Džiazo atlikėja Eglė Petrošiūtė: muzika norime atskleisti neatrastąją Braziliją

Vasarai skaičiuojant paskutinį mėnesį, Kristupo festivalis braziliškų ritmų klausytis kvies į naują erdvę – Vilniaus universiteto botanikos sodo Vingio skyrių. Jaukiame gamtos prieglobstyje, rugpjūčio 8-ąją, 19 val. koncertuos trys muzikantai iš Brazilijos – Djamen Farias, Matheus Nicolaiewsky, Fernando Paiva Da Silva ir lietuvė Eglė Petrošiūtė, kurią šiandien ir kalbiname.

Ar visada žinojote, kad ateitį siesite su muziką ir kodėl pasirinkote šį kelią?

Esu kilusi iš muzikos mylėtojų šeimos, tėvų namuose skambėdavo ir šiandien skamba daug džiazo bei įvairios Pietų Amerikos šalių muzikos. Nuo ankstyvos vaikystės dainavau, žinojau, kad tikrai muzikuosiu, tik klausimas buvo, kokiomis formomis ir kaip intensyviai.

Muzikos mokykloje pasisekė sutikti mokytojų, kurie kaip tik mokėjo, stengėsi įkvėpti, skatino domėtis ir tobulėti, mokė mus muzikuoti vieni su kitais. Vėliau prasidėjo individuali kūryba, grupės, daug klausymosi ir paieškų. Taip pažindinausi su įvairiausių stilių muzika, mokiausi improvizuoti, kas mane visada labai „veždavo“ ir „veža“.

Netrukus supratau, kad šis kelias toks įdomus, neišsemiamas, kad tai, ką suvokiu dabar yra tik mažytė ledkalnio viršūnėlė, kad tiek daug galiu ir noriu muzikoje visko rasti... Vedama aistros bei smalsumo, 2012-ais metais išvykau studijuoti džiazo į Nyderlandus.

Ar vasara Jums įtemptas, o gal kaip tik ramesnis, metas?

Užsiimu ne tik koncertavimu ir pasiruošimu koncertams, bet ir studijomis bei pedagogine veikla. Vasara yra šiokia tokia pertrauka nuo didelio krūvio studijuojant ir mokantis, tad galima pailsėti, ir ramiau ruoštis koncertams.

Kaip atrodo įprasta Jūsų darbo diena?

Mano veikla, kaip ir daugelio profesionalių muzikantų, susideda iš daug skirtingų dalykų. Nuolat užsiiminėju, lavinu balsą ir klausą, mokausi tekstus, klausausi muzikos, semiuosi idėjų ir jas generuoju, aranžuoju, rengiu natas, repetuoju, organizuoju, keliskart per savaitę koncertuoju ir taip pat dažnai vaikštau į koncertus bei jam session‘us.

Esu Amsterdamo konservatorijos magistrantė, tad nemažai laiko praleidžiu paskaitose bei ruošdamasi joms. Mano gyvenime, kaip ir daugelio muzikantų, sąvokos „darbas“, „laisvalaikis“ yra susiliejusios. Iš esmės mano mintys kone kiaurą dieną sukasi apie artėjančius koncertus, kūrinius, dainų žodžius, melodijas, kūrybines idėjas, projektus.

Kur dažniau koncertuojate Lietuvoje ar kitose šalyse? Ar skiriasi publika?

Daugiausia koncertuoju Nyderlanduose. Į Lietuvą bent kelis kartus per metus stengiuosi atsivežti vieną savo projektų. Taip pat, užsimezgus ryšiams su muzikantais iš kitų šalių, kartais pasitaiko proga pakoncertuoti ir kitur, neseniai teko su vieno jauno belgų saksofonisto grupe koncertuoti Belgijoje, pernai su kolegomis iš Sankt Peterburgo turėjome turą Rusijoje.

Artimuose planuose, turas Austrijoje su „Samba da Minha Terra“.

Jūsų vardas ir pavardė užsieniečiams nėra lengvai ištariami. Ar pasitaiko su tuo susijusių juokingų situacijų, netikėtumų?

Žinoma, užsieniečiams iš pirmo žvilgsnio keistai atrodo visos varnelės ir taškeliai, tad jie, kiek pasimeta. Bet kadangi pasaulis toks globalizuotas ir liežuvius mums visiems bendraujant su žmonėmis iš svetur tenka laužyti vis dažniau, pastebiu, kad ir manasis vardas ištariamas vis lengviau. Nyderlanduose, kiek žinau, esu vienintelė džiazo dainininkė Eglė, tad net ir sceninio atskiro vardo nereikia. Kelis kartus esu netyčia pavadinta egel, o tai olandiškai reiškia ežiukas.

Papasakokite, apie koncerto Kristupo vasaros festivalyje programą.

Artėjančio turo Lietuvoje ir Latvijoje koncertais, tarp jų ir mūsų labai laukiamu Kristupo festivalio koncertu, norime klausytojus pakviesti į kelionę, trokštame jiems atskleisti tą neatrastąją Braziliją, kaip sakydavo garsusis perkusininkas Naná Vasconcelos. Kiekviena daina atskleis vis naują jos spalvą įvairiais pagauliais ritmais ir jausmingomis istorijomis iš skirtingų Brazilijos regionų. Tai vietinių nuo seno toje žemėje gyvenusių, portugalų kolonistų, afrikiečių, atgabentų vergauti, ir jų visų palikuonių muzika.

Be to, skambės bossa nova, žanras atsiradęs sambai sumišus su džiazu. Taip pat rinktiniai kūriniai iš šio verdančio katilo. Kadangi katile tiek daug ingridientų, muzika labai turtinga, nepaprastai gražios melodijos, maloniai nustebinantys harmoniniai niuansai, užburiantys ritmai.

Kaip susipažinote ir pradėjote kurti su kitais šio projekto muzikantais?

Jie visi kilę iš to paties miesto Brazilijoje, Porto Alegre. Bosistas Matheus Nicolaiewsky ir gitaristas Djamen Farias yra geriausi draugai ir kartu grojo nuo vaikystės. Fernando Paiva da Silva savo gimtinę paliko seniai ir jau daugiau nei dvidešimt metų gyvena Europoje, bet iki šiol apie jį ten sklando istorijos kaip apie pašėlusį neprognozuojamą, bet labai talentingą keistuolį. Jų prisiklausęs buvo ir Matheus, kuris vieną kartą prieš kelis metus buvo pakviestas groti kartu su Fernando koncerte. Taip užsimezgė jų pažintis, o istorijos pasitvirtino esančios ne iš piršto laužtos.

Aš ir Matheus susipažinome prieš penkerius metus Hagos Karališkoje Konservatorijoje, kur abu studijavome džiazą. Nuo pat pažinties pradžios ėmėme kartu muzikuoti. Į džiazo programą vis įpindavome vieną kitą brazilišką kompoziciją. Kuo toliau, tuo daugiau mums brangių kūrinių kaupėsi repertuare, pamažu atėjo laikas suburti atskirą grupę. Norėjome groti su geriausiais mūsų pažįstamais šios srities meistrais, taip subūrėme kvartetą su Djamen Farias ir Fernando Paiva da Silva.

Ar nekyla sunkumų dėl kultūrinių skirtumų?

Kol kas sunkumų dėl kultūrinių skirtumų beveik nekilo. Galbūt vienintelis akivaizdžiai pastebimas skirtumas yra tai, kad jie kiek labiau atsipalaidavę ir neskubantys. Kartais man tenka imtis skubintojos rolės, tačiau kadangi jie visi tokie linksmi, ir aš darau tai su šypsena.

Ar buvote Brazilijoje? Jei ne, ar planuojate nuvykti?

Kol kas iki Brazilijos nukakti dar nepavyko, tačiau kelionė jau ateinančių metų planuose. Koks kūrinys Jūsų mėgstamiausias šiuo metu? „Sinhá“ – Chico Buarque ir João Bosco

Ar turite atlikėją, kuris (-i) Jus įkvepia?

Mane įkvepia daugybė džiazo, klasikos, pasaulio muzikos, soul ir kt. atlikėjų ir kūrėjų. Kadangi būtent šiuo metu gilinuosi į brazilišką muziką ir mokausi portugalų kalbos, namuose nuolat skamba Dorival Caymmi, Chico Buarque, Baden Powell, João Bosco, Elis Regina, Ivan Lins, Djavan, Gal Costa ir kitų brazilų atlikėjų bei kompozitorių muzika.

Gal norite ką nors palinkėti skaitytojams?

Noriu palinkėti visiems įsileisti į savo gyvenimą muziką, jos tiek daug ir tokios gražios, puoselėtos nuo seno.

Dalintis muzika šeimoje, su draugais, išmokyti tėvus ar senelius „pasileisti muziką per telefoną“. Linkiu važiuojant autobusu įsijungti mėgstamiausią dainą ir sau „kaifuoti“ kol kaimynas sėdi šalia rūsčiu veidu. Na, ir, jei galimybės leidžia, eiti klausytis muzikos gyvai. Labai gali būti, kad tai jūsų gyvenimą padarys gražesnį.

Kur? Vilniaus universiteto botanikos sodo Vingio skyriuje.

Kada? Rugpjūčio 8 (antradienis), 19 val.

interviu muzika koncertas Kristupofestivalis muzika džiazas EglėPetrošiūtė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
8 peržiūros spalio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Išmokų vaikams įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nuo kitų metų pradžios vaiko pinigus už kiekvieną vaiką didinti nuo 30 iki 50 eurų. Teikiamos pataisomis taip pat siūloma suvienodinti išmokos dydį, kuri mokama vaikams, augantiems nepasiturinčiose ir gausiose šeimose, ir nepriklausomai nuo vaikų amžiaus kiekvienam vaikui skirti po 20 eurų priemoką. Tokiu atveju nepa...
Įvykiai
Lietuvoje kasmet įvyksta apie 2500–3000 eismo įvykių, kai susikerta transporto priemonių ir laukinių gyvūnų keliai. Vienas juodžiausių laikotarpių eismo dalyviams būna spalį, nes tada žvėrių migracijos sezonas pasiekia piką. Nors šalyje nemažai investuojama į specialias priemones vairuotojams apsaugoti nuo šių susidūrimų, tokie sprendimai gelbsti ne visada. Gyvūno elgesį sunku prognozuoti Tokių incidentų tikimybė ypač išauga tamsiuoju paros metu užmiesčio...
Sveikata
Širdis daužosi kaip pašėlusi, prakaitas teka upeliais, be realaus pagrindo kankina mirties baimė – tai pagrindiniai panikos priepuolių požymiai. Dauguma mano, jog šiuos priepuolius lemia fiziniai veiksniai ir gyvena baime, kad priepuolis pasikartos. Lara grįžo į savo gimtąjį miestą. Buvo pora laisvų savaičių laikui su draugais, šeima, ramybe, tačiau tas negeras jausmas viduje augo. Žiūrėdama televizorių Laura pajuto kylant karštį. Panika užvaldė merginos k...
Įvykiai
„Uber“ šiandien pristatė naują saugos priemonių rinkinį, kuris per kelias artimiausias savaites bus prieinamas milijonams programėlės vartotojų visoje Europoje, Vidurio Rytuose ir Afrikoje. Naujos ir inovatyvios programėlės funkcijos skirtos dar labiau pakelti asmens ir duomenų saugumo kartelę,  užtikrinti skaidrumą, atskaitomybę bei vartotojų ramybę. Naujovės palies kiekvieną programėlės vartotoją Nuo pat programėlės veikimo pradžios „Uber“ kūrė technolog...
Įvykiai
Vis spartėjant technologijų pažangai, pasaulyje vis tobulėjant dirbtinio intelekto programoms, lietuvių kalbos tyrinėtojai ir puoselėtojai klausia: kas atsitiktų su lietuvių kalba, jei ji liktų visos vykstančios technologijų revoliucijos užribyje? Manoma, kad nesuskubus sukurti lietuvių kalbos saugojimo ir apdorojimo sistemos mūsų kalbos vartojimas skaitmeninėse technologijose smarkiai sumažėtų, o dar vėliau, pasak mokslininkų, galbūt rastume ją nykstančių...
Laisvalaikis
Nors vasara išlieka populiariausias atostogų laikas, kelionių pardavimai rodo, jog ribos tarp sezonų trinasi – vis daugiau poilsiautojų iš Lietuvos atostogų lagaminus kraunasi rudenį ar pavasarį. O savaitės, sutampančios su moksleivių rudens ar pavasario atostogomis, tampa ypač paklausios, mat, nepraleidžiant pamokų, šiluma piečiau esančiose šalyse galima mėgautis visa šeima. Pvz., Turkijoje poilsiautojų būna net iki lapkričio. Vis dėlto kelionių organizat...
Įvykiai
Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, o vakarienę atiduok priešui sako kinų patarlė. Vis dėlto, siekiant maitintis sveikiau, svarbu ne tik papusryčiauti sočiai, bet ir tinkamai pasirinkti, ką ryte valgyti. Mitybos specialistės Vaidos Kurpienės teigimu, dažnas čia ir suklumpa. Tad ekspertė išskiria tris klaidas, kurias dauguma daro per pusryčius, ir paaiškina, kokie pusryčiai – išties vertingi. 1 klaida: saldūs pusryčiai Nors atrodytų, kad s...
Sportas
Vilniaus „Rytas“ (5-1) iškovojo penktąją pergalę „Betsafe-LKL“ čempionate. Vilniečiai namuose rezultatu 90:63 (22:16, 21:18, 22:16, 25:13) nugalėjo Šiaulių „Šiaulius“ (0-6). Pirmuosius susitikimo taškus pelnė svečiai iš saulės miesto. Puikiai rungtynes pradėjo šiandien 32-ąjį gimtadienį švenčiantis Dominique‘as Sutton‘as. 196 centimetrų ūgio puolėjas surengė solo pasirodymą ir pataikė du tolimus metimus iš eilės. Sužaidus 5 minutes rezultatu 15:8 pirmavo a...
Transportas
Užsitęsusi bobų vasara ir iki trumpų rankovių spalį vis dar leidžiančios išsirengti dienos ne juokais trikdo vairuotojus: kaip nepaskubėti šiemet „perauti“ savo automobilį žieminėmis padangomis? Atotrūkis tarp tam jau tinkamos temperatūros ankstyvą rytą ir šiltų dienų didina riziką, kad vairuotojai padangų keisti neskubės iki paskutinės sekundės, o jei staigiai atšals – tam bus visiškai nepasiruošę. Specialistai teigia, esminė klaida, kurią paprastai daro...