidarė daugiabučių kiemuose. Tačiau už aplinkos tvarkymą devyniose iš 21 seniūnijos Vilniuje atsakingas „Dolmans Landscaping Group“ ir „VSA“ konsorciumas gyventojams turi gerų žinių – visą žiemą ramybės nedavęs sniegas ir ledas pagaliau nuvalytas. Bendrovės „VSA...