Kodėl turiu (per)mokėti už vargšą Van Gogą?

Vilniuje.info nuotr.

Džiaugiuosi, jog į Lietuvą atkeliavo unikali XIX a. dailininko Vincento van Gogo paveikslų multimedijos paroda. Tegul vyksta kuo daugiau kultūrinio šurmulio mūsų valstybėje. Kiekvienas kultūros apsireiškimas bet kokioje formoje yra sveikintinas ir reikalingas kaip oras, atsveriant sovietinio mąstymo palikimą ir pramoginių televizijos kanalų, radijo stočių bei internetinių portalų skleidžiamą tuštybės beskonybę. Pastaroji ne tik skatina piliečius nemąstyti savo galva, bet ir gyventi pagal pigaus pelno besivaikančių prodiuserių brukamus standartus.

Van Gogo paroda prekybos ir pramogų centre „Panoramoje“ baigsis jau netrukus – balandžio 30 dieną. Ją aplankė tūkstančiai lankytojų ir išsinešė pačias geriausias emocijas. Fone skambantis Čaikovskis, Hendelis, Ravelis bei didžiulės, judančios paveikslų vizualizacijos sukuria ypatingą menų terapiją. Puiku, jog paroda iš Australijos atvežta į Lietuvą, tačiau liūdna, jog bilieto kaina yra neadekvati realybei.

Van Gogas gyveno nepasiturinčiai, buvo kamuojamas depresijos, šizofrenijos ir kitų ligų. Jis neturėjo pinigų samdyti pozuotojams, todėl dažnai tapė savo paties portretą. „Niekaip negaliu parduoti savo paveikslų, tačiau ateis laikas, kai žmonės supras, kad jie verti daugiau nei dažai“,– kadaise teigė dailininkas. Kol buvo gyvas Vincentas pardavė tik vieną savo paveikslą, ir tai, paskutiniais savo gyvenimo metais.

„Atsižvelgiant į tai, jog dailininkas vertėsi sunkiai ir buvo pripažintas tik po mirties, manau, kad nėra teisinga po jo nusižudymo praėjus 127 metams, Lietuvoje reikalauti 8-11 eurų už bilietą į virtualių paveikslų parodą.“

Atsižvelgiant į tai, jog dailininkas vertėsi sunkiai ir buvo pripažintas tik po mirties, manau, kad nėra teisinga po jo nusižudymo (taip, jis nusižudė, šaudamas sau į krutinę) praėjus 127 metams, Lietuvoje reikalauti 8-11 eurų už bilietą į virtualių paveikslų parodą. Supraskite, jeigu tai būtų Salvadoras Dali, klausimų dėl bilietų kainos nekiltų.

Bilieto kaina nelogiška atsižvelgiant ir į mažą darbo užmokestį Lietuvoje. Pikta, jog iki šių dienų menas suprantamas kaip delikatesas ir atsiduria verslininkų rankose, neturinčių nieko bendro su pačiais kūrėjais ar jų skleistomis idėjomis.

Ar moralu, atsižvelgiant į visas šias aplinkybes, iš lankytojų imti tokius pinigus? Sakyčiau, jog tai legali meno vagystė. Žinoma, meną vogti yra įprasta, tai daro patys menininkai, perkurdami kūrinius savaip arba naudodami jų motyvus, tačiau meną vogti dėl pelno? Tai primena 1991 metus, kuomet iš Van Gogo muziejaus Amsterdame buvo pavogta 20 paveikslų (po pusvalandžio jie buvo rasti). Menas turi būti prieinamas visiems ir nesvarbu, kaip įmantriai jis pateiktas.

Atsiliepimai ir komentarai

Parašyti atsiliepimą
Parašyti komentarą

Atsiliepimas - tai žmonių nuomonė ar įvertinimas su pagrįsta argumentacija dėl palikto atsiliepimo. Pagrindinis principas - «aplankei - parašyk». Jūsų atsiliepimas daugeliui padės priimti teisingą sprendimą. Jei dar neteko naudotis įmonės paslaugomis ar prekėmis ir negalite jos vertinti, rašykite komentarą, o ne atsiliepimą.

Neleidžiama: necenzūrinių žodžių, grasinimų ar įžeidimų naudojimas; tiesioginis palyginimas su kitomis konkuruojančiomis bendrovėmis; nuorodų į trečiųjų šalių interneto šaltinius; reklama ir savireklama, bendrovės veiklos ataskaitos.

Įveskite el. paštą:
Jūsų paštas nebus matomas svetainėje
arba Užsiregistruokite , kad parašytumėte atsiliepimą
Atsiliepimas:
Įkelti nuotrauką:
Pasirinkti

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.