Festivalis „Jauna muzika“ kviečia pasinerti į elektroninių eksperimentų katilą

Festivalis „Jauna muzika“, vyksiantis 2018 m. balandžio 23–28 d., pristato savo programą, kurioje penki pagrindiniai koncertai, o kiekviename jų – galimybė išgirsti bent du ar daugiau atlikėjų, projektų ar pasirodymų. Festivalio lankytojų, kaip ir kasmet, laukia vakarinė programa „JM Naktys“ festivalio klube „Paviljonas“, taip pat diskusija Muzikos inovacijų studijų centre.

Balandžio 24 d., antradienį, 19 val. Menų spaustuvės Juodojoje salėje – jau festivalio tradicija tapęs koncertas „Elektroakustinės premjeros“, kuriame – nauji lietuvių kompozitorių Ugnės Giedraitytės, Antano Jasenkos, Mantauto Krukausko, Egidijos Medekšaitės ir Andriaus Šiurio kūriniai. Šiais metais pagrindiniu „Elektroakustinių premjerų“ instrumentu pasirinktas akordeonas, todėl koncerto programa turi paantraštę „Electrordion“, juo grieš Raimondas Sviackevičius, kuris yra bene ryškiausias Lietuvos akordeonininkas, nuolatos bendradarbiaujantis su kompozitoriais ir inicijuojantis naujus kūrinius akordeonui.

Koncerte bus pristatyti jaunosios ir vidurinės kartos kūrėjų darbai, kurie savaip išpildys instrumento ir elektroakustinės muzikos tradicijų suteikimas galimybes ir keliamus iššūkius. Kiekvienas kūrėjas turi savitas prieitis prie žanro ir instrumento specifikos, juose atsispindi jų kūrybinės aspiracijos. Šiam koncertui sukurtuose kūriniuose bus galima išgirsti didelę elektroakustinės muzikos kūrimo galimybių paletę, nuo griežtos muzikinės medžiagos veikiamo skambesio iki už muzikos ribų išeinančių inspiracijų bei asociacijų. Nuo meditatyvios kontempliacijos iki beveik kičinės siaubo filmų estetikos, įkvėptos satyrinių teatrinių veikalų.

Balandžio 25 d., trečiadienį, 19 val. Menų spaustuvės Juodojoje salėje vyks ypatingas suomiškos ambient muzikos vakaras. Ambient stiliaus muzika elektroninės muzikos lauke išsiskiria lėtomis, dreifuojančiomis slinktimis, lėtai kintančiomis harmonijomis ir meditatyviu susitelkimu. Tai ypač atsiskleis šiauriečių kūrėjų Marjos Ahti ir Olli Aarni pasirodymuose. M. Ahti savo kuriamoje muzikoje ieško ribos tarp akustinių garsų, lauko įrašų ir sintetinio skambesio, išgaunamo sintezatoriais. O. Aarni savo kūriniuose domisi oro sąlygų kaita, jo muzikos pagrindas – gilūs tembrai, statiškos harmonijos, o pats O. Aarni tvirtina, kad jo muzika formuoja pasaulį, kuris yra tarsi „realybė, susitapatinusi su magija, arba slaptas slėnis tarp new age ir noise.“ Abu kūrėjai nuolat leidžia įrašus ir yra koncertavę daugybėje Europos šalių, taip pat JAV ir Japonijoje.

Balandžio 26 d., ketvirtadienį, 19 val. Lietuvos kompozitorių sąjungos salėje – reta galimybė išgirsti Linos Lapelytės (Lietuva) bendrą darbą su menininke iš Jungtinės Karalystės Angharad Davies.Kūrėjos kartu muzikuoti pradėjo dar 2010 m., tačiau kartu jas išvysti tenka gana retai. Festivalio „Jauna muzika“ programos koncertui L. Lapelytė ir A. Davies parengė naują valandos trukmės kompoziciją. Anot menininkių, joje ištirps ribos tarp muzikalumo ir kūniškumo, improvizacijos ir kompozicijos, akustikos ir elektronikos.

Balandžio 27 d., penktadienį, Menų spaustuvės scenoje išvysime latvių atlikėją, elektroninės, teatro ir kino muzikos kompozitorių, aktorių bei režisierių Toms Auniņš, po ilgesnio laiko grįžtantį į didžiąją sceną. Pats autorius neslėpė džiaugsmo, sulaukęs „Jaunos muzikos“ kvietimo Vilniuje pristatyti naują savo programą. Kartu su šiuo menininku ir netikėtas, kelerius metus aktyviai nekoncertavusio kolektyvo „Diissc Orchestra“ pasirodymas. Pirmuoju šio kolektyvo koncertu tapo pasirodymas 2008 m. „Jaunos muzikos“ festivalio programoje, šiemet kolektyvui sukanka 10 metų, todėl jie pristatys naują, tačiau kartu retrospektyvinių elementų turinčią programą.

Balandžio 28 d., šeštadienį, 19 val. prasidės laukiamiausias šių metų festivalio koncertas, jame pasirodys lietuvių eksperimentinės muzikos kūrėjas „Number eleven“,o šių metų festivalio akcentu tapselektroninės muzikos duetai iš Danijos „Age Coin“ ir KYO. Eksperimentinį industrinio techno duetą „Age Coin“ iš Kopenhagos sudaro buvę postpunk grupės „Lower“ nariai Kristianas Emdalis ir Simonas Formannas. Jų muzikoje jungiasi šaltų ritmų ir aštrių triukšmų sluoksniai, kintančios ritminės struktūros. Tarp eksperimentinės kompozicijos ir klubinės muzikos pozicionuojamą muziką kuriantys „Age Coin“ pirmąją savo kasetę išleido 2011, o praėjusiais metais pasirodė antras dueto albumas „Performance“.

Danų elektroninės muzikos duete KYO groja Hannesas Norrvide'as ir Frederikas Valentinas. Užsienio spaudoje KYO vadinami vienu unikaliausių šiandienos skandinavų elektroninės muzikos scenos reiškinių ir vienu įdomiausių žymaus Danijos muzikos leidybos ženklo „Posh Isolation“ autorių. Duetas balansuoja tarp abstrakčios elektronikos, melancholijos elementų ir sintetinio aiškumo bei ryškių harmonijų.

Prieš prasidedant festivaliui, balandžio 18 d. 12 val. Lietuvos kompozitorių sąjungos salėje (A. Mickevičiaus g. 29) vyks spaudos konferencija – su festivaliu ir jo programa supažindins festivalio rengėjai, kūrėjai ir atlikėjai. Po jos vyks ir Muzikos informacijos centro išleistos bendros „Diissc orchestra“ ir grupės „Twenty Twenty One“ vinilinės plokštelės pristatymas.

Balandžio 23 d., pirmadienį, 18 val. festivalis kvies įdiskusiją LMTA Muzikos inovacijų studijų centre „Elektroninės muzikos festivalio pokyčiai, galimybės ir perspektyvos“. Diskusiją moderuos muzikologas Edvardas Šumila, o joje dalyvaus festivalio „Jauna muzika“ vadovas Martynas Bialobžeskis ir svečiai, elektroninės muzikos kūrėjai Hansas Peteris Stubbe Teglbjærgas (Danija) ir Andrew Bentley (Jungtinė Karalystė).

Festivalio metu taip pat vyks bendras festivalio „Jauna muzika“ ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos inovacijų studijų centro projektas – erdvinio garso kūrybinės dirbtuvės NORD+MIX 2018, kuriose elektroninę muziką kuriantys jaunieji menininkai semsis žinių iš Šiaurės ir kitų Europos šalių kūrėjų bei dėstytojų. Šių kūrybinių dirbtuvių baigiamieji koncertai vyks balandžio 28 ir 29 d. kultūros bare „Kablys“.

Kaip ir kasmet, festivalis šalia pagrindinės koncertinės programos pristato vakarinę, ne ką mažiau įdomią, kurioje pasirodo alternatyvios elektroninės muzikos scenos atlikėjai, eksperimentinės muzikos kūrėjai ir didžėjai. Šįmet festivalio klubu taps baras „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B), čia festivalis neformalioje aplinkoje prasitęs iki pat vėlyvos nakties ir skatins bendrauti ir įsijungti į festivalio atmosferą.

Koncertai „Paviljone“ vyks kiekvieną dieną nuo balandžio 25 d., trečiadienio, iki balandžio 28 d., šeštadienio. Juose pasirodys elektronine muzika besidomintiems gerai pažįstamas garso menininkas Gintas K, kuris talkinamas vj juodo slapyvardžiu prisistatančio Donato Juodišiaus pristatys savo naują kompaktinę plokštelę „Acousma Light“. Jame pasirodys ir naujas kompozitorių Dominyko Digimo ir Edmundo Seiliaus duetas „gentle decay“, taip pat Monikos Zenkevičiūtės solinis elektroninės muzikos projektas Monika Ze, o paskutinį vakarą festivalį užbaigs didžėjai Švenčionis (Secret Thirteen) ir Patricia Kokett.

Įėjimas į visus renginius „Paviljone“ laisvas.

Laisvamuzika festvalis programa koncertaiVIlniuje renginiai Paviljonas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Būstas
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Omberg“ anksčiau nei planuota užbaigė Vilniuje, Pašilaičiuose, 2017 m. pradėtą statyti gyvenamojo būsto projektą „Grigalaukio dominija“, kurį sudarė 4 statybų etapai. Iš viso į projektą investuota 21 mln. eurų ir pastatyti 444 butai. Aštuoniuose „Grigalaukio dominijos“ daugiabučiuose šiuo metu jau parduoti 399 butai – tai sudaro 90 proc. visų projekto butų. Ketvirtuoju etapu, į kurį „Omberg“ investavo 8 mln. eurų,...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 13 Kauno, 11 Šiaulių, 8 Telšių, 4 Panevėžio, 2 Klaipėdos bei 1 Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 45 asmenys. 15 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią Panevėžio apskrity...
Veidai
Lietuvos nacionalinis dramos teatras rengiasi premjerai – jaunas režisierius Motiejus Ivanauskas stato spektaklį „Dialogai“ pagal Platono ir kitų Antikos autorių tekstus, premjera įvyks rugsėjo 25 d. Pagrindinį vaidmenį šiame spektaklyje ruošia aktorius Vytautas Anužis, kuris sutiko pasidalinti mintimis apie aktoriaus profesiją ir naujausią savo darbą. Daiva Šabasevičienė Pastaraisiais metais Jūsų vaidmenys išsiskiria didele mobilizacija, energijos ir žodž...
Kriminalai
Nuo teismo paskirtos bausmės atlikimo slapstęsis nuteistasis įkliuvo sostinės kriminalistams. Nors ieškomam dvidešimt dvejų metų vyrui pavyko pasprukti nuo pasalą jam rugpjūtį surengusių kriminalistų, jis, nuteistas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, sukčiavimo ir turto pasisavinimo, šįkart neišsisuks. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai, vykdę šio nuteistojo (gimusio 1998 m.)...
Savivalda
Vilniaus miesto Savivaldybė pasiryžo kiekvienoje sostinės seniūnijoje įrengti po vieną naują sporto aikštelę. Iki spalio pabaigos pilnai užbaigtos aikštelės atsiras 10 seniūnijų, o iki kitų metų vasaros darbai bus baigti ir likusiose 11 seniūnijų. Naujomis aikštelėmis siekiama praplėsti egzistuojančią sporto infrastruktūrą Vilniuje, kad miestiečiai turėtų daugiau vietų užsiimti aktyvia sportine veikla. „Miesto gyventojų tarpe matome poreikio kokybiškai spo...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 62 koronaviruso (COVID-19) atvejai. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 17 Kauno, 15 Šiaulių, po 3 – Panevėžio ir Klaipėdos apskrityse. Tuo metu, po 1 atvejį vakarykštę parą registruota Marijampolės bei Alytaus apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 41 žmogus. 17 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti ne...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad Lietuvių liaudies buities, papročių, valgių ir amatų asociacija „Šventė visiems“ rugsėjo 17-20 dienomis organizuos renginį „Tautų mugė“. Todėl nuo rugsėjo 17 d. 19 val. iki rugsėjo 20 d. 22 val. draudžiamas transporto eismas Gedimino prospektu nuo Šventaragio iki J. Tumo-Vaižganto gatvės ir Totorių gatvės dalyje nuo Gedimino prospekto iki pastato Totorių g. 8, išskyrus renginio dalyvius, turinčius leidimus patekti į...
Kultūra
Prasideda išankstinė bilietų prekyba į didžiuosius Tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio renginius Šv. Kotrynos bažnyčioje. Aštuonioliktus metus vyksiančio festivalio rengėjai sako, kad savo žiūrovams turi paruošę ir planą B, jei kartais, kaip šių metų pavasarį, atsitiktų gyvenimas. Tad spalio 12 - 17 d. festivalis įvyks bet kokiomis aplinkybėmis. Šių metų programoje rudenėjančio Vilniaus gyventojams bei miesto sveciams paruoštas stiprus tarpsrit...
Įvykiai
„Panašu, nostalgija – labai stiprus trintukas, iš atminties pašalinantis visas blogybes ir paliekantis tik teigiamus prisiminimus.” Miha Mazzini, slovėnų rašytojas, režisierius, scenaristas, publicistas. Šiemet švenčiame Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo 30-metį. Kartu, vis dažniau prisimenami paskutiniai sovietmečio bei pirmieji nepriklausomybės metai. Dažnai – su nostalgija ir ilgesiu. Kaip sako slovėnų kūrėjas Miha Mazzini, per tiek metų nustrina blogi...