BBC kuria filmą apie žydų gyvenimą Vilniuje

JAV mokslininkai jau kurį laiką Lietuvos sostinėje atlieka archeologinius tyrimus ir ieško žydų kultūros pėdsakų. Vilniuje apsilankė 6 kanadiečių kūrybinė grupė, kuri apie tai kuria filmą vienam didžiausių Jungtinės Karalystės žinių transliuotojų BBC. Planuojama, jog filmo premjera bus parodyta po metų - kitą rudenį.

Kelias savaites Lietuvoje viešėję užsienio svečiai ir iš JAV Hartfordo universiteto. Profesorius Richardo A.Freundo vadovavo mokslininkų grupei, kuri ieškojo žydų pėdsakų buvusioje belaisvių stovykloje Šilutėje, Kauno fortuose, Vilniaus Didžiojoje sinagogoje ir sostinės Subačiaus gatvėje - ten, kur manoma, karo metais būta nemažai slėptuvių. Filmavimų metu buvo naudojamos ir filmuojančios skraidyklės.

Mokslininkai darbavosi išoriškai - t.y. tyrinėjo apleistus pastatus be kasinėjimo darbų. Tyrimų metu Subačiaus gatvėje aptikta slaptavietė. Šioje vietovėje per II pasaulinį karą nacių inžinierius Karlas Plagge įkūrė stovyklą, kurios dėka buvo nuo mirties išgelbėta per 1 000 žydų.

„Vilniuje, Subačiaus gatvėje jis valdė nacių automobilių taisyklą - šiuose dviejuose pastatuose jis priglaudė 1257 žydus, jis juos išgelbėjo - vyrus, moteris, vaikus - likviduojant getą. Jie taisė uniformas, mašinas. Jį vadino Lietuvos Oskaru Šindleriu, nes jo pastangos neturėjo lygių“, - teigė profesorius kūrybinėje grupėje dirbantis R.Freundas.

Ruošiantis filmavimams, buvo kalbinami tuometinio laikmečio iššūkius išgyvenę žmonės. 85 metų amžiaus Sidney Handleris vis dar prisimena, kaip sostinėje slėpėsi vienoje palėpėje su mama, kuri vėliau padėjo palaidoti žuvusiuosius. Tuo metu Sidney buvo tik 10 metų.

Vilniaus Žydų gatvėje nuo XVII amžiaus iki XX a. vidurio stovėjo didžioji sinagoga. Būtent ši vietovė itin domino užsienio mokslininkus ir operatorius. Preš metus čia buvo atkastas viršutinis grunto sluoksnis, kas padėjo sužinoti, kur buvo pastato ribos ir kokios jo detalės.

Šiais metais toje pačioje vietovėje buvo rastos ritualinių pirčių patalpos - mikvos. Senoviniuose persirengimo kambariuose buvo rasta tūkstančiai artefaktų: stiklas, kvepalų buteliukai, monetos, metalas, keramikos fragmentai, čerpės ir pan.

Kiti filmavimai vyks JAV, o premjera turėtų įvykti Kanadoje, turinčioje didelę žydų bendruomenę. Po kurio laiko filmą žadama parodyti ir BBC televizijos kanalo programoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Atsiliepimai ir komentarai

Parašyti atsiliepimą
Parašyti komentarą

Atsiliepimas - tai žmonių nuomonė ar įvertinimas su pagrįsta argumentacija dėl palikto atsiliepimo. Pagrindinis principas - «aplankei - parašyk». Jūsų atsiliepimas daugeliui padės priimti teisingą sprendimą. Jei dar neteko naudotis įmonės paslaugomis ar prekėmis ir negalite jos vertinti, rašykite komentarą, o ne atsiliepimą.

Neleidžiama: necenzūrinių žodžių, grasinimų ar įžeidimų naudojimas; tiesioginis palyginimas su kitomis konkuruojančiomis bendrovėmis; nuorodų į trečiųjų šalių interneto šaltinius; reklama ir savireklama, bendrovės veiklos ataskaitos.

Įveskite el. paštą:
Jūsų paštas nebus matomas svetainėje
arba Užsiregistruokite , kad parašytumėte atsiliepimą
Atsiliepimas:
Įkelti nuotrauką:
Pasirinkti

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.