V.Valatkevičius: „Sėdimas darbas ir automobilis yra tikrieji žudikai“

Vaidas Valatkevičius

Iš Šiaulių kilęs ir Vilniuje gyvenantis Vaidas Valatkevičius (31) aktyviai sportuoja jau daugelį metų, tačiau siekiant užsibrėžtų rezultatų, koją pakišdavo pomėgis skaniai pavalgyti. Per paskutinius du metus vyras suformavo savo požiūrį į mitybą, fizinį aktyvumą ir poilsį, kas jam padėjo įveikti didžiausią savo priešą – patį save.

Kaip žalingus įpročius pakeitei naudingais?

- Niekada nerūkiau – dėl to problemų neturėjau, o santykis su alkoholiu buvo minimalus. Pagrindinis žalingas įprotis buvo maisto persivalgymas. Keisti mitybą pradėjau po truputį. Rytais ėmiau valgyti košę vietoje sumuštinių. Supratau, kad jų pavalgęs, vėl valgyti noriu jau netrukus, o pavalgęs košės, maisto užsimanau tik po 3-4 valandų.

Reikia stengtis atkreipti dėmesį į detales - mėsą valgyti liesą, bulves keisti ryžiais ir pan. Nekeičiau nieko kardinaliai, išskyrus tai, jog ėmiau valgyti daugiau salotų. Dabar be jų neįsivaizduoju savo pietų arba vakarienės.

Kokios sporto šakos tau imponuoja?

- Bėgimas ir dviračių sportas prigijo natūraliai, o vandenyje būti mėgdavau visuomet. Nuo 10 klasės lankiau akademinį irklavimą. Šis sportas išliko širdyje iki šiol. Kartą per metus sugrįžtu į varžybas. Man visuomet patiko ilgos distancijos, todėl bėgant laikui ir ieškant savęs, atradau triatloną. Ypač mėgstu treniruotis su irklavimo treniruokliu, kuris skirtas treniruoti visą kūną.

Su kokiais sunkumais susidurdavai sportuodamas?

- Tolimesnei sportinei veiklai man buvo sutrukdžiusios sveikatos problemos, kadangi turiu stuburo išvaržą. Gydytojai buvo uždraudę aktyviai sportuoti, tačiau aš maniau priešingai. 2016 metų pradžioje, po intensyvių bėgiojimų ir kitų krūvių, man atsinaujino stuburo problemos. Turėjau reabilitaciją Santariškėse. Kineziterapeutei atskleidžiau, jog dalyvauju triatlono varžybose ir noriu pasiruošti sezonui. Ji mane nusiuntė pas kitą, labai gerą specialistą, kuris man darydavo 2-3 valandų mankštas.

Po reabilitacijos sudalyvavau varžybose, tačiau likau paskutinis, nes tuo metu svėriau 103 kilogramus. Rudenį sportavau mažai, tačiau nusprendžiau susiimti ir sukovoti su viršsvorio problema. Ėmiau atidžiau rinktis, ką valgau, siekti balanso tarp fizinio aktyvumo ir poilsio.

Anksčiau būdavo, jog sportuodavau savaitę be poilsio, tačiau suvokiau, kad kūnui tai nenaudinga. Svoris jau nuo lapkričio ėmė žymiai kristi. Viena iš pagrindinių suveikusių priemonių – dviračio mynimas salėje. Mindavau jį po valandą arba pusantros. Prakaitas bėgdavo upeliais, tekdavo pasikeisti kelis marškinėlius.

Kaip atrodo tavo diena? Kiek laiko skiri poilsiui?

- Su poilsiu yra susijusios didžiausios mano problemos. Kai skauda nugarą, miegu minimaliai. Jeigu nėra skausmų, miegu 6-7 valandas, ko man pilnai pakanka. Einu miegoti anksti ir keliuosi be žadintuvo, apie 5 valandą.

Atsikėlus suvalgau trijų dribsnių košę. Ją valgau su uogiene, natūraliu jogurtu be priedų ir pusę banano. Arba su džiovintomis slyvomis, spanguolėmis, razinomis, riešutais, saulėgrąžomis. Pasidarau košę taip, jog būtų skanu valgyti.

Idealus rytas prasideda anksti – tai pusryčiai ir sportas. Tiesiog reikia išmokti kasdien sau skirti laiko ir rezultatų siekti susikūrus savo sistemą. Reikia stebėti, ką valgai, kaip kinta svoris, miegas, nuotaika, gal net kažką užsirašinėti. Esmė, jog reikia judėti, nes dauguma dirba sėdimus darbus. Būtent tokio pobūdžio darbas ir automobilis yra šių laikų tikrieji žudikai.

Kiek lemia draugų įtaka, kai pradedi sveiką gyvenimo būdą?

- Nusprendus mesti gerti alkoholį, draugų skaičius sumažės. Deja, bet tai yra įskiepyta lietuvių kultūroje. Tam tikrame amžiuje žmonės susimąsto apie tai. Jeigu draugai protingi, gali leisti su jais laiką ir gerdamas ne alkoholį, o pavyzdžiui, girą.

Spaudimo tokiu atveju bus, tačiau tada reiktų prisiminti, jog išgertas alkoholis virškinimą veikia net tris paras, per kurias sporto srityje nieko jau nenuveiksi, o jeigu sportuosi, tik dar labiau pakenksi savo organizmui. Šioje vietoje žmogus pasirenka, kas jam svarbiau – tas alaus bokalas ar alternatyvos. Viskas priklauso nuo asmeninio apsisprendimo. Jeigu norėsi negerti – negersi.

Kodėl turi norą skleisti žinias apie sveikatingumą?

- Norėčiau, kad artimiausi žmonės – brolis, sesė, mama ir kiti šeimos nariai būtų su manimi kuo ilgiau. Seneliai kaime turi mitybos problemų, kurių net nekomentuosiu. Jų požiūrio galbūt jau nepakeisiu, tačiau galbūt pavyks padėti kitiems artimiesiems. Tuo pačiu supratau, jog galiu padėti ir aplinkiniams. Neskiepiju pakeisti pasaulio. Jeigu žmonės nori tai priimti, galiu suteikti tas žinias.

Stebėdamas savo mitybą, poilsį ir aktyvumą, sukūriau sistemą ir savo „Facebook“ puslapyje „Mission (im)possible“ patalpinau visą šią informaciją.

Ką yra pavykę motyvuoti iš pažįstamų žmonių?

- Vieną pažįstamą įkvėpė tai, jog „Facebook“ ji perskaitė žinią apie mano svorio metimo rezultatus, kai atsikračiau 18 kilogramų. Ji nusipirko sporto klubo abonementą ir kibo į darbą. Informacijos internete yra daug, galima jos rasti nemokamai, tik žmogaus pačio niekas neprivers to padaryti už jį patį. Žinoma, reikia dar mokėti atsirinkti informaciją.

Kalbino: Jokūbas Baltrukonis

VaidasValatkevičius sportas mityba triatlonas sveikata
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Vilniaus senamiestyje, Kėdainių ir Lydos gatvių sankryžoje šiandien atidengta žymaus skulptoriaus Romualdo Kvinto skulptūra „Vandens nešėjas“, įkvėpta Vilniuje gyvenusio žydų poeto Mošės Kulbako kūrybos. Tai – vienas paskutiniųjų 2018-aisiais išėjusio skulptoriaus darbų ir dar vienas jau trečius metus skaičiuojančios sostinės savivaldybės programos „Kuriu Vilnių“ kūrinys. „Labai simboliška, kad būtent šiandien ir būtent šioje vietoje atidengta dar viena Vi...
Įvykiai
Nuo antradienio, spalio 20 d., vilniečiai vaistinių tinkluose „Eurovaistinė“, „Camelia“, „Gintarinė vaistinė“, „Norfos vaistinė“ ir „Benu“ gali nemokamai gauti kalio jodido tablečių, skirtų apsaugoti organizmą nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio galimos radiacinės nelaimės atveju. Tabletės bus išduodamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kalio jodido tabletės gyve...
Sveikata
Mobilus testavimo punktas sostinėje virsta tyrimų miesteliu – nuo šiandien tyrimų pajėgumai yra didinami ir bus priimama net iki 1000 besitiriančių per dieną. Nuo kovo mėnesio Vilniuje veikęs mobilus punktas V. Gerulaičio g. 1 (priešais verslo centrą „Technopolis“), kuriame imami ėminiai tyrimams dėl koronaviruso (COVID-19), išaugo iki didžiausio tyrimų miestelio ne tik sostinėje, bet ir visoje Lietuvoje. Nuo šiandien jame veikia jau 3 atskiros tyrimų lini...
Akcija!
Jau šį penktadienį ir šeštadienį daugelyje šalies prekybos centrų su pirkėjais sveikinsis „Maisto banko“ akcijos savanoriai, kurie geros valios žmones kvies nupirkti ir su stokojančiais pasidalinti ilgiau galiojančiais maisto produktais. Planuojama, jog rudeninė „Maisto banko“ akcija vyks 69 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, joje dalyvaus daugiau nei 300 nevyriausybinių organizacijų. „Dėl netikėtai pasaulį užklupusios pandemijos netekome galimybės sureng...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 205 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 70 iš jų registruota Vilniaus, 44 Šiaulių, 27 Kauno, 22 Klaipėdos, 21 Telšių, po 7 – Marijampolės ir Panevėžio, 6 Tauragės bei 1 Alytaus apskrityse. Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu turimus duomenis, praėjusią parą užsikrėtė 146 asmen...
Įvykiai
Vilnius gali ir turi būti atviras, gyvybingas ir vis dėlto – saugesnis, sutarta Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir šioms verslo sritimis atstovaujančių asociacijų ir pavienių įmonių susitikimuose, skirtuose aptarti mechanizmus tolesnio koronaviruso pandemijos plitimo užkardymui. „Vilniaus miesto situacija, vertinant užsikrėtimų koronavirusu skaičių ir esamų židinių grėsmingumą, anaiptol nėra sudėtingesnė nei kitų Lietuvos miestų, todėl neskuba...
Įvykiai
Trys tekstai, sukurti projektui „Vilniaus kontekstai: Antakalnis“ ir pristatyti tripusiuose reklaminiuose stenduose šią vasarą (rugpjūčio 3–16 d.), perkelti ant dviejų pastatų sienų ir Šilo tilto kolonų. Vasarą Antakalnio g. esančiuose tripusiuose reklaminiuose stenduose viso buvo eksponuota dešimt tekstų, kurių autoriai šiame rajone augo, gyveno arba tebegyvena, turi artimą ryšį su juo. Tuo tarpu trijų tekstų perkėlimui ant sienų projekto organizatorės St...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, padedant Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinei „Aras“, slaptos policijos sulaikymo operacijos metu sulaikė 13-a Vilniaus apskrityje veikiančių organizuotų nusikalstamų grupuočių narių, įtariamų sunkaus nusikaltimo, numatyto Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 135 str. 1 d., padarymu. Vilniaus kriminalinės po...
Įvairios
Lukiškių kalėjimo istorija prasidėjo dar prieš pastatant dabartinį kalėjimo pastatą XX a. pradžioje. Anksčiau šioje vietoje taip pat veikė įkalinimo įstaiga, įkurta buvusiame katalikų vienuolyne 1837 m. Kalėjimo būta nedidelio, mat iki pat baudžiavos panaikinimo Rusijos imperijoje 1861 m., nusikaltusieji baudžiauninkai galėjo būti kalinami ne valstybiniuose kalėjimuose, o jų šeimininkų įrengtose atitinkamose patalpose. Be to, pagrindine bausme už sunkesniu...