Minint Tarptautinę moters dieną, ketvirtadienį Vilniuje apie šimtas žmonių susirinko į eitynes, kuriose reikalauta sustabdyti smurtą ir priekabiavimą prie moterų, užtikrinti joms tokias pat teises kaip vyrams.
Eitynių „Tokios Lietuvos dukroms nepaliksime: pokyčiai beldžiasi“ dalyviai žygiavo nuo Vilniaus katedros iki Seimo, jų plakatai skelbė: „Susikiškit gėlytes, noriu reprodukcinių teisių“, „Moters teisės – visuotinės ir nedalomos žmogaus teisės“.
„Jeigu manote, kad vyrų sąmonės pasikeitė atėjus Lietuvos nepriklausomybei, tai jūs labai klystate. Jie vis tiek įsivaizduoja, kad Kovo 8-oji yra bobų šventė, kur reikia ateit namo girtam jau atšventusiam Kovo 8-ąją ir padovanoti nulinkusią tulpę“, – BNS sakė vyresnio amžiaus eisenos dalyvė.
Eitynėse dalyvavo ne tik moterys.
„Palaikau socialinės lygybės, teisingumo principus. Prieš porą savaičių tapau tėvu, turiu dukrą, tai dar dėl to atėjau. Nešu žinią, kad turi būti kuo greičiau ratifikuota Stambulo konvencija ir užkirstas kelias smurtui prieš moteris ir vaikus“, – savo ruožtu BNS sakė eisenoje dalyvavęs jaunas vyras.
Stambulo konvencijoje įtvirtintas valstybių įsipareigojimas keisti visuomenės požiūrį ir kovoti su lyčių stereotipais, dėl kurių toleruojamas smurtas prieš moteris. Lietuvoje diskusijas kelia konvencijoje esantis lyties apibrėžimas ir įsipareigojimas mokyti apie nestereotipinius lyčių vaidmenis. Kritikai nuogąstauja, kad ratifikavus konvenciją, Lietuvai gali tekti keisti lyties sampratą ir diegti jiems nepriimtinas nuostatas apie homoseksualumą.
Eitynėse taip pat pabrėžta, kaip svarbu palaikyti apie smurtą jau prabilusias moteris.
„Svarbu kalbėti apie moters teises, pabrėžti #metoo judėjimo svarbą. Labai daug moterų patiria seksualinį smurtą ir apie tai nedrįsta kalbėti arba sulaukia priešiško pasisakymo iš visuomenės. Net nepasidomima, kokį poveikį daro smurtas moterims ir kaip sunku yra apie tai pradėti kalbėti“, – BNS sakė viena jaunesnio amžiaus eisenos dalyvė.