Vilnius – pasauliui: archeologai kasinėdami rado Bimą Didžiosios sinagogos teritorijoje

Pačiame sostinės centre, Vokiečių gatvės kieme vykstantys Didžiosios sinagogos archeologiniai tyrinėjimai šiemet baigiami sensacingais rezultatais – aptikta Bima – svarbi centrinė sinagogos dalis nuo kurios yra skaitoma Tora, vedamos pamaldos. Ji yra tiesiai po mūriniu buvusio darželio pastatu, pastatytu 1952 m. Didžiosios sinagogos archeologiniai tyrinėjimai pradėti 2011 m.: pernai buvo aptiktos dviejų mikvų (ritualinių baseinų) vietos, o šią liepą tarptautinė izraeliečių, amerikiečių ir lietuvių archeologų grupė atrado didžiulę išorinę galinę Didžiosios sinagogos sieną, dalį Sinagogos grindų ir dalį Bimos.

Saulius Žiūra
Saulius Žiūra

„Visų vilniečių vardu labai dėkoju visiems už bendrą darbą. Išskirtinis šiemet archeologų atradimas – Vilniaus didžiosios sinagogos Bima, nuo kurios šimtmečiais buvo skaitoma Tora, – yra dovana visiems už nuoširdų bendrą darbą. Vilniaus didžiosios sinagogos dvasinis ir kultūrinis paveldas įpareigoja, suteikia tikėjimo, kad iki 2023 metų, kai švęsime Vilniaus miesto 700 metų jubiliejų, oriai įprasminsim Vilniaus Didžiąją Sinagogą, kurią kažkada padegė naciai, sunaikino sovietai. Tikiu, kad bendradarbiaujant vietos ir užsienio žydų bendruomenėms, mokslininkais ir tyrėjais mes atkursime Vilniaus Didžiosios Sinagogos garsą ir reikšmę Vilniaus ir pasaulio kultūrai“, – pristatant sensacingą atradimą kalbėjo sostinės meras Remigijos Šimašius.

Saulius Žiūra
Saulius Žiūra

Šių metų archeologiniai tyrimai vedami Dr. Jon Seligman (Izraelio kultūros vertybių tarnybos archeologijos padalinio vadovas vadovas) ir Justino Račo (VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ archeologas).

„Tyrinėdami sinagogos ir teritorijos istoriją pastebėjome gražų simbolinį sutapimą: anksčiau šioje vietoje veikė Vytės Nemunėlio pradinė mokykla, o jos direktorius dirbo kabinete – tiesiai virš švenčiausios sinagogos vietos – Bimos. Kiek išminties turėjo gauti! Šiuo metu tyrinėjama Didžioji Sinagoga buvo tikras Vilniaus žydų kultūros ir švietimo centras, o Bima – pačios sinagogos centras, todėl šis atradimas yra ypatingos reikšmės“, – kalbėjo Dr. Jon Seligman.

Atrastoji Bima yra XVIII a. ir buvo padovanota Sinagogai garsaus žydų mecenato, kuris buvo žinomas Yesodo vardu. Sudėtingą dvipakopę barokinę Bimą puošė keturios toskaniško ir aštuonios korintietiškos stiliaus kolonos. Šių kolonų dalys taip pat buvo atrastos tyrimų metu. Išlikusi Vilniaus didžiosios sinagogos Bima yra istorinės reikšmės atradimas itin svarbus Vilniaus žydų religinės bendruomenės nariams.

Jau kurį laiką atvertos ir didelės sinagogos pirties ir spalvingomis plytelėmis dekoruotos vyrų mikvos (ritualinės vonios) dalys bei sinagogos kampas. Tai – tik pirmieji tyrinėjimų rezultatai. Jie liudija didžiulį tolimesnių archeologinių tyrimų potencialą – tikėtina, kad išliko ir daugiau unikalių Didžiosios Vilniaus sinagogos fragmentų.

„Šiandien galime džiaugtis puikiu radiniu, kurio mastas prilygsta graikų Akropoliui, ir tokių radinių Vilniaus mieste kasdien nepasitaiko. Labai noriu padėkoti sostinės merui už geranoriškumą ateityje įamžinti sinagogą, kuri suteiktų daug garbės tiek Vilniui, tiek visai Lietuvai. Geros valios fondo ir Lietuvos žydų bendruomenė dės visas pastangas, kad ši sinagoga būtų ir išsaugota, ir eksponuojama žmonėms, kad bent dalis Lietuvos žydų kultūros taptų geriau žinoma“, – kalbėjo Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Saulius Žiūra
Saulius Žiūra

Didžiosios Sinagogos tyrinėjimo darbai atliekami padedant Zenonui Bauboniui (Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos, Lietuva), prof. Ričardui Freundui (Hatfordo universitetas, Konektikuto valstija, JAV); prof. Harry Jol (Viskonsino universitetas, Eau Claire, JAV) ir prof. Philip Reeder (Duquesne universitetas, Pitsburgo valstija, JAV). Tyrimus padeda atlikti Izraelio kultūros vertybių tarnyba, Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos, VšĮ Geros valios fondas ir Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė. Projektą remia Vilniaus miesto savivaldybė.

Projektas dalinai finansuojamas Geros valios fondo įgyvendinant projektą „Didžiosios Vilniaus sinagogos ir sinagogos kiemo archeologiniai tyrimai / The archaelogical research of the Great Vilnius synagogue and Shullhoyf“, projekto Nr.: GVF-271/2017(2)PR. Projekto pagrindinis partneris – Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė.

Istorinės žinios apie Vilniaus Didžiosios sinagogos kompleksą

Pagal 1633 m. Lenkijos karaliaus ir Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vladislovo IV Vazos privilegiją Vilniaus žydams buvo leista senosios medinės sinagogos vietoje pastatyti naują – mūrinę. Neužilgo pastatyta mūrinė sinagoga buvo anuomet didžiausia Abiejų Tautų Respublikoje.

1748 m. birželio 11 d. kilus gaisrui, sunaikinusiam didelę miesto dalį, smarkiai apdegė ir Vilniaus Didžioji sinagoga bei ją supę pastatai.

1747-1748 m. prie Didžiosios sinagogos pastatyta Laidotojų brolijos sinagoga. 1758 m. priešais Didžiąją sinagogą iškilo Gaono namas, 1800 m. perstatytas į Gaono sinagogą. Ilgainiui šalia Didžiosios sinagogos susiformavo du mūriniais namais apstatyti kiemai, viename iš jų – įrengtas viešas šulinys. Abiejuose kiemuose iš viso buvo 14 sinagogų ir studijų namų.

Po 1794 m. sukilimo Vilniaus Didžioji sinagoga rekonstruota, pastato architektūra įgijo klasicizmo bruožų.

1897 m. Didžioji sinagoga perstatyta pagal inžinieriaus Leonido Vinerio projektą. 1903 m. siaurame plote tarp Didžiosios sinagogos ir Žydų gatvės vietoje ten buvusių nedidelių krautuvėlių pastatyta dviaukštė eklektinio stiliaus biblioteka (inž. N. K. Korojedovas).

Didžioji sinagoga ir prie jos buvę pastatai II pasaulinio karo metu apgriauti. 1955-1957 m. pastatų liekanos buvo galutinai sulygintos su žeme. 1964 m. Didžiosios sinagogos vietoje pastatytas mūrinis vaikų lopšelis-darželis.

Vilniaus miesto savivaldybė
Didžiojisinagoga archeologinisatradimas Bima Vokiečiųgatvė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Savivalda
Artėjant Tarptautinei mokytojo dienai, jau tradicija tampa pagerbti geriausius Vilniaus metų mokytojus, ikimokyklinių įstaigų pedagogus, ugdymo įstaigų vadovus bei tėvus/globėjus. Vilniaus metų mokytojo vardas suteikiamas iniciatyviausiems Mokytojams už profesinę veiklą, kuri pasižymi išskirtine kokybe ir kūrybiškumu bei aktyvų dalyvavimą mokyklos bendruomenėje ir visuomeninėje veikloje. Šio vardo suteikimo tikslas – įvertinti mokytojo veiklos pasiekimus i...
Įvykiai
Šią savaitę sostinė kviečia vilniečius ir miesto svečius žengti neišmintais takais: kartu su profesionaliais gidais aplankyti ne miesto centrą, o Justiniškes, Šeškinę, Vilkpėdę, Grigiškes ir kitus mažiau turizmui įprastus miesto rajonus. Nemokamos ekskursijos po daugiau nei dvi dešimtis Vilniaus rajonų vyks nuo antradienio iki sekmadienio. Tai – dalis programos, skirtos rugsėjo 27-ąją minimai Pasaulinei turizmo dienai, kurią sostinė šiemet dedikuoja geresn...
Įvykiai
Rugsėjo 22 d., Tarptautinę dieną be automobilio, vilniečiai ir sostinės svečiai visais autobusais ir troleibusais keliaus nemokamai. Taip Vilnius sveikina miestiečius ir Europos judumo savaitės proga skatina judėti darniai, išbandyti rekordiškai atsinaujinusį viešąjį transportą – mieste jau važiuoja apie 70 proc. naujų autobusų. „Sostinėje vyksta daugybė veiklų, kad žmonės po miestą judėtų patogiai, nepriklausomai nuo to, kokį būdą pasirinks – viešuoju tra...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 80 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 31 iš jų registruotas Šiaulių, 15 Vilniaus, 14 Kauno, 7 Panevėžio apskrityse. Tuo metu, Klaipėdos apskrityje registruoti 6 COVID-19 atvejai, Telšių – 4, dar po 1 – Tauragės, Alytaus ir Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 65 asmenys. 14 asmenų užsikrė...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 99 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 49 iš jų registruoti Šiaulių, 31 Vilniaus, 12 Kauno, 5 Panevėžio ir po 1 – Klaipėdos bei Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 78 asmenys. 17 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią registruoti 4 įvežtiniai...
Būstas
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Omberg“ anksčiau nei planuota užbaigė Vilniuje, Pašilaičiuose, 2017 m. pradėtą statyti gyvenamojo būsto projektą „Grigalaukio dominija“, kurį sudarė 4 statybų etapai. Iš viso į projektą investuota 21 mln. eurų ir pastatyti 444 butai. Aštuoniuose „Grigalaukio dominijos“ daugiabučiuose šiuo metu jau parduoti 399 butai – tai sudaro 90 proc. visų projekto butų. Ketvirtuoju etapu, į kurį „Omberg“ investavo 8 mln. eurų,...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 13 Kauno, 11 Šiaulių, 8 Telšių, 4 Panevėžio, 2 Klaipėdos bei 1 Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 45 asmenys. 15 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią Panevėžio apskrity...
Veidai
Lietuvos nacionalinis dramos teatras rengiasi premjerai – jaunas režisierius Motiejus Ivanauskas stato spektaklį „Dialogai“ pagal Platono ir kitų Antikos autorių tekstus, premjera įvyks rugsėjo 25 d. Pagrindinį vaidmenį šiame spektaklyje ruošia aktorius Vytautas Anužis, kuris sutiko pasidalinti mintimis apie aktoriaus profesiją ir naujausią savo darbą. Daiva Šabasevičienė Pastaraisiais metais Jūsų vaidmenys išsiskiria didele mobilizacija, energijos ir žodž...
Kriminalai
Nuo teismo paskirtos bausmės atlikimo slapstęsis nuteistasis įkliuvo sostinės kriminalistams. Nors ieškomam dvidešimt dvejų metų vyrui pavyko pasprukti nuo pasalą jam rugpjūtį surengusių kriminalistų, jis, nuteistas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, sukčiavimo ir turto pasisavinimo, šįkart neišsisuks. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai, vykdę šio nuteistojo (gimusio 1998 m.)...