Kaip apsaugoti augintinį nuo blusų?

Vienas dažniausiai gyvūnų savininkus gąsdinančių dalykų vasarą - blusos, puolančios kates ir šunis. Informacija apie šiuos parazitus ir jų naikinimo būdus sutiko pasidalinti 4DOG centro veterinarijos gydytoja Rita Švaikauskaitė.

Kaip elgtis su gyvūnais, turinčiais blusų?

Blusos - maži, tamsiai rudi, vabzdžių klasei priklausantys padarėliai pageidauja 18 – 27 laipsnių temperatūros ir 75 – 85 proc. drėgmės lygio. Šunys ir katės dažnai užsikrečia blusomis bendraudami su kitais gyvūnais arba iš aplinkos, kurioje yra blusų.

Šio vabzdžio stiprios galinės kojos leidžia jam peršokti nuo vieno šeimininko ant kito arba iš aplinkos ant gyvūno (blusos neturi sparnų, todėl jie negali skristi!). Blusos įkandimas gali sukelti niežulį augintiniui, bet jautriems ar blusoms alergiškiems gyvūnams šis niežėjimas gali būti gana sunkus ir sukelti plaukų slinkimą, uždegimą ir antrines odos infekcijas . Kai kurie augintiniai, kurie yra jautrūs blusų seilėms, gali imti kasytis visur net nuo vieno blusos įkandimo!

Paprastai, skirtingai nei mikroskopinės Demodex arba Sarcoptes, blusos gali būti pastebimos išilgai odos paviršiaus. Tamsaus vario spalvos ir maždaug smeigtuko galvutės dydžio blusos nemėgsta šviesos, todėl ieškant jų pūkuotose vietose ir naminių gyvūnėlių pilvo bei vidinėse šlaunų pusėse busite užtikrinti, kad jas pastebėsite. Taip pat ieškokite "blusų purvo". "Blusų purvas" atrodo kaip smulkiai grūsti pipirai, išsibarstę ant odos paviršiaus. Jei matote blusų nešvarumus, kurie iš tikrųjų yra blusų išmatos, susidedančios iš suskaidyto kraujo, pasiimkite jų šiek tiek iš naminio gyvūnėlio ir padėkite ant drėgno popierinio rankšluosčio. Jei po kelių minučių mažos dėmės ims skleistis kaip mažos kraujo dėmelės, tai tikrai blusų purvas ir jūsų augintinis turi blusų!

Jei jūs pastebėjote blusas ant savo katės ar šuns, yra keletas būdų kaip padaryti, jog jūsų augintiniui palengvėtų.

Cheminiai blusų naikinimo būdai

Deja, blusos yra erzinančios ir atkaklios, todėl nėra lengva akimirksniu jas pašalinti iš jūsų šuns ar katės kailio. Tačiau receptinės tabletės, lašiukai, purškalai ir kiti cheminiai preparatai, yra greičiausias būdas atsikratyti blusų. Blusų gydymas dažniausiai užtrunka kelias dienas, savaites, o kai kurie preparatai veikia tik blusų kiaušinėlius, kiti – suaugėlius, todėl svarbu įsigyti tinkamus preparatus.

Necheminiai blusų naikinimo būdai

Yra daugelis produktų, kurie užmuša blusas ir kurie yra nereceptiniai. Tačiau trūkumas yra tas, kad kai kurie iš šių produktų gali būti mažiau veiksmingi nei receptiniai vaistai, tačiau daugelis iš tikrųjų padeda kontroliuoti blusų populiacijas. Šie nereceptiniai blusų naikinimo produktai yra blusų šampūnai, blusų milteliai, blusų purškalai, blusų apykaklės ir "spot-on" produktai. Taip pat yra ir natūralių blusų kontrolės produktų! Jei norėtumėte eiti dar natūralesniu keliu, rinkoje yra blusų šalinimo šampūnai šunims ir katėms, kurie yra gana veiksmingi, nors sukurti augaliniu pagrindu. Ištrynę augintinį šampūnu ir palaikę kelias minutes, išskalavę, turėsite su šukomis pašalinti blusas. Nesijaudinkite, jos jau bus negyvos!

Išsamiai apie blusas

Norint suprasti, kaip ir kodėl gydymo būdai veikia, pirmiausia turime suprasti blusų gyvenimo ciklą, nes įvairūs šiuolaikiniai gydymo ir profilaktikos produktai veikia įvairiose šio gyvenimo ciklo dalyse. Jų gyvavimo ciklas apima keletą etapų: kiaušinis, lerva, kokonas, ir suaugėlis. Laikas, kurio reikia šiam ciklo užbaigimui, priklauso nuo aplinkos sąlygų, pvz., temperatūros, drėgmės ir maitinančio šeimininko. Blusų šeimininkai yra šiltakraujai gyvūnai, pavyzdžiui, šunys ar katės (ar netgi žmonės!). Tačiau įvairūs blusų etapai yra gana atsparūs šaltai temperatūrai. Suaugusios patelės paprastai gyvena kelias savaites. Per šį laikotarpį jos du ar tris kartus geria gyvulio kraują ir kasdien padeda po 20-30 kiaušinėlių. Patelės gali padėti keletą šimtų kiaušinėlių per savo gyvenimą. Kiaušinėliai nukrenta nuo gyvūno kieme, ant patalynės, kilimų ir visur, kur gyvūnas praleidžia laiką.

Kiaušinėliai pradeda vystytis ten, kur jie nusileido. Kadangi jie yra maždaug 1/12 suaugėlio dydžio, todėl gali išsivystyti mažuose plyšiuose grindyse ir tarp kilimų kilpų. Vėliau kiaušinėlis virsta lerva. Blusų lervos gyvena tarp kilimų pluoštų, grindų įtrūkimų ir bet kokioje kitoje aplinkoje, maitindamosi organinėmis medžiagomis, odos dalelėmis ir net krauju gausiomis suaugusių blusų išmatomis. Lervos augdamos neriasi du kartus, tada formuojasi kokone, laukdamos tinkamo laiko virsti į suaugėlį. Lervos kokono stadijoje yra labai atsparios. Jos gali išgyventi gana ilgą laiką, laukdamos tinkamų aplinkos sąlygų. Kai pajaučia šilumą, vibraciją ir iškvepiamą anglies dioksidą, o visa tai rodo, kad netoliese yra šeimininkas, jos virsta į suaugusias blusas. Esant optimalioms sąlygoms, blusos gali pereiti visą savo gyvavimo ciklą vos per keturiolika dienų.

Kaip išnaikinti blusas gyvenamojoje aplinkoje?

Norint pasiekti visišką sėkmę, būtina nuo blusų gydyti visus namuose esančius gyvūnus. Be to, jums greičiausiai reikės valyti patalpų ir lauko aplinką. Valant patalpų aplinką, svarbu plauti visas patalynes muilu, karštu vandeniu, ypač jei augintiniai praleidžia daug laiko jūsų lovoje. Visas kilimines dangas reikia kruopščiai išsiurbti ir išmesti vakuuminį maišelį. Valymas karštais garais taip pat gali užmušti kai kurias lervas. Nepamirškite, kad dulkių siurbliai, kilimų valymo šampūnai vis tiek paliks didelį gyvų blusų procentą, todėl gali reikėti tam tikro cheminio apdorojimo. Yra keletas pasirinkimų: veiksmingiausi produktai yra tie, kurių sudėtyje yra ingredientų skirtų sunaikinti tiek suaugusias blusas, tiek blusas įvairiais gyvavimo etapais. Pastarasis yra vadinamas vabzdžių augimo reguliatoriumi.

Metoprenas yra vienas iš augimo reguliatorių. Kai kuriais atvejais aerozoliai gali nepakankamai įsiskverbti, kad būtų galima nužudyti visas pasislėpusias blusas ir lervas, todėl kitas patalpų valymo būdas yra su natrio borato produktu, kuris yra naudojamas kiliminėms dangoms. Taip pat turėtumėte tiesiog apsvarstyti galimybę paskambinti vietinei dezinfekcijos ir deratizacijos įmonei, kuri išnaikins blusas jūsų patalpose.

Straipsnio autorė vet. gydytoja Rita Švaikauskaitė.

Atsiliepimai ir komentarai

Parašyti atsiliepimą
Parašyti komentarą

Atsiliepimas - tai žmonių nuomonė ar įvertinimas su pagrįsta argumentacija dėl palikto atsiliepimo. Pagrindinis principas - «aplankei - parašyk». Jūsų atsiliepimas daugeliui padės priimti teisingą sprendimą. Jei dar neteko naudotis įmonės paslaugomis ar prekėmis ir negalite jos vertinti, rašykite komentarą, o ne atsiliepimą.

Neleidžiama: necenzūrinių žodžių, grasinimų ar įžeidimų naudojimas; tiesioginis palyginimas su kitomis konkuruojančiomis bendrovėmis; nuorodų į trečiųjų šalių interneto šaltinius; reklama ir savireklama, bendrovės veiklos ataskaitos.

Įveskite el. paštą:
Jūsų paštas nebus matomas svetainėje
arba Užsiregistruokite , kad parašytumėte atsiliepimą
Atsiliepimas:
Įkelti nuotrauką:
Pasirinkti

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.