Kino filmų melodijos skambės po atviru dangumi

Pirmąjį rugpjūčio sekmadienį, rugpjūčio 6-ąją dieną Vilniaus universiteto Botanikos sode, o antrąjį, rugpjūčio 13-ąją dieną – Taujėnų dvaro parke skambės žymiausių kino filmų muzika. Į muzikos fantazijų pasaulį Kristupo festivalio svečius lydės kompozitorius, gitaristas Chrisas Ruebensas, kartu su akordeonininku Nerijumi Bakula, smuikininku Tadu Dešuku bei kontrabosistu Vyčiu Nivinsku.

„Gyvenimas kaip filmas“, – taip teigė charizmatiškasis belgas, kuris nuo 2008 -ųjų gyvena Vilniuje ir prisijungė prie Baltijos gitarų kvarteto.

Paklaustas, ar tarp žymiausių kino filmų muzikinių kūrinių pateko ir jo mėgstamiausių filmų muzika, C. Ruebensas sako, kad bent jau dalis tikrai pateko.

„Pradžioje kūrinių sąrašas buvo be galo ilgas, nuo pat pradžių stengiausi susiaurinti savo paieškas ir rinktis tik tuos, kurie buvo sukuri specialiai kino filmams. Atidžiai renkantis kai kurie tikrai nuostabūs kūriniai, tapę tikromis ikonomis, kaip pavyzdžiui, Quentin Tarrantino „Traukinių žymėjimas“ („Traispotting“) ar kai kurių Woody Allen filmų garso takeliai į programą nepateko. Taip pat programai netiko kai kurie klasikiniai kūriniai iš filmų „Amadėjus“ („Amadeus“) ar „Pianistas“ („The Pianist“). Tačiau buvo dainų, kurios iš karto atėjo į galvą, daugybę muzikos kūrinių paieškų metu atradau iš naujo naršydamas internete“ – sakė gitaristas.

Pasak atlikėjo, yra daug puikių vesternų, animacinių, fantastinių, romantinių, veiksmo, siaubo ir kitų žanrų filmų, ir visi jie turi išskirtinius garso takelius.

„Taigi labai greitai aš turėjau per daug kūrinių ir buvo ganėtinai sunku nuspręsti, kurie iš jų turi likti programoje, o kurie ne.

Pasirinkimui įtakos turėjo keletas kriterijų – programa turėjo būti kelianti prisiminimus, verčianti šypsotis, o kartais net išspausti ašarą. Į ją būtinai turėjo patekti ir keletas kino filmų muzikos klasika laikomų kūrinių ir keletas mažiau žinomų dainų. Mūsų keturių muzikantų grupei tai buvo nemažas iššūkis, tačiau galutinė programa gavosi iš ties puiki,“ – programos rengimo subtilybes dalinosi atlikėjas C. Ruebensas.

Pasidomėjus ar turi savo mėgstamiausią garso takelį C. Ruebensas prisipažįsta, kad be galo sunku išsirinkti vieną: „Esu didelis Tony Gatlif filmų gerbėjas, nes juose skamba autentiška, daugiausiai klajoklių muzika surinkta iš viso pasaulio. Taip pat kiekvienam Quentin Tarantino filmui muzika tarsi kuriama specialiai, nors kartais atrodo, kad režisierius savo istorijas dėlioja aplink muzikinius kūrinius.“

Jei vis tik reikėtų rinktis, Chris rinktųsi kompozitorių: „Praeitą savaitę mačiau Christopher Nolan Diunkerką (Dunkirk), kuriam muziką sukūrė Hans Zimmer. Nuostabus filmas su nuolat skambančia muzika. Kitais atvejais tai erzina, tačiau šiame filme vaizdai ir muzika dera ypatingai gerai, o pats garso takelis tiesiog stulbinantis.

Vis tik, garso takelių kompozitorius numeris vienas, man ko gero yra John Williams. Muziką pradėjęs kurti 60-aisiais, pirmosios didelės sėkmės jis sulaukė tik 1975-ais metais pasirodžius kino filmui „Nasrai“ („Jaws“).

Kartu tai buvo pirmasis iš daugelio Steven Spielberg filmų, kuriam J. Williams kūrė muziką. Jis iš karto buvo pripažintas vienu geriausių garso takelių kompozitorių, ir vėliau sukūrė daugelį ikonomis tapusių kūrinių, tokiems filmams kaip „Indiana Džounsas“ („Indiana Jones“), „Žvaigdžių karai“ („Star Wars“), „Mirti iš malonumo“ („E.T.“), „Supermenas“ („Superman“), vėliau – „Gelbstint eilinį Rajeną“ („Saving Private Ryan“), „Šindlerio sąrašas“ („Schindler‘s list“) ir daugeliui kitų.“

„Neseniai mačiau ištrauką iš filmo „Nasrai“, kurioje iš apačios nufilmuoti vandenyje plaukiantys žmonės. Tam, kad būtų parodyta John Williams muzikos įtaka, pirmiausiai filmo fragmentas buvo parodytas be muzikos – tame nebuvo nieko baisaus, tiesiog plaukiantys žmonės ir tiek. Tačiau, tą pačia sceną žiūrint ir girdint skambančią ryklių muzikinę temą vaizdas tampa iš ties baisus, nors pačių ryklių ir nematyti, tik muzikinė užuomina. Panašu, kad S. Spielberg iš pradžių tai nepatiko, nes garsas atrodė pernelyg primityvus, tačiau vėliau tai tapo vienu įspūdingiausių kūrinių kino filmų garso takelių istorijoje,“ – pasakojimą apie kino filmų muziką tęsia pats ne vieną muzikinę kompoziciją sukūręs gitaristas.

„Melodijos ne tik atspindi filmo nuotaiką, bet ir pačios pasakoja atskirą istoriją“, – sako Chrisas, todėl apgailestavo, kad koncertinę programą teko sutalpinti į pusantros valandos.

Nuotaikinga muzikantų ketveriukė kvies leistis į nuotykius su „Karibų piratais“, svajoti su „Amelija iš Monmartro“, atrasti lobius su „Indiana Džounsu“.

Programoje taip pat skambės muzika ir iš naujausių, ir iš senesnių kino filmų, tokių kaip „Krikštatėvis“ („The Godfather“), „Šindelrio sąrašas“ („Schindler‘s list“), „Kartą“ („Once“), „Vaiduoklių medžiotojai“ („Ghostbusters“), „Titanikas“ („Titanic“), „Geras, blogas ir bjaurus“ („The Good, the bad and the ugly“), „Neįmanoma misija“ („Mission impossible“), „Žvaigdžių karai“ („Star Wars“), „Bulvarinis skaitalas“ („Pulp fiction“), „Niujorkas, Niujorkas“ („New York, New York“), „Rožinė pantera“ („The Pink Panter“), „Džeimsas Bondas“ („James Bond“), „Rokis“ („Rocky“), „Katytė juoda, katinas baltas“ („Black cat white cat“), ir „Groja Liuinas Deivisas“ („Inside Llewyn Davis“).

Svarbu paminėti, kad tiek į rugpjūčio 6-osios, tiek ir į rugpjūčio 13-osios dienos koncertus vaikai iki 7 metų, neužimantys atskiros sėdimos vietos yra įleidžiami nemokamai.

Kristupo festivalio organizatoriai į renginio vietą kviečia atvykti anksčiau, nes koncerto bilietus turintys asmenys į VU Botanikos sodą bus įleidžiami jau nuo 16 val. (koncerto pradžia – 19 val.), į Taujėnų dvaro parko teritoriją – nuo 15 val. (koncerto pradžia – 17 val.).

Atskirai už įėjimą į parką primokėti nereikia.

Prieš išsiruošdami į koncertus nepamirškite, kad jie vyks po atviru dangumi, nepaisant kokios būtų oro sąlygomis. Tad jei lauke lytų, turėkite su savimi skėtį arba neperšlampantį apsiaustą.

Atsiliepimai ir komentarai

Parašyti atsiliepimą
Parašyti komentarą

Atsiliepimas - tai žmonių nuomonė ar įvertinimas su pagrįsta argumentacija dėl palikto atsiliepimo. Pagrindinis principas - «aplankei - parašyk». Jūsų atsiliepimas daugeliui padės priimti teisingą sprendimą. Jei dar neteko naudotis įmonės paslaugomis ar prekėmis ir negalite jos vertinti, rašykite komentarą, o ne atsiliepimą.

Neleidžiama: necenzūrinių žodžių, grasinimų ar įžeidimų naudojimas; tiesioginis palyginimas su kitomis konkuruojančiomis bendrovėmis; nuorodų į trečiųjų šalių interneto šaltinius; reklama ir savireklama, bendrovės veiklos ataskaitos.

Įveskite el. paštą:
Jūsų paštas nebus matomas svetainėje
arba Užsiregistruokite , kad parašytumėte atsiliepimą
Atsiliepimas:
Įkelti nuotrauką:
Pasirinkti

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.