Neapsikentęs vairuotojas: vairavimo kultūra Vilniuje - mirusi

Šiemet viename iš Vilniaus universitetų baigiau trečią kursą. Visą tą laiką gyvenau sostinėje, o prieš tai teko gyventi gimtojoje Klaipėdoje. Jaučiu būtinybę išreikšti jau senokai manyje susikaupusį pasipiktinimą Vilniaus automobilių vairavimo kultūra.

Prieš metus įsidarbinau vairuotoju ir miesto gatvėse praleidau nemažai laiko. Manau, jog per tą laiką spėjau neblogai pažinti miesto gatves, pabendrauti su kitais vairuotojais ir susidaryti objektyvią nuomonę apie eismą gatvėse.

Vilnius - nuostabus miestas gyventi, bet automobilių perteklius ir vairuotojų kultūra labai neigiamai atsiliepia jo įvaizdžiui bei gyventojų gerbūviui. Tačiau, juk kaip ir viskas suprantama - sostinė yra progreso, skubėjimo ir inovacijų simbolis, o automobilių spūstys ir nemandagūs vairuotojai - tikriausiai yra to pasekmės... Bet kas iš to miesto progreso, jeigu žmonių moralė nuo to tik regresuoja?

Jau tapo įprasta, jog automobilių srautas dažnai priverčia važiuoti 20-30 km/h greičiau (kartais ir daugiau), negu yra leistina. Nekantriausi vairuotojai stumia į kelkraštį, įpykę bando užblokuoti, o kai kurie lenkdami dar ir apšaukia riebiais žodžiais.

Brangesni automobiliai Vilniaus gatvėse - atskira vairuotojų kasta, mano manymu, reikalaujanti mokslininkų tyrimų. Štai, Geležinio Vilko gatve skuba blizganti „Audi“, manevruodama tarp juostų ir lenkdama kitus automobilius be posūkių signalų. Tiesa, saugodamas automobilį, vairuotojas preciziškai apvažiuoja kiekvieną kelio dangos nelygumą.

Kyla retorinis klausimas: jeigu važiuoju ir taip šiek tiek viršydamas greitį, bet iš galo spaudžia džipas, tai man trauktis iš kelio, ar tam, skubančiam vairuotojui, derėtų pastatyti savo džipą į garažą ir nusipirkti lėktuvą? Galbūt iš tikrųjų jam automobilių eismas yra per lėtas.

Įtampa ir nepakantumas kelyje auga nuolat. Blogiausia tai, jog tai tampa norminiu reiškiniu. Gegužės mėnesį toje pačioje gatvėje, vidurdienį, automobilių spūstyje vienas vairuotojas išlipo iš savo automobilio, peiliu dūrė taksistui į koją ir pasišalino.

Šiandien leidausi T.Narbuto gatve žemyn nuo kalno, link „Panoramos“. Mane aplenkė juoda „Škoda“, kuri lėkė mažiausiai 120 km/h greičiu. Nusileidęs nuo kalno, „Škoda“ automobilį sutikau sankryžoje, degant raudonam šviesoforo signalui. Sustojau greta ir pažiūrėjau vairuotojui į akis klausiamu, ramiu žvilgsniu. Buvo įdomu, kaip žmogus reaguos.

Šis kaipmat nusuko žvilgsnį ir, užsidegus žaliai šviesai, vėl stipriai paspaudė akseleratoriaus pedalą, turbūt manydamas, jog dabar palenktyniaus kaip filme „Tokyo Drift“. Mūsų automobiliai vėl sustojo greta sekančioje sankryžoje, prie „Panoramos“. Dar sykį tuo pačiu žvilgsniu pažvelgiau į „Škoda“ vairuotoją. Šis aišku jautė, jog vėl atsisukau, bet akių nebeatsuko. Tai buvo tik dar vienas pavyzdys, jog mieste niekur nenuskubėsi.

Atrodo, kad kai kurie vairuotojai skuba numirti arba netveria būtinybe pažeminti kitą. Už pastarojo dalyko, manau, tiesiog slypi nepilnavertiškumo jausmas. Gatvėse pasitaiko ir nemažai lunatikų, kurie važiuodami per daug lėtai trukdo eismą ir sukelia avarines situacijas.

Pastebėjau vieną taiklią mintį, užrašytą ant sienos didelėmis raidėmis: „Dviratis jau išrastas: atkemša miestus ir smegenis“. Iš tiesų, juk galima persėsti ant dviračio ir automobilį naudoti tik esant būtinybei, užuot kasdien važiavus vienam. Automobiliuose juk dažniausiai sėdi po vieną žmogų.

Vilnius pagal automobilių skaičių tūkstančiui gyventojų Londoną lenkia du kartus ir yra vienas iš dešimties labiausiai motorizuotų miestų pasaulyje. Miesto savivaldybei tiesiog pakaktų nepertraukiamai skirti dėmesį dviračių takų infrastruktūros vystymui. 

Esu atvykęs iš kito miesto, kur eismas ramesnis, bet prieš atvykdamas čia, girdėjau tik gerus atsiliepimus apie Vilniaus vairavimo kultūrą. Mama turėdavo darbo reikalų sostinėje ir grįžusi stebėdavosi, kokie nuostabūs Vilniaus vairuotojai. Tačiau, tai tik iliuzija. Laikai pasikeitė.

Eismo kultūra Vilniuje mirusi. Ar ją prikelsime ir užauginsime, ar galutinai savo abejingumu pasmerksime - priklauso nuo pačių. Prieš išriedant į Vilniaus gatves dar sykį, linkiu visiems stiprybės ir ramybės. Tegul šis veiksmas netampa lyg išėjimas į kvailą beprasmį karą.

Skaitytojas Dainius.

Straipsnio autorius - portalo skaitytojas, todėl vilniuje.info redakcija atsiriboja nuo bet kokios atsakomybės už teksto turinį.

Ir jūs turite ką papasakoti? Siųskite savo laišką el. paštu [email protected] ir mes pasidalinsime jūsų nuomone arba įspūdžiais.

vairavimokultūra Vilnius eismas kamščiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir vicemeras Valdas Benkunskas šiandien apsilankė Lazdynų daugiafunkcio sveikatinimo centro statybvietėje, kuris duris atvers jau kitąmet. Susitikimo metu sostinės vadovai su rangovais aptarė statybų eigą, atliktus ir planuojamus darbus. „Prieš pusmetį duris atvėręs Fabijoniškių baseinas yra pirmasis miesto pastatytas baseinas, atkūrus Nepriklausomybę, o jau kitąmet bus pastatytas ir antras didesnis Lazdynų daugiafunkcis s...
Verslas
Tarptautinio naujienų ir analizės centro „Emerging Europe“ atlikto draugiškumo verslui tyrimo duomenimis, Vilniaus verslo klimatas įvardijamas geriausiu Centrinės ir Rytų Europos regione. Vilnius taip pat patenka į geriausio miesto prekės ženklo, gyvenimo kokybės ir institucinės paramos verslui kategorijų dešimtukus. Pirmą kartą atliktame draugiškumo verslui tyrime iš viso vertinti 75 miestai iš Centrinės ir Rytų Europos, kurie turi daugiau nei 200 tūkst....
Įvykiai
Vilniuje nuo šiol bus galima įsigyti vardinius suolelius. Pagal miesto tarybos narių patvirtintą tvarką, sumokėjus nustatytą mokestį bus galima išsirinkti suolelį Vilniaus mieste ir papuošti jį nedidele lentele su norimu užrašu ir taip tapti savotiškais to suolelio globėju. „Neabejoju, kad žmonės bus išradingi ir išnaudos tai įvairiomis progomis: kas nors norės padovanoti vardinį suolelį draugui gimtadienio proga, įamžinti savo vaiko gimimą ar net tokiu ne...
Įvykiai
Dar viena ekologiška sveikatos priežiūros įstaiga Vilniuje – VšĮ Mykolo Marcinkevičiaus ligoninė jau greit turės savo saulės jėgainę ant stogo. Iš saulės šviesos gauta elektros energija bus panaudota vien ligoninės poreikiams. Šiandien tokiam sprendimui pritarė Vilniaus miesto taryba. 100 kW galios jėgainė turėtų pagaminti daugiau kaip 25 proc. bendro energijos poreikio per metus. „Mūsų ligoninė už elektros energiją per metus vidutiniškai sumoka apie 370 t...
Įvykiai
Pabūk su Kernagiu: MO muziejaus inicijuotas kalbančių skulptūrų projektas sėkmingai tęsiasi – šiemet Vilniaus savivaldybei pasiūlius, prakalbinta Vytauto Kernagio skulptūra Brode – paminklinis suoliukas Gedimino prospekte. Prie kalbančios skulptūros šiandien rinkosi V. Kernagio kūrybos gerbėjai, jo artimieji. Vilniečius pasveikino mero pavaduotojas Valdas Benkunskas. „Dar kartą išgirsti maestro Vytautą Kernagį – stebuklinga. Ir nors atsiminimai apie jį yra...
Savivalda
Vilnius ne tik labai jaunas ir greitas, bet ir visiems rūpestingas, atviras miestas, kuriame vertinama pagalba, bendrystė ir noras pasišvęsti kitiems. Kurdama draugiško senatvei miesto darbo grupę, sostinės savivaldybė siekia, kad Vilniuje būtų visiems patogu gyventi visapusišką šviesų ir orų gyvenimą. Ką veiksime? Kursime naujas ir gerinsim jau teikiamų paslaugų prieinamumą, kad mūsų miestas taptų patogesnis vyresnio amžiaus vilniečiams. Padėsime sostinės...
Laisvalaikis
Birželio 24 d. 18 val. Sigito Gedos alėjoje (Taikos g. 60) Jonines švęsim išmaniai: paparčio žiedo ieškosim pasitelkdami išmaniuosius telefonus, gavę užduotis jas narpliosim, kol pasieksime finišą. Susitikime išmaniojoje Jonė’mon’19 šventėje!
Eismo ribojimai
llgąjį Joninių savaitgalį, švenčiant Jonines, Vilniaus centre išaugs pėsčiųjų srautai, o Vilniaus gatvė taps pėsčiųjų zona. Sostinės savivaldybė kviečia keliauti į renginius, pasivaikščioti Senamiestyje pėsčiomis arba rinktis dviračius, paspirtukus. Nuo birželio 21 d. 19 val. iki birželio 24 d. 4 val. bus draudžiamas transporto eismas Vilniaus gatvės dalyje tarp Islandijos ir Labdarių gatvės. Svarbu žinoti Labdarių, Totorių gyventojams: privažiuoti prie na...
Įvykiai
Sostinėje tarp Giedraičių ir Kintų gatvių planuojamai įrengti viešajai erdvei vilniečiai pasiūlė pavadinimą – iš beveik 3 tūkst. balsavusiųjų internetu daugiausia pasisakė už Šnipiškių aikštės vardą. Savivaldybės surengtoje patariamojoje apklausoje šį pavadinimą rinkosi 18 proc. dalyvių. Antroje vietoje atsidūrė siūlymas erdvę vadinti Jurgio Viščako skveru (13,6 proc.). Toliau rikiavosi Šiaudinės parkas (13,1 proc.) ir Kintų skveras (10 proc.). „Viena seni...