Džiazo atlikėja Eglė Petrošiūtė: muzika norime atskleisti neatrastąją Braziliją

Vasarai skaičiuojant paskutinį mėnesį, Kristupo festivalis braziliškų ritmų klausytis kvies į naują erdvę – Vilniaus universiteto botanikos sodo Vingio skyrių. Jaukiame gamtos prieglobstyje, rugpjūčio 8-ąją, 19 val. koncertuos trys muzikantai iš Brazilijos – Djamen Farias, Matheus Nicolaiewsky, Fernando Paiva Da Silva ir lietuvė Eglė Petrošiūtė, kurią šiandien ir kalbiname.

Ar visada žinojote, kad ateitį siesite su muziką ir kodėl pasirinkote šį kelią?

Esu kilusi iš muzikos mylėtojų šeimos, tėvų namuose skambėdavo ir šiandien skamba daug džiazo bei įvairios Pietų Amerikos šalių muzikos. Nuo ankstyvos vaikystės dainavau, žinojau, kad tikrai muzikuosiu, tik klausimas buvo, kokiomis formomis ir kaip intensyviai.

Muzikos mokykloje pasisekė sutikti mokytojų, kurie kaip tik mokėjo, stengėsi įkvėpti, skatino domėtis ir tobulėti, mokė mus muzikuoti vieni su kitais. Vėliau prasidėjo individuali kūryba, grupės, daug klausymosi ir paieškų. Taip pažindinausi su įvairiausių stilių muzika, mokiausi improvizuoti, kas mane visada labai „veždavo“ ir „veža“.

Netrukus supratau, kad šis kelias toks įdomus, neišsemiamas, kad tai, ką suvokiu dabar yra tik mažytė ledkalnio viršūnėlė, kad tiek daug galiu ir noriu muzikoje visko rasti... Vedama aistros bei smalsumo, 2012-ais metais išvykau studijuoti džiazo į Nyderlandus.

Ar vasara Jums įtemptas, o gal kaip tik ramesnis, metas?

Užsiimu ne tik koncertavimu ir pasiruošimu koncertams, bet ir studijomis bei pedagogine veikla. Vasara yra šiokia tokia pertrauka nuo didelio krūvio studijuojant ir mokantis, tad galima pailsėti, ir ramiau ruoštis koncertams.

Kaip atrodo įprasta Jūsų darbo diena?

Mano veikla, kaip ir daugelio profesionalių muzikantų, susideda iš daug skirtingų dalykų. Nuolat užsiiminėju, lavinu balsą ir klausą, mokausi tekstus, klausausi muzikos, semiuosi idėjų ir jas generuoju, aranžuoju, rengiu natas, repetuoju, organizuoju, keliskart per savaitę koncertuoju ir taip pat dažnai vaikštau į koncertus bei jam session‘us.

Esu Amsterdamo konservatorijos magistrantė, tad nemažai laiko praleidžiu paskaitose bei ruošdamasi joms. Mano gyvenime, kaip ir daugelio muzikantų, sąvokos „darbas“, „laisvalaikis“ yra susiliejusios. Iš esmės mano mintys kone kiaurą dieną sukasi apie artėjančius koncertus, kūrinius, dainų žodžius, melodijas, kūrybines idėjas, projektus.

Kur dažniau koncertuojate Lietuvoje ar kitose šalyse? Ar skiriasi publika?

Daugiausia koncertuoju Nyderlanduose. Į Lietuvą bent kelis kartus per metus stengiuosi atsivežti vieną savo projektų. Taip pat, užsimezgus ryšiams su muzikantais iš kitų šalių, kartais pasitaiko proga pakoncertuoti ir kitur, neseniai teko su vieno jauno belgų saksofonisto grupe koncertuoti Belgijoje, pernai su kolegomis iš Sankt Peterburgo turėjome turą Rusijoje.

Artimuose planuose, turas Austrijoje su „Samba da Minha Terra“.

Jūsų vardas ir pavardė užsieniečiams nėra lengvai ištariami. Ar pasitaiko su tuo susijusių juokingų situacijų, netikėtumų?

Žinoma, užsieniečiams iš pirmo žvilgsnio keistai atrodo visos varnelės ir taškeliai, tad jie, kiek pasimeta. Bet kadangi pasaulis toks globalizuotas ir liežuvius mums visiems bendraujant su žmonėmis iš svetur tenka laužyti vis dažniau, pastebiu, kad ir manasis vardas ištariamas vis lengviau. Nyderlanduose, kiek žinau, esu vienintelė džiazo dainininkė Eglė, tad net ir sceninio atskiro vardo nereikia. Kelis kartus esu netyčia pavadinta egel, o tai olandiškai reiškia ežiukas.

Papasakokite, apie koncerto Kristupo vasaros festivalyje programą.

Artėjančio turo Lietuvoje ir Latvijoje koncertais, tarp jų ir mūsų labai laukiamu Kristupo festivalio koncertu, norime klausytojus pakviesti į kelionę, trokštame jiems atskleisti tą neatrastąją Braziliją, kaip sakydavo garsusis perkusininkas Naná Vasconcelos. Kiekviena daina atskleis vis naują jos spalvą įvairiais pagauliais ritmais ir jausmingomis istorijomis iš skirtingų Brazilijos regionų. Tai vietinių nuo seno toje žemėje gyvenusių, portugalų kolonistų, afrikiečių, atgabentų vergauti, ir jų visų palikuonių muzika.

Be to, skambės bossa nova, žanras atsiradęs sambai sumišus su džiazu. Taip pat rinktiniai kūriniai iš šio verdančio katilo. Kadangi katile tiek daug ingridientų, muzika labai turtinga, nepaprastai gražios melodijos, maloniai nustebinantys harmoniniai niuansai, užburiantys ritmai.

Kaip susipažinote ir pradėjote kurti su kitais šio projekto muzikantais?

Jie visi kilę iš to paties miesto Brazilijoje, Porto Alegre. Bosistas Matheus Nicolaiewsky ir gitaristas Djamen Farias yra geriausi draugai ir kartu grojo nuo vaikystės. Fernando Paiva da Silva savo gimtinę paliko seniai ir jau daugiau nei dvidešimt metų gyvena Europoje, bet iki šiol apie jį ten sklando istorijos kaip apie pašėlusį neprognozuojamą, bet labai talentingą keistuolį. Jų prisiklausęs buvo ir Matheus, kuris vieną kartą prieš kelis metus buvo pakviestas groti kartu su Fernando koncerte. Taip užsimezgė jų pažintis, o istorijos pasitvirtino esančios ne iš piršto laužtos.

Aš ir Matheus susipažinome prieš penkerius metus Hagos Karališkoje Konservatorijoje, kur abu studijavome džiazą. Nuo pat pažinties pradžios ėmėme kartu muzikuoti. Į džiazo programą vis įpindavome vieną kitą brazilišką kompoziciją. Kuo toliau, tuo daugiau mums brangių kūrinių kaupėsi repertuare, pamažu atėjo laikas suburti atskirą grupę. Norėjome groti su geriausiais mūsų pažįstamais šios srities meistrais, taip subūrėme kvartetą su Djamen Farias ir Fernando Paiva da Silva.

Ar nekyla sunkumų dėl kultūrinių skirtumų?

Kol kas sunkumų dėl kultūrinių skirtumų beveik nekilo. Galbūt vienintelis akivaizdžiai pastebimas skirtumas yra tai, kad jie kiek labiau atsipalaidavę ir neskubantys. Kartais man tenka imtis skubintojos rolės, tačiau kadangi jie visi tokie linksmi, ir aš darau tai su šypsena.

Ar buvote Brazilijoje? Jei ne, ar planuojate nuvykti?

Kol kas iki Brazilijos nukakti dar nepavyko, tačiau kelionė jau ateinančių metų planuose. Koks kūrinys Jūsų mėgstamiausias šiuo metu? „Sinhá“ – Chico Buarque ir João Bosco

Ar turite atlikėją, kuris (-i) Jus įkvepia?

Mane įkvepia daugybė džiazo, klasikos, pasaulio muzikos, soul ir kt. atlikėjų ir kūrėjų. Kadangi būtent šiuo metu gilinuosi į brazilišką muziką ir mokausi portugalų kalbos, namuose nuolat skamba Dorival Caymmi, Chico Buarque, Baden Powell, João Bosco, Elis Regina, Ivan Lins, Djavan, Gal Costa ir kitų brazilų atlikėjų bei kompozitorių muzika.

Gal norite ką nors palinkėti skaitytojams?

Noriu palinkėti visiems įsileisti į savo gyvenimą muziką, jos tiek daug ir tokios gražios, puoselėtos nuo seno.

Dalintis muzika šeimoje, su draugais, išmokyti tėvus ar senelius „pasileisti muziką per telefoną“. Linkiu važiuojant autobusu įsijungti mėgstamiausią dainą ir sau „kaifuoti“ kol kaimynas sėdi šalia rūsčiu veidu. Na, ir, jei galimybės leidžia, eiti klausytis muzikos gyvai. Labai gali būti, kad tai jūsų gyvenimą padarys gražesnį.

Kur? Vilniaus universiteto botanikos sodo Vingio skyriuje.

Kada? Rugpjūčio 8 (antradienis), 19 val.

interviu muzika koncertas Kristupofestivalis muzika džiazas EglėPetrošiūtė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
7 peržiūros rugpjūčio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Ketvirtadienį Rygoje pristatyta lietuvių sukurta naujovė – virtualioje realybėje (VR) atkurtas Latvijos sostinės gyvenimas prieš šimtmetį. „Riga Time Jump“ pavadintą minutės trukmės vaizdą galima stebėti bet kuriame išmaniajame įrenginyje arba Domo katedros aikštėje specialiai įrengtu teleskopu. Lietuviškas sprendimas – tarp pirmųjų pasaulyje Lietuviškos įmonės „Nonsense.tv“ sukurtas sprendimas tapo vienu pirmųjų pasaulyje virtualios realybės istorinių v...
Kultūra
„Vilna“ – taip Vilnių vadindavo žydai. Kalbama, kad 1812-aisiais viešnagės metu Vilniuje, Napoleonas pažvelgė į Vilnius Didžiąją sinagogą ir pasakė: „Vilnius yra Lietuvos Jeruzalė“. Žydai į Lietuvą atsikėlė nuo XV a., kai kuriuose miestuose jie užėmė didžiąją dalį populiacijos. Žydai statė sinagogas, viešąsias pirtis, kapines, bibliotekas, ješivas, mokyklas, teatrus, koncertų sales, kūrė rašytojų ir darbo sąjungas, restoranus, verslo, sporto ir kultūros in...
Transportas
Vilniuje suremontuota vienos ilgiausių ir judriausių – Geležinio Vilko gatvės – atkarpa nuo Noragiškių iki Didlaukio gatvės. Paklota 2,105 kilometro naujos asfaltbetonio dangos, pakeisti kelio bortai, suremontuoti šaligatviai, atnaujintas ženklinimas. Šios Geležinio Vilko gatvės dalies remontui sostinės savivaldybė skyrė 423 tūkst. eurų. Sutvarkius šią gatvę, didžiausią naudą ir patogumą iškart pajus apie 52 tūkstančiai vilniečių, kurie kasdien važiuoja iš...
Sportas
Naujasis Jėnos (Vokietija) krepšinio komandos trenerio asistentas – lietuvis Marius Linartas. Jo užduotis – suburti jaunuosius krepšinio talentus. Jaunieji krepšininkai spaudžia ranką naujam Jėnos miesto krepšinio komandos trenerio asistentui. „Jie man kaip vaikai“, sako Marius Linartas. Pora mokinių yra jo sūnūs – penkiolikmečiai dvyniai Adomas ir Bartautas. Linartas porai metų pasirašė kontraktą su „Science City Jena“ krepšinio klubu ir treneriu Bjornu H...
Video
„Tautmilės globos“ savanoriai vėl džiugina beglobius gyvūnus. Šį kartą jie keturkojams suorganizavo maudynes netoliese esančiame vandens tvenkinyje.  Karščiausias dienas metuose šunims itin sunku ištverti. Todėl prieglaudos savanoriai dešimt seniausiai prieglaudoje gyvenančių puikiai sutariančių šunų išvedė pasimaudyti. Mums įprasta prausti keturkojus, tačiau „Tautmilės globos“ prieglaudoje tai – didžiulė šventė.  Maudynes organizavo savanorės Urtė bei Akv...
Video
Vilniaus „Ryto“ klubas pradėjo pasiruošimą artėjančiam sezonui ir susirinko į pirmąją stovyklą. Joje pirmą kartą klubo istorijoje vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis sušuko naująjį klubo pavadinimą, o krepšininkai susipažino vienas su kitu ir pradėjo fiziškai ruoštis naujiems krepšinio metams. Į pirmąją „Ryto“ treniruotę susirinko 12 žaidėjų: Deividas Sirvydis, Lukas Kvedaravičius, Aistis Pilauskas, Margiris Normantas, Eimantas Bendžius, Evaldas Kairys...
Įvykiai
Garsioji Vilniaus reklamos kampanija „Vilnius – G-spot of Europe“ mobilizavo pasaulio žiniasklaidos dėmesį Lietuvos sostinei ir paskatino kalbėti ne tik apie pačią reklamą, bet ir apie Vilnių kaip kelionių kryptį. Šį savaitgalį Vilnius atsirado ne tik solidžiausių Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir kitų šalių leidinių puslapiuose, bet ir milijonus gerbėjų visame pasaulyje turinčio JAV komiko Johno Oliverio laidoje. Per pirmąsias reklamos kampanijos „Viln...
Sportas
Rungtynės žalgiriečiams prasidėjo itin nesėkmingai. Šeštą minutę po reido kraštu Pablo Sarabia atmetė kamuolį į vidurį ir Nolito beliko įmušti į neginamus vartus. Dar po minutės po Aleixo Vidalio perdavimo iš krašto P. Sarabia smūgiavo vienu lietimu, Džiugas Bartkus pirštų galais lietė kamuolį, tačiau šis įskriejo į vartus. „Žalgiriui“ sunkiai sekėsi sugaudyti įsibėgėjusius varžovus ir 13 min. Nolito turėjo dar vieną šansą baudos aikštelėje, tačiau šį kart...
Kultūra
Rugpjūčio 21 d. Baltijos gitarų kvartetas kvies į intriguojančią kelionę, aplankant skirtingas epochas bei stilius. Pasak vieno iš kolektyvo narių, Zigmo Čepulėno, nors koncerto pavadinimas „Barock!“ sufleruoja roko ir baroko stilistikos dominavimą, publikos laukia daug didesnė žanrų bei stilių įvairovė. „Klausytojai išgirs flamenko, balkanų, brazilų folko, džiazo bei jau minėtus roko ir baroko stilius. Pavadinimas daugiau nurodo programos koncepciją - bar...