Elektrėnų žiburiai Stambulo uoste arba lietuvės gyvenimas Turkijoje

Video bloggams įgavus pagreitį Lietuvoje, pro akis nepraslydo nuoširdumu pulsuojanti, iš Elektrėnų kilusi Greta Gedutytė (25 m.). Ši mergina yra vienas iš tų žmonių, kurie smalsūs gyvenimui iš prigimties. Greta laimę rado Turkijoje: apsistojo Stambule, priemė islamo religiją, rado geriausią draugę ir toliau pildo savo svajones. Lietuvaitės nuotykius Stambule galite sekti jos YouTube kanale.

Elektrėnų žiburiai Stambulo uoste arba lietuvės gyvenimas Turkijoje, nuotrauka-1, Greta Gedutytė
Elektrėnų žiburiai Stambulo uoste arba lietuvės gyvenimas Turkijoje, nuotrauka-1, Greta Gedutytė

– Greta, kokias studijas pasirinkai?

– Baigiau tarptautinio verslo studijas VUTVM. Net pusė laikotarpio studijų metu gyvenau užsienyje, tad labai džiaugiuosi, jog egzistuoja toks dalykas kaip Erasmus studijų mainai.

– Kas tavo pirmieji namai?

– Jei turi omenyje šiuo metu, ką laikau savo namais, tai Stambulas. Čia gyvena mano laimė.

– Koks draugų ir šeimos požiūris į tavo pasirinktą kelią?

– Draugai mane palaiko, nes jie palaikys, kad ir ką nuspręsčiau ar pasirinkčiau, nors jiems ir kiltų abejonių. Šeimos požiūris taip pat palaikantis. Manau visi jau priprato, kad tiesiog reikia palaikyti, nes jei pasirenku kažkokį kelią ar idėją, visi žino, kad to neatsisakysiu, tad tenka tik susitaikyti ir palaikyti.

– O yra dėl to „atkritusių“ artimų žmonių?

– Dėl šios priežasties, ne.

– Kokia tavo, kaip keliautojos filosofija? Tu migruotoja iš prigimties, ar manai, kad turėti nuolatinį „lizdą“, bet kartais paklaidžioti po planetą yra viduriukas?

– Palaikau viduriuką. Bent jau šiuo metu neįsivaizduoju gyvenimo vienoje vietoje ir būtų šaunu kas kelis mėnesius ar pusmetį vis keisti gyvenamąją vietą. Šiuo metu mano didžiausias noras būtų turėti savo nuosavą mažą studiją Stambule, į kurią visada galėčiau sugrįžti ir dirbti, bet vis kas kelis mėnesius apsigyventi naujoje šalyje. Tai būtų svajonės išsipildymas.

– Ar manai, kad gyvenimą kloji klausydama vidinio balso?

– Būtent. Viską darau tik dėl vidinio balso.

– O kas tau padeda išlikti savimi?

– Viena priežasčių galėtų būti tas pats vidinis balsas. Dažnai kyla minčių, jog ne, neturėčiau to sakyti ar taip daryti, bet tada vidinis balsas nugali ir galiausiai vis tiek tai padarau ar pasakau, tad tokiu būdu ir išlieku savimi – jo klausydama visais gyvenimo atvejais.

– Anglų rašytojas Douglas Adamsas yra pasakęs: „Nenuėjau ten, kur ketinau, bet sustojau ten, kur norėjau“ – kaip interpretuoji šią mintį?

– Galiu pasakyti, jog pasirodė labai artima, nes nenuėjau ten kur ketinau, bet sustojau ten, kur labiausiai ir norėjau – Stambule. Tikiu likimu, tad mintį interpretuočiau, jog visi dažnai nenueiname kur ketiname, bet atsiduriame būtent ten, kur ir turime būti, nes taip lemta.

– Tiki, jog likimas gali būti keičiamas? Bet tuomet jis jau nebe likimas. Kaip čia yra?

– Filosofinis klausimas, neturintis vieno teisingo atsakymo. Likimas gali būti keičiamas, bet tai taip pat bus tavo likimas, nes tau buvo lemta bandyti ji keisti, tad iš esmės likimo tu nepakeisi.

– Kaip per paskutinius metus keitėsi gimtieji Elektrėnai?

– Elektrėnai pasikeitė labai. Kam patinka ramybė ir maži miesteliai, Elektrėnuose gyventi būtų idealu. Atsinaujino ledo rūmai, yra neblogas viešbutis, dviračių takas per visą miestą atsirado, parkeliai šunims vedžioti ir pan. Pasikeitimai tik į gerą pusę, išskyrus, jog taip ir nėra gerų kavinių ir panašių vietelių kur pasėdėti su drauge.

– Ar Turkijos vyrai iš tiesų yra seksistai?

– Šitas klausimas šiek tiek prajuokino. Tikrai taip neteigčiau, bet tokia problema čia deja yra. Turkijoje yra tik du tipai vyrų. Vienas tipas tiesiog nerealių vyrų, kurie rūpinsis moterimi, ją gerbs, mylės ir bus puikūs tėvai. Nemažai užsieniečių ir išteka už jų, nes būtent tokius vyrus sutinka. Nesakau, kad visos, bet didžioji dalis tai tikrai. Kita dalis vyrų yra sugedusi ir jie tiesiog atvirkštinis variantas mano pirmajai apibūdintai grupei.

– Kaip apibūdintum turkus, kaip žmones?

– Turkai šilti žmonės. Vien jau tai galima matyti, kaip vieni su kitais pasisveikina. Visada pabučiuojama į žandus, vėliau apkabinama tai padėjus galvą ant vieno peties, tai ant kito. Tad jei sveikiniesi su daugybę žmonių, tai užims laiko. Taip pat ir vyrai sveikindamiesi pabučiuoja vienas kitą į žandus. Jei vyrai vyresni, tai jie tiesiog dažniausiai galvomis taip prisiliečia sveikindamiesi.

Elektrėnų žiburiai Stambulo uoste arba lietuvės gyvenimas Turkijoje, nuotrauka-2, Asmeninio archyvo nuotr. Elektrėnų žiburiai Stambulo uoste arba lietuvės gyvenimas Turkijoje, nuotrauka-3, Asmeninio archyvo nuotr. Elektrėnų žiburiai Stambulo uoste arba lietuvės gyvenimas Turkijoje, nuotrauka-4, Asmeninio archyvo nuotr. Elektrėnų žiburiai Stambulo uoste arba lietuvės gyvenimas Turkijoje, nuotrauka-5, Asmeninio archyvo nuotr. Elektrėnų žiburiai Stambulo uoste arba lietuvės gyvenimas Turkijoje, nuotrauka-6, Asmeninio archyvo nuotr.

Žmonių šiltumas ir atvirumas nustebino labiausiai, nes gali pamatyti jaunuolių gatvėje, kur vienas vaikinas eina apsikabinęs per pačius kitą vyruką. Lietuvoje tai pamačius visi galvotų, jog jie netradicinės pakraipos, o Turkijoje tai įprasta. Tiesiog santykiai visų šilti. Turkai labai gerbia šeimas, tad šeimos santykiai čia labai artimi. Taip pat jie paslaugūs ir labai svetingi bei labai myli savo šalį ir dauguma jų už ją galėtų ir numirti.

– Papasakok apie turkų kariuomenės maišto atgarsius ir prasitark, kaip jauteisi konflikto dieną, kokie įspūdžiai?

– Naktis tikrai buvo tokia, kurios nepamiršiu. Tą naktį buvau visai kitame mieste (Bursoje), tad nežinojau kas būtent dėjosi pačiame Stambule. Buvo daug triukšmo, maldų, panikos, tikėjimo. Iš pradžių nesupratau kas vyksta, nes tada nežinojau Turkiško žodžio „perversmas“, tad kokį pusvalandį sedėjau ir visiškai nieko nesupratau, bet vėliau sužinojau ir dabar jau niekada nepamiršiu šio žodžio.

– Dirbtum Lietuvos ambasadoje Turkijoje?

– Jei nereiktų kraustytis į sostinę Ankarą, kur yra ambasada, žinoma, kad galėčiau dirbti.

– Penki žodžiai apie Lietuvą ir penki apie Turkiją.

– Pirmi penki žodžiai, šovę į galvą. Lietuva: ramybė, žaluma, lietus, bambėjimas (nes viskas visiems blogai), didelės kainos. Turkija: gamta, patriotizmas, saulė, maistas, nežinomybė.

– Koks žmogus neturi teisės skųstis?

– Visi žmonės turi teisę skųstis, tik ne visada reiškia, jog tą reiktų daryti.

– Tu puikiai montuoji vaizdo įrašus ir turi tam pajutimą. Negalvojai apie šią ar panašią sritį?

– Montuoti vaizdo įrašus man labai patinka. Sakyčiau, jog labiau patinka montuoti nei filmuoti. Kurti vaizdo įrašus kompanijoms ar projektams būtų vienos iš svajonių išsipildymas, nes man davus temą ar išreiškus pageidavimą, per minutę laiko prieš akis sugula ir visas scenarijus, tad jei kam nors reikės sukurti filmuką kad ir kokia tema bebūtų, kreipkitės. Kita mano aistra – maisto fotografija. Norėčiau receptų knygoms ir žurnalams daryti nuotraukas. Jei tokio pasiūlymo nesulauksiu, manau teks receptų žurnalą imti ir pradėti kurti pačiai.

– Prisimink didelę duobę savo gyvenime ir pasakyk kas padėjo iš jos išlipti?

– Tikėjimas ir Dievas.

– Dievas tau padeda atrasti vidinę ramybę, bet dažnai atrodo, kad globaliu pasauliu jis nelabai rūpinasi. Ar esi apie tai pagalvojusi?

– Dievas nėra burtų lazdelė ar Aladino lempa, kad imtų ir per kelias sekundes išspręstų globalias problemas. Vienas lazdelės pamojimas ir jau nėra globalinio atšilimo. Dar kitas pamojimas ir nėra jokių krizių. Ne. Dievas, rūpinasi žmonėmis. Tie žmonės, kurie tiki juo (net nebūtina iš tikrųjų tikėti Dievu, svarbu tiesiog tikėti kažkuo), tas ir suras vidinę ramybę. O suradęs ją, pačio žmogaus darbas yra rūpintis globaliomis problemomis. Sėdėti ir tikėti, kad kažkas kitas išspręs globalias problemas, yra naivu ir tokie žmonės yra tiesiog išlepę. Patys žmonės turi jas ir spęsti. O Dievas (ar kuo jūs tikite) visada bus šalia ir suteiks žmonėms drąsos, palaikymo ir t.t.

– Neturėti ko prarasti – pranašumas ar trūkumas?

– Trūkumas.

– Tačiau yra aibės atskalūniškų gyvenimų pavyzdžių kai taip gyvenantys žmonės iš gyvenimo pasiima daugiau. Kitas klausimas, ar jie dėl to laimingesni už tuos, kurie prisirišę, įsipareigoję ir pan.

– Visiškai neturiu omenyje nieko materialaus. Jei tu neturi ko prarasti, vadinasi tu visiškai nieko neturi gyvenime. Net ir tie atskalūnai, neturintys nieko ir visko išsižadėję… Jie taip pat kažką turės vis tiek, ko nenorės prarasti. Gal jie turi akmenuką, kurį vis laiko rankoje, medžio lapelį, kurį vis mato ir panašiai, tad tai yra jų turtas. Gali būti, kad tu prarasi tą akmenuką, draugus ar šeimą ir gyvensi sau toliau su tuo susitaikęs, bet esmė turėti kažką, kas gali būti prarasta, nes vadinasi tu turi kažką savo gyvenime. Bet čia nėra materealūs dalykai kaip namas, mašina ar pinigai. Jei kažkam visas turtas yra tik tai, man tikrai liūdna dėl jų.

– Bet bent jau akimirkos, kuriose neturi ką prarasti, sveikintina? Beje, tau patinka filmas Into The Wild, kuriame pagrindinis herojus praranda viską, kad įgautų tik vieną – laisvę. Būtent panašius atvejus ir turėjau galvoje.

– Tikriausiai taip, sveikintina. Bet aš už tai, jog žmogus bent jau kažką turėtų ir nenorėtų prarasti. Tarkime, filmo Into The Wild herojus lengvai susipažįsta su žmonėmis, jie prie jo prisiriša ir jis laisvai juos palieka, atrodo, be jokio liūdesio ar graužaties tam, kad pasiektų Aliaską ir ten gyventų vienas. Nesuprantu kaip visiškai galima atsiriboti nuo bendravimo su žmonėmis. Galėčiau būti viena, bet būtinai rašyčiau bent jau laiškus.

– Jeigu turėtum nuosavą sraigtasparnį, tu…

– Parduočiau ir iškart išleisčiau visus pinigus. Pusė pinigų būtų skirta žmonėms esantiems mano atsidėkojimo sąraše. Nustebinčiau juos ir pagaliau rasčiau visišką ramybę savyje. O kitą dalį pinigų išleisčiau kelionėms. Na gerai… ir maistui, žinoma.

GretaGedutytė Turkija Elektrėnai interviu
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Sostinės savivaldybė kartu su VšĮ Vilniaus miesto klinikine ligonine (Antakalnio g.124), kuri tampa atramine koronavirusu sergančius gydančia ligonine, įrengs 130 lovų, skirtų COVID-19 pacientams – tai bus skubi pagalba Santaros klinikų medikams, kurie paskelbė, jog situacija darosi kritiška ir lovų ligoninėje gali pristigti jau per kelias dienas. Vilniaus miesto klinikinė ligoninė tam paskirs net du savo korpusus. Vilniaus savivaldybė iš savo biudžeto tam...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybė reaguodama į COVID –19 pandemijos sukeltas pasekmes, nusprendė viešbučių (apgyvendinimo) paslaugas teikiančioms įmonėms nuo liepos 1 d. iki šių metų pabaigos suteikti 50 proc. dydžio nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos lengvatą. Tokiam sprendimui šiandien pritarė sostinės Taryba. Ši lengvata padės apgyvendinimo paslaugas teikiančioms įmonėms užtikrinti viešbučių sektoriaus veiklos tęstinumą, galimybę išlaikyti...
Įvykiai
Vilniaus miesto taryba šiandien trimis atskirais sprendimais sukūrė prielaidas įsisenėjusios Giedraičių gatvės problemos sprendimui. Miesto savivaldybei atsisakius negyvenamosios patalpos Giedraičių g. 2, atšaukus Tarybos sprendimą perimti žemės sklypą visuomenės poreikiams, pakoregavus detalųjį planą, bus pasirašomas ketinimų protokolas tarp miesto administracijos ir bendrovės „Vyspra“. Šalys tariasi dėl viešosios erdvės ir požeminės automobilių saugyklos...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybė, atsižvelgdama į smarkiai augantį COVID-19 viruso atvejų skaičių ir į paskelbtą lokalų karantiną, klientus aptarnauja tik nuotoliniu būdu. Jau kuris laikas dauguma savivaldybės darbuotojų sklandžiai dirbo iš namų: sukurtos el. būdu užsakomos paslaugos, susitikimai perkelti į virtualią erdvę, o nuo spalio 28 dienos nuotoliu aptarnaus ir klientus. Tai padaryti nėra sudėtinga, mat šimtai savivaldybės teikiamų paslaugų jau senokai p...
Įvykiai
Neseniai užbaigusi T. Narbuto-Saltoniškių lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją, sostinės įmonė „Grinda“ pradeda didelės teritorijos, apimančios Šeškinės, Pašilaičių, Fabijoniškių bei dalį Žvėryno ir Šnipiškių lietaus nuotekų kolektoriaus, valymo įrenginių ir monitoringo sistemos įrengimą. Šiuo metu pradedami lietaus nuotekų tinklų Geležinio Vilko g. ir Ozo g. sankryžoje tvarkymo darbai. Įrengiant dviejų lygių sankryžą, lietaus nuotekų vamzdynas į es...
Įvairios
Šiandien sostinėje įsigaliojus lokalaus karantino apribojimams, savivaldybė kviečia gyventojus atsakingai planuoti artėjantį Vėlinių savaitgalį, įvertinti savo sveikatos būklę ir rizikas, ypač tai svarbu vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems įvairių lėtinių susirgimų. Savo ruožtu savivaldybė pasirūpino, kad spalio 31 d. ir lapkričio 1–2 d. dažniau kursuotų viešasis transportas, o Rokantiškių, Saltoniškių, Karveliškių ir Kairėnų kapinių prieigose pakeitė eis...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 776 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 270 iš jų registruota Vilniaus, 173 Kauno, 120 Klaipėdos, 73 Šiaulių, 63 Telšių apskrityse. Dar 37 atvejai registruoti Tauragės, 18 Marijampolės, 10 Panevėžio apskrityse 9 Alytaus ir 3 Utenos apskrityse. Iš šių atvejų didžioji dauguma – 594 atvejai – registruoti, kai asmenys užsikrėtė po kontakto su as...
Savivalda
Vilniaus miesto savivaldybės administracija paskelbė ilgai lauktą Sapiegų parko ir jo prieigų tvarkybos idėjos atvirą tarptautinį architektūrinį projekto konkursą. Konkurso būdu bus perkamos Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso teritorijos dalies projektavimo paslaugos. Rekomendacija organizuoti architektūros konkursą buvo suformuluota prieš metus, konferencijoje „Architektūros kokybė: integruotas požiūris į kultūros...
Įvykiai
Visam pasauliui kovojant su Covid pandemija, žmonėms didžiausia vertybe išlieka socialinis ryšys. Tai įrodo ir antradienį ant Baltojo tilto įvykęs ir smalsių vilniečių dėmesį atkreipęs unikalios socialinės platformos ,,Happer” pristatymas. Startuolio idėja sulaukė ir Vilniaus mero, ir verslininko Iljos Laurso palaikymo. Pandemija socialiai ir fiziškai aktyviems žmonėms tapo tikru iššūkiu. Esant padidėjusiai rizikai sporto klubuose, viena iš platformos prit...
Exchange Rates
USD 0,851