J.Meko jubiliejui skirs visą renginių ciklą

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Jono Meko vizualiųjų menų centras maloniai kviečia į renginių, filmų peržiūrų, tekstų skaitymų ciklą, skirtą J. Meko jubiliejui. Gruodžio 24-ąją garsiajam kino avangardistui, poetui ir rašytojui sukanka 95-eri!

Išeivijos menininkas J. Mekas – vienas žymiausių avangardinio kino kūrėjų ir propaguotojų, poetas, kino kritikas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi, Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaras. J. Meko „gimtadienio sesija“ – puiki proga prisiminti ar iš naujo susipažinti su šio neeilinio menininko kūryba, išgirsti poetinių ir akademinių jo kūrybos interpretacijų.

Renginių ciklą sudaro J. Meko sukurtų filmų „Voldenas (dienoraščiai, užrašai ir eskizai)“ (1969 m.) ir „Prarasta prarasta prarasta“ (1976 m.) peržiūros. Literatūros kritikas dr. Ramūnas Čičelis skaitys paskaitą apie autobiografiškumą J. Meko kūryboje. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas aktorius Dainius Gavenonis skaitys J. Meko eiles, kartu improvizuos Mindaugo Vadoklio džiazo kvartetas.

Biržų apskrityje, Semeniškiuose, gimęs J. Mekas dažnai vadinamas vienu amerikietiškojo avangardo kino pradininkų, eksperimentinio meno pasauline legenda. Jis tapo Niujorko meninio gyvenimo kino metraštininku, sukaupusiu ir vieną didžiausių bei vertingiausių pasaulyje amerikiečių avangardinio filmo archyvų „Anthology Film Archives“. Menininko kūryba ir veikla padarė didelę įtaką pasaulio avangardistinio kino raidai. 2007 m. Vilniuje įkurtas Jono Meko vizualiųjų menų centras.

Renginių programą rasite ČIA.

********

„Voldenas“ („Walden“), 1969 m. (trukmė 3 val.)

Dienoraščio tipo filme demonstruojama medžiaga, nufilmuota 1965–1969 metais, sudėliota chronologine tvarka. Ilgus metus J. Mekas klaidžiojo po Niujorką, jo gatves, užkaborius, kavines, menininkų dirbtuves filmuodamas situacijas, draugus, atsitiktinius praeivius, metų kaitą mieste. Kai kam teko vos keletas kadrų, kai kam – dešimt sekundžių ar dešimt minučių. Tačiau tai yra dienoraštis, kuriame įvykiai, žmonės, atsiminimai nugula, nusėda tarsi laiko dulkės. J. Mekas, montuodamas vizualų dienoraštį bando atkurti prisiminimus ir jausmus. Tai poetinės reminiscencijos, asociatyvi kelionė laiku atgal. Kaip garso takelį J. Mekas pasirinko tuo periodu „kolekcionuotus“ garsus: gatvės triukšmą, žmonių balsus, metro garsus, F. Chopino kūrinių ištraukas ir kitus svarbius ir nesvarbius garsus.

Filmo peržiūros:

gruodžio 13 d. 9.00–12.00 val. ir 13.00–16 val.;

gruodžio 15 d. 9.00–12.00 val. ir 13.00–16 val;

gruodžio 16 d.10.30–13.30 val. ir 14.30–17.30 val.

********

„Prarasta prarasta prarasta“ („Lost lost lost“), 1976 m. (trukmė 2 val. 53 min.)

Šiame filme, filmuotame beveik keturiolika metų, J. Mekas vizualaus dienoraščio forma apmąsto lietuvių emigranto, atsidūrusio Niujorke, patirtį. Jis fiksuoja savo ir savo brolio Adolfo kasdienę patirtį mieste, kaimynystėje su Rytų europiečiais, taip pat laipsnišką integraciją į avangardinių filmų kūrėjų bendruomene, kurioje J. Mekas po ilgų vienatvės Niujorko betoninėse džiunglėse rado savo vietą ir bendraminčių draugiją.

Pats J. Mekas yra sakęs, kad filme užfiksavo vieną iš depresyvių, desperacijos persunktų periodų savo gyvenime, išreiškė jauseną atsidūrus egzilyje, jauseną žmogaus be vietos, kuris dar nepamiršo savo gimtojo krašto, o naujoje vietoje kol kas neprigijo. Kartu tai yra filmas perėjimas iš tos desperacijos būsenos į naują, laimingesnį būvį.

Filmo peržiūros:

gruodžio 14 d. 9.00–12 val.; 13.00–16.00 val. ir 17.00–20 val.;

gruodžio 17 d. 10.30–13.30 val. ir 14.30–17.30 val.

Peržiūros vyks Kino salėje, V a.

Atsiliepimai ir komentarai

Parašyti atsiliepimą
Parašyti komentarą

Atsiliepimas - tai žmonių nuomonė ar įvertinimas su pagrįsta argumentacija dėl palikto atsiliepimo. Pagrindinis principas - «aplankei - parašyk». Jūsų atsiliepimas daugeliui padės priimti teisingą sprendimą. Jei dar neteko naudotis įmonės paslaugomis ar prekėmis ir negalite jos vertinti, rašykite komentarą, o ne atsiliepimą.

Neleidžiama: necenzūrinių žodžių, grasinimų ar įžeidimų naudojimas; tiesioginis palyginimas su kitomis konkuruojančiomis bendrovėmis; nuorodų į trečiųjų šalių interneto šaltinius; reklama ir savireklama, bendrovės veiklos ataskaitos.

Įveskite el. paštą:
Jūsų paštas nebus matomas svetainėje
arba Užsiregistruokite , kad parašytumėte atsiliepimą
Atsiliepimas:
Įkelti nuotrauką:
Pasirinkti

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.