Žaislų muziejaus steigėjas: „Suaugusiems taip pat smagu prisiminti savo vaikystę“

Kartais muziejaus vaizdinį galvoje susidėliojame dar net pastarajame neapsilankę. Tačiau visai kitokio pobūdžio yra sostinės centre įsikūręs „Žaislų muziejus“. 

Jo įkūrėjas Povilas Blaževičius yra mokslininkas, baigęs archeologijos studijas Vilniaus universitete, Klaipėdos universitete apsigynęs daktaro disertaciją, tema „Žaislai ir žaidimai Lietuvoje XIII-XVII amžiais remiantis archeologijos duomenimis“. Studijų metais tyrinėdamas kaulinius dirbinius, muziejaus įkūrėjas netikėtai atrado šachmatus. Būtent šis radinys paskatino pradėti domėtis žaislais ir jų istorijomis.

- Kaip kilo mintis sukurti tokio pobūdžio muziejų?

- Kadangi dar studijų metais susidomėjau žaislų istorijomis, šia tema rašiau savo bakalauro darbą, o galiausiai šia tema parengiau ir disertaciją. Rinkdamas medžiagą disertacijai, aplankiau ne vieną muziejų, saugantį archeologinius žaislus. Tačiau apsilankius Tartu žaislų muziejuje kilo idėja šia tema įkurti muziejų ir Lietuvoje. Kadangi mūsų šalyje nebuvo tokio tipo muziejų tikėjomės, kad pavyks tai sėkmingą įgyvendinti.

- Kiek žmonių kūrė šį muziejų?

- Įdėjos autoriai - du, tačiau prie įgyvendinimo prisidėjo smagus būrys draugų. Tikslų skaičių pasakyti sunku, juk ir žmones, dovanojančius muziejui žaislus, galima vadinti kūrėjais. Kaip ten bebūtų, muziejaus bičiulių ir darbuotojų branduolį sudaro apie trisdešimt asmenų.

- Kiek laiko užtruko muziejaus realizavimas?

- Žaislų muziejaus ekspozicijos įrengimas ir patalpų pritaikymas užtruko apie metus. Mat patalpos, kurias mums lengvatinėmis sąlygomis išnuomojo Vilniaus miesto savivaldybė, buvo gerokai apleistos. Panašių muziejų yra visame pasaulyje: Lenkijoje, Estijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Suomijoje, Italijoje, Rusijoje.

- Kur slypi Lietuvos Žaislų muziejaus unikalumas?

- Svarbu paminėti, kad egzistuoja du muziejų tipai. Pirmojo tipo pavyzdžiais galima laikyti Niurnberge – Vokietijoje ar Tartu – Estijoje įkurtus žaislų muziejus. Juose didžioji dalis ekspozicijos yra už stiklo. Šiuose muziejuose žaislų istoriją reprezentuojantys daiktai eksponuojami tradiciniu, istorinio tipo muziejų principu.

Antrojo tipo muziejai - tie, kurie buvo sukurti kaip vaikų. Pavyzdžiui, Romoje yra „Explora“ muziejus, kuriame pristatomos profesijos ir ten vaikai žaidžia – gaisrininkus, policininkus, pardavėjus. Taigi toks muziejus moko vaikus tikrai naudingų dalykų, tačiau neeksponuoja istorinių eksponatų.

Todėl mūsų unikalumas slypi tame, kad esame šių abiejų tipų sintezė, nes mes turime eksponatus, kuriuos galime parodyti ir tokius, kuriuos vaikams leidžiame išbandyti ir paliesti. Pavyzdžiui, kaip veikia senoviškas žaislas arba prisiminti, kaip reikia pinti kasą. Taigi, manome, kad muziejaus interaktyvumas ir leidžia mums išsiskirti.

- Koks Žaislų muziejaus tikslas?

- Remiantis mokslo žiniomis pateikti Lietuvos istoriją patraukliai, kūrybiškai, žaidimo forma. Svarbu paminėti, kad muziejaus lankytojai nėra tik vaikai, nes suaugusiems taip pat labai smagu prisiminti savo vaikystės žaislus ir tyrinėti muziejų.

Suaugusieji užsukę į muziejų nušvinta, kai pamato savo vaikystės žaislą, nes dažniausia galvoje atgyja gražiausios akimirkos, praleistos žaidžiant. Šiuolaikiniai vaikai tokius žaislus vertina kitaip. Prie moderniųjų technologijų pratusiems vaikams senieji žaislai leidžia geriau susipažinti kasdienybės istoriją.

- Kas buvo sudėtingiausia kuriant šį muziejų?

- Žinoma, pradžia visada yra sudėtingiausia. Kuriant muziejaus ekspoziciją teko gerokai paprakaituoti, o ir pirmųjų žaislų muziejaus XX a. ekspozicijai ieškojome savo spintų lentynose. Tačiau muziejaus komanda nebuvo sukaupusi daug vaikystėje brangintų žaislų, todėl prašėme pagalbos ir iš visuomenės. Kvietėme neišmesti žaislų, o padovanoti juos muziejui.

- Kiek žaislų yra muziejuje?

- Šiuo metu Žaislų muziejaus fonduose saugoma daugiau nei 3000 eksponatų, tačiau, kaip ir kiekviename muziejuje – eksponuojama tik nedidelė jų dalis.

- Kiek laiko užtrunka apsilankymas tokiame muziejuje?

- Muziejus nėra didelis, tačiau mūsų ekspozicija daugialypė ir norint ją pažinti prireiks bent valandos.

- Iš kokių šalių į muziejų atkeliauja žaislai?

- Daugiausiai žaislų į muziejų atkeliaują iš Lietuvos miestų, miestelių ir kaimų. Tiesa, muziejaus kolekcijoje yra žaislų iš beveik viso pasaulio, pradedant Belgija, Vokietija, Rusija, Indija, Australija, Čile ir t.t. Pavyzdžiui, nesenai gavome lėlę iš Norvegijos. Įdomus faktas, kad ta lėlė XX a. viduryje iškeliavo iš Lietuvos, o štai dabar ji grįžo ir įsikūrė Žaislų muziejuje.

- Kokiais žaislais muziejuje ypač džiaugiatės?

- Ypatingai džiaugiamės, kai gauname senus, XX a. pradžios ar senesnius žaislus. Pastarieji dažnai pasidaryti pačių vaikų ar jų tėvelių. Pavyzdžiui, prezidentės patarėja Rūta Kačkutė padovanojo savo šeimai priklausiusias dvi Lietuvoje apie 1934 m. pagamintas lėles, tetrologė Gražina Mareckaitė – savo vaikystės buratiną, menotyrininkas Saulius Pilinkus – net kelias dešimtis vertingų eksponatų.

- Ar Jums įdomios žmonių atneštų žaislų istorijos?

- Žinoma, mes visada prašome savo žaislus atnešusių žmonių parašyti žaislo istoriją. Tai įdomiausia ir svarbiausia vaikystės prisiminimų dalis – neretai sužinome žaislo vardą, jo kilmę, kartais ir įvairius, su žaislu susijusius nutikimus.

- Kokio amžiaus auditorija lankosi Žaislų muziejuje?

- Čia ateina ir vaikai, ir suaugusieji. Vaikams tai dažnai pirmas muziejus, kuriame jie būdami jau 2-3 metų pradeda pažinti žaislų ir valstybės istoriją. Suaugusiems – tai ir žinių žaltinis ir savotiška laiko mašina, leidžianti sugrįžta į vaikystę.

- Modernėjant visuomenei žaislų mados keičiasi. Kaip manote, kokie bus ateities žaislai?

- Žaislų temos mažai keičiasi, nes dažnai kinta tik pati žaislų technologija. Pavyzdžiui, jeigu viduramžiais vaikai žaidė su iš pušies tošies pagaminta valtele – šiandien jie gainioja radijo bangomis valdomus katerius ir t.t. Tad nors žaislai neabejotinai keisis, manau, jų paskirtis ir lavinamoji funkcija išliks. Keičiantis medžiagoms, technologijoms ar formoms, žaislai vis tiek ugdys, mokys bei skatins tobulėti.

Daugiau Žaislų muziejaus nuotraukų rasite galerijoje

interviu muziejaus žaislųmuziejus įkūrėjas PovilasBlaževičius
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
204 peržiūros spalio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Naujoji „Neregėta Lietuva“ pristato tai, kuo mes, lietuviai, didžiuojamės ir ką branginame: mūsų aplinką, protėvių mums paliktą kultūros paveldą ir dabartinį užsidegimą sukurti klestinčią ateities Lietuvą. Albumo autorius fotografas ir verslininkas Marius Jovaiša Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje visuomenei pristatys svarbiausias albumo dalis ir papasakos apie dvejus metus trukusį kūrybinį procesą. Švenčiant valstybės atkūrimo šimtmetį, M...
Įvykiai
Europos parlamento narys Antanas Guoga, pastaruoju metu rimtai svarstęs ir žiniasklaidoje nuolat minėtas kaip galimas kandidatas į Vilniaus miesto merus, priėmė sprendimą dėl dalyvavimo artimiausiuose savivaldos rinkimuose. „Esu aktyvus vilnietis. Prieš metus čia įkūrėme Blockchain centrą, kuris garsina Vilnių, kaip inovacijų ir technologijų sostinę visame pasaulyje. Einu miesto krepšinio komandos „Rytas“ prezidento pareigas. Dabar dar ir prie Modernaus me...
Įvykiai
Trečiadienio popietę „Imperial Hotel & Restaurant“ pasklido šventiška kalėdinė nuotaika. Manote – anksti? Tik ne pasaulinėje praktikoje. Didžiosios užsienio valstybės artėjančioms Kalėdoms pradeda ruoštis vos tik atšventusios Naujuosius metus. Lietuvoje bene pirmasis artėjančių žiemos švenčių nuotaikas paskleidė vienas prabangiausių šalies restoranų, kurio virtuvės šefai išskirtiniams kviestiniams svečiams pristatė pavyzdinį šventinį valgiaraštį. Vadovauda...
Foto ir video
Paaiškėjo, kas pradės išskirtinį publiką hipnotizuojančios britų muzikos grupės „Jungle“ koncertą Lietuvoje. Populiarioji grupė pirmąkart Vilniuje koncertuos lapkričio 9 d. Sostinės koncertų salėje „Compensa“ vyksiantį koncertą pradės žinomas atlikėjas ir grupės „Freaks On Floor“ lyderis Justinas Jarutis. Šiuo metu pasaulinėse gastrolėse koncertuojanti britų grupė „Jungle“ pristato geriausius hitus ir naują studijinį albumą „For Ever“, kurio išsiilgę gerbė...
Nuotraukų albumas
Spalio 12 – 13 dienomis į Keistuolių teatro sceną persikėlė bene garsiausia lietuvių literatūros istorija apie jauno žmogaus šuolį į suaugusiųjų pasaulį – Sauliaus Šaltenio apysaka “Riešutų duona”, pagal kurią režisierius Aidas Giniotis pastatė pirmąją šio sezono Keistuolių teatro premjerą jaunimui. Šiuolaikiškai interpretuota praeito amžiaus vidurio paauglių meilės istorija, paženklinta dviejų šeimų nesutarimų, scenoje subūrė skirtingų kartų aktorius – nu...
Įvykiai
Vilniaus oro uosto išvykimo terminale spalio 17 d. oficialiai atidaryta pagrindinė neapmokestinamų prekių parduotuvė „Heinemann Duty Free | Travel Value“. Naujo koncepto ir dizaino pereinamoje (angl. walk-through) parduotuvėje, įrengtoje vykdant Vilniaus oro uosto terminalo komercinės zonos rekonstrukciją, keliautojams bus pasiūlyta daugiau prekių kategorijų, platesnis asortimentas bei nauji tarptautiniai prekių ženklai. Išskirtinis dėmesys teikiamas Lietu...
Įvykiai
„BAA Training“ trečiadienį žiniasklaidos atstovams pristatė naują Boeing 737 Next Generation realaus skrydžio treniruoklį, kuris leis išplėsti pilotų rengimo pajėgumus. Naujasis Boeing 737 NG įsikurs mokymų centre Vilniuje, kur jau veikia Boeing 737 Classic ir Airbus A320 treniruokliai, ir leis papildomai apmokyti nuo 400 iki 1000 pilotų per metus, priklausomai nuo mokymų rūšies. Naujajame treniruoklyje įdiegtos inovatyvios technologijos, kurių dėka pilota...
Kultūra
Šiemet „Vilnius Jazz“ festivalyje surengtame jaunųjų džiazo talentų konkurse „Grand Prix“ buvo vertos visos finalo grupės, sublizgėjusios kiekviena savaip kūrybingumu. Tačiau nugalėtoją, anot žiuri pirmininko A.Gusčio, lėmė matematika.  Daugiausiai žiuri ir publikos balsų surinko profesionaliausiai pasirodžiusi „D.Jurevičius Group“ (Deimantas Balys Jūrevičius – gitara, Donatas Petreikis – saksofonas, Domas Žeromskas – fortepijonas, Nojus Drąsutis – boso gi...
Verslas
Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai atveria Kompetencijų ir paslaugų centrą, kuriame teiks konsultacijas ir paslaugas jaunoms įmonėms, nemokamai dalinsis patalpomis su startuoliais. Kiti rūmų nariai – augančios kompanijos, vidutinės įmonės ar didieji rinkos žaidėjai šiame centre galėsis naudotis jų poreikiams pritaikytomis paslaugomis, ekspertinėmis konsultacijomis.  „Rūmų verslo ir mokslo bendruomenė nėra vien atskirų verslo subjektų interesus atst...