Psichologė Asta: „Labai sunku sau pasakyti, kad reikia kitų pagalbos''

Asta Eitminavičiūtė yra Paramos vaikams centro darbuotoja, psichologė, dirbanti su vaikais. Kiekviena jos darbo diena susideda iš bendravimo su jaunimu, ieškančiu pagalbos, pokalbių su jaunimo tėvais ir bendrų sprendimų ieškojimo su savanoriais, mažųjų vaikų tėvais ir įvairiais specialistais. Trumpame pokalbyje Asta sutiko pasidalinti savo įžvalgomis apie darbą bei jame nuolat kylančius iššūkius. 

- Asta, esate psichologė, dirbate  vaikų paramos centre. Kuo šis centras užsiima? Kokios priežastys jus atvedė į šią vietą?

- Paramos vaikams centras – jau daugiau nei 20 metų veikianti nevyriausybinė organizacija, kuri teikia profesionalią, kompleksinę pagalbą vaikams ir šeimoms. Čia yra teikiama psichologinė, socialinė bei teisinė pagalba smurtą patyrusiems vaikams ir jų šeimos nariams, vedami įvairūs mokymai tėvams, globėjams bei su vaikais dirbantiems specialistams (psichologams, socialiniams darbuotojams, gydytojams, teisininkams ir pan.). Taip pat, yra įgyvendinama iš JAV atėjusi programa Big Brothers Big Sisters. Ji labiausiai prisidėjo prie mano atėjimo į Paramos vaikams centrą. Atėjusi savanoriauti aš kelerius metus turėjau savo MažąjąDraugę. Po to atėjo laikas, kai norėjau kitame mieste įgyvendinti programą, mokiausi, kaip tai daryti, o galiausiai sulaukiau pasiūlymo tapti programos vykdytoja Paramos vaikams centre. Labai tuo džiaugiausi, nes tikiu šia programa ir matau, kaip ji padeda vaikams (o dažnai ir savanoriams).

- Kaip susidomėjote psichologija?

- Mokykloje psichologija buvo kažkas nepažinaus, įdomaus, naujo, prasmingo. Viena mokytoja mums, paaugliams, vedė psichologijos būrelį, jame žaisdavome visokius dar nebandytus žaidimus, atlikdavome užduotis. Taip ir susidomėjau. O jau kai mokiausi universitete, vis naujų dalykų atrasdavau apie psichologiją, labiau pajutau, kas man patinka, vis labiau gilinausi į atskiras jos sritis.

- Ar į gyvenimą visada žiūrite pro psichologės prizmę, stebite žmones, juos analizuojate, bandote nuspėti jų veiksmus?

- Įdomus klausimas. Į gyvenimą visada žiūriu pro Astos prizmę. Kadangi esu psichologė, tai turbūt kažkiek daro įtaką ir suvokimui. Stebėti žmones mėgstu, bet nėra taip, kaip sakai, kad sėdėčiau ir galvočiau tai, ką konkretus žmogus dabar padarys ir pasakys, kodėl jis taip elgiasi. Tiesiog gal dažniau suprantu, kad už elgesio slypi kažkokios kitos priežastys. Be to, ir save dažnai analizuoju – kaip jaučiuosi, su kuo tai susiję, kodėl vienaip ar kitaip elgiuosi.

- Kokios yra jūsų pareigybės darbe?

- Paramos centre dirbu Big Brothers Big Sisters programos vykdytoja ir draugysčių koordinatore.

- Su kokiais sunkumais susiduriate darbo metu?

- Visokių tų sunkumų būna. Tai kažką pražiūri, nepamatai, ne taip įvertini. Man yra sunku, jei matau, kad situacija nesikeičia, jei kiti žmonės nepadeda vaikui, jei suaugusieji elgiasi neatsakingai.

- Esate programos Big Brothers Big Sisters vykdytoja, draugysčių koordinatorė. Trumpai papasakokite apie šią programą.

- Big Brothers Big Sisters programa yra viena seniausių ir efektyviausių prevencinių programų vaikams. Tai savanoriška pagalba, kuomet kruopščiai atrinktas ir apmokytas savanoris individualiai bendrauja su jam paskirtu 7 - 14 m. tos pačios lyties vaiku ar paaugliu. Savanoris padeda vaikui įveikti įvairius sunkumus, suteikia vaikams reikalingą palaikymą ir teigiamą suaugusio žmogaus pavyzdį. Savanoris su vaiku susitinka bent metus laiko, kartą per savaitę praleidžia po 2 valandas ir užsiima įvairiomis saugiomis veiklomis. Kiekviena Mažojo ir Didžiojo Draugo pora turi savo draugysčių koordinatorę, kuri padeda draugauti, atsakyti į klausimus, spręsti kažkokias nutinkančias situacijas. Programos sėkmingumą užtikrina individuali, stabili, ilgalaikė vaiko ir savanorio draugystė, specialus savanorių paruošimas bei profesionali draugystės priežiūra.

- Su kokius sunkumus patyrusiais vaikas dažniausiai tenka dirbti?

- Vaikai, patekę į programą, dažnai būna patyrę įvairių rūšių smurtą, patyčias, išgyvenę tėvų skyrybas ar netektį. Yra vaikų, augančių vaikų globos namuose, yra vaikų, augančių įtėvių ar globėjų šeimose, yra tokių, kuriems tiesiog sunkiau susirasti draugų, pritapti mokykloje ir panašiai.

- Kaip galime suprasti, kad vaikas turi rimtų problemų, kurias reiktų spręsti, bendradarbiaujant su specialistais?

- Dažniausiai tėvai ar kiti vaiko artimos aplinkos žmonės pastebi, kad kažkas vaiko savijautoje ar elgesyje yra pasikeitę: galbūt jis pasidarė labai uždaras, atsitraukęs arba kaip tik - labai agresyvus. Gal jis prastai miega (labai daug arba labai mažai) ar valgo, gal jaučiasi pernelyg dirglus. Gal šiuo metu vaiko gyvenime kažkas labai intensyvaus vyksta (jis išgyvena skyrybas, netektį ar smurtą) ir jam sunkiai sekasi susitvarkyti su kylančiais jausmais? Svarbu, kad atsiranda pokytis, o tuomet jau galima bandyti svarstyti, ar tai yra raidos dalis (pavyzdžiui, atėjusi paauglystė), ar kažkokio įvykio(-ių) pasekmė ir kokio pobūdžio pagalbos vaikui reikėtų. Dažnai tėvai abejoja - kreiptis į specialistus ar ne, bet esant abejonėms visada geriau kreiptis ir pasikonsultuoti su kuo nors, kas galėtų padėti suprasti vaiko būseną konkrečioje situacijoje ir įvertinti pagalbos poreikį bei galimybes. 

- Ar dažnai tenka suaugusiems gydytis traumas, patirtas vaikystėje?

- Jei kalbi apie vaikystės traumas, tai jos tikrai turi didelę įtaką formuojantis žmogui vėliau. Jeigu jos yra neišsprendžiamos vaikystėje ar paauglystėje, gali neretai tekti jas spręsti jau suaugus.

- Kodėl į psichologus Lietuvoje vis dar yra žiūrima su baime, o pas juos lankytis vis dar gėdinga?

- Nežinau. Tikriausiai labai sunku pačiam sau pasakyti, kad ne viską žinai, ne viską supranti ir, kad kažkurioje vietoje tau reikia kitų pagalbos. Priimti pagalbą yra nelengva. Yra tikima, kad esu stiprus, pats viską galiu ir, kad ir kas nutiktų, pats/pati susitvarkysiu. Be to, pats žodis psichologas turbūt atneša visokių asociacijų. Ir dar dažnai žmonės painioja, kas iš tikrųjų yra psichologas ir, ką jis daro. Galvojama, kad jei nueisi pas psichologą, tai gal gausi vaistų, gal tada tau parašys kažkokią diagnozę ar panašiai.

- Kokie yra jūsų tikslai?

- Asmeninis tikslas – paprastai ir gražiai gyventi. Darbinis – surasti dar daugiau šaunių savanorių (tiek merginų, tiek vaikinų, kurių visada labai trūksta) ir surasti vaikams dar daugiau tikrų draugų.

- Tradicinis klausimas: kodėl Vilnius yra gera vieta gyventi?

- Visų pirma, Vilnius – labai gražus miestas. Man patinka Neris, Vilnelė, miškai, parkai. Taip pat patinka senamiestis ir visos kitos gražios istorinės vietos. Vilniuje galiu rasti viską, ko man reikia. Be to, Vilniuje gyvenu jau nemažai metų, tai esu labai pripratusi prie jo, pažįstu jį, matau, kaip jis keičiasi ir kas kartą nustembu kažką naujo atradusi – kokį nors įdomų kiemą, skulptūrą, veiklą, žmogų.

Paramos vaikams centras
Paramosvaikamscentrų BigBrother
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
179 peržiūros gruodžio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Vilniaus meras Remigijus Šimašius kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą, prašydamas įvertinti numatomo kultūros ir verslo centro A. Juozapavičiaus ir Rinktinės g. sankirtoje, plačiau žinomo kaip „Maskvos kultūros ir verslo centras – Maskvos namai“ funkcinę paskirtį, ar ji nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.  Sprendimas priimtas po to, kai VšĮ „Maskvos kultūros ir verslo centras – Maskvos namai“ Vilniuje kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, prašy...
Savivalda
Kultūra, scenos menas kuria Vilniui būdingą aktyvaus, gyvybe alsuojančio miesto atmosferą, o profesionaliojo scenos meno kūrybinė veikla garsina Vilniaus vardą visame pasaulyje.  Sostinės savivaldybė kultūros projektams remti skiria vis daugiau dėmesio ir didina finansavimą – šiemet pirmąkart skelbia konkursą Vilniaus miesto profesionaliojo scenos meno įstaigų kūrybinės veiklos programoms finansuoti.  Tikimasi sustiprinti ir aktyvinti tarptautinę tokių įst...
Įvykiai
„Wizz Air“, sparčiausiai auganti aviakompanija Europoje ir pirmaujanti žemų sąnaudų oro bendrovė centrinėje ir Rytų Europoje, pervežė 7 milijonus keleivių Lietuvos žemų sąnaudų maršrutais. Laimingoji 7-milijoninė keleivė atvyko į Vilniaus oro uostą iš Eindhoveno ir jai buvo įteiktas bendrovės kelionės čekis.   „Džiaugiamės šiuo itin svarbiu visai bendrovei pasiekimu Lietuvoje. Nuo pat pirmojo mūsų skrydžio prieš septynerius metus iš Vilniaus 2011 m. baland...
Savivalda
Liberalų sąjūdžio kandidatas į Vilniaus merus - Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius Pirmadienio vakarą Liberalų sąjūdžio Sostinės skyriaus Taryba rinkosi į neeilinį posėdį - tvirtinti visuotinio el. balsavimo rezultatus: kandidatą į merus ir išreitinguotą kandidatų sąrašą Vilniaus m. savivaldos rinkimuose. Kovą dėl kandidato į merus užtikrintai laimėjo Martynas Nagevičius surinkęs 96 balsus, savo val...
Miesto plėtra
,,Panevėžio statybos trestas“ (PST) su „Vičiūnų grupe“ pasirašė statybos darbų rangos sutartį dėl viešbučio „DoubleTree by Hilton“ bei Energetikos ir technikos muziejaus ekspozicijų salės Vilniuje. PST darbus jau pradėjo ir planuoja užbaigti maždaug per dvejus metus.  „Projektą vykdome gerai suvokdami, kad tai svarbus įsipareigojimas ne tik užsakovui, bet ir visam Vilniaus miestui. PST turi bene daugiausiai patirties dirbant istoriškai bei estetiškai įpare...
Įvykiai
Visi vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami prisijungti prie šventinės iniciatyvos  ̶ kalėdinių vainikų paieškos, kuri vyks gruodžio 11-16 dienomis. Šventiniai, įspūdingi kalėdiniai vainikai bus paslėpti įvairiose žymiose Vilniaus miesto erdvėse. Užuominas apie vainikų slaptavietes bus galima rasti socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje @atraskMRUkalėdas. „Suraskite kalėdinį vainiką ir pasipuoškite juo savo namus!“  ̶  tokiu šūkiu vadovaujasi iniciatyvos ...
Įvykiai
Vilniaus universiteto planetariume gruodžio 13 d. bus neeilinė, kadangi į šią magišką vietą sugrįžta rašytojas, poetas, režisierius, dainų autorius, bardas Vytautas V.Landsbergis su programa „Žiauriai gražūs romansai“. Visi, kas girdėjo, išėjo sužavėti paprastų melodijų, pribloškiančių tekstų ir nuoširdaus atlikėjo bendravimo. Tie, kam neteko viso to regėti, kviečiami apsilankyti šiame koncerte.  Žiauriai gražūs romansai tai toks specifinis dainuojamosios...
Įvykiai
Šventiniu žiemos laikotarpiu didžiųjų šalies miestų aikštėse sužimba viena kitą pranokstančios žaliaskarės. Praėjusį sekmadienį bene pirmą kartą sostinės mikrorajone įžiebta eglutė, kurios grožiu ir didybe susirinko pasigrožėti naujai besikuriančio Lazdynėlių vingio rajono bendruomenės nariai. Stilisto Manto Petruškevičiaus dekoruotos specialiai iš Danijos atplukdytos 7 metrų eglės įžiebimo šventė suartino ir sušildė dar tik baigiamo statyti rajono kaimynu...
Sportas
Vilniaus „Ryto“ ekipa pirmadienį ryte išskrido į Italiją, kur jau antradienį išbandys jėgas su reguliariojo sezono metu pasikeitusiu Turino „Fiat“ klubu. Prieš devintąjį Europos taurės turą išvykoje Dainius Adomaitis papasakojo apie pagrindines būsimas užduotis, varžovų pokyčius ir svarbiausius akcentus rungtynėse. Turino klubas Europos taurėje vis dar žengia be pergalių (0-8), o Vilniuje turėjo pripažinti šeimininkų pranašumą 86:79. Tiesa, nuo to laiko It...