Institucijos nesusitaria, kur Vilniuje statyti paminklą žydų gelbėtojams

Skirtingoms institucijoms nesusitariant dėl paminklo žydų gelbėtojams vietos Vilniuje, pozicijas bandys suderinti Vyriausybės atstovas. Diskusijos dėl paminklo Pasaulio tautų teisuoliams tęsiasi jau kelerius metus, o įstaigos ir toliau priekaištauja viena kitai.

Lietuvos žydų bendruomenė siūlė paminklą statyti Onos Šimaitės gatvės kaimynystėje – Misionierių ir Maironio gatvių sankirtoje.

Anot bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky, vieta labai simboliška, nesį Misionierių vienuolyno kiemą 1943 metų rugsėjo 23 dieną, kai buvo likviduotas Vilniaus getas, tūkstančiai Vilniaus žydų atvesti paskutinei atrankai, ten nužudyti geto pasipriešinimo dalyviai.

O. Šimaitė – viena pirmųjų lietuvių, kuriai 1966 metais Jeruzalėje įsikūręs Yad Vašemo institutas suteikė Pasaulio tautų teisuolės vardą.

Siūlymui dėl paminklo buvo pritaręs Kultūros paveldo departamentas, tačiau jis netiko sostinės savivaldybei. Pasak Vilniaus mero patarėjos Dalios Bardauskienės, sostinės valdžia nori garbingesnės ir reikšmingesnės vietos.

„Mes kalbame apie O. Šimaitę, ji yra įamžinta, bet yra kitas dalykas, kad paminklas būtų statomas visiems teisuoliams, todėl truputį atskirkime. Taip, O. Šimaitė yra pagerbta ir tai yra vienas žmogus, o čia ėjo platesnė kalba, apie garbingesnę ir reikšmingesnę vietą, ir ji buvo surasta“, – BNS tvirtino Vilniaus mero patarėja.

Atmetusi šį siūlymą, savivaldybė kartu su Lietuvos žydų bendruomene parinko kitą vietą– senamiesčio centre, žydų geto teritorijoje, vietoj esamos parkavimo aikštelės už Šiuolaikinio meno centro. Anot mero patarėjos, geresnės ir garbingesnės vietos paminklui būtų sunku surasti, tačiau pasiūlymas netinka Kultūros paveldo departamentui.

Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas teigia, kad savivaldybės parinktame kvartale paminklo negali būti, nespagal galiojančius teisės aktus toje vietoje turi būti restauruota urbanistinė struktūra, atkurti po karo nugriauti kvartalai.

„Jokiuose raštuose nebuvo minimas joks paminklas toje vietoje. Jeigu jie (Vilniaus savivaldybė – BNS) savo svajonėse įsivaizduoja, kad reikia griauti penkioliktoamžiaus rūsius ir ant jų statyti paminklą, tai yra sąmoningas Lietuvos žmonių kiršinimas prieš pasaulio teisuolius, nes tinkamų vietų tikrai yra“, – BNS sakė V. Karčiauskas.

Vilniaus miesto taryba savo ruožtu yra pasisakiusi, kad numatytos vietos atkuriamos nebus, vietoj jų turėtų atsirasti viešoji erdvė.

Savivaldybė departamentui yra pateikusi vietos sutvarkymo projektą, kur ateityje turėtų būti pastatytas ir paminklas. Departamentas pritaria vietos sutvarkymui, tačiau nesutinka, kad ten būtų statomas paminklas.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė F. Kukliansky sako praradusi viltį, kad paminklas bus pastatytas, nes situacija daug metų nesikeičia.

„Mes siūlom, bet viskas netinka, tai ką man daryti, vaikščiot po miestą ir ieškoti vietos, kuri tinka? O paskui paaiškės, kad ji teisiškai negalima. Pirmiausiai turi būti iniciatyva iš vadovų, jeigu vadovai nėra tuo suinteresuoti, tai nežinau, kokias būdais galima priversti“, – BNS sakė F. Kukliansky.

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis sako sieksiantis, kad klausimas būtų išspręstas iki šių metų rugsėjo 23-iosios, kai bus minimos Vilniaus geto likvidavimo 75-osios metinės.

„Tikrai to klausimo taip paprastai nepaliksime, kai eilinį kartą institucijos nesusiderina ir paminklo nėra. Reikia susėst visiems ir pažiūrėt, kur gi čia ta problema, ar taip sunku surast nedidelį sklypelį, kuriame galėtų pastatyti tą paminklą, kuris iš tikrųjų mums, mūsų tautai yra reikalingas“, – BNS sakė D. Matulionis.

Anot jo, minint 75-ąsias metines, galėtų būti paženklintapaminklo Lietuvių tautos teisuoliams pastatymo vieta ir atidengtas laikinas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro turimas juodo granito akmuo su trimis kalbomis iškaltu tekstu. Vėliau,žinant konkrečią paminklo vietą būtų skelbiamas konkursas dėl nuolatinio paminklo pastatymo.

Izraelyje veikiantis Jad Vašemo institutas Pasaulio tautų teisuoliais yra pripažinęs beveik 900 Lietuvos gyventojų.

Autorė: Erika Alonderytė

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

žydai paminklas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Kriminalai
Vilniaus rajone nustatytas dar vienas žiauraus elgesio su gyvūnais atvejis. Netinkamomis sąlygomis laikomi šunys perduoti UAB „Nuaras“. Rugsėjo 23 d. apie 12 val. 33 min. sostinės policija gavo pranešimą, kad Vilniaus r., Paberžės sen., Rudokų k., galimai netinkamomis sąlygomis yra laikomi šunys. Į įvykio vietą atvyko Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus r. policijos komisariato pareigūnai bei Valstybinės maisto veterinarijos Vilniaus...
Būstas
Viena didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kurianti bendrovė „Darnu Group“ pradėjo paskutinių butų įmonės vystomame „Paupio“ rajone pardavimus. Atgimstančioje istorinėje Vilniaus senamiesčio dalyje pirkėjams bus siūloma įsigyti daugiau nei 300 naujų būstų paskutiniuose – šeštajame bei septintajame – projekto etapuose. Nestandartiniai sprendimai „Darnu Group“ generalinė direktorė Sigita Survilaitė-Mekionienė sako, kad šiuo metu bendrov...
Įvykiai
Antakalnio rajone šiandien iškilmingai atidarytas penktas modulinis priestatas prie lopšelio-darželio „Atžalėlės“ (Antakalnio g. 74). Naujajame dviejų aukštų darželyje veikia 6 grupės, edukacinės erdvės, skirtos vaikų ugdymui ir žaidimams. Taip pat įrengtos patalpos ir vaikų persirengimui, daiktų saugojimui, miegui bei valgymui skirtos zonos, nupirkti nauji baldai, žaislai ir ugdymo priemonės. Į modulinį darželį priimti 105 vaikai. 1,5-3 metų amžiaus grupė...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė ragina paskubėti metalinių garažų savininkus nusikelti ant miesto žemės stovinčius garažus. Prie garažų nukėlimo proceso Vilniuje jungiasi ir Aplinkos ministerija, o savivaldybė toliau teikia pagalbą geranoriškoms garažų bendrijoms. Išskirtiniais atvejais garažų savininkai gali prašyti nukėlimo atidėjimo. Iki šios dienoms seniūnijoms pranešta apie beveik 2 000 nukeltų garažų iš 10 700. Vilniaus miesto savivaldybės administracijo...
Įvairios
Visą vasarą Lukiškių aikštėje veikusio dirbtinio paplūdimio idėja patiko vilniečiams – sostinės gyventojų apklausa parodė, kad dauguma teigiamai įvertino tokį kūrinį miesto centre. 57 proc. apklaustų sostinės gyventojų teigia, kad yra patenkinti arba tikrai patenkinti Lukiškių aikštės paplūdimiu. Ketvirtadalis (25 proc.) apklaustų vilniečių šios idėjos nepalaikė, o 18 proc. neturėjo nuomonės. „Tai dar kartą patvirtino, kad šis sprendimas buvo reikalingas v...
Kultūra
Prasidėjus kino festivalių sezonui, „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato naują maršrutą – „Nuo Iliuzijos iki Vilniaus“. Jį sudarė kino istorikė, knygos „Vilniaus iliuzionai. Miesto kino teatrų istorijos“ autorė Sonata Žalneravičiūtė. Bendradarbiaujant su Tarptautiniu Vilniaus dokumentinių filmų festivaliu (VDFF), vyks naujojo maršruto pristatymo ekskursijos – į jas registruotis galės festivalio žiūrovai. Iki nepriklausomybės – 50 kino teatrų Į Vilnių kinas at...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 138 koronaviruso (COVID-19) atvejai. 60 iš jų registruota Šiaulių, 37 Kauno, 33 Vilniaus, 5 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Utenos apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 113 asmenų. 24 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią parą Vilniaus apskrityje registruotas 1 įvežti...
Įvykiai
Šią savaitę Vilniuje filmavimo darbus pradeda jau trečioji kino kūrėjų komanda iš Švedijos. Mieste bus kuriamas šešių dalių kriminalinis serialas. Švedų kino kūrėjai jau seniai pamėgę Vilnių ir lietuvių kino profesionalų darbo kokybę. Filmavimai mieste numatomi daugiau nei 2 mėnesius, prie projekto dirba 90 lietuvių kino specialistų.  Nuo rugpjūčio mėnesio Vilniaus gatvėse filmuojami dar 2 švedų serialai „Kai tiesa išaiškės“ ir „Neprarask budrumo“, prie ši...
Įvairios
Industrinis Vilniaus priemiestis, kurio darbininkus linksmino daugybė smuklių. Klestinčio aludario bravoras ir šveicariškas sodas su fontanais, kurių kaimynystėje – itin progresyvaus odininko valdos, besidriekusios prieš keletą šimtų metų. O šiandien – jau sostinės senamiesčio pakraštys, kuriame atgimstantis legendomis apipintas rajonas vis garsiau kviečia miestiečius susipažinti su daugiasluoksne jo istorija. Taip čiurlenančios Vilnios skalaujamą Paupį ap...