Vilniaus bėgimo klube saldumynai nėra „nusikaltimas“

Bėgti kartais yra žymiai linksmiau ne vienam, o su bendraminčiais. Tai liudija sparčiai Lietuvoje besikuriantys įvairūs bėgimo klubai. Jau du metus gyvuojantis Vilniaus bėgimo klubas per trumpą laiką spėjo suburti šešiasdešimties bėgikų aktyvią bendruomenę, kuri ne tik treniruojasi visus metus, dalyvauja varžybose, užsiima socialine veikla, rengia reguliarias stovyklas, tačiau ir po varžybų ar treniruočių kartu leidžia laisvalaikį. Apie klubo reikalus ir bendrai - apie bėgimą, pakalbinome klubo vadovą Karolį Urbelionį.

Antano Minkevičiaus nuotr. (minkevicius.eu)

- Karoli, kas vienija Vilniaus bėgimo klubo narius?

- Noras tobulinti save fiziškai, plėsti suvokimo ribas ir geriau save pažinti. Darome tai bėgdami bei stiprindami kūno raumenis bei nuolat mokydamiesi sąmoningumo ir atsakomybės už savo sprendimus. Turime grupes pradedantiems ir jau pažengusiems bėgikams, o taip pat „Unbreakable“ grupę, kurioje daugiausiai dėmėsio skiriama visų raumenų grupių stiprinimui.

Kaip apibrėžtumėte klubo vertybes?

- Pagrindinė mūsų vertybė – žmonės. Visa klubo veikla pagrįsta abipusiu pasitikėjimu ir gera nuotaika – stengiamės to nepamiršti visada, net kai būna labai sunku. Antroji vertybė – kiekvienas pas mus gali būti savimi. Ir jei kuris nors nebeiškenčia ir sumąsto sulaužyti mitybos planą, tuomet mes smaližiaujame visi kartu, nereikia slapstytis. Treneriai stengiasi visur rasti balansą, vengiame kraštutinių požiūrių, todėl net pasiruošimo maratonui cikle galima išsidėrėti kokią spurgą. Greičiausiai po tokio prašymo tos dienos treniruotė bus kiek sunkesnė, bet po to visi smaližiausime drauge.

Ką nuveikėte nuo klubo veiklos pradžios 2015 metais?

- Nuo pačios pradžios, kuomet bėgiojo vos saujelė bėgikų, išaugome į didelę komandą, kurią šiuo metu šiek tiek daugiau nei 60 narių. Smagu, kad jau turime nemažai tradicijų, nuolat organizuojame išvykstamąsias sporto stovyklas, vidines klubo varžybas, gausiai dalyvaujame varžybose Lietuvoje, jau kelis kartus drauge vykome į varžybas organizuojamas užsienyje. Taip pat jau tradicija tapo neatlygintinai duoti kraujo. Ir šiemet po svarbiausių sezono startų visus savo bėgikus raginsime tai daryti.

Labai džiugina, kad daugelis klubo narių tapo tikrais bičiuliais, susitinkančiais ne tik treniruotėse, bet ir po jų, esame kaip didelė šeima.

Kiek jūsų klube vyrų ir moterų bei koks amžiaus vidurkis?

- Vyrų ir moterų santykis visada buvo panašus, gal tik pastarąjį mėnesį prisijungė daugiau merginų. Jauniausiai narei yra 20 metų, vyriausiam 47-eri, o amžiaus vidurkis yra apie 30 metų.

- Kur bėgiojate?

- Daugiausiai kilometrų nubėgame tradicinėse vietose – Vingio parke, Neries pakrante, tačiau kartais treneriai mus pavaiko treniruotes perkeldami į mišką ar į labai kalvotas vietas – tuomet tikrai tenka paprakaituoti, tačiau visiems būna labai smagu. Kartą, kai pabodo sukti ratus Vingio parke, dalis bėgikų pabėgioti skrido į Malmę, o prasukę ten kelias dešimtis kilometrų išgėrė arbatos, parskrido atgal.

- Kur ir kada rengiate treniruotes šiltuoju ir šaltuoju metų laiku?

- Nuo pat pavasario, kai tik leidžia oro sąlygos, mūsų pagrindiniais namais tampa Vingio parkas ir jame esantis stadionas, o kai atšąla, kraustomės į lengvosios atletikos maniežą ir plušame ten. Įprastai susitinkame vakarais, po darbo, kelis kartus per savaitę.

- Ką akcentuojate treniruotėse ir kokio lygio jas rengiate?

- Daugiausiai dėmesio treneriai skiria sporto ir poilsio rėžimui – jeigu praeitą kartą turėjome labai sunkią treniruotę, kita greičiausiai bus truputėlį lengvesnė. Nors visi nariai treniruojasi drauge, treneriai visada stengiasi parinkti krūvį, atsižvelgdami į kiekvieno bėgiko patirtį ir tikslus. Pavyzdžiui, būna taip, kad naujas klubo narys, pradžioje pakliuvęs į pradedančiųjų grupę, parodęs rezultatus yra perkeliamas į pažengųsiųjų grupę, tačiau ten sportuoja ne pilnu tempu, su išlygomis. Tokiu būdu bėgikas, treniruodamasis su stipresniais už save, pasiekia geresnių rezultatų.

- Ar turite savo tarpe profesionalių bėgikų arba veteranų?

- Turime daug bėgikų, kurie įvairiose bėgimo varžybose dažnai lipa ant apdovanojimų pakylos tiek bendroje įskaitoje, tiek įvairiose amžiaus grupėse. Turime net tokių, kurie savo kategorijose yra patekę į Lietuvos TOP 10 sportininkų, tačiau neturime tokių, kuriems bėgimas yra pagrindinė veikla gyvenime. Svarbi visiems, bet ne pagrindinė. Kartais pasikviečiame profesionalių sportininkų į savo treniruotes, klausomės jų pasakojimų, prašome patarimų ir taip plečiame akiratį.

Kaip jūsų akimis kito bėgiojimo populiarumas Lietuvoje paskutiniais metais?

- Bėgimo populiarumas vis dar auga, o šalia tradicinės krypties – bėgimo plentu, populiarėja ir kitos pakraipos – „trail“ bėgimas, orientavimosi bėgte varžybos, įvairios nuotykių lenktynės ir pan. Tai džiugina, nes kiekvienas gali pasirinkti sau labiausiai patinkančią ir tinkančią bėgimo formą.

- Ar draugaujate su kitais bėgimo klubais?

- Žinoma. Palaikome draugiškus ryšius su visais bėgikais, jei jie ir kito klubo nariai, mus visus vienija viena aistra – bėgimas! Esame atviri visiems, stengiamės nekurti aplink save jokių sienų, todėl dažnai bėgdami su klubo apranga varžybose ar prasilenkdami parke sulaukiame platesnių šypsenų ar gausesnių raginančių šūksnių – tai džiugina.

- Ar Vilniaus bėgimo klubo nariai užsiima veikla užsienyje, ar kaip kitaip yra su juo susiję?

- Keli mūsų klubo nariai šiuo metu dirba užsienyje, sportuoja savarankiškai, tačiau dalyvaudami varžybose visada dėvi klubo marškinėlius, taip reprezentuodami klubą ir Vilnių svetur. Taip pat palaikome ryšį su Airijos lietuvių bėgimo klubo bendruomene, bendraujame su Briuselio ir Vašingtono lietuviais. Jei tik būtų galimybė pasinaudoti visais kvietimais, kurių sulaukėme, reiktų visiems klubo nariams pasiimti kelis mėnesius atostogų ir išvykti į bėgimo kelionę aplink Pasaulį. Bet tikimės, kad tinkamai susiplanavę varžybų grafiką, jau artimiausiais metais vienu ar kitu kvietimu būtinai pasinaudosime.

- Papasakokite šiek tiek apie bėgimo klubo rengiamas stovyklas.

- Stovyklas savo nariams organizuojame kas kelis mėnesius. Įprastai jos trunka visą savaitgalį. Jų metu gyvename visi drauge nedideliuose kambariuose, kartu gaminame gardų bei sveiką maistą. Stovyklų metu treneriai ar klubo nariai paruošia pranešimų įvairiomis temomis, žaidžiame stalo žaidimus, kartais išbandome narių orientavimosi įgūdžius išleidę juos bėgti su žemėlapiu, o grečiausius visada apdovanojame. Stovykloje dalyvaujančių bėgikų pagrindinis tikslas yra surinkti kuo daugiau kilometrų ir gerai praleisti laiką su kitais klubo nariais.

Bėgti mieste palei gatvę – geras sprendimas, ar labiau kenksmingas sveikatai?

- Visada yra geriau bėgti ten, kur galime išvengti išmetamųjų dujų kvapo ir kietųjų dalelių, tačiau daugelis bėgikų gyvena mieste, tad kartais tenka iki parko bėgti iš namų – tuomet bėgimo palei gatvę neišvengiame, tačiau specialiai to tikrai neplanuojame.

- Ar Vilniaus bėgimo klubo bendruomenėje skatinama sveika mityba, ar tuo domitės ir ką svarbiausio norite pasakyti bėgiojantiems?

- Taip, nuolat skatiname bėgikų samoningumą, o treneriai visada akcentuoja subalansuotos mitybos svarbą, tačiau niekada neprašome visų laikytis griežto mitybos plano, o nepaklususių nebaudžiame rykštėmis ir sunkiais pratimais. Tarp visko turi būti balansas. Visada švenčiame, jei treniruotė pasisekė, o kartais išsyk po jos pasilepiname maistu, kuris kartais būna sunkiai suderinamas su griežta dieta. Tais momentais save vadiname Vilniaus ėdimo klubu. Tačiau prieš atsisveikinant, treneriai dažnai primena pasirūpinti gausia baltymų vakariene, pataria, ką galime greitai ir nesunkiai pasigaminti, kad pavargę raumenys kuo greičiau gautų reikalingų medžiagų.

- Kaip tapti jūsų bendruomenės dalimi?

- Šiuo metu kiekvienoje grupėje dar turime laisvų vietų, todėl raginame visus norinčius prisijungti. Jei nutiks taip, kad norinčiųjų bus daugiau, formuosime naują grupę, kad nenukentėtų esamų narių treniruotės. Prie mūsų prisijungti galima labai paprastai – užtenka atsiųsti žinutę klubo Facebook paskyroje ir mes informuojame, kada vyks artimiausia treniruotė, į kurią pirmą kartą visada kviečiame nemokamai. Jos metu kandidatai turi galimybę ne tik susipažinti su nariais, gauti atsakymus į visus rūpimus klausimus, tačiau turi galimybę pabendrauti ir su treneriais, kurie niekada negaili įvairių patarimų parenkant tinkamą krūvį ir siekiant savo tikslų.

Ar turite nario mokėstį ir jei taip - kam išleidžiamos surinktos lėšos?

- Taip, klubo nariai moka ketvirtinį nario mokestį. Surinktas lėšas leidžiame stadiono ar maniežo nuomai, sportiniam inventoriui įsigyti ir panašiai.

Bėgimo renginiuose – maratonuose ir varžybose dalyvaujate kaip komanda?

- Visada. Labai vieni kitus palaikome ir norime, kad visi pasiektų savo tikslų. To priežastis labai paprasta – daugiau progų atšvęsti, daugiau pyragaičių po varžybų galime sušlamšti.

- Kuriuose renginiuose pasirodote ir kokius rezultatus esate pasiekėte?

- Šiemet gausiai dalyvavome Semi de Paris pusės maratono varžybose Paryžiuje, Kauno maratono varžybose, estafetėje Medininkai-Vilnius, Danske bank Vilniaus maratone. Tai vieni didžiausių kasmetinių renginių, tad juose visada galime tikėtis daug Vilniaus bėgimo klubo narių, tačiau ir mažesniuose bėgimuose, kurie vyksta kone kiekvieną savaitgalį, taip pat dalyvaujame, tik mažesnėmis grupėmis. Sezono svarbiausiomis varžybomis daugelis klubo narių šiemet pasirinkto startus Eindhovene (Olandija) ir Trevize (Italija), todėl jiems dabar ruošiamės labiausiai.

Džiugina, jog dauguma klubo narių per sezoną savo mėgstamiausiose distancijose rezultatus gerina net po kelis kartus, o svarbiausi rezultatai ir įdėtos darbo pastangos pasimatys Eindhovene bei Trevize.

- Kokie jūsų akimis bėgimo kartu ir pavieniui skirtumai?

- Visi esame labai skirtingi, todėl nėra vieno recepto, tinkančio visiems. Pastebime, kad daugeliui lengviau sunkesnes treniruočių užduotis atlikti drauge su komanda – greitai bėgti, daryti daug pratimų ar žengti tą papildomą žingsnį išspaudžiant iš savęs viską, ką tik gali. Treniruojantis vienam tai padaryti yra gerokai kebliau. Be to, treniruojantis grupėje, prižiūrint treneriui, rezultatų pasiekti pavyksta greičiau, nes nuolat būsite stebimi ne tik trenerių, bet ir labiau patyrusių klubo narių, kurie noriai patars, ką daryti ir ko vengti.

- Kokią literatūrą ar vaizdinę medžiagą rekomenduotumėte žmogui, užsikrėtusiam „bėgimo“ virusu?

- Jei jaučiate, kad norėtųsi pradėti ar dėl kažko dvejojate, kviečiame pažiūrėti kokį nors motyvuojantį filmą, tarkime, „Born to run“, „Free to run“ ar „Prefontaine“. O teisinga dokumentika niekada nepalieka abejingų, tarkime, Mo Farah istorija, kurią sukūrė BBC kanalas.

Dėkojame už pokalbį!

Kalbino: Jokūbas Baltrukonis

Vilniaus bėgimo klubas „Facebook'e“.

Vilniausbėgimoklubas bėgimas KarolisUrbelionis treniruotės bėgimopatarimai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Įvykiai
Vilniuje nuo antradienio veiks dvi karščiavimo klinikos. Praėjusį trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įpareigojo savivaldybes steigti tokias specialiai įkurtas laikinąsias įstaigas, kuriose bus priimami karščiuojantys ir galimai koronavirusu užsikrėtę asmenys. Jau nuo kovo 31 d. tokios klinikos sostinėje pradės veikti šalia Lazdynų ir Naujosios Vilnios poliklinikų. Planuojama, kad klinikos veiks darbo dienomis nuo 8 iki 20 val., tačiau įvertin...
Įvykiai
Šv. Stepono skvero ir gatvės rekonstrukcijos projektas keliauja pirmyn – Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyrius pritarė jam po to, kai SĮ „Vilniaus plano“ komanda pakoregavo savo darbą pagal viešo pristatymo metu gautas pastabas. Sostinės savivaldybė ruošiasi visiškai atnaujinti iki šiol apleistą ir nenaudojamą, tačiau unikalią ir ilgą istoriją turinčią teritoriją – šalia Šv. Stepono bažnyčios esantį skverą, o taip pat rekonstruoti Šv....
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė pasitelkė dronus karantino tvarkos mieste palaikymui ir gyventojų informavimui. Kiekvieną dieną, nuo 9 iki 18 val., danguje patruliuoja 7 savanorių dronai, jų skaičius netrukus išaugs. Dronai padės stebėti vietas, kur gali būriuotis žmonės, jiems bus siunčiama garsinė informacija arba į tokias vietas operatyviai atvyks viešosios tvarkos pareigūnai. Didžiausias dėmesys bus skiriamas parkams ir žaidimų aikštelėms, kur vis dar pasi...
Įvykiai
VĮ Registrų centrui parengus realiu laiku atsinaujinantį COVID-19 žemėlapį, Lietuvos statistikos departamentas atnaujino ir papildė COVID-19 pandemijai skirtą interaktyvių žemėlapių rinkinį: Ką dabar jame galite rasti? COVID-19 informacija – susirgimai, atlikti tyrimai ir kt. – realiu laiku (© VĮ Registrų centras) Demografinė ir sergamumo kai kuriomis lėtinėmis ligomis statistika (© Lietuvos statistikos departamentas, Higienos institutas) Sveikatos priežiū...
Verslas
Šiandien, praėjus kiek daugiau nei dviem savaitėms nuo elektroninės parduotuvės veiklos pradžios, „Rimi Lietuva“ atidaro naują internetu įsigytų prekių atsiėmimo vietą „Rimi Drive“. Pagal „Rimi“ savininkės, Šiaurės Europos regione pirmaujančios mažmeninės prekybos kompanijos ICA ir kitus geriausius tarptautinius pavyzdžius įrengta prekių atsiėmimo vieta padidins elektroninės parduotuvės pajėgumus bei suteiks Vilniaus miesto gyventojams dar vieną saugų būdą...
Įvykiai
Tam, kad nebūtų sutrikdytas vienos svarbiausių šalies institucijų – Seimo – darbas, siūloma imtis griežtesnių prevencinių priemonių dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) grėsmių. Tad karščiuojantys, taip pat tie, kuriems yra pasireiškę ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai, t. y. sloga, kosulys, apsunkintas kvėpavimas, į Seimo rūmus neturėtų būti įleidžiami.  Šių rekomendacijų Seimo kanceliarijai pavesta laikytis sveikatos apsaugos ministro, valsty...
Sveikata
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 484 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.  Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų – 484, per vakar dieną ištirti 1467 ėminiai. Bendrai iki šiol iš viso ištirti  9891 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso.  Visais atvejais jau pradėti arba bus pradėti epidemi...
Sveikata
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar 23 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Taigi, vakaro duomenimis, Lietuvoje iš viso yra patvirtinta 460 ligos atvejų. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami. Visais atvejais jau pradėti arba bus pradėti epidemiologiniai tyrimai. Asmenys, kurių ėminiai paimti mobiliuose punktuose, bus informuoti apie...
Nuomonės
Žmonės nustojo vertinti sveikatą, todėl gavo ligą, padedančią suprasti, jog sveikata rūpintis reikia. Žmonės nustojo vertinti gamtą, todėl gavo ligą, kuri leidžia tik minimaliai pabūti gamtoje, kad pajustume, ką ji reiškia. Mes užmiršome, kaip gyventi šeimoje ir liga uždarė mus namuose, kad ir vėl to išmoktume. Mes nustojome gerbti pagyvenusius žmones, todėl gavome ligą, kad prisimintume, kokie jie pažeidžiami, ir kad vėl pradėtume juos mylėti ir gerbti. M...