Žaislų muziejaus steigėjas: „Suaugusiems taip pat smagu prisiminti savo vaikystę“

Kartais muziejaus vaizdinį galvoje susidėliojame dar net pastarajame neapsilankę. Tačiau visai kitokio pobūdžio yra sostinės centre įsikūręs „Žaislų muziejus“. 

Jo įkūrėjas Povilas Blaževičius yra mokslininkas, baigęs archeologijos studijas Vilniaus universitete, Klaipėdos universitete apsigynęs daktaro disertaciją, tema „Žaislai ir žaidimai Lietuvoje XIII-XVII amžiais remiantis archeologijos duomenimis“. Studijų metais tyrinėdamas kaulinius dirbinius, muziejaus įkūrėjas netikėtai atrado šachmatus. Būtent šis radinys paskatino pradėti domėtis žaislais ir jų istorijomis.

- Kaip kilo mintis sukurti tokio pobūdžio muziejų?

- Kadangi dar studijų metais susidomėjau žaislų istorijomis, šia tema rašiau savo bakalauro darbą, o galiausiai šia tema parengiau ir disertaciją. Rinkdamas medžiagą disertacijai, aplankiau ne vieną muziejų, saugantį archeologinius žaislus. Tačiau apsilankius Tartu žaislų muziejuje kilo idėja šia tema įkurti muziejų ir Lietuvoje. Kadangi mūsų šalyje nebuvo tokio tipo muziejų tikėjomės, kad pavyks tai sėkmingą įgyvendinti.

- Kiek žmonių kūrė šį muziejų?

- Įdėjos autoriai - du, tačiau prie įgyvendinimo prisidėjo smagus būrys draugų. Tikslų skaičių pasakyti sunku, juk ir žmones, dovanojančius muziejui žaislus, galima vadinti kūrėjais. Kaip ten bebūtų, muziejaus bičiulių ir darbuotojų branduolį sudaro apie trisdešimt asmenų.

- Kiek laiko užtruko muziejaus realizavimas?

- Žaislų muziejaus ekspozicijos įrengimas ir patalpų pritaikymas užtruko apie metus. Mat patalpos, kurias mums lengvatinėmis sąlygomis išnuomojo Vilniaus miesto savivaldybė, buvo gerokai apleistos. Panašių muziejų yra visame pasaulyje: Lenkijoje, Estijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Suomijoje, Italijoje, Rusijoje.

- Kur slypi Lietuvos Žaislų muziejaus unikalumas?

- Svarbu paminėti, kad egzistuoja du muziejų tipai. Pirmojo tipo pavyzdžiais galima laikyti Niurnberge – Vokietijoje ar Tartu – Estijoje įkurtus žaislų muziejus. Juose didžioji dalis ekspozicijos yra už stiklo. Šiuose muziejuose žaislų istoriją reprezentuojantys daiktai eksponuojami tradiciniu, istorinio tipo muziejų principu.

Antrojo tipo muziejai - tie, kurie buvo sukurti kaip vaikų. Pavyzdžiui, Romoje yra „Explora“ muziejus, kuriame pristatomos profesijos ir ten vaikai žaidžia – gaisrininkus, policininkus, pardavėjus. Taigi toks muziejus moko vaikus tikrai naudingų dalykų, tačiau neeksponuoja istorinių eksponatų.

Todėl mūsų unikalumas slypi tame, kad esame šių abiejų tipų sintezė, nes mes turime eksponatus, kuriuos galime parodyti ir tokius, kuriuos vaikams leidžiame išbandyti ir paliesti. Pavyzdžiui, kaip veikia senoviškas žaislas arba prisiminti, kaip reikia pinti kasą. Taigi, manome, kad muziejaus interaktyvumas ir leidžia mums išsiskirti.

- Koks Žaislų muziejaus tikslas?

- Remiantis mokslo žiniomis pateikti Lietuvos istoriją patraukliai, kūrybiškai, žaidimo forma. Svarbu paminėti, kad muziejaus lankytojai nėra tik vaikai, nes suaugusiems taip pat labai smagu prisiminti savo vaikystės žaislus ir tyrinėti muziejų.

Suaugusieji užsukę į muziejų nušvinta, kai pamato savo vaikystės žaislą, nes dažniausia galvoje atgyja gražiausios akimirkos, praleistos žaidžiant. Šiuolaikiniai vaikai tokius žaislus vertina kitaip. Prie moderniųjų technologijų pratusiems vaikams senieji žaislai leidžia geriau susipažinti kasdienybės istoriją.

- Kas buvo sudėtingiausia kuriant šį muziejų?

- Žinoma, pradžia visada yra sudėtingiausia. Kuriant muziejaus ekspoziciją teko gerokai paprakaituoti, o ir pirmųjų žaislų muziejaus XX a. ekspozicijai ieškojome savo spintų lentynose. Tačiau muziejaus komanda nebuvo sukaupusi daug vaikystėje brangintų žaislų, todėl prašėme pagalbos ir iš visuomenės. Kvietėme neišmesti žaislų, o padovanoti juos muziejui.

- Kiek žaislų yra muziejuje?

- Šiuo metu Žaislų muziejaus fonduose saugoma daugiau nei 3000 eksponatų, tačiau, kaip ir kiekviename muziejuje – eksponuojama tik nedidelė jų dalis.

- Kiek laiko užtrunka apsilankymas tokiame muziejuje?

- Muziejus nėra didelis, tačiau mūsų ekspozicija daugialypė ir norint ją pažinti prireiks bent valandos.

- Iš kokių šalių į muziejų atkeliauja žaislai?

- Daugiausiai žaislų į muziejų atkeliaują iš Lietuvos miestų, miestelių ir kaimų. Tiesa, muziejaus kolekcijoje yra žaislų iš beveik viso pasaulio, pradedant Belgija, Vokietija, Rusija, Indija, Australija, Čile ir t.t. Pavyzdžiui, nesenai gavome lėlę iš Norvegijos. Įdomus faktas, kad ta lėlė XX a. viduryje iškeliavo iš Lietuvos, o štai dabar ji grįžo ir įsikūrė Žaislų muziejuje.

- Kokiais žaislais muziejuje ypač džiaugiatės?

- Ypatingai džiaugiamės, kai gauname senus, XX a. pradžios ar senesnius žaislus. Pastarieji dažnai pasidaryti pačių vaikų ar jų tėvelių. Pavyzdžiui, prezidentės patarėja Rūta Kačkutė padovanojo savo šeimai priklausiusias dvi Lietuvoje apie 1934 m. pagamintas lėles, tetrologė Gražina Mareckaitė – savo vaikystės buratiną, menotyrininkas Saulius Pilinkus – net kelias dešimtis vertingų eksponatų.

- Ar Jums įdomios žmonių atneštų žaislų istorijos?

- Žinoma, mes visada prašome savo žaislus atnešusių žmonių parašyti žaislo istoriją. Tai įdomiausia ir svarbiausia vaikystės prisiminimų dalis – neretai sužinome žaislo vardą, jo kilmę, kartais ir įvairius, su žaislu susijusius nutikimus.

- Kokio amžiaus auditorija lankosi Žaislų muziejuje?

- Čia ateina ir vaikai, ir suaugusieji. Vaikams tai dažnai pirmas muziejus, kuriame jie būdami jau 2-3 metų pradeda pažinti žaislų ir valstybės istoriją. Suaugusiems – tai ir žinių žaltinis ir savotiška laiko mašina, leidžianti sugrįžta į vaikystę.

- Modernėjant visuomenei žaislų mados keičiasi. Kaip manote, kokie bus ateities žaislai?

- Žaislų temos mažai keičiasi, nes dažnai kinta tik pati žaislų technologija. Pavyzdžiui, jeigu viduramžiais vaikai žaidė su iš pušies tošies pagaminta valtele – šiandien jie gainioja radijo bangomis valdomus katerius ir t.t. Tad nors žaislai neabejotinai keisis, manau, jų paskirtis ir lavinamoji funkcija išliks. Keičiantis medžiagoms, technologijoms ar formoms, žaislai vis tiek ugdys, mokys bei skatins tobulėti.

Daugiau Žaislų muziejaus nuotraukų rasite galerijoje

interviu muziejaus žaislųmuziejus įkūrėjas PovilasBlaževičius
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
204 peržiūros rugpjūčio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Transportas
Vilniuje suremontuota vienos ilgiausių ir judriausių – Geležinio Vilko gatvės – atkarpa nuo Noragiškių iki Didlaukio gatvės. Paklota 2,105 kilometro naujos asfaltbetonio dangos, pakeisti kelio bortai, suremontuoti šaligatviai, atnaujintas ženklinimas. Šios Geležinio Vilko gatvės dalies remontui sostinės savivaldybė skyrė 423 tūkst. eurų. Sutvarkius šią gatvę, didžiausią naudą ir patogumą iškart pajus apie 52 tūkstančiai vilniečių, kurie kasdien važiuoja iš...
Sportas
Naujasis Jėnos (Vokietija) krepšinio komandos trenerio asistentas – lietuvis Marius Linartas. Jo užduotis – suburti jaunuosius krepšinio talentus. Jaunieji krepšininkai spaudžia ranką naujam Jėnos miesto krepšinio komandos trenerio asistentui. „Jie man kaip vaikai“, sako Marius Linartas. Pora mokinių yra jo sūnūs – penkiolikmečiai dvyniai Adomas ir Bartautas. Linartas porai metų pasirašė kontraktą su „Science City Jena“ krepšinio klubu ir treneriu Bjornu H...
Video
„Tautmilės globos“ savanoriai vėl džiugina beglobius gyvūnus. Šį kartą jie keturkojams suorganizavo maudynes netoliese esančiame vandens tvenkinyje.  Karščiausias dienas metuose šunims itin sunku ištverti. Todėl prieglaudos savanoriai dešimt seniausiai prieglaudoje gyvenančių puikiai sutariančių šunų išvedė pasimaudyti. Mums įprasta prausti keturkojus, tačiau „Tautmilės globos“ prieglaudoje tai – didžiulė šventė.  Maudynes organizavo savanorės Urtė bei Akv...
Video
Vilniaus „Ryto“ klubas pradėjo pasiruošimą artėjančiam sezonui ir susirinko į pirmąją stovyklą. Joje pirmą kartą klubo istorijoje vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis sušuko naująjį klubo pavadinimą, o krepšininkai susipažino vienas su kitu ir pradėjo fiziškai ruoštis naujiems krepšinio metams. Į pirmąją „Ryto“ treniruotę susirinko 12 žaidėjų: Deividas Sirvydis, Lukas Kvedaravičius, Aistis Pilauskas, Margiris Normantas, Eimantas Bendžius, Evaldas Kairys...
Įvykiai
Garsioji Vilniaus reklamos kampanija „Vilnius – G-spot of Europe“ mobilizavo pasaulio žiniasklaidos dėmesį Lietuvos sostinei ir paskatino kalbėti ne tik apie pačią reklamą, bet ir apie Vilnių kaip kelionių kryptį. Šį savaitgalį Vilnius atsirado ne tik solidžiausių Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir kitų šalių leidinių puslapiuose, bet ir milijonus gerbėjų visame pasaulyje turinčio JAV komiko Johno Oliverio laidoje. Per pirmąsias reklamos kampanijos „Viln...
Sportas
Rungtynės žalgiriečiams prasidėjo itin nesėkmingai. Šeštą minutę po reido kraštu Pablo Sarabia atmetė kamuolį į vidurį ir Nolito beliko įmušti į neginamus vartus. Dar po minutės po Aleixo Vidalio perdavimo iš krašto P. Sarabia smūgiavo vienu lietimu, Džiugas Bartkus pirštų galais lietė kamuolį, tačiau šis įskriejo į vartus. „Žalgiriui“ sunkiai sekėsi sugaudyti įsibėgėjusius varžovus ir 13 min. Nolito turėjo dar vieną šansą baudos aikštelėje, tačiau šį kart...
Kultūra
Rugpjūčio 21 d. Baltijos gitarų kvartetas kvies į intriguojančią kelionę, aplankant skirtingas epochas bei stilius. Pasak vieno iš kolektyvo narių, Zigmo Čepulėno, nors koncerto pavadinimas „Barock!“ sufleruoja roko ir baroko stilistikos dominavimą, publikos laukia daug didesnė žanrų bei stilių įvairovė. „Klausytojai išgirs flamenko, balkanų, brazilų folko, džiazo bei jau minėtus roko ir baroko stilius. Pavadinimas daugiau nurodo programos koncepciją - bar...
Kriminalai
Rugpjūčio 15 d. apie 23 val. 50 min. Vilniuje, Sodų g., sulaikant neblaivų (1,97 prom.) Didžiosios Britanijos pilietį (g. 1988 m.), pastarasis pasipriešino policijos pareigūnams. Panaudojus elektroimpulsinį prietaisą „Taser“, vyriškis buvo sulaikytas ir uždarytas į areštinę. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą .
Sportas
Jau šiandien Vilniaus „Ryto“ klubo nariai rinksis į pirmąją treniruočių stovyklą, o prieš prasidedant pasiruošimui paaiškėjo galutinė piramidės trenerių sudėtis. Vyrų komandos trenerių štabą artėjančiais metais sudarys vyr. treneris D.Adomaitis, latvis Uvis Helmanis, Mindaugas Brazys bei fizinio parengimo treneris Evaldas Kandratavičius. „Mindaugas bei Uvis dalinsis trenerio asistento pareigas, o Evaldas ir toliau liks asistentu bei fizinio parengimo trene...