Faktai apie Šekspyro „Otelą“, pagal kurį rodomas A.Cholinos spektaklis

Šiandien pirmą kartą Trakų pilyje bus parodytas Anželikos Cholinos šokio teatro spektaklis „Otelas“. Neišsenkančio populiarumo Viljamo Šekspyro kūrinys buvo parašytas apie 1603-uosius metus. Pastebima, kad būtent ši autoriaus tragedija dažniausiai pasirenkama spektakliams.

„Teatre man norisi kalbėti apie meilę, santykius ir žmonių likimus, todėl išsirinkau „Otelą“ – Viljamo Šekspyro kūrinį, kuriame jis papasakojo baisią, iš tiesų sukrečiančią žmogaus tragediją, kuris nužudė sau brangiausią būtybę ir prarado bet kokį gyvenimo tikslą. Man norisi pažadinti siaubo jausmą stovint prieš baisią klaidą, nusikaltimą, prie kurio atėjo garbingas, patiklus ir geras žmogus apakintas pavydo. Norisi parodyti, kaip tyriausios sielos žmogus gali susipainioti šmeižto tinkluose, kaip jis, galvodamas, kad kovoja už dvasinę švarą, nužudo savo nekaltą, mylimą žmoną, nubausdamas pats save už tai, kad pasidavė beprotybei“, – teigia Anželika Cholina.

Spektaklyje pagal Johno Adamso ir kitų šiuolaikinių kompozitorių muziką dalyvauja: Valerijus Suanovas, Karina Krysko-Skambinė, Martynas Kavaliauskas.

Įdomūs faktai, susiję su kūriniu „Otelas“:

1 faktas – Šekspyro naudotuose šaltiniuose vienintelis veikėjas, turėjęs vardą Dezdemona, kuris reiškė yra „nelaimę nešanti“. Manoma, kad rašydamas „Otelą“, autorius rėmėsi kapitono Moro istorija.

2 faktas – Tragedijos siužetas pasiskolintas iš Giambattista Giraldi Cinzio (Giraldi Cinzio, 1504 - 1573) novelės „Venecijos mauras“ („Il moro di Venezia“). Realus literatūrinės tragedijos prototipas – italas Mauricijus Otelas. Jis 1505-1508-ais metais vadovavo Venecijos kariuomenei Kipre ir ten paslaptingomis aplinkybėmis neteko žmonos.

3 faktas – Otelas vardo reikšmė yra „turtas“. Manoma, kad kai Šekspyras davė savo kūriniui pavadinimą, toks vardas apskritai neegzistavo. Istorikai šaltinių teigimu, pasirinkti būtent tokį vardą autorių galėjo įkvėpti senovinis vokiškas vardas Otto arba viduramžių Romą valdęs imperatorius Otho.

4 faktas – Pjesėje figūruoja mišrių rasių santuokos tema, kuri vėliau nebuvo liesta iki pat 1967-ųjų metų. Būtent šis faktas, kad tokiomis temomis Šekspyras drąsiai ryžosi kalbėti ir analizuoti savo kūriniuose daugiau kaip prieš 350 metų, tik dar kartą įrodo, kad kūrinys „Otelas“ savo laiką peržengusi yra pjesė.

5 faktas – frazė „nuoširdumas“ minima net 52 kartus.

6 faktas – Pirmasis „Otelo“ pastatymas įvyko 1604-ais metais Anglijos monarchų rūmuose „Whitehall Palace“. Nepaisant to, kad žinomos vos kelios V. Šekspyro kūrinių premjeros, tačiau pirmasis „Otelo“ pastatymas yra užfiksuotas. Tai įvyko 1604 m. lapkričio 1-ąją dieną. Šaltiniuose paminėta, kad pjesė „The Moor Of Venice“ yra parašyta autoriaus, pasivadinusio „Shaxberd“ vardu.

7 faktas – Tuomet, kai vyko vadinamasis Restauracijos periodas, „Otelas“ nebuvo perrašytas ar kitaip adaptuotas pagal tų laikų visuomenės normas. Priešingai nei atsitiko su daugeliu kitų V. Šekspyro kūrinių. „Šios tragedijos problema yra ta, kad ji yra pernelyg tragiška...“, – apie „Otelą“ sakė airių dramaturgas ir poetas Nahum Tate.

8 faktas – 1909-ais metais Venecijoje buvo sukurtas pirmas filmas „Otello“. Filmą režisavo Ugo Falena, vėliau į didžiuosius ekranus perkėlęs „William Tell“ (1911 m.), „Romeo and Juliet“ (1912 m.) ir daugelį kitų žinomų pjesių. Svarbu paminėti, kad šiuo metu yra daugiau nei 20 tragedijos „Otelas“ kino ekranizacijų.

9 faktas – 2006-ais metais įvyko žinomos choreografės Anželikos Cholinos šokio teatro spektaklio „Otelas“ premjera, tačiau iki 2016-ųjų metų jis buvo parodytas vos 10 kartų. Nors spektaklis yra apdovanotas aukščiausiu teatro apdovanojimu – „Auksiniu scenos kryžiumi“, o 2013-ais metais pastatytas Maskvos J. Vachtangovo teatre pelnė premiją „Teatralo žvaigždė“.

Kur? Trakų pilies kieme.

Kada? Rugpjūčio 2 d. (trečiadienis), 21 val.

Atsiliepimai ir komentarai

Parašyti atsiliepimą
Parašyti komentarą

Atsiliepimas - tai žmonių nuomonė ar įvertinimas su pagrįsta argumentacija dėl palikto atsiliepimo. Pagrindinis principas - «aplankei - parašyk». Jūsų atsiliepimas daugeliui padės priimti teisingą sprendimą. Jei dar neteko naudotis įmonės paslaugomis ar prekėmis ir negalite jos vertinti, rašykite komentarą, o ne atsiliepimą.

Neleidžiama: necenzūrinių žodžių, grasinimų ar įžeidimų naudojimas; tiesioginis palyginimas su kitomis konkuruojančiomis bendrovėmis; nuorodų į trečiųjų šalių interneto šaltinius; reklama ir savireklama, bendrovės veiklos ataskaitos.

Įveskite el. paštą:
Jūsų paštas nebus matomas svetainėje
arba Užsiregistruokite , kad parašytumėte atsiliepimą
Atsiliepimas:
Įkelti nuotrauką:
Pasirinkti

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.