Rotušės aikštės grindinyje įrengiamas kompasas „Vėjų rožė“

Antradienį sostinės Rotušės aikštėje buvo pradėti stilizuoto kompaso „Vėjų rožė“ statybos darbai. Pirmasis miesto kompasas Vilniaus Rotušės aikštėje primins prieš 430 metų Vilniuje gyvenusį valstybės veikėją, mecenatą, keliautoją – Mikalojų Kristupą Radvilą Našlaitėlį, kuris 1582-1583 apiplaukė Viduržemio jūrą.

Vėjų rožė - tai ženklas Rotušės aikštės grindinyje, prie fontano, kuris bus orientuotas pagal pasaulio šalis, o kartu ant jo bus piligriminio žygio M. K. Radvilos-Našlaitėlio keliais žemėlapis. Šį memorialinį ženklą Vilniaus miestui dovanoja buriuotojai, privatūs rėmėjai ir pagrindinis ženklo Mecenatas Vilniaus įmonė „XXX“. Vilniaus miesto meras priims šią istorinę dovaną ir ženklo oficialus atidarymas yra numatytas šių metų spalio 15 d.

„Moderniam Vilniui reikia kuo daugiau jo išskirtinumą ir istorinę praeitį atspindinčių ženklų. M. K. Radvila-Našlaitėlis vienas iš svarbiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės mecenatų, buvęs Vilniaus valdovas, kuris pargabeno į Lietuvą Baroko pasaulėjautą pačiose jos ištakose. Šią asmenybę gerbia ne tik lietuviai, bet ir lenkai bei baltarusiai, tačiau savo tėvynėje, Lietuvoje, jos atminimas nebuvo tinkamai įamžintas. Džiaugiamės, kad šis visoje Europoje išgarsėjusio žmogaus ženklas Vilniuje taps nauju kultūros ir turizmo traukos tašku“, - sako projekto autorius ir vadovas Donatas Juškus.

BNS nuotr.

„Garsiausiuose pasaulio miestuose geografams ir atradėjams pagerbti skiriamos pačios garbingiausios vietos. Rotušės aikštė vizualiniais ryšiais susijusi su Našlaitėlio tėvo – Radvilos Juodojo namais Didžiojoje gatvėje. Čia susikerta pagrindinės žmonių srautų arterijos – Pilies, Savičiaus ir Stiklių gatvės, taigi ženklas ant grindinio padės ne tik vystyti intriguojantį siužetą, bet ir tiksliai susies vietovę, asmenybę ir geografinių atradimų idėją“, - sako ženklą kūrusi architektė dr. Eglė Truskauskienė, projekuotojų dueto „Dizainerės.lt“ įkūrėja.

Jūrinio ženklo atsiradimą Vilniaus miesto centre inicijavo VšĮ „Gold of Lithuania“, kuri surengė istorinę rekonstrukcinę kelionę M. K. Radvilos-Našlaitėlio keliais aplink Viduržemio jūrą 2009-2011 metais. Ženklas yra įtrauktas į saugomų Vilniaus paminklų registrą ir bus įrauktas į Vilniaus turizmo pagrindinių lankytinų vietų sąrašą.

„Įgydamas jūrinį miesto ženklą – vėjų rožę – Vilnius tampa dar vienu žingsniu arčiau jūros, modernių pasaulio sostinių, kuriose gyvena laisvi, drąsūs ir savo idėjomis tikintys žmonės“, - sako VšĮ „Gold of Lithuania“ vadovas Donatas Juškus. Anot jo, prieš šešerius metus įvykusios ekspedicijos metu su Vilniaus miesto laiškais buvo aplankyta 60 uostų, o žinia apie Lietuvą, jos sostinę ir M.K. Radvilą-Našlaitėlį pasiekė visą Viduržemio regioną – nuo Jeruzalės iki Gibraltaro. D. Juškaus teigimu, Našlaitėliui skirtas ženklas užbaigia ir įprasmina kelionę, kuri gali tapti nauju įkvėpimu ateinančioms kartoms.

2013 metais apie šią kelionę buvo išleista rašytojo Tomo Staniulio knyga „Vėjų valdovas: 7000 jūrmylių M. K. Radvilos Našlaitėlio keliais“ („Versus Aureus“). Knyga išversta į anglų ir lenkų kalbas. Režisierius Arūnas Matelis savo filme “RADVILIADA” skyrė garbingą dėmesį “Gold of Lithuania 2009-2011m. istorinės buriavimo ekspedicijos M.K. Radvilos Našlaitėlio keliais aplink viduržemio jūrą, pristatymui.

Keli faktai apie keliautoją M. K. Radvilą:

• Mikalojus Kristupas Radvila (Našlaitėlis) 1549 – 1616, ryškus Abiejų Tautų Respublikos politikos, diplomatijos ir kultūros veikėjas, Mikalojaus VI Radvilos Juodojo ir Elžbietos Šidlavietės sūnus. Vaikystę praleido karaliaus Žygimanto Augusto dvare Varšuvoje. Mokėsi Tiubingene, Leipcige, keliavo po Italiją, Austriją, Prancūziją.

• Karys, valdovas, politikas. Dalyvavo karo žygiuose į Livoniją, kariavo su Ivano IV Rūsčiojo pulkais, kartu su Stepono Batoro kariuomene dalyvavo mūšiuose prie Plocko ir Dancigo (Gdansko). 1590 metais karaliaus paskirtas Trakų, o nuo 1604-ųjų – Vilniaus vaivada.

• Keliautojas, atradėjas ir piligrimas. 1582-1583 – įvykdė piligriminę kelionę po Viduržemio jūros miestus, buvo pirmasis lietuvis, aplankęs Kristaus kapą Jeruzalėje, užlipęs ant Egipto piramidžių ir tai aprašęs savo knygoje „Kelionė į Šventąją Žemę, Siriją ir Egiptą“. 1601 m. išleista knyga tapo bestseleriu Europos mastu, šiandien skaičiuojama daugiau kaip 20 leidimų lotynų, lenkų, rusų, vokiečių, lietuvių (1990) kalbomis.

• Lietuviškos kartofrafijos pradininkas. 1611 finansavo ir išleido pirmąjį Lietuvos tikslų topografinį žemėlapį, pats dalyvavo matavimuose. Žemėlapis, išleistas Amsterdame (T. Makowski, Olandija), tapo pagrindu daugeliui tolesniems Lietuvos žemių žemėlapiams.

• Mecenatas – finansavęs pilių, parkų, bažnyčių, vienuolijų statybas, steigė ir teikė paramą spaustuvėms, leido lietuviškas knygas.

Vėjųrožė KristupasRadvilaNašlaitėlis Rotušėsaikštė Vilniausrotušė kompasas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Vilniaus „Ryto“ krepšininkai sėkmingai užbaigė ketvirtfinalio seriją prieš Utenos „Juventus“ bei pateko į „Betsafe-LKL“ pirmenybių pusfinalį. Savo sirgalių akivaizdoje susitikimą rezultatu 84:63 (23:11, 19:19, 24:15, 18:18) laimėję vilniečiai jau trečiadienį stos į kovą Klaipėdoje. Ten prasidės pusfinalio serija prieš „Neptūną“. Rungtynės prasidėjo sėkmingu E. Bendžiaus prasiveržimu, į kurį G. Radvevičius atsakė vidutinio nuotolio metimu (2:2). Butkevičiau...
Įvykiai
Šeštadienį sostinėje vykstant tradicinei „Gatvės muzikos dienai“, vilniečius ir miesto svečius muzika pasitiko jau kelionėje į miesto centre šurmuliuojantį renginį. SĮ „Susisiekimo paslaugos“ keleivius nustebino naujuose autobusuose skambančiais gyvais jaunųjų atlikėjų pasirodymais, taip skatindama įsijausti jau pakeliui į muzikuojantį miestą, o drauge darkart primindama, jog naujas viešasis transportas ne tik greitas, patogus, modernus, tačiau ir draugišk...
Įvykiai
Kone visą Europą irklente apiplaukęs italas Andrea Ricci nusprendė į nuotykį leistis ir Lietuvoje. Su sparčiai Lietuvoje populiarėjančia vandens priemone – irklente – italas nusprendė per keturias dienas nuplaukti iš Lietuvos sostinės Vilniaus į Kauną. Lydimas Vilniaus "Regatos" klubo baidarininkų, A. Ricci per keturias dienas pakeliui link Kauno aplankys Grigiškes, Kernavę ir Jonavą. Iš viso jis turėtų įveikti apie 170 km distanciją, o Kaune turėtų finišu...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 2-ajame skyriuje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl vagystės (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 str. 3 d.). Š. m. gegužės 16 d. apie 14 val. 15 min. Vilniuje, Konstitucijos pr., prekybos centro trečiojo aukšto picerijoje „Čili pizza“, du nenustatytos tapatybės asmenys iš vyro (gimusio 1975 m.) ant kėdės atlošo pakabintos striukės kiše...
Sportas
Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkai sugrįžo į pergalių kelią. A lygos 11-ojo turo rungtynėse žalgiriečiai per trumpą atkarpą kėlinio pabaigoje įmušė tris įvarčius į „Atlanto“ vartus, o tai garantavo įtikinamą pergalę 3:0. Startinėje komandos sudėtyje treneris Marekas Zubas atliko du pasikeitimus. Vietoje Rolando Baravyko dešiniojo gynėjo poziciją užėmė Saulius Mikoliūnas, o gynybos viduryje Sigitą Olberkį pakeitė Mevlanas Adili.  Jau nuo pirmųjų minučių visa...
Sportas
Vilniaus „Ryto“ krepšininkai antrose „Betsafe–LKL“ ketvirtfinalio rungtynėse išvykoje neprilygo Utenos „Juventus“. Rungtynių rezultatas – 92:83 (22:17, 26:24, 23:25, 21:17). Trečiasis ir lemiamas serijos mačas bus žaidžiamas jau sekmadienį, Vilniaus „Ryto“ arenoje. „Juventus“ pirmą kėlinį pradėjo 5:0, tačiau septyni A. Butkevičiaus taškai padėjo išlyginti rezultatą (9:9). Kelios greitos „Juventus“ atakos ir staigus T. Dimšos prasiveržimas leido „Juventus“...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė praneša apie važiuojamosios dalies susiaurinimą ir aptvėrimą. Nuo 2019 m. gegužės 20 d. iki 2019 m. rugpjūčio 25 d. dėl šilumos tinklų rekonstrukcijos darbų laikinai bus susiaurinta Savanorių prospekto 1-a eismo juosta.Eismo dalyviai prašomi būti atidūs, laikytis kelių eismo taisyklių ir eismo reguliuotojų nurodymų. Vilniaus savivaldybė atsiprašo už laikinus nepatogumus.
Kultūra
Bernardinų sode buvo pristatytas tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“, vyksiantis gegužės 21–26 dienomis. Šventės, dar vadinamos „metiniais folkloro atlaidais“, rengėjai tikino, kad čia laukiami visi: ir patys mažiausi, ir senoliai, ir folkloru tiesiog gyvenantys, ir tie, kurie dar jo visai nepažįsta. Kiekvienas festivalio lankytojas gali rasti sau įdomiausius renginius – jų šįmet festivalis siūlo per 40! „47-ojo festivalio programoje...
Įvykiai
30-ąjį sezoną skaičiuojanti Vilniaus mokytojų namų „Vasaros terasa“ pasitiko visiškai atsinaujinusi – sostinės  savivaldybė pasirūpino nauja kiemo danga, moderniai apšvietė  kiemo erdves, paklojo naujus vamzdynus, atnaujino kitas viešojo naudojimo patalpas. Šiems darbams miestas skyrė beveik 350 tūkst. eurų.  Atnaujintoje  terasoje pirmoji pasirodė populiari  Lietuvoje ir užsienyje atlikėja Beatrich. Koncertų po atviru dangum išsiilgusią publiką  pasveikin...