Į Valdovų rūmus grįžta 400 metų Marco Scacchi senosios muzikos festivalis

Ketvirtasis tarptautinis Marco Scacchi senosios muzikos festivalis atvers menkai pažintą mūsų publikos Lietuvos ir Europos muzikinį paveldą. Gegužės 24–29 d. į LDK valdovų rūmus grįžta beveik prieš 400 metų kūrusio garsaus italų kompozitoriaus M.Scacchi vardu pavadintas festivalis.

Romoje gimęs pasaulietinės ir religinės muzikos kūrėjas M.Scacchi ilgą laiką dirbo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje Vilniuje. Jo palikimas atskleidžia glaudžias Lietuvos sąsajas su to meto Europos muzikinės kultūros pasauliu.

Mėgo svečiuotis Vilniuje

Manoma, kad M.Scacchi į mūsų šalį atkeliavo 1624 metais kartu su savo mokytoju Giovanni Francesco Anerio.

Maestro dirbo Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Vazos dvare, kuriame laikui bėgant pasiekė didžiausias savo karjeros aukštumas.

Muzikinės tarnybos pradžioje M.Scacchi griežė smuiku valdovo kapeloje ir įgijo patirties kurdamas muziką.

Artimesni draugystės ryšiai jį siejo su Žygimanto Vazos sūnumi Vladislovu. Jam tapus Lietuvos ir Lenkijos valdovu, 1633 metais M.Scacchi buvo paskirtas rūmų kapelmeisteriu – sėkmingai vadovavo kapelai ir kūrė jai muziką septyniolika metų.

Kadangi M.Scacchi mecenatas Vladislovas Vaza labai mylėjo Vilnių ir čia dažnai rezidavo, valdovo kapelos vadovas taip pat buvo dažnas svečias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje.

Manoma, kad būtent čia jis sukūrė operą „Elenos pagrobimas“ („Il ratto di Helena“, 1636), kuri laikoma šio žanro pradininke Lietuvoje, taip pat ir kitas operas – „Andromeda“ („L’Andromeda“, 1644) ir „Apviltoji Kirkė“ („Circe delusa“, 1648).

Mirus valdovui ir pablogėjus paties kapelmeisterio sveikatai, M.Scacchi grįžo į gimtąją Italiją. Apsistojęs Galezės miestelyje, iki pat gyvenimo pabaigos jis vertėsi kūryba, mokė muzikos.

Istorinė duoklė

Iš Italijos parsivežta ir LDK valdovų rūmų festivalio idėja. Dar prieš 20 metų Galezės muziejus ir kultūros centras pradėjo rengti kasmetinius M.Scacchi senosios muzikos festivalius taip prikeldamas su Lietuva susijusio garsaus italų kompozitoriaus muzikinį paveldą.

M.Scacchi palikimą Europos muzikos specialistai itin vertina, prilygina Claudio Monteverdi muzikai.

Kūrėjui įamžinti skirtas Valdovų rūmų festivalis prasidės monumentaliu M.Scacchi kūriniu, kurį atliks jungtinis Lietuvos, Lenkijos ir Italijos muzikų kolektyvas – Karališkasis Abiejų Tautų Respublikos orkestras ir choras „Korona“.

M.Scacchi, kaip rūmų kapelmeisterio, pareiga buvo pasirūpinti muzika visoms oficialioms dvaro progoms. Jis rašė visų žanrų vokalinius kūrinius.

Pirmajame koncerte skambėsiančios mišios „Missa omnium tonorum“ keturiems chorams (trims vokaliniams ir vienam instrumentiniam) – jo vienintelis išlikęs visas šio žanro veikalas. Šį kūrinį M.Scacchi parašė Vladislovo Vazos brolio Jono Kazimiero Vazos paskelbimo Lenkijos karaliumi (1648 m. lapkričio 20 d.) proga.

Šis koncertas yra projekto „Korona 2018“ dalis. Jį remia Lenkijos Respublikos kultūros ir paveldo ministerija.

Pristatys naują klavesiną

Gegužės 25 d. festivalio publika Valdovų rūmų renesansinėje menėje išgirs pirmąjį istorinį neapolietišką klavesiną Lietuvoje. Instrumentas neseniai atkeliavo iš Christiano Rothe’s dirbtuvių Berlyne. Jo gamybą per Valdovų rūmų paramos komitetą JAV parėmė Stefa Alšėnaitė-Urban (JAV).

Šiame inauguraciniame koncerte klavesinininkas Vilimas Norkūnas apžvelgs itališkos klavišinės muzikos gimimą ir raidą. Programa nukels klausytojus į Veneciją, kuri kadaise garsėjo šventėmis, muzika ir atlikėjais, buvo pagrindinis natų spausdinimo centras. Muzika iš Venecijos plito po visą pasaulį.

Tarp kitų kūrinių koncerte skambės ir Vazoms tarnavusio kompozitoriaus Tarkvinijaus Merulos kūryba bei kitos svarbios šiųmečio festivalio figūros – liutnininko Valentino Bakfarko fantazija. Apie šį Žygimantui Augustui tarnavusį muziką bus galima sužinoti ir lektoriaus bei liutnininko Istvano Konyos paskaitoje gegužės 28-ąją.

Valdovų rūmų festivalį gegužės 29-ąją užbaigs I.Konyos koncertinė programa „Vengrijos Renesanso muzika liutniai ir balsui“, parengta su dainininke Szilvija Bognar.

M.Scacchi senosios muzikos festivalis LDK valdovų rūmuose vyks gegužės 24–29 d. Bilietų kaina – 4,20–8,50 Eur.

MarcoScacchisenosiosmuzikosfestivalis koncertaiVilniuje valdovųrūmai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 474 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 188 iš jų registruoti Vilniaus, 89 Kauno, 75 Klaipėdos, 54 Šiaulių, 21 Marijampolės, 20 Telšių, 14 Tauragės, 9 Alytaus, 3 Utenos ir 1 Panevėžio apskrityse. Šiuo metu atlikti 318 atvejų epidemiologiniai tyrimai. Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal...
Įvykiai
Šiemet baigta rekonstruoti viena svarbiausių Šnipiškių seniūnijos susisiekimo arterijų – Giedraičių gatvė – tapo saugesnė ir draugiškesnė judėti visiems. Atnaujinta gatvė susisiekimo prasme svarbi ne tik Giedraičių ir S. Fino gatvių gyventojams, bet ir šalia esantiems biurų darbuotojams. Skaičiuojama, kad šia gatve per parą kasdien pravažiuoja daugiau kaip 4 tūkst. transporto priemonių. Tranzitinio automobilių eismo dvipusė ir pėstiesiems nesaugi Giedraiči...
Įvykiai
Saugesnės ir gyvesnės gatvės gyvenamųjų namų, įmonių apsuptyje, kur kasdien įvairiai juda daugybė žmonių – Vilniuje pradedamos įrengti ramaus eismo zonos. Pilotiniam projektui pasirinkta Naugarduko gatvė, kur automobiliai jau juda lėčiau, o pati gatvė žingsnis po žingsnio formuojama kaip viešoji erdvė, atveriant ją dviratininkams, pėstiesiems. Pagal šiuos principus neseniai baigta tvarkyti Giedraičių gatvė, ramaus eismo gatvių privalumus mato keliaujantiej...
Savivalda
Sostinės savivaldybė buria Vilniaus sveikatos komandą – sukvietė kelias dešimtis Vilniuje veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų ir jas vienijančių organizacijų aptarti pandemijos valdymą ir kylančias problemas: kuo šiandien galima padėti medikams, kur yra silpnosios grandys, kur galbūt per menkai pasiruošta valstybės lygmeniu, kokie sukaupti rezervai ir su kokiais iššūkiais šiandien susiduriama pirmosiose fronto linijose. Nuotoliniu būdu vykusiame pirmaj...
Įvykiai
Sparčiai gražėjančioje Trakų Vokės dvaro sodyboje šiandien pažymėta kertinių dvaro fasadų ir interjero atnaujinimo darbų pradžia – ta proga su pažadu puoselėti senųjų dvaro sodybos ir parko architektų ir projektuotojų kūrinį į rūmų centrinių laiptų pamatą įkasta simbolinė kapsulė ateities kartoms. Rūmų ir sodybos sutvarkymas leis ilgus dešimtmečius džiaugtis ypatingu paveldo objektu Vilniuje. „Džiaugiuosi matydamas, kaip keičiasi, gražėja, auga, atsiskleid...
Įvykiai
Bendruomeninėms veikloms ir kasdieniams Naujamiesčio gyventojų pasivaikščiojimams vis patrauklesne tampanti Naugarduko gatvės dalis nuo Vytenio iki Švitrigailos gatvių šį sekmadienį, nuo 10 iki 14 val. virs turgumi su ūkininkų prekėmis tiesiai iš kaimo, maisto vagonėliais ant ratų. Šioje atkarpoje bus laikinai ribojamas automobilių eismas. Spalio 25 d. nuo 9.30 iki 14.30 val. dėl vyksiančio renginio „Gatvės turgus“, Naugarduko gatvės dalyje nuo Švitrigailo...
Įvairios
Maistinių riebalų likučiai, kartu su nuotekomis patenkantys į miesto kanalizaciją, sukelia daug iššūkių. Tačiau yra būdas šias problematiškas atliekas panaudoti naudingai – perdirbti ir išgauti žaliąją energiją. Tokį projektą šiuo metu planuoja didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė – „Vilniaus vandenys“. Skaičiuojama, kad įgyvendinus projektą per metus būtų galima perdirbti iki 500 tonų riebalų, o naudą pajustų ir maitinimo verslas, ir miesto gyvento...
Įvykiai
Artėjant mirusiųjų pagerbimo dienai Vėlinėms, Vilniaus miesto kapinėse pastatyta apie 40 papildomų konteinerių, skirtų įvairioms atliekoms. Daugelyje sostinės kapinių atliekos išvežamos kasdien, dalyje jų išvežimo periodiškumas keičiamas pagal poreikį. Šiuo metu beveik visose Vilniaus kapinėse lankytojai gali naudotis rūšiavimui skirtais konteineriais. Kairėnų ir Liepynės kapines administruojanti bendrovė atliekas rūšiuoja prieš išvežant į sąvartynus. Mies...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 442 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 215 iš jų registruota Vilniaus, 72 Kauno, 45 Klaipėdos, 41 Šiaulių, 25 Panevėžio, 24 Telšių, 10 Marijampolės, 7 Tauragės ir 3 Utenos apskrityse. Šiuo metu atlikti 307 atvejų epidemiologiniai tyrimai. Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu t...
Exchange Rates
USD 0,844