Faktai apie Šekspyro „Otelą“, pagal kurį rodomas A.Cholinos spektaklis

Šiandien pirmą kartą Trakų pilyje bus parodytas Anželikos Cholinos šokio teatro spektaklis „Otelas“. Neišsenkančio populiarumo Viljamo Šekspyro kūrinys buvo parašytas apie 1603-uosius metus. Pastebima, kad būtent ši autoriaus tragedija dažniausiai pasirenkama spektakliams.

„Teatre man norisi kalbėti apie meilę, santykius ir žmonių likimus, todėl išsirinkau „Otelą“ – Viljamo Šekspyro kūrinį, kuriame jis papasakojo baisią, iš tiesų sukrečiančią žmogaus tragediją, kuris nužudė sau brangiausią būtybę ir prarado bet kokį gyvenimo tikslą. Man norisi pažadinti siaubo jausmą stovint prieš baisią klaidą, nusikaltimą, prie kurio atėjo garbingas, patiklus ir geras žmogus apakintas pavydo. Norisi parodyti, kaip tyriausios sielos žmogus gali susipainioti šmeižto tinkluose, kaip jis, galvodamas, kad kovoja už dvasinę švarą, nužudo savo nekaltą, mylimą žmoną, nubausdamas pats save už tai, kad pasidavė beprotybei“, – teigia Anželika Cholina.

Spektaklyje pagal Johno Adamso ir kitų šiuolaikinių kompozitorių muziką dalyvauja: Valerijus Suanovas, Karina Krysko-Skambinė, Martynas Kavaliauskas.

Įdomūs faktai, susiję su kūriniu „Otelas“:

1 faktas – Šekspyro naudotuose šaltiniuose vienintelis veikėjas, turėjęs vardą Dezdemona, kuris reiškė yra „nelaimę nešanti“. Manoma, kad rašydamas „Otelą“, autorius rėmėsi kapitono Moro istorija.

2 faktas – Tragedijos siužetas pasiskolintas iš Giambattista Giraldi Cinzio (Giraldi Cinzio, 1504 - 1573) novelės „Venecijos mauras“ („Il moro di Venezia“). Realus literatūrinės tragedijos prototipas – italas Mauricijus Otelas. Jis 1505-1508-ais metais vadovavo Venecijos kariuomenei Kipre ir ten paslaptingomis aplinkybėmis neteko žmonos.

3 faktas – Otelas vardo reikšmė yra „turtas“. Manoma, kad kai Šekspyras davė savo kūriniui pavadinimą, toks vardas apskritai neegzistavo. Istorikai šaltinių teigimu, pasirinkti būtent tokį vardą autorių galėjo įkvėpti senovinis vokiškas vardas Otto arba viduramžių Romą valdęs imperatorius Otho.

4 faktas – Pjesėje figūruoja mišrių rasių santuokos tema, kuri vėliau nebuvo liesta iki pat 1967-ųjų metų. Būtent šis faktas, kad tokiomis temomis Šekspyras drąsiai ryžosi kalbėti ir analizuoti savo kūriniuose daugiau kaip prieš 350 metų, tik dar kartą įrodo, kad kūrinys „Otelas“ savo laiką peržengusi yra pjesė.

5 faktas – frazė „nuoširdumas“ minima net 52 kartus.

6 faktas – Pirmasis „Otelo“ pastatymas įvyko 1604-ais metais Anglijos monarchų rūmuose „Whitehall Palace“. Nepaisant to, kad žinomos vos kelios V. Šekspyro kūrinių premjeros, tačiau pirmasis „Otelo“ pastatymas yra užfiksuotas. Tai įvyko 1604 m. lapkričio 1-ąją dieną. Šaltiniuose paminėta, kad pjesė „The Moor Of Venice“ yra parašyta autoriaus, pasivadinusio „Shaxberd“ vardu.

7 faktas – Tuomet, kai vyko vadinamasis Restauracijos periodas, „Otelas“ nebuvo perrašytas ar kitaip adaptuotas pagal tų laikų visuomenės normas. Priešingai nei atsitiko su daugeliu kitų V. Šekspyro kūrinių. „Šios tragedijos problema yra ta, kad ji yra pernelyg tragiška...“, – apie „Otelą“ sakė airių dramaturgas ir poetas Nahum Tate.

8 faktas – 1909-ais metais Venecijoje buvo sukurtas pirmas filmas „Otello“. Filmą režisavo Ugo Falena, vėliau į didžiuosius ekranus perkėlęs „William Tell“ (1911 m.), „Romeo and Juliet“ (1912 m.) ir daugelį kitų žinomų pjesių. Svarbu paminėti, kad šiuo metu yra daugiau nei 20 tragedijos „Otelas“ kino ekranizacijų.

9 faktas – 2006-ais metais įvyko žinomos choreografės Anželikos Cholinos šokio teatro spektaklio „Otelas“ premjera, tačiau iki 2016-ųjų metų jis buvo parodytas vos 10 kartų. Nors spektaklis yra apdovanotas aukščiausiu teatro apdovanojimu – „Auksiniu scenos kryžiumi“, o 2013-ais metais pastatytas Maskvos J. Vachtangovo teatre pelnė premiją „Teatralo žvaigždė“.

Kur? Trakų pilies kieme.

Kada? Rugpjūčio 2 d. (trečiadienis), 21 val.

kultūra renginys spektaklis Otelas ViljamasŠekspyras Trakai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
84 peržiūros rugpjūčio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Transportas
Vilniuje suremontuota vienos ilgiausių ir judriausių – Geležinio Vilko gatvės – atkarpa nuo Noragiškių iki Didlaukio gatvės. Paklota 2,105 kilometro naujos asfaltbetonio dangos, pakeisti kelio bortai, suremontuoti šaligatviai, atnaujintas ženklinimas. Šios Geležinio Vilko gatvės dalies remontui sostinės savivaldybė skyrė 423 tūkst. eurų. Sutvarkius šią gatvę, didžiausią naudą ir patogumą iškart pajus apie 52 tūkstančiai vilniečių, kurie kasdien važiuoja iš...
Sportas
Naujasis Jėnos (Vokietija) krepšinio komandos trenerio asistentas – lietuvis Marius Linartas. Jo užduotis – suburti jaunuosius krepšinio talentus. Jaunieji krepšininkai spaudžia ranką naujam Jėnos miesto krepšinio komandos trenerio asistentui. „Jie man kaip vaikai“, sako Marius Linartas. Pora mokinių yra jo sūnūs – penkiolikmečiai dvyniai Adomas ir Bartautas. Linartas porai metų pasirašė kontraktą su „Science City Jena“ krepšinio klubu ir treneriu Bjornu H...
Video
„Tautmilės globos“ savanoriai vėl džiugina beglobius gyvūnus. Šį kartą jie keturkojams suorganizavo maudynes netoliese esančiame vandens tvenkinyje.  Karščiausias dienas metuose šunims itin sunku ištverti. Todėl prieglaudos savanoriai dešimt seniausiai prieglaudoje gyvenančių puikiai sutariančių šunų išvedė pasimaudyti. Mums įprasta prausti keturkojus, tačiau „Tautmilės globos“ prieglaudoje tai – didžiulė šventė.  Maudynes organizavo savanorės Urtė bei Akv...
Video
Vilniaus „Ryto“ klubas pradėjo pasiruošimą artėjančiam sezonui ir susirinko į pirmąją stovyklą. Joje pirmą kartą klubo istorijoje vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis sušuko naująjį klubo pavadinimą, o krepšininkai susipažino vienas su kitu ir pradėjo fiziškai ruoštis naujiems krepšinio metams. Į pirmąją „Ryto“ treniruotę susirinko 12 žaidėjų: Deividas Sirvydis, Lukas Kvedaravičius, Aistis Pilauskas, Margiris Normantas, Eimantas Bendžius, Evaldas Kairys...
Įvykiai
Garsioji Vilniaus reklamos kampanija „Vilnius – G-spot of Europe“ mobilizavo pasaulio žiniasklaidos dėmesį Lietuvos sostinei ir paskatino kalbėti ne tik apie pačią reklamą, bet ir apie Vilnių kaip kelionių kryptį. Šį savaitgalį Vilnius atsirado ne tik solidžiausių Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir kitų šalių leidinių puslapiuose, bet ir milijonus gerbėjų visame pasaulyje turinčio JAV komiko Johno Oliverio laidoje. Per pirmąsias reklamos kampanijos „Viln...
Sportas
Rungtynės žalgiriečiams prasidėjo itin nesėkmingai. Šeštą minutę po reido kraštu Pablo Sarabia atmetė kamuolį į vidurį ir Nolito beliko įmušti į neginamus vartus. Dar po minutės po Aleixo Vidalio perdavimo iš krašto P. Sarabia smūgiavo vienu lietimu, Džiugas Bartkus pirštų galais lietė kamuolį, tačiau šis įskriejo į vartus. „Žalgiriui“ sunkiai sekėsi sugaudyti įsibėgėjusius varžovus ir 13 min. Nolito turėjo dar vieną šansą baudos aikštelėje, tačiau šį kart...
Kultūra
Rugpjūčio 21 d. Baltijos gitarų kvartetas kvies į intriguojančią kelionę, aplankant skirtingas epochas bei stilius. Pasak vieno iš kolektyvo narių, Zigmo Čepulėno, nors koncerto pavadinimas „Barock!“ sufleruoja roko ir baroko stilistikos dominavimą, publikos laukia daug didesnė žanrų bei stilių įvairovė. „Klausytojai išgirs flamenko, balkanų, brazilų folko, džiazo bei jau minėtus roko ir baroko stilius. Pavadinimas daugiau nurodo programos koncepciją - bar...
Kriminalai
Rugpjūčio 15 d. apie 23 val. 50 min. Vilniuje, Sodų g., sulaikant neblaivų (1,97 prom.) Didžiosios Britanijos pilietį (g. 1988 m.), pastarasis pasipriešino policijos pareigūnams. Panaudojus elektroimpulsinį prietaisą „Taser“, vyriškis buvo sulaikytas ir uždarytas į areštinę. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą .
Sportas
Jau šiandien Vilniaus „Ryto“ klubo nariai rinksis į pirmąją treniruočių stovyklą, o prieš prasidedant pasiruošimui paaiškėjo galutinė piramidės trenerių sudėtis. Vyrų komandos trenerių štabą artėjančiais metais sudarys vyr. treneris D.Adomaitis, latvis Uvis Helmanis, Mindaugas Brazys bei fizinio parengimo treneris Evaldas Kandratavičius. „Mindaugas bei Uvis dalinsis trenerio asistento pareigas, o Evaldas ir toliau liks asistentu bei fizinio parengimo trene...