Kino filmų melodijos skambės po atviru dangumi

Pirmąjį rugpjūčio sekmadienį, rugpjūčio 6-ąją dieną Vilniaus universiteto Botanikos sode, o antrąjį, rugpjūčio 13-ąją dieną – Taujėnų dvaro parke skambės žymiausių kino filmų muzika. Į muzikos fantazijų pasaulį Kristupo festivalio svečius lydės kompozitorius, gitaristas Chrisas Ruebensas, kartu su akordeonininku Nerijumi Bakula, smuikininku Tadu Dešuku bei kontrabosistu Vyčiu Nivinsku.

„Gyvenimas kaip filmas“, – taip teigė charizmatiškasis belgas, kuris nuo 2008 -ųjų gyvena Vilniuje ir prisijungė prie Baltijos gitarų kvarteto.

Paklaustas, ar tarp žymiausių kino filmų muzikinių kūrinių pateko ir jo mėgstamiausių filmų muzika, C. Ruebensas sako, kad bent jau dalis tikrai pateko.

„Pradžioje kūrinių sąrašas buvo be galo ilgas, nuo pat pradžių stengiausi susiaurinti savo paieškas ir rinktis tik tuos, kurie buvo sukuri specialiai kino filmams. Atidžiai renkantis kai kurie tikrai nuostabūs kūriniai, tapę tikromis ikonomis, kaip pavyzdžiui, Quentin Tarrantino „Traukinių žymėjimas“ („Traispotting“) ar kai kurių Woody Allen filmų garso takeliai į programą nepateko. Taip pat programai netiko kai kurie klasikiniai kūriniai iš filmų „Amadėjus“ („Amadeus“) ar „Pianistas“ („The Pianist“). Tačiau buvo dainų, kurios iš karto atėjo į galvą, daugybę muzikos kūrinių paieškų metu atradau iš naujo naršydamas internete“ – sakė gitaristas.

Pasak atlikėjo, yra daug puikių vesternų, animacinių, fantastinių, romantinių, veiksmo, siaubo ir kitų žanrų filmų, ir visi jie turi išskirtinius garso takelius.

„Taigi labai greitai aš turėjau per daug kūrinių ir buvo ganėtinai sunku nuspręsti, kurie iš jų turi likti programoje, o kurie ne.

Pasirinkimui įtakos turėjo keletas kriterijų – programa turėjo būti kelianti prisiminimus, verčianti šypsotis, o kartais net išspausti ašarą. Į ją būtinai turėjo patekti ir keletas kino filmų muzikos klasika laikomų kūrinių ir keletas mažiau žinomų dainų. Mūsų keturių muzikantų grupei tai buvo nemažas iššūkis, tačiau galutinė programa gavosi iš ties puiki,“ – programos rengimo subtilybes dalinosi atlikėjas C. Ruebensas.

Pasidomėjus ar turi savo mėgstamiausią garso takelį C. Ruebensas prisipažįsta, kad be galo sunku išsirinkti vieną: „Esu didelis Tony Gatlif filmų gerbėjas, nes juose skamba autentiška, daugiausiai klajoklių muzika surinkta iš viso pasaulio. Taip pat kiekvienam Quentin Tarantino filmui muzika tarsi kuriama specialiai, nors kartais atrodo, kad režisierius savo istorijas dėlioja aplink muzikinius kūrinius.“

Jei vis tik reikėtų rinktis, Chris rinktųsi kompozitorių: „Praeitą savaitę mačiau Christopher Nolan Diunkerką (Dunkirk), kuriam muziką sukūrė Hans Zimmer. Nuostabus filmas su nuolat skambančia muzika. Kitais atvejais tai erzina, tačiau šiame filme vaizdai ir muzika dera ypatingai gerai, o pats garso takelis tiesiog stulbinantis.

Vis tik, garso takelių kompozitorius numeris vienas, man ko gero yra John Williams. Muziką pradėjęs kurti 60-aisiais, pirmosios didelės sėkmės jis sulaukė tik 1975-ais metais pasirodžius kino filmui „Nasrai“ („Jaws“).

Kartu tai buvo pirmasis iš daugelio Steven Spielberg filmų, kuriam J. Williams kūrė muziką. Jis iš karto buvo pripažintas vienu geriausių garso takelių kompozitorių, ir vėliau sukūrė daugelį ikonomis tapusių kūrinių, tokiems filmams kaip „Indiana Džounsas“ („Indiana Jones“), „Žvaigdžių karai“ („Star Wars“), „Mirti iš malonumo“ („E.T.“), „Supermenas“ („Superman“), vėliau – „Gelbstint eilinį Rajeną“ („Saving Private Ryan“), „Šindlerio sąrašas“ („Schindler‘s list“) ir daugeliui kitų.“

„Neseniai mačiau ištrauką iš filmo „Nasrai“, kurioje iš apačios nufilmuoti vandenyje plaukiantys žmonės. Tam, kad būtų parodyta John Williams muzikos įtaka, pirmiausiai filmo fragmentas buvo parodytas be muzikos – tame nebuvo nieko baisaus, tiesiog plaukiantys žmonės ir tiek. Tačiau, tą pačia sceną žiūrint ir girdint skambančią ryklių muzikinę temą vaizdas tampa iš ties baisus, nors pačių ryklių ir nematyti, tik muzikinė užuomina. Panašu, kad S. Spielberg iš pradžių tai nepatiko, nes garsas atrodė pernelyg primityvus, tačiau vėliau tai tapo vienu įspūdingiausių kūrinių kino filmų garso takelių istorijoje,“ – pasakojimą apie kino filmų muziką tęsia pats ne vieną muzikinę kompoziciją sukūręs gitaristas.

„Melodijos ne tik atspindi filmo nuotaiką, bet ir pačios pasakoja atskirą istoriją“, – sako Chrisas, todėl apgailestavo, kad koncertinę programą teko sutalpinti į pusantros valandos.

Nuotaikinga muzikantų ketveriukė kvies leistis į nuotykius su „Karibų piratais“, svajoti su „Amelija iš Monmartro“, atrasti lobius su „Indiana Džounsu“.

Programoje taip pat skambės muzika ir iš naujausių, ir iš senesnių kino filmų, tokių kaip „Krikštatėvis“ („The Godfather“), „Šindelrio sąrašas“ („Schindler‘s list“), „Kartą“ („Once“), „Vaiduoklių medžiotojai“ („Ghostbusters“), „Titanikas“ („Titanic“), „Geras, blogas ir bjaurus“ („The Good, the bad and the ugly“), „Neįmanoma misija“ („Mission impossible“), „Žvaigdžių karai“ („Star Wars“), „Bulvarinis skaitalas“ („Pulp fiction“), „Niujorkas, Niujorkas“ („New York, New York“), „Rožinė pantera“ („The Pink Panter“), „Džeimsas Bondas“ („James Bond“), „Rokis“ („Rocky“), „Katytė juoda, katinas baltas“ („Black cat white cat“), ir „Groja Liuinas Deivisas“ („Inside Llewyn Davis“).

Svarbu paminėti, kad tiek į rugpjūčio 6-osios, tiek ir į rugpjūčio 13-osios dienos koncertus vaikai iki 7 metų, neužimantys atskiros sėdimos vietos yra įleidžiami nemokamai.

Kristupo festivalio organizatoriai į renginio vietą kviečia atvykti anksčiau, nes koncerto bilietus turintys asmenys į VU Botanikos sodą bus įleidžiami jau nuo 16 val. (koncerto pradžia – 19 val.), į Taujėnų dvaro parko teritoriją – nuo 15 val. (koncerto pradžia – 17 val.).

Atskirai už įėjimą į parką primokėti nereikia.

Prieš išsiruošdami į koncertus nepamirškite, kad jie vyks po atviru dangumi, nepaisant kokios būtų oro sąlygomis. Tad jei lauke lytų, turėkite su savimi skėtį arba neperšlampantį apsiaustą.

kultūra renginys koncertas Vilniausuniversiteto Botanikossodas filmai muzika Taujėnųdvaras
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
17 peržiūrų rugpjūčio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Ketvirtadienį Rygoje pristatyta lietuvių sukurta naujovė – virtualioje realybėje (VR) atkurtas Latvijos sostinės gyvenimas prieš šimtmetį. „Riga Time Jump“ pavadintą minutės trukmės vaizdą galima stebėti bet kuriame išmaniajame įrenginyje arba Domo katedros aikštėje specialiai įrengtu teleskopu. Lietuviškas sprendimas – tarp pirmųjų pasaulyje Lietuviškos įmonės „Nonsense.tv“ sukurtas sprendimas tapo vienu pirmųjų pasaulyje virtualios realybės istorinių v...
Kultūra
„Vilna“ – taip Vilnių vadindavo žydai. Kalbama, kad 1812-aisiais viešnagės metu Vilniuje, Napoleonas pažvelgė į Vilnius Didžiąją sinagogą ir pasakė: „Vilnius yra Lietuvos Jeruzalė“. Žydai į Lietuvą atsikėlė nuo XV a., kai kuriuose miestuose jie užėmė didžiąją dalį populiacijos. Žydai statė sinagogas, viešąsias pirtis, kapines, bibliotekas, ješivas, mokyklas, teatrus, koncertų sales, kūrė rašytojų ir darbo sąjungas, restoranus, verslo, sporto ir kultūros in...
Transportas
Vilniuje suremontuota vienos ilgiausių ir judriausių – Geležinio Vilko gatvės – atkarpa nuo Noragiškių iki Didlaukio gatvės. Paklota 2,105 kilometro naujos asfaltbetonio dangos, pakeisti kelio bortai, suremontuoti šaligatviai, atnaujintas ženklinimas. Šios Geležinio Vilko gatvės dalies remontui sostinės savivaldybė skyrė 423 tūkst. eurų. Sutvarkius šią gatvę, didžiausią naudą ir patogumą iškart pajus apie 52 tūkstančiai vilniečių, kurie kasdien važiuoja iš...
Sportas
Naujasis Jėnos (Vokietija) krepšinio komandos trenerio asistentas – lietuvis Marius Linartas. Jo užduotis – suburti jaunuosius krepšinio talentus. Jaunieji krepšininkai spaudžia ranką naujam Jėnos miesto krepšinio komandos trenerio asistentui. „Jie man kaip vaikai“, sako Marius Linartas. Pora mokinių yra jo sūnūs – penkiolikmečiai dvyniai Adomas ir Bartautas. Linartas porai metų pasirašė kontraktą su „Science City Jena“ krepšinio klubu ir treneriu Bjornu H...
Video
„Tautmilės globos“ savanoriai vėl džiugina beglobius gyvūnus. Šį kartą jie keturkojams suorganizavo maudynes netoliese esančiame vandens tvenkinyje.  Karščiausias dienas metuose šunims itin sunku ištverti. Todėl prieglaudos savanoriai dešimt seniausiai prieglaudoje gyvenančių puikiai sutariančių šunų išvedė pasimaudyti. Mums įprasta prausti keturkojus, tačiau „Tautmilės globos“ prieglaudoje tai – didžiulė šventė.  Maudynes organizavo savanorės Urtė bei Akv...
Video
Vilniaus „Ryto“ klubas pradėjo pasiruošimą artėjančiam sezonui ir susirinko į pirmąją stovyklą. Joje pirmą kartą klubo istorijoje vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis sušuko naująjį klubo pavadinimą, o krepšininkai susipažino vienas su kitu ir pradėjo fiziškai ruoštis naujiems krepšinio metams. Į pirmąją „Ryto“ treniruotę susirinko 12 žaidėjų: Deividas Sirvydis, Lukas Kvedaravičius, Aistis Pilauskas, Margiris Normantas, Eimantas Bendžius, Evaldas Kairys...
Įvykiai
Garsioji Vilniaus reklamos kampanija „Vilnius – G-spot of Europe“ mobilizavo pasaulio žiniasklaidos dėmesį Lietuvos sostinei ir paskatino kalbėti ne tik apie pačią reklamą, bet ir apie Vilnių kaip kelionių kryptį. Šį savaitgalį Vilnius atsirado ne tik solidžiausių Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir kitų šalių leidinių puslapiuose, bet ir milijonus gerbėjų visame pasaulyje turinčio JAV komiko Johno Oliverio laidoje. Per pirmąsias reklamos kampanijos „Viln...
Sportas
Rungtynės žalgiriečiams prasidėjo itin nesėkmingai. Šeštą minutę po reido kraštu Pablo Sarabia atmetė kamuolį į vidurį ir Nolito beliko įmušti į neginamus vartus. Dar po minutės po Aleixo Vidalio perdavimo iš krašto P. Sarabia smūgiavo vienu lietimu, Džiugas Bartkus pirštų galais lietė kamuolį, tačiau šis įskriejo į vartus. „Žalgiriui“ sunkiai sekėsi sugaudyti įsibėgėjusius varžovus ir 13 min. Nolito turėjo dar vieną šansą baudos aikštelėje, tačiau šį kart...
Kultūra
Rugpjūčio 21 d. Baltijos gitarų kvartetas kvies į intriguojančią kelionę, aplankant skirtingas epochas bei stilius. Pasak vieno iš kolektyvo narių, Zigmo Čepulėno, nors koncerto pavadinimas „Barock!“ sufleruoja roko ir baroko stilistikos dominavimą, publikos laukia daug didesnė žanrų bei stilių įvairovė. „Klausytojai išgirs flamenko, balkanų, brazilų folko, džiazo bei jau minėtus roko ir baroko stilius. Pavadinimas daugiau nurodo programos koncepciją - bar...