Psichologė Asta: „Labai sunku sau pasakyti, kad reikia kitų pagalbos''

Asta Eitminavičiūtė yra Paramos vaikams centro darbuotoja, psichologė, dirbanti su vaikais. Kiekviena jos darbo diena susideda iš bendravimo su jaunimu, ieškančiu pagalbos, pokalbių su jaunimo tėvais ir bendrų sprendimų ieškojimo su savanoriais, mažųjų vaikų tėvais ir įvairiais specialistais. Trumpame pokalbyje Asta sutiko pasidalinti savo įžvalgomis apie darbą bei jame nuolat kylančius iššūkius. 

- Asta, esate psichologė, dirbate  vaikų paramos centre. Kuo šis centras užsiima? Kokios priežastys jus atvedė į šią vietą?

- Paramos vaikams centras – jau daugiau nei 20 metų veikianti nevyriausybinė organizacija, kuri teikia profesionalią, kompleksinę pagalbą vaikams ir šeimoms. Čia yra teikiama psichologinė, socialinė bei teisinė pagalba smurtą patyrusiems vaikams ir jų šeimos nariams, vedami įvairūs mokymai tėvams, globėjams bei su vaikais dirbantiems specialistams (psichologams, socialiniams darbuotojams, gydytojams, teisininkams ir pan.). Taip pat, yra įgyvendinama iš JAV atėjusi programa Big Brothers Big Sisters. Ji labiausiai prisidėjo prie mano atėjimo į Paramos vaikams centrą. Atėjusi savanoriauti aš kelerius metus turėjau savo MažąjąDraugę. Po to atėjo laikas, kai norėjau kitame mieste įgyvendinti programą, mokiausi, kaip tai daryti, o galiausiai sulaukiau pasiūlymo tapti programos vykdytoja Paramos vaikams centre. Labai tuo džiaugiausi, nes tikiu šia programa ir matau, kaip ji padeda vaikams (o dažnai ir savanoriams).

- Kaip susidomėjote psichologija?

- Mokykloje psichologija buvo kažkas nepažinaus, įdomaus, naujo, prasmingo. Viena mokytoja mums, paaugliams, vedė psichologijos būrelį, jame žaisdavome visokius dar nebandytus žaidimus, atlikdavome užduotis. Taip ir susidomėjau. O jau kai mokiausi universitete, vis naujų dalykų atrasdavau apie psichologiją, labiau pajutau, kas man patinka, vis labiau gilinausi į atskiras jos sritis.

- Ar į gyvenimą visada žiūrite pro psichologės prizmę, stebite žmones, juos analizuojate, bandote nuspėti jų veiksmus?

- Įdomus klausimas. Į gyvenimą visada žiūriu pro Astos prizmę. Kadangi esu psichologė, tai turbūt kažkiek daro įtaką ir suvokimui. Stebėti žmones mėgstu, bet nėra taip, kaip sakai, kad sėdėčiau ir galvočiau tai, ką konkretus žmogus dabar padarys ir pasakys, kodėl jis taip elgiasi. Tiesiog gal dažniau suprantu, kad už elgesio slypi kažkokios kitos priežastys. Be to, ir save dažnai analizuoju – kaip jaučiuosi, su kuo tai susiję, kodėl vienaip ar kitaip elgiuosi.

- Kokios yra jūsų pareigybės darbe?

- Paramos centre dirbu Big Brothers Big Sisters programos vykdytoja ir draugysčių koordinatore.

- Su kokiais sunkumais susiduriate darbo metu?

- Visokių tų sunkumų būna. Tai kažką pražiūri, nepamatai, ne taip įvertini. Man yra sunku, jei matau, kad situacija nesikeičia, jei kiti žmonės nepadeda vaikui, jei suaugusieji elgiasi neatsakingai.

- Esate programos Big Brothers Big Sisters vykdytoja, draugysčių koordinatorė. Trumpai papasakokite apie šią programą.

- Big Brothers Big Sisters programa yra viena seniausių ir efektyviausių prevencinių programų vaikams. Tai savanoriška pagalba, kuomet kruopščiai atrinktas ir apmokytas savanoris individualiai bendrauja su jam paskirtu 7 - 14 m. tos pačios lyties vaiku ar paaugliu. Savanoris padeda vaikui įveikti įvairius sunkumus, suteikia vaikams reikalingą palaikymą ir teigiamą suaugusio žmogaus pavyzdį. Savanoris su vaiku susitinka bent metus laiko, kartą per savaitę praleidžia po 2 valandas ir užsiima įvairiomis saugiomis veiklomis. Kiekviena Mažojo ir Didžiojo Draugo pora turi savo draugysčių koordinatorę, kuri padeda draugauti, atsakyti į klausimus, spręsti kažkokias nutinkančias situacijas. Programos sėkmingumą užtikrina individuali, stabili, ilgalaikė vaiko ir savanorio draugystė, specialus savanorių paruošimas bei profesionali draugystės priežiūra.

- Su kokius sunkumus patyrusiais vaikas dažniausiai tenka dirbti?

- Vaikai, patekę į programą, dažnai būna patyrę įvairių rūšių smurtą, patyčias, išgyvenę tėvų skyrybas ar netektį. Yra vaikų, augančių vaikų globos namuose, yra vaikų, augančių įtėvių ar globėjų šeimose, yra tokių, kuriems tiesiog sunkiau susirasti draugų, pritapti mokykloje ir panašiai.

- Kaip galime suprasti, kad vaikas turi rimtų problemų, kurias reiktų spręsti, bendradarbiaujant su specialistais?

- Dažniausiai tėvai ar kiti vaiko artimos aplinkos žmonės pastebi, kad kažkas vaiko savijautoje ar elgesyje yra pasikeitę: galbūt jis pasidarė labai uždaras, atsitraukęs arba kaip tik - labai agresyvus. Gal jis prastai miega (labai daug arba labai mažai) ar valgo, gal jaučiasi pernelyg dirglus. Gal šiuo metu vaiko gyvenime kažkas labai intensyvaus vyksta (jis išgyvena skyrybas, netektį ar smurtą) ir jam sunkiai sekasi susitvarkyti su kylančiais jausmais? Svarbu, kad atsiranda pokytis, o tuomet jau galima bandyti svarstyti, ar tai yra raidos dalis (pavyzdžiui, atėjusi paauglystė), ar kažkokio įvykio(-ių) pasekmė ir kokio pobūdžio pagalbos vaikui reikėtų. Dažnai tėvai abejoja - kreiptis į specialistus ar ne, bet esant abejonėms visada geriau kreiptis ir pasikonsultuoti su kuo nors, kas galėtų padėti suprasti vaiko būseną konkrečioje situacijoje ir įvertinti pagalbos poreikį bei galimybes. 

- Ar dažnai tenka suaugusiems gydytis traumas, patirtas vaikystėje?

- Jei kalbi apie vaikystės traumas, tai jos tikrai turi didelę įtaką formuojantis žmogui vėliau. Jeigu jos yra neišsprendžiamos vaikystėje ar paauglystėje, gali neretai tekti jas spręsti jau suaugus.

- Kodėl į psichologus Lietuvoje vis dar yra žiūrima su baime, o pas juos lankytis vis dar gėdinga?

- Nežinau. Tikriausiai labai sunku pačiam sau pasakyti, kad ne viską žinai, ne viską supranti ir, kad kažkurioje vietoje tau reikia kitų pagalbos. Priimti pagalbą yra nelengva. Yra tikima, kad esu stiprus, pats viską galiu ir, kad ir kas nutiktų, pats/pati susitvarkysiu. Be to, pats žodis psichologas turbūt atneša visokių asociacijų. Ir dar dažnai žmonės painioja, kas iš tikrųjų yra psichologas ir, ką jis daro. Galvojama, kad jei nueisi pas psichologą, tai gal gausi vaistų, gal tada tau parašys kažkokią diagnozę ar panašiai.

- Kokie yra jūsų tikslai?

- Asmeninis tikslas – paprastai ir gražiai gyventi. Darbinis – surasti dar daugiau šaunių savanorių (tiek merginų, tiek vaikinų, kurių visada labai trūksta) ir surasti vaikams dar daugiau tikrų draugų.

- Tradicinis klausimas: kodėl Vilnius yra gera vieta gyventi?

- Visų pirma, Vilnius – labai gražus miestas. Man patinka Neris, Vilnelė, miškai, parkai. Taip pat patinka senamiestis ir visos kitos gražios istorinės vietos. Vilniuje galiu rasti viską, ko man reikia. Be to, Vilniuje gyvenu jau nemažai metų, tai esu labai pripratusi prie jo, pažįstu jį, matau, kaip jis keičiasi ir kas kartą nustembu kažką naujo atradusi – kokį nors įdomų kiemą, skulptūrą, veiklą, žmogų.

Paramos vaikams centras
Paramosvaikamscentrų BigBrother
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Vasario 21-24 d., sostinėje vykstant tradicinei Vilniaus knygų mugei, pirmą kartą kursuos specialus maršrutas 177R Parodų rūmai–Ozo g., kuriuo vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami patogiai keliauti į renginį ir iš jo. Šis maršrutas apims ne tik centrinę miesto dalį, tačiau ir nuo centro prieigų nutolusius rajonus, o jame galios įprastiniai viešojo transporto bilietai. Taip pat mugės metu iš miesto centro (nuo stotelės Arkikatedra) kas 20 minučių kursuos...
Įvykiai
Keistuolių teatras atveria duris Vilniaus miesto mokyklų mokytojams – kovo 5 dieną 19 valandą pedagogai kviečiami nemokamai apsilankyti režisieriaus Aido Giniočio spektaklyje pagal Sauliaus Šaltenio apysaką „Riešutų duona”.             Daugeliui skirtingų kartų vis kitaip pažįstama, į mokyklinės literatūros sąrašus įtraukta moderniosios lietuvių literatūros klasika “Riešutų duona” Keistuolių teatre įkvepia šviežio oro gurkšnį, skambantį “The Beatles” muzik...
Įvykiai
Penktadienį vakare miesto Rotušėje skambėjo iškilmingos fanfaros – Viktoro ir Danguolės Butkų šeimai  įteiktos Vilniaus garbės piliečių regalijos. Garbės piliečiai kasmet skelbiami jau daugiau kaip du dešimtmečius,  pagerbiant  miestą labiausiai garsinančius, Vilniui nusipelniusius žmones..   Sveikindamas juos, meras R. Šimašius papasakojo, kad garbės piliečiai  šiemet buvo išrinkti labai greit – niekam komisijoje nekilo jokių  abejonių ar didesnių diskusi...
Sportas
Vilniaus „Rytas“ „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės finalo dvikovoje įveikė Kauno „Žalgirį“  70:67 (13:11, 17:24, 13:16, 27:16) ir tapo šio turnyro čempionu. Dvikovos pradžioje abi komandos susidūrė su įtampa ir klostėsi nerezultatyviai. Susitikimą geriau pradėjo žalgiriečiai, kurie po taiklaus Edgaro Ulanovo dvitaškio buvo priekyje (6:2). Tačiau netrukus 4 taškus iš eilės pelnė Artiomas Parakhouskis ir vilniečiai išlygino rezultatą (6:6). Rungtynės pir...
Laisvalaikis
„Vaizdo klipo idėja atsirado paprastai, prisiminėm, kad turim daug vaikystės prisiminimų, užfiksuotų ir užsilikusių juostinėse kasetėse, kadangi patys vis dar papuolam į tą kartą, kurią tėvai filmavo VHS kameromis. Visas albumas yra apie mus, tampančius suaugusiais, o vaizdo klipas puikiai įprasmina tai, ko mes dabar šiek tiek pasigendam savyje: džiaugsmo, judrumo, atvirų, šiltų santykių, polėkio gyventi ir pažinti pasaulį“ – sako grupės nariai.    Kartu s...
Įvykiai
Kovo 16 dieną Vilnių drebins didžiausias treniruočių festivalis Lietuvoje – „Nike treniruočių diena“. Šeštus metus iš eilės organizuojama sporto šventė šį kartą „Litexpo“ parodų ir kongresų centre dalyviams pasiūlys 25 treniruotes su geriausiais Lietuvos ir pasaulio treneriais. Festivalio organizatoriai kviečia ruoštis maksimaliam sporto iššūkiui ir žada daugybę judesio, nepakartojamos energijos ir malonias atokvėpio akimirkas.  „Jau šeštus metus iš eilės...
Laisvalaikis
2019 metų kovo 24 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje (per patį Domanto Razausko gimtadienį) laukia išskirtinis vakaras, kuriame kartu su styginių kvartetu į sceną žengs pamėgtas scenos bičiulių duetas – atlikėjas Domantas Razauskas ir multiinstrumentalistas Saulius Petreikis. Koncerte nuskambės kompozitoriaus Audriaus Balsio aranžuoti kūriniai, o specialiai ruošiamą programą nuspalvins dailininko Arvydo Buinausko kuriami šviesų paveikslai. Besiruošdami koncertu...
Laisvalaikis
Maždaug 40 kilogramų sverianti skulptūra iš betono ir geležies eksponuojama ant Užupio meno inkubatoriaus fasado karnizo, virš galerijos „Galera”. 2010 m. pastatytos skulptūros autoriaus yra Artūras Makštutis-Maksimilianas. Skulptūrėlė yra projekto „Miesto istorijos“ dalis, o pačio projekto tikslas – atspindėti pagrindinius Vilniaus miesto istorijos momentus ir ryškius personažus. Šis personažas kunigaikštis Vildaugas yra Stasys Urniežius, miręs 2015 m. Pu...
Sportas
Vilniaus „Rytas“ „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės pusfinalio dvikovoje sutriuškino Klaipėdos „Neptūną“ 86:72 (33:23, 24:10, 20:16, 9:23). Ši pergalė atvėrė vilniečiams kelią į turnyro finalą, kuriame Dainiaus Adomaičio auklėtiniai ginklus surems su principiniu varžovu – Kauno „Žalgiriu“. Rungtynes geriau pradėjo klaipėdiečiai, kurie po Lorenzo Williamso taiklaus tritaškio pirmavo (4:10). Tačiau tada prabilo sostinės klubo toliašaudė artilerija. Arnas...