Unė Kaunaitė: „Mano atspirties taškas yra realybė”

Jaunoji rašytoja, visuomenės kultūros srities veikėja, o dabar jau ir politikė Unė Kaunaitė penktadienį skaitė pranešimą „Story telling: ar yra receptas įdomiai istorijai sukurti?”. Jauna, vos 1991 m. gimusi mergina, jau 19-os metų buvo baigusi savo pirmąjį romaną „Sudie rytojau“, nominuotą geriausios paauglių knygos rinkimams.

Aplink didelėje salėje stovintį stalą susėdus gal dvidešimčiai žmonių, Unei Kaunaitei dar nepradėjus šnekėti, vyravo spengianti tyla. Viena mergina pabandė pralaužti ledus: „Ar čia yra pažįstamų? Cha, cha, cha“. Vėl stojo tyla, tik šį kartą ne tokia kurtinanti . Po truputį žmonės ėmė bruzdėti ir šnibždėtis. Vėl ta pati mergina garsiai visų paklausė: „Kokį komiksą galima sukurti apie tylą? Cha, cha, cha.“ Žmonės pagyvėjo. Galiausiai renginio vedėjas, pristatęs Unę Kaunaitę, pradėjo pranešimą.

Unė Kaunaitė trumpai pasakodama apie savo veiklą pastebėjo, kad šiuo metu daugiau dėmesio skiria politinei, visuomeninei veiklai, esą jos rašymas „yra nukeliavęs į paraštes“. Unė, baigusi Skalvijos kino akademiją, rašo ne tik romanus, bet ir scenarijus. Savo rašymo stilių ji vadina dokumentiniu, o rašytojo titulą vis dar priima šiek tiek sunkiai, nes tai jai atrodo labai skambus žodis.

Pranešimo metu ji tarsi pasiduoda pasakojimui. Aiškiai ir rišliai pradeda dėstyti savo nuomonę apie kūrybinį rašymo procesą. Visi žmonės aplinkui tyli, įdėmiai ją stebi ir klausosi. Retai pasigirsta klausimų, tačiau atsakymus į juos Unė visada pateikia išsamius ir konstruktyvius, pagrįsdama savo asmeniniu pavyzdžiu.

„Mano atspirties taškas yra realybė. Gyvenime nutinka daug nuostabesnių dalykų, kurių niekada nesutiksi knygose ar filmuose. Todėl gyvenimas visada gali įkvėpti“.

Unė taip pat pabrėžia, jog „istorija, kurią tu rašai, tau turi rūpėti“. Pasak jos, kūryba turi rūpėti todėl, nes tai dažniausiai yra bandymas atsakyti į sau rūpimus klausimus, o kūrėjas - žmogus, ieškantis atsakymų. „Jei pats savęs nenustebinsi ir skaitytojas nenustebs“,- priduria ji.

Unė nepradeda rašyti tol, kol nesugalvoja visos istorijos, todėl žmonėms, norintiems kurti istorijas, ji pirmiausiai pataria paklausti savęs pačių, kas jiems yra svarbu. „Visada turėtumėte sugalvoti, nuo ko galėtų prasidėti istorija, sugalvoti pabaigą, kuri juspatį nustebins“. Rašytoja teigia, kad mes neprivalome vaikytis šiuolaikiškų madų, sukurdami savo istorijose neaiškias pabaigas: „Tai, kas iš pradžių buvo originalu, ilgainiui tapo madinga“. Jos manymu, kurdami istorijas visi turėtume išlikti nuoširdūs sau patiems, nes tik tokiu atveju gali būti pasiektas originalumas.

Kaip vieną iš labiausiai ją įkvėpusių kūrinių autorė pamini Kurto Voneguto satyrinį šedevrą „Katės lopšys“. „Perskaičiau jį būdama šešiolikos… Tai knyga apie žmogaus kvailybę.“ Tarp kitų ją inspiravusių menininkų -režisierius, scenaristas, prodiuseris, redaktorius, kompozitorius ir aktorius Jim Jarmusch. Iš lietuvių autorių Unė išskiria Giedrę Radvilavičiūtę.

„Labai dažnai idėja knygai gimsta, nes ją įkvėpia žmogus, kuris jus labai sužavi“. Pasak rašytojos, nei vienas žmogus nėra vienaplanis, visi turime pačių įvairiausių, prieštaraujančių savybių, o tai kūryboje yra įdomiausia – aprašyti žmogų, turintį dvi, viena kitai prieštaraujančias savybes. „Vienaplaniai veikėjai knygose nežavi“.

Unė sako, kad jai sunkiausia yra „karpyti“ savo istoriją, iš jos išimti jau parašytas dalis, nors ji supranta, kad tai yra labai naudinga kūriniui. Ji teigia, kad dažnai esą rašytojas yra priverstas padėti juodraštį į šalį ir pradėti rašyti viską nuo pradžių. Kaip pavyzdį ji pateikia Džordžą Orvelą ir vieną iš jo garsiųjų romanų, kurio juodraštį jis tiesiog padėjo į šalį ir romaną parašė iš naujo. Unei buvo atsitikęs skaudesnis dalykas – jos trečiojo romano rankraštį kažkas pavogė, todėl autorė turėjo knygą parašyti iš naujo, o tai buvo tikrai didelis išbandymas.

Šnekėdama apie tai, koks turi būti veikėjas, ji pasakė, kad yra sunku sukurti veikėją, kuris yra nepanašus į tave. Jos patarimas rašytojams, užstrigusiems ties kai kuriomis istorijos vietomis, bandyti „eiti“ per kitas temas. Kuriantiems istorijas ji rekomenduojažaisti tokį žaidimą: bandyti galvoti, ką galvoja kiti žmonės. Tai, jos nuomone, padeda pažinti žmones.

Įpusėjus susitikimui iš užustalės pasigirdo klausimas: „Kada reikia liautis?“.

Unė atsakė paprastai: „Kai išsemi temą.“ Taip pat ji prie atsakymo pridėjo: „Per patį vidurį kūrinio rašymo proceso dažnam rašytojui pasitaiko krizė. Ateina metas, kai jis pakankamai ilgai dirbo su vienu kūriniu, kad šis jau spėtų jam atsibosti, bet tuo pačiu ir pakankamai ilgai, kad liktų motyvas nepamesti jo ir pabaigti. Turi nuspręsti, ar eisi toliau ar dėsi tai į šalį.“

„Ar galim duoti savo pabaigtą, bet dar neišleistą kūrinį „pratestuoti“ kitiems žmonėms?“. Atsakymas buvo paprastas ir tiesus: „Kol neturiu rimto juodraščio, niekam jo nerodau“. Tačiau vėliau rašytoja priduria: „Visiems žmonėms nepatiksi. Esu rašiusi poeziją, bet niekam jos nerodau, nes nepasitikiu ja.“

Apibendrindama savo paskaitą Unė Kaunaitė paminėjo, kad rašant jai tiesiog labiausiai patinka galvoti apie istoriją. Jos įgyvendinimas jau būna visiškai kitoks dalykas, priklausantis nuo darbo. „Vienas iš sunkiausiu momentų yra suteikti veikėjui pozityvių savybių, kad skaitytojas galėtų susitapatinti su juo. Jei nori, kad skaitytojas išjaustų istoriją, veikėjas turi būti geras. Jeigu rašai filosofinį traktatą, tuomet veikėjas gali būti ir blogas.“

Jaunoji politikė ir švietėjiškas idėjas skleidžianti mergina tikrai sužavėjo auditoriją savo įžvalgomis ir pasakojimais apie pačius pasakojimus. Komiksų dienos, jos dėka, virto šiuo tuo daugiau.

Šiuo metu ji dirba Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio patarėja švietimo klausimais. Žinių šiam darbui jai, ko gero, tikrai pakanka, nes Šv. Andriaus universitete, esančiame Škotijoje, mergina yra baigusi psichologijos ir socialinės antropologijos bakalauro studijas, o vėliau Kembridžo universitete, Didžiojoje Britanijoje, ji yra įgijusi Švietimo studijų magistro kvalifikacinį laipsnį.

UnėKaunaitė Komiksųdienos2017 Sudierytojau
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Šiandien 20.53 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Vasario 16-osios g. 4 atvira liepsna dega butas pirmame aukšte. Gaisro metu nukentėjo moteris.  Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai.
Įvykiai
"Oro navigacija” informuoja, kad pasikeitus Europos Sąjungos teisės aktų reglamentavimui ir atsižvelgiant į ženkliai išaugusį besileidžiančių ir kylančių lėktuvų skaičių Vilniuje, nuo gegužės mėnesio keisis skrydžių karšto oro balionais tvarka virš Lietuvos sostinės.  Pakeitimai daromi bendradarbiaujant su už skrydžių saugą atsakingomis Lietuvos institucijomis bei Lietuvos oreivių draugija.  Siekiant užtikrint skrydžių saugą, naujoji tvarka numato šiuos pa...
Įvykiai
Akcinė bendrovė Lietuvos paštas tęsia savo veiklos efektyvinimą bei modernizavimą: penktadienį Vilniaus Akropolyje duris atvėrė erdvus naujos koncepcijos pašto skyrius, kuriame galima atlikti įvairias finansines operacijas ir siųsti bei atsiimti pašto siuntas.  „Vilniaus Akropolyje iki šiol veikė du pašto skyriai: 36 kv. m prieš MAXIMA parduotuvę ir 30 kv. m prieš „Deichmann“ parduotuvę, tačiau nenutrūkstantis lankytojų srautas ir įvairesnių pašto paslaugų...
Sportas
„Žvaigždė? Aš? Nesąmonė. Tai trukdo sportininkui, – atvirai sako kovotojas Marius Žaromskis. – Bent jau man dėmesys visada trukdydavo. Lietuvoje pastebėjau, kad mane irgi žmonės atpažįsta. Pažiūri, pabaksnoja pirštais ir nueina. Lietuviai kuklūs“. Paskutinį kartą M. Žaromskis gimtinėje kovojo 2008-aisiais, kai „BUSHIDO Hero‘s“ turnyre pirmajame raunde nokautavo lenką Jedrzejų Kubskį. „Tai vyko senokai, tačiau viską prisimenu tarsi tai būtų vykę vakar“, – n...
Įvykiai
Šiandien 13.57 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Kavarijų ir Žalgirio g. sankirtoje, po sudarytos avarinės situacijos,   staigiai stabdant keleiviniam autobusui salone nukrito ir  susižalojo vyras ir moteris.  Informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai, Vilniaus apskrities vyriausijam policijos komisariatui.
Verslas
Didžiausiame Baltijos šalyse prekybos ir pramogų centre Vilniaus „Akropolyje“ vykdomo atnaujinimo projekto „Akropolis persirengia“ metu jau įvykdyta 70% suplanuotų komercinio ploto atnaujinimo darbų, viena po kitos atidaromos atsinaujinusios parduotuvės. Šią savaitę prekybos ir pramogų centre naujose patalpose atsidaro didžiausia Lietuvoje, naujos koncepcijos „Lindex“, nauja „Denim Dream“, atsinaujinusi „Sterntaler“ parduotuvė ir modernus „Lietuvos pašto“...
Įvykiai
Vilniaus universiteto (VU) Informatikos instituto Kibernetinio saugumo laboratorija balandžio 8 d. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos III kurso kariūnams surengė simuliacinius kibernetinio saugumo mokymus. Kariūnai išbandė VU Informatikos instituto Kibernetinio saugumo laboratorijos sukurtą simuliacinį žaidimą „#ksl.d“ – vyko simuliacinės pratybos (angl. TableTop eXercises TTX) kibernetinio saugumo tema. Pasak šių pratybų organizatoriaus VU In...
Gamta
Š. m. balandžio 27 d. gyventojai kviečiami sodinti mišką – šią dieną visoje Lietuvoje vyks „Nacionalinis miškasodis 2019“. Tai jau kelerius metus iš eilės LR Aplinkos ministerijos ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos organizuojama miško sodinimo šventė, įprasminanti bendrą visuomenės ir miškininkų rūpestį mišku ir palikimu ateities kartoms.  „Kviečiu visus gamtos ir miško mylėtojus surasti laiko ir pasodinti medelį. Mūsų šalyje auga gražūs miškai, kuriais didž...
Įvykiai
Tradicine tapusi akcija „Darom“ šįmet mokyklose prasidėjo anksčiau – net 34 Vilniaus ugdymo įstaigos šiandien tvarkosi savo ir miesto aplinką.  Mokyklos ir darželiai kviečiami dalyvauti tik jiems skirtame nuotraukų ir video konkurse „Prieš ir po“. Iš dalyvių laukiama  ne daugiau kaip 5 nuotraukų ar vaizdo siužeto, kuriuose būtų aiškiai užfiksuotos tvarkomos teritorijos vaizdas iki ir po tvarkymosi. Laimėtojus atrinks bei paskelbs konkurso iniciatoriai – na...