Nors ir nelabai lauktas, tačiau jau lietingu ir vėsiu oru pasižymėti spėjęs ruduo, toli gražu nereiškia, kad vedžiodami augintinius aukštesnėse pievose, laukuose, miškuose ar parkuose galime atsipalaiduoti. Pavojingas ligas nešiojantiems parazitams - erkėms - daugintis ir plisti pastarasis oras tinkamas kaip niekad, o jų sukeliamos ligos tampa vis dažnesnis ne tik šunų, tačiau ir kačių augintojų rūpestis.
Ar katėms pavojingos erkės?

Kodėl katei pavojingos erkės?
Erkės yra labai geros infekcijų pernešėjos nuo vieno gyvūno ant kito, tačiau šunims jos kelia didesnę riziką nei katėms. Šios kraujo siurbėlės maitinasi kandžiodamos gyvūną ir siurbdamos kraują, tai trunka keletą dienų. Kai jos jaučia, kad pasisotino, tuomet tiesiog nukrenta. Erkės perneša mikrobus, kurie sukelia ligas, tokias kaip Laimo liga ar Babeziozė. Katėms erkės nesukelia rimtų sveikatos problemų. Pavyzdžiui, Laimo ligos atveju, katė gali imti šiek tiek šlubčioti, tačiau tai yra išgydoma. Sunkiau katės serga Babezioze. Sergančioms katėms dingsta apetitas, joms išsivysto anemija, jos gali vemti, pasireikšti gelta ar sutrikti kvėpavimas.
Kaip teisingai pašalinti įsisiurbusią erkę?
Ištraukti erkę gali būti sudėtinga, nes reikia stengtis nespausti erkės kūno ar neleisti įstrigti erkės galvai katės kūne. Suspaudus erkės kaklelį, kraujas iš erkės gali grįžti į katės kūną ir taip padidinti infekcijos riziką. Sukamuoju judesiu traukti erkę yra geriausias metodas, o gyvūnų prekių parduotuvėse, parduodamos patogios erkių pašalinimui skirtos priemonės. Ištraukę erkę įmeskite ją į indą su alkoholiu, taip ją nužudysite.
Jokiu būdu netepkite erkės aliejumi ar vazelinu, nes riebalai skatina hipersalivaciją (seilėtekį).
Kaip apsaugoti katę nuo parazitų?
Jei gyvenate teritorijoje, kurioje paplitę erkės, patartina apsaugoti augintinius nuo erkių, kad pastarosios iškart žūtų vos prisitvirtinę prie katės. Veterinaras jums patars, ką turėtumėte rinktis, lašiukus ar antkaklius nuo erkių. Jei preparatus įsigijote be veterinaro konsultacijos, atidžiai perskaitykite informacinį lapelį, nes kai kurie preparatai, kurie skirti šunims, gali būti nuodingi katėms.
Egzistuoja keturios priemonių nuo erkių rūšys: purškalas, specialus antkaklis, vaistai, lašinami ant odos, ir kramtomosios tabletės. Purškalas yra efektyvi priemonė, tinkama naudoti kaip papildoma apsauga šuniui ar katei, arba, konkrečiu atveju, einant pasivaikščioti ten, kur gausi erkių populiacija. Antkaklis veikia lokaliai, jis tik atbaido nuo erkių, tačiau neapsaugo, jei erkė vis tik įsisiurbė. Taip pat antkakliai neretai sukelia alergines odos reakcijas tose vietose, kuriose jie užsegti. Lašiukai, lašinami ant odos, erkes veikia atbaidančiai bei insekticidiškai – naikina erkes, blokuoja jų nervinių impulsų perdavimą. Šios medžiagos veikia ilgiau – keturias, penkias savaites. Lašiukų veiklioji medžiaga kaupiasi plauko riebaliniame maišelyje ir veikia ne tik odos paviršiuje, bet tolygiai pasiskirsto po visą gyvūno kūno paviršių visą veikimo laikotarpį. Tokie preparatai žudo erkes net joms įsisiurbus. Pati šiuolaikiškiausia ir naujausia apsaugos nuo erkių priemonė yra specialios kramtomos tabletės, kurios sukelia nekontroliuojamą vabzdžių ir erkių nervų sistemos aktyvumą ir žūtį. Pastaroji priemonė tinka ir gyvūnams, kurie yra alergiški ant odos lašinamiems, purškiamiems tirpalams ar antkakliams.
Jums nereikia bijoti erkių, bet jūs turite žinoti apie jų sukeliamą riziką ir imtis tinkamų apsaugos priemonių užkirsti kelią galimoms infekcijoms.
Straipsnio autorė - vet. gydytoja Rita Švaikauskaitė