Pokalbis su egzaminų vertintoja Irena Ažondeniene

Nuotr. pixabay.com

Pavasaris daugeliui asocijuoasi su šiltu oru ir planuojamomis atostogomis, tačiau mokykloje paskutinias dienas skaičiuojančių abiturientų nuotaikos - šiek tiek kitokios.  Brandos egzaminai – dažno dvyliktoko siaubas - abiturientams ne tik kelia galybę streso ir baimės, bet ir atima ne vieną saulėtą dieną, džiaugiantis pirmąja šiluma. Apie po šiek tiek daugiau nei mėnesio abiturientų laukiantį lietuvių kalbos egzaminą  sutiko pasikalbėti ilgamete jų vertintoja, Lietuvių kalbos mokytoja - metodininkė Irena Ažondenienė.

-10 % abiturientų pernai metais neišlaikė lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino, kas tam turėjo įtakos?

-Apie 10% abiturientų kasmet neišlaiko egzamino. Tai nėra netikėta, nes panašus procentas mokinių ateina laikyti egzamino jam tinkamai nepasiruošę. Tokie mokiniai dažniausiai nebūna perskaitę visų programinių kūrinių, todėl nesugeba rašinyje jų analizuoti, sanprotauja paviršutiniškai, neranda argumentų, arba turi raštingumo problemų. Kol valstybinį egzaminą bus galima perlaikyti, tol ši problema egzistuos.

-Kokie vertinimo kriterijai yra pagrindiniai?

-Rašant literatūrinį rašinį labiausiai atsižvelgiama į temos supratimą, kurinių analizę ir inerpretavimą, o rašant sanprotavimo rašinį - į temos bei problemos supratimą ir savo nuomonės argumentavimą.

-Kokių klaidų egzamino darbuose būna daugiau: gramatikos, stiliaus ir skyrybos ar pačios rašinio strūktūros?

-Rašinio strūktūrą didžioji dalis abiturijentų jau yra išmokusi, mažiau būna ir gramatikos klaidų, tačiau vis dar randama daug stiliaus ir skyrybos klaidų.

-Kokie rašiniai yra sunkesni: literatūriniai ar samprotavimo?

-Negalima sakyti, kad vienas ar kitas rašinys sunkesnis. Tie mokiniai, kurie mėgsta skaityti, yra perskaites visas, ar bent didžiają dalį programinių knygų, dažniau renkasi literatūrinį rašinį, tačiau tai nėra taisyklė.

-Ar kada nors teko taisyti šimtukininko(ės) darbą?

-Taip, ne kartą taisiau darbą be klaidų, o dar dažniau su viena ar kita nereikšminga klaidele.

-Kas užtikrina, kad darbai bus taisomi objektyviai?

-Geriausius ir blogiausius darbus bei tuos, dėl kurių kylą abejonių, taiso ne vienas, bet trys vertintojai. Kitus darbus vertina vienas vertintojas, bet, jei mokiniams kylą abejonių dėl objektyvumo, jie gali apeliuoti vertinimą ir tada jų darbus vertina komisija. Tai rizikinga, nes rezultatas gali ne padidėti, bet ir sumažėti.

-Kaip egzaminams pasiruošti, ar yra kokia nors metodika?

-Visų pirma, reikia perskaityti visus programinius kūrinius ir prieš egzaminą juos dar kartą pasikartoti. Taip pat reikia sistemingai mokytis, įdėti daug pastangų.

-Ko palinkėtumėte busimiesiems abiturientams?

-Linkiu sistemingai mokytis ir su noru skaityti programinius kūrinius, nes tik rimtai besimokantys gali daug pasiekti bei išlaikyti egzaminus.

Interviu autorė: Jonė Ostrauskaitė

Atsiliepimai ir komentarai

Parašyti atsiliepimą
Parašyti komentarą

Atsiliepimas - tai žmonių nuomonė ar įvertinimas su pagrįsta argumentacija dėl palikto atsiliepimo. Pagrindinis principas - «aplankei - parašyk». Jūsų atsiliepimas daugeliui padės priimti teisingą sprendimą. Jei dar neteko naudotis įmonės paslaugomis ar prekėmis ir negalite jos vertinti, rašykite komentarą, o ne atsiliepimą.

Neleidžiama: necenzūrinių žodžių, grasinimų ar įžeidimų naudojimas; tiesioginis palyginimas su kitomis konkuruojančiomis bendrovėmis; nuorodų į trečiųjų šalių interneto šaltinius; reklama ir savireklama, bendrovės veiklos ataskaitos.

Įveskite el. paštą:
Jūsų paštas nebus matomas svetainėje
arba Užsiregistruokite , kad parašytumėte atsiliepimą
Atsiliepimas:
Įkelti nuotrauką:
Pasirinkti

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.