Lukiškių memorialo projektą siūloma taisyti atsižvelgiant į paveldosaugininkų pasiūlymus

Laimėjęs Lukiškių aikštės memorialo projektas dar turi būti derinamas su akredituotu paveldosaugininku, penktadienį nusprendė Vyriausybėje sudaryta komisija dėl Lukiškių aikštės memorialo. Sprendimų, ar memorialas gali atsirasti aikštėje, ar jį reikėtų keisti, tikimasi kitą savaitę.

Laikinasis Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis žurnalistams penktadienį Vyriausybėje sakė, kad susitikime su Vilniaus savivaldybės, Kultūros paveldo departamento atstovais svarstyta, jog kol kas skulptoriaus Andriaus Labašausko projektas – partizanų bunkerį primenanti kalva – nėra „išplėtotas techniškai“. Todėl, pasak jo, vertinti, ar jis atitinka paveldosaugininkų reikalavimus, t.y. ar jis yra „objektas plokščioje aikštėje, ar plokščios aikštės reljefas, yra per ankstyva“.

„Kai bus konkrečiai pagal ekspertų išvadas iki kitos savaitės vidurio pateikti visi pastebėjimai, pasiūlymai projekto autoriui ir projekto autorius, atsižvelgdamas į pasiūlymus, parengs techninius projekto brėžinius, tada ir paaiškės, ar atitinka projektas vertingąsias savybes, ar ne“, – teigė jis.

KPDdirektorė Diana Varnaitė sako, kad sutarta, jog Vyriausybės komisija pasikvies atestuotą nekilnojamojo kultūros paveldo specialistą. Ką kviesti, greičiausiai bus leista apsispręsti patiems memorialo autoriams.

„Greičiausiai tai bus ekspertas architektas, kuris ir turės įvertinti memorialo atitikimą arba neatitikimą vertingosioms savybėms ir pasiūlyti sprendimo būdus“, –žurnalistams teigė D. Varnaitė.

Jei projektas neatitiks paveldosauginių reikalavimų, A. Mačiulis sako, jog bus kreipiamasi į Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybą, prašant patikslinti vertingąsias aikštės savybes. Tuo metu D. Varnaitė abejoja galimybe, jog ekspertai atsisakytų reikalavimo išlaikyti lygų aikštės reljefą. Ji teigia suprantanti viešąjį interesą, bet taip pat primena ir viešąjį interesą dėl teisės aktų laikymosi.

„Kitaip sakant, kas lygu yra lygu ir kvestionuoti tos vertingosios savybės šiandien niekas neketina, antraip įsiveltumėme į teisinį nihilizmą“, – tikino ji.

Posėdyje dalyvavęs memorialo autorius A. Labašauskas sako, kad gavęs pastabas spręs, ką galėtų keisti. Jis pats savo kūrinį laiko skulptūriniu objektu, o ne architektūriniu elementu, kuris galėtų keisti aikštės reljefą.

„Gerai, kad diskusijos vyksta. Manau, kad tai yra teigiamas procesas“, – sakė A. Labašauskas, paklaustas, kaip vertina kritiką savo projektui bei diskusijas, ar jis apskritai gali būti statomas.

D. Varnaitė taip pat minėjo, jog darbo grupei pasiūlė kreiptis į Valstybinę kultūros paveldo komisiją, kuri galėtų būti „arbitras suderinant visas nuomones“, tačiau tam komisija nepritarė. KPD direktorė pažymėjo, kad galutinis projektas dar bus teikiamas vertinti visuomenei.

Direktorė taip pat pabrėžė, jog dėl kitų vertingųjų savybių –aikštėje buvusių šviestuvų, suoliukų –„problemų tikrai nėra“, kadangi su savivaldybe sutarta, jog aikštės elementai bus grąžinti į skverelį greta aikštės, priešais Užsienio reikalų ministeriją.

Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis sako, jog jei darbai vyks sklandžiai, memorialas turėtų atsirasti kitąmet.

„Jeigu viskas vyks sėkmingai, tai yra įmanoma“, - pridūrė jis, paklaustas, ar memorialas atsiras iki kitų metų pabaigos.

Memorialas laisvės kovotojams rekonstruotoje Lukiškių aikštėje turi būti pastatytas iki kitų metų gruodžio 1-osios, jam įrengti Kultūros ministerija skirs iki 500 tūkst. eurų, darbus vykdys Vilniaus savivaldybė.

Diskusijos dėl šios aikštės likimo vyksta nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo.

Partizaninis judėjimas prieš sovietų okupaciją Lietuvoje vyko 1944-1953 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Lukiškiųaikštė memorialas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
6 peržiūros spalio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Transportas
Vilniaus žiedinės sankryžos reikalauja didesnio vairuotojų atidumo, nes šiose vietose eismo įvykių pasitaiko dažniau negu kitur. „Lietuvos draudimo" duomenimis, Vilniuje yra žiedinių sankryžų, kur per pirmąjį šių metų pusmetį užfiksuota daugiau negu 100 įvykių. Tačiau yra ir tokių žiedų, kur per tą patį laikotarpį avarijų kilo penkis kartus mažiau.  Kelerius pastaruosius metus Vilniuje aktyviai vyksta eismo pertvarkos. Prie pokyčių tenka prisitaikyti ir nu...
Laisvalaikis
Renginių Vilniuje netrūksta. Kad nepasiklystumėte tarp jų įvairovės ir nepraleistumėte geriausių bei įdomiausių, pristatome portalo vilniuje.info šios savaitės renginių Vilniuje rekomendacijas. 1. J. Jakaitis - Visuomenė miesto erdviniame formavime  Spalio 18 d. 20 val. Architektūros [pokalbių] fondas ir Nacionalinė dailės galerija kviečia į ketvirtąjį 23-iojo pokalbių ciklo „Miesto sąnariai ir raumenys: apie architektūros ir vaizduojamojo meno ryšius“ sus...
Kultūra
Vilniaus tango teatras pradeda ketvirtąjį kūrybinį sezoną ir nepaliauja stebinti publikos pristatydamas dar vieną spalvingą, žaismingą, kerintį ir kvapą gniaužiantį šou! „Tango Buenos Aires" - miesto šurmulys, priemiesčio gyvenimas, kavinių prabanga ir provincijos linksmybės, ilgesys ir nostalgija, kančia ir meilė. Visa, ką savyje slepia tango idėja, persikelia į „La Casa del Tango" sceną ir dar didesne jėga įsuka į aistros ir temperamento sūkurį!  „Labai...
Interviu
„O kaip dėl per didelio paveldo saugojimo Vilniuje? Na, žinokite, neteko pastebėti tokio reiškinio“, – šypsosi paveldosaugininkė, Valstybinės kultūros paveldo komisijos narė ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) dėstytoja Jūratė Jurevičienė. Su ironijos bei humoro jausmo nestokojančia, aštresnio žodžio nevengiančia specialiste kalbamės apie Vilniaus miesto tapatumą, paveldosaugos aktualijas, sovietiniu modernizmu besižavinčią jaunąją kartą ir...
Transportas
Vilniaus miesto savivaldybė praneša apie važiuojamosios dalies aptvėrimus ir laikinus eismo ribojimus. Nuo spalio 16  iki lapkričio 16 d. dėl nuotekų ir vandentiekio rekonstrukcijos tinklų darbų laikinai bus susiaurinta Lvovo gatvės važiuojamoji dalis ties pastatu Nr. 89.Eismo organizavimo pakeitimo metu laikinai bus įvestas aukščio ribojimas iki 4 metrų, todėl krovininiai automobiliai bus nukreipti apylanka gretimomis gatvėmis – Linkmenų gatve ir Konstitu...
Kriminalai
Spalio 11 d. apie 21 val. 30 min. Vilniuje, Kauno g., nepažįstamas asmuo sudavė kumščiu vyrui (gimusiam 1970 m.) į veidą ir pavogė rankinę-piniginę, kurioje buvo mobiliojo ryšio telefonas, asmens dokumentai, pinigai, raktai nuo buto. Nuostolis nustatinėjamas. Spalio 2 d. apie 16 val. 30 min. Vilniuje, Geležinkelio g., prie apleistų sandėliukų, nepažįstamas vyras trenkė vyrui (gimusiam 1976 m.) į veidą ir ir iš kelnių kišenės pavogė pinigus ir mobiliojo ryš...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė šiandien kreipėsi su pareiškimu į Generalinę prokuratūrą, kad būtų įvertinti Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nario Žilvino Šilgalio veiksmai, atskleidžiant konfidencialią informaciją trečiosioms šalims apie savivaldybės ketinamus vykdyti viešuosius pirkimus. Savivaldybė turi patikimos informacijos, kad Tarybos narys atskleidė planuojamo viešojo pirkimo vertę dar nepaskelbus viešojo pirkimo, taip sudarydamas sąlygas iškreipt...
Įvykiai
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), įvertinusi UAB „Vilniaus vandenys“ geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo veiklos sąnaudas, vartotojams, perkantiems paslaugas bute, suderino 14 proc. mažesnę geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainą – 0,96 Eur/m³ (be PVM). Apskaitos kaina didėja 7 proc. – gyventojai mokės 0,89 Eur butui/per mėn. (be PVM).  Šiuo metu vartotojams taikomos UAB „Vilniaus vandenys“ paslaugų...
Kultūra
Spalio 18-21 dienomis MO muziejaus atidarymo metu vyks daugiau nei 70 renginių, kurių svarbiausias elementas - pirmoji MO muziejaus paroda „Visas menas - apie mus". Parodą papildys susitikimai su autoriais, diskusijos, edukaciniai renginiai, koncertai kiekvieną vakarą ir naktiniai šokiai. Kaip išsirinkti ir nepasiklysti?  Kaip teigia MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė, muziejaus atidarymo renginiai - tikras MOratonas. „Laukiami visi, norintys gerai...