Psichologė Asta: „Labai sunku sau pasakyti, kad reikia kitų pagalbos''

Asta Eitminavičiūtė yra Paramos vaikams centro darbuotoja, psichologė, dirbanti su vaikais. Kiekviena jos darbo diena susideda iš bendravimo su jaunimu, ieškančiu pagalbos, pokalbių su jaunimo tėvais ir bendrų sprendimų ieškojimo su savanoriais, mažųjų vaikų tėvais ir įvairiais specialistais. Trumpame pokalbyje Asta sutiko pasidalinti savo įžvalgomis apie darbą bei jame nuolat kylančius iššūkius. 

- Asta, esate psichologė, dirbate  vaikų paramos centre. Kuo šis centras užsiima? Kokios priežastys jus atvedė į šią vietą?

- Paramos vaikams centras – jau daugiau nei 20 metų veikianti nevyriausybinė organizacija, kuri teikia profesionalią, kompleksinę pagalbą vaikams ir šeimoms. Čia yra teikiama psichologinė, socialinė bei teisinė pagalba smurtą patyrusiems vaikams ir jų šeimos nariams, vedami įvairūs mokymai tėvams, globėjams bei su vaikais dirbantiems specialistams (psichologams, socialiniams darbuotojams, gydytojams, teisininkams ir pan.). Taip pat, yra įgyvendinama iš JAV atėjusi programa Big Brothers Big Sisters. Ji labiausiai prisidėjo prie mano atėjimo į Paramos vaikams centrą. Atėjusi savanoriauti aš kelerius metus turėjau savo MažąjąDraugę. Po to atėjo laikas, kai norėjau kitame mieste įgyvendinti programą, mokiausi, kaip tai daryti, o galiausiai sulaukiau pasiūlymo tapti programos vykdytoja Paramos vaikams centre. Labai tuo džiaugiausi, nes tikiu šia programa ir matau, kaip ji padeda vaikams (o dažnai ir savanoriams).

- Kaip susidomėjote psichologija?

- Mokykloje psichologija buvo kažkas nepažinaus, įdomaus, naujo, prasmingo. Viena mokytoja mums, paaugliams, vedė psichologijos būrelį, jame žaisdavome visokius dar nebandytus žaidimus, atlikdavome užduotis. Taip ir susidomėjau. O jau kai mokiausi universitete, vis naujų dalykų atrasdavau apie psichologiją, labiau pajutau, kas man patinka, vis labiau gilinausi į atskiras jos sritis.

- Ar į gyvenimą visada žiūrite pro psichologės prizmę, stebite žmones, juos analizuojate, bandote nuspėti jų veiksmus?

- Įdomus klausimas. Į gyvenimą visada žiūriu pro Astos prizmę. Kadangi esu psichologė, tai turbūt kažkiek daro įtaką ir suvokimui. Stebėti žmones mėgstu, bet nėra taip, kaip sakai, kad sėdėčiau ir galvočiau tai, ką konkretus žmogus dabar padarys ir pasakys, kodėl jis taip elgiasi. Tiesiog gal dažniau suprantu, kad už elgesio slypi kažkokios kitos priežastys. Be to, ir save dažnai analizuoju – kaip jaučiuosi, su kuo tai susiję, kodėl vienaip ar kitaip elgiuosi.

- Kokios yra jūsų pareigybės darbe?

- Paramos centre dirbu Big Brothers Big Sisters programos vykdytoja ir draugysčių koordinatore.

- Su kokiais sunkumais susiduriate darbo metu?

- Visokių tų sunkumų būna. Tai kažką pražiūri, nepamatai, ne taip įvertini. Man yra sunku, jei matau, kad situacija nesikeičia, jei kiti žmonės nepadeda vaikui, jei suaugusieji elgiasi neatsakingai.

- Esate programos Big Brothers Big Sisters vykdytoja, draugysčių koordinatorė. Trumpai papasakokite apie šią programą.

- Big Brothers Big Sisters programa yra viena seniausių ir efektyviausių prevencinių programų vaikams. Tai savanoriška pagalba, kuomet kruopščiai atrinktas ir apmokytas savanoris individualiai bendrauja su jam paskirtu 7 - 14 m. tos pačios lyties vaiku ar paaugliu. Savanoris padeda vaikui įveikti įvairius sunkumus, suteikia vaikams reikalingą palaikymą ir teigiamą suaugusio žmogaus pavyzdį. Savanoris su vaiku susitinka bent metus laiko, kartą per savaitę praleidžia po 2 valandas ir užsiima įvairiomis saugiomis veiklomis. Kiekviena Mažojo ir Didžiojo Draugo pora turi savo draugysčių koordinatorę, kuri padeda draugauti, atsakyti į klausimus, spręsti kažkokias nutinkančias situacijas. Programos sėkmingumą užtikrina individuali, stabili, ilgalaikė vaiko ir savanorio draugystė, specialus savanorių paruošimas bei profesionali draugystės priežiūra.

- Su kokius sunkumus patyrusiais vaikas dažniausiai tenka dirbti?

- Vaikai, patekę į programą, dažnai būna patyrę įvairių rūšių smurtą, patyčias, išgyvenę tėvų skyrybas ar netektį. Yra vaikų, augančių vaikų globos namuose, yra vaikų, augančių įtėvių ar globėjų šeimose, yra tokių, kuriems tiesiog sunkiau susirasti draugų, pritapti mokykloje ir panašiai.

- Kaip galime suprasti, kad vaikas turi rimtų problemų, kurias reiktų spręsti, bendradarbiaujant su specialistais?

- Dažniausiai tėvai ar kiti vaiko artimos aplinkos žmonės pastebi, kad kažkas vaiko savijautoje ar elgesyje yra pasikeitę: galbūt jis pasidarė labai uždaras, atsitraukęs arba kaip tik - labai agresyvus. Gal jis prastai miega (labai daug arba labai mažai) ar valgo, gal jaučiasi pernelyg dirglus. Gal šiuo metu vaiko gyvenime kažkas labai intensyvaus vyksta (jis išgyvena skyrybas, netektį ar smurtą) ir jam sunkiai sekasi susitvarkyti su kylančiais jausmais? Svarbu, kad atsiranda pokytis, o tuomet jau galima bandyti svarstyti, ar tai yra raidos dalis (pavyzdžiui, atėjusi paauglystė), ar kažkokio įvykio(-ių) pasekmė ir kokio pobūdžio pagalbos vaikui reikėtų. Dažnai tėvai abejoja - kreiptis į specialistus ar ne, bet esant abejonėms visada geriau kreiptis ir pasikonsultuoti su kuo nors, kas galėtų padėti suprasti vaiko būseną konkrečioje situacijoje ir įvertinti pagalbos poreikį bei galimybes. 

- Ar dažnai tenka suaugusiems gydytis traumas, patirtas vaikystėje?

- Jei kalbi apie vaikystės traumas, tai jos tikrai turi didelę įtaką formuojantis žmogui vėliau. Jeigu jos yra neišsprendžiamos vaikystėje ar paauglystėje, gali neretai tekti jas spręsti jau suaugus.

- Kodėl į psichologus Lietuvoje vis dar yra žiūrima su baime, o pas juos lankytis vis dar gėdinga?

- Nežinau. Tikriausiai labai sunku pačiam sau pasakyti, kad ne viską žinai, ne viską supranti ir, kad kažkurioje vietoje tau reikia kitų pagalbos. Priimti pagalbą yra nelengva. Yra tikima, kad esu stiprus, pats viską galiu ir, kad ir kas nutiktų, pats/pati susitvarkysiu. Be to, pats žodis psichologas turbūt atneša visokių asociacijų. Ir dar dažnai žmonės painioja, kas iš tikrųjų yra psichologas ir, ką jis daro. Galvojama, kad jei nueisi pas psichologą, tai gal gausi vaistų, gal tada tau parašys kažkokią diagnozę ar panašiai.

- Kokie yra jūsų tikslai?

- Asmeninis tikslas – paprastai ir gražiai gyventi. Darbinis – surasti dar daugiau šaunių savanorių (tiek merginų, tiek vaikinų, kurių visada labai trūksta) ir surasti vaikams dar daugiau tikrų draugų.

- Tradicinis klausimas: kodėl Vilnius yra gera vieta gyventi?

- Visų pirma, Vilnius – labai gražus miestas. Man patinka Neris, Vilnelė, miškai, parkai. Taip pat patinka senamiestis ir visos kitos gražios istorinės vietos. Vilniuje galiu rasti viską, ko man reikia. Be to, Vilniuje gyvenu jau nemažai metų, tai esu labai pripratusi prie jo, pažįstu jį, matau, kaip jis keičiasi ir kas kartą nustembu kažką naujo atradusi – kokį nors įdomų kiemą, skulptūrą, veiklą, žmogų.

Paramos vaikams centras
Paramosvaikamscentrų BigBrother
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Kriminalai
Savaitgalį, gegužės 17-19 d., Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Kelių patrulių rinktinės pareigūnai vykdė prevencines priemones – jų metu patruliams įkliuvo 12 neblaivių vairuotojų.     Per savaitę, gegužės 13-19 d., sostinės Kelių policijos valdybos Kelių patrulių rinktinės pareigūnai nustatė 27 atvejus, kai transporto priemones vairavo neblaivūs vairuotojai, taip pat 13 vairuotojų, neturinčių teisės vairuoti trans...
Įvykiai
„Wizz Air“, didžiausia žemų sąnaudų oro linijų bendrovė Centrinėje ir Rytų Europoje bei viena iš sparčiausiai augančių aviakompanijų Europoje, skelbia akciją, kurios metu 15 proc.* nuo kelionės užsakymo galutinės vertės sugrįžta į keleivio „Wizz Air“ sąskaitą.  Artėjant vasaros sezonui bendrovė siūlo suplanuoti savo atostogas taip, kad jos būtų neužmirštamos. Ar tai būtų ypatinga šeimos kelionė į šiltuosius kraštus, ar savaitgalio išvyka su mylimuoju – pla...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė po pertraukos atnaujina Sapiegų parko atkūrimo darbus. Darbai vėl tęsiami po 6 savaičių pertraukos, per kurią projektas buvo patobulintas atsižvelgiant į visuomenės ir ekspertų išsakytas pastabas. Planuojama, kad atnaujintas Sapiegų parkas lankytojus pasitiks jau kitų metų pavasarį. Atnaujintame parko plane numatyta išsaugoti daugiau medžių, atverti daugiau erdvių lankytojams, sukurti galimybę tiek mėgautis saule ant žolės, tiek...
Verslas
Devintuosius metus Lietuvoje skaičiuojantys bendradarbystės centrai (angl. hub) lig šiol savo tarpe dar neturėjo tokio, kuriame susiburtų vien tik architektai ir interjero dizaineriai. Namų apdailos centras „Unideco“ žengia į nepažintą teritoriją – patalpose jau netrukus įkurs naująją erdvę. Prekybos centre lankytojai ras visas namų įrengimo priemones ir sulauks profesionalių konsultacijų, o specialistai darbus galės atlikti patogiai ir vienoje vietoje. Kl...
Įvykiai
Šeštadienį beveik 500 bėgimo entuziastų išbandė savo jėgas bėgdami į aukščiausią verslo centrą Baltijos šalyse „Europa". Greičiausiai į 115 metrų aukščio pastatą užbėgusio dalyvio laikas - 3 min 12,5 sek. Toks renginys buvo jau šeštasis ir vyko po 11 metų pertraukos - paskutinį kartą bėgimo entuziastus jis sukvietė dar 2008 metais. „Šis renginys skirtas mėgstantiems sportą, ieškantiems iššūkių ir ekstremalių pojūčių. Užbėgti į dangoraižį - puiki proga ne t...
Sportas
Vilniaus „Ryto“ krepšininkai sėkmingai užbaigė ketvirtfinalio seriją prieš Utenos „Juventus“ bei pateko į „Betsafe-LKL“ pirmenybių pusfinalį. Savo sirgalių akivaizdoje susitikimą rezultatu 84:63 (23:11, 19:19, 24:15, 18:18) laimėję vilniečiai jau trečiadienį stos į kovą Klaipėdoje. Ten prasidės pusfinalio serija prieš „Neptūną“. Rungtynės prasidėjo sėkmingu E. Bendžiaus prasiveržimu, į kurį G. Radvevičius atsakė vidutinio nuotolio metimu (2:2). Butkevičiau...
Įvykiai
Šeštadienį sostinėje vykstant tradicinei „Gatvės muzikos dienai“, vilniečius ir miesto svečius muzika pasitiko jau kelionėje į miesto centre šurmuliuojantį renginį. SĮ „Susisiekimo paslaugos“ keleivius nustebino naujuose autobusuose skambančiais gyvais jaunųjų atlikėjų pasirodymais, taip skatindama įsijausti jau pakeliui į muzikuojantį miestą, o drauge darkart primindama, jog naujas viešasis transportas ne tik greitas, patogus, modernus, tačiau ir draugišk...
Įvykiai
Kone visą Europą irklente apiplaukęs italas Andrea Ricci nusprendė į nuotykį leistis ir Lietuvoje. Su sparčiai Lietuvoje populiarėjančia vandens priemone – irklente – italas nusprendė per keturias dienas nuplaukti iš Lietuvos sostinės Vilniaus į Kauną. Lydimas Vilniaus "Regatos" klubo baidarininkų, A. Ricci per keturias dienas pakeliui link Kauno aplankys Grigiškes, Kernavę ir Jonavą. Iš viso jis turėtų įveikti apie 170 km distanciją, o Kaune turėtų finišu...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 2-ajame skyriuje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl vagystės (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 str. 3 d.). Š. m. gegužės 16 d. apie 14 val. 15 min. Vilniuje, Konstitucijos pr., prekybos centro trečiojo aukšto picerijoje „Čili pizza“, du nenustatytos tapatybės asmenys iš vyro (gimusio 1975 m.) ant kėdės atlošo pakabintos striukės kiše...