Naujojo cirko savaitgalyje’18 - vieno žmogaus kūnu pasakojama visos žmonijos istorija

Šiuolaikinio cirko ir fizinio teatro trupės iš Suomijos “Kallo Collective” nario Thomo Moncktono turbūt negalima priskirti vienai kultūrai – Naujojoje Zelandijoje bei Prancūzijoje fizinio teatro bei cirko mokslus baigęs atlikėjas savyje supina visiškai skirtingus pasaulius. Bežodžius, fizine kūno raiška paremtus pasirodymus kuriantis zelandas stengiasi, kad jo darbai būtų suprantami ir europiečiui, ir pietiečiui. Šiais metais “Naujojo cirko savaitgalyje” Thomas Monckton pristato savo darbą „Kaulai“, kurį bus galima išvysti rugsėjo 7, 8 ir 9 dienomis Vilniaus “Menų Spaustuvės” kišeninėje salėje.

Kaip prasidėjo tavo, kaip naujojo cirko artisto, kelias?

Būdamas aštuonerių metų išmokau žongliruoti – tai tapo vienu iš dalykų, paskatinusių susidomėjimą cirku ir norą lavintis šioje srityje. Augau kartu su keturiais vyresniais broliais, kurie buvo tarytum nuolatinis linksmybių šaltinis, atvedęs mane į juoko ir komedijos pasaulį. Studijavau cirko mokykloje Naujojoje Zelandijoje, tačiau norėjau iš savo karjeros išspausti daugiau, negu tuo metu man galėjo pasiūlyti cirko arena gimtinėje, todėl išvykau į Paryžių studijuoti fizinio teatro. Ten aš sutikau keletą suomių, kurių padedamas integravausi į mažą, bet klestinčią naujojo cirko sceną Suomijoje.

Studijavai cirką Naujojoje Zelandijoje – savo gimtinėje – ir fizinį teatrą Prancūzijoje. Kaip galėtum apibūdinti savo studijų metus? Kokie yra skirtumai tarp zelandų ir prancūzų požiūrio į scenos menus?

Naujoji Zelandija ir Prancūzija yra visiškai atskiri pasauliai – ir tiesiogine ir perkeltine prasmėmis.

Pirmiausia, laikas praleistas cirko mokykloje Naujojoje Zelandijoje man buvo savotiška utopija. Užaugau mažame miestelyje, Patea, kuriame gyvena apie 2000 žmonių. Nors ten praleidau tikrai puikią vaikystę, tačiau buvau įsitikinęs, kad esu vienintelis vaikas, kuris užaugęs nori būti cirko artistu. Kai išsikėliau į pietinę salą ir turėjau galimybę kiekvieną dieną lankytis cirko mokykloje, kupinoje panašiai kaip ir aš mąstančių žmonių bei žaisti su cirko įranga, jaučiausi laimingas ir atradęs savo vietą. Tai buvo puiki patirtis.

Atvykus į Paryžių, patirtys buvo kitokios. Atvykau visiškai nežinodamas, kaip išgyventi ir susidoroti su iššūkiais viename svarbiausių Europos miestų. Iš pradžių miegodavau medžiuose arba krūmuose, po to persikėliau į gyvenamąją vietą, kuri priklausė abejotina psichine būkle pasižyminčiam buvusiam kariškiui, po to sekė gyvenimas palapinėje, Paryžiaus priemiesčiuose, kol galiausiai apsigyvenau su bendramoksliais. Mokslai buvo intensyvūs, bet tai man padėjo užmegzti daug kontaktų su žmonėmis iš viso pasaulio. Su kai kuriais iš jų dar ir dabar, praėjus dešimčiai metų, susitinkame ir dirbame.

Prancūzijoje menas yra itin gerbiamas kadangi jis yra viena iš šalies identiteto dalių. Naujoje Zelandijoje publika yra labai draugiška ir svetinga, šilta, tuo tarpu Prancūzijoje ji yra labiau patyrusi ir linkusi apmąstyti tai, ką matė, ieškoti prasmių. Manau, kad tai yra vienas iš lemiamų veiksnių svarstant, kokią prieigą pasirinkti kuriamam darbui ir kokius elementus įtraukti į pasirodymą. Prancūzams svarbi pasirodymo koncepcija, o zelandams – kad būtų smagu.

Kritikai tavo darbus įvardija kaip šiuolaikinio šokio, cirko ir klounados mišinį, kuriame nereikalinga šnekamoji kalba – kalba kūnas. Kaip tu pats apibūdintum savo stilių?

Dažniausiai pats savo darbus apibūdinu kaip fizinę komediją, kadangi fiziškumas ir komiškumas yra to, ką aš kuriu, varomoji jėga. Tikriausiai mane būtų galima apibūdinti kaip šiuolaikinį klouną, bet esu linkęs žodį klounas palikti už savo apibūdinimo ribų, kadangi dauguma atvejų tai yra žmones klaidinantis žodis.

Į Naujojo Cirko savaitgalį atvyksti su pasirodymu „Kaulai“, sukurtu naudojantis minimalia įranga bei priemonėmis. Iš kur sėmeisi įkvėpimo šiam pasirodymui?

Norėjau ištirti pačią klounados ir cirko žaliavą – kurti šiuolaikinio cirko klouno šou pasitelkiant pačią dalyko esmę, kvintesenciją. Tai buvo savotiškas asmeninis iššūkis – sukurti kažką iš nieko, arba naudojantis labai minimaliais dalykais. Repeticijų metu kartu su bendraautore Gemma Tweedie nuo klounados ir cirko studijų atsispyrėme į platesnės ekspresijos paieškas. Pasirodymas tapo gyvenimo studija, nagrinėjančia meilės ir mirties, grožio ir žiaurumo, žmonijos pabaigos klausimus. Palietėme sudėtingus, didelį dramatinį svorį turinčius klausimus, bet juos reiškiame lengva ir komiška maniera, pasitikėdami ne verbaline kalba.

„Kaulai“ atrodo lyg savotiška žmogaus kūno galimybių laboratorija. Ką tau pačiam reiškia kūnas ir jo potencialas?

Kūnas yra vienas pagrindinių ingredientų recepte, kuris plečiasi iki begalybės į visas erdvės ir laiko puses bei įtraukia į save viską, kas egzistuoja. Viskas, ką tu darai ir ko tu nedarai neišvengiamai paveiks tą receptą amžiams.

Pastaruoju metu su “Kaulais” ir kitais savo darbais intensyviai keliauji. Kokias šalis teko aplankyti ir kaip skiriasi publika bei jos reakcijos skirtinguose pasaulio kraštuose?

Neseniai teko lankytis Rumunijoje, Estijoje ir Belgijoje. Su „Kaulais“ (Only Bones) teko lankytis vienuolikoje skirtingų šalių, tarp kurių yra ir Meksika bei Gajana. Kiekvienoje šalyje publika yra skirtinga ir mėgaujasi skirtingais pasirodymo elementais. Vienai publikai labiau patinka prisodrinta juoko potencialo šviesioji „Kaulų“ pusė, kita publika pasineria į prasmių ir vidinių konceptų paieškas. Kiekvienas pasirodymas – lyg maža staigmena, kadangi nežinai, kokia publika bus šį kartą. Nors ir puikiai žinau savo pasirodymą, tačiau kiekvieną kartą, atrodo, įvyksta skirtingi dalykai. Čia slypi gyvo atlikimo grožis.

Parengė Laura Šimkutė

kaulai KalloCollective ThomMonckton naujasiscirkas menųspaustuvė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
2019 m. balandžio 25 d. 20 val. gyvos muzikos klube TAMSTA susitikti kviečia grupė „Baltos varnos“. Gražia tradicija tampa susitikimas toje pačioje vietoje kiekvieną balandį. Besiruošdami koncertinei programai grupės nariai žada paruošti geriausias savo dainas . Grupė „Baltos varnos“ – tai keturios jaunos ir be galo talentingos asmenybės, kurias jungia muzika. Pagrindinės vokalistės ir dainų kūrėjos Milda ir Teresė Andrijauskaitės spindi  Laumių vaidmenyse...
Interviu
Artėjant Lietuvos nacionalinio dramos teatro premjerai – Dovilės Zavedskaitės „Orfeo. Miesto šviesos“, Daiva Šabasevičienė kalbasi su spektaklio režisieriumi Naubertu Jasinsku. Tai yra Jūsų debiutas, tad įdomu būtų sužinoti, kur prasideda Jūsų režisūros šaknys. Į režisūros mokslus stojau iš karto po mokyklos. Reiktų prisipažinti, kad sąmoningai teatrą atradau labai vėlai, praktiškai likus porai metų iki stojamųjų. Esu šiaulietis, tad spektaklius žiūrėjau Š...
Testas!
Mes paruošėme jums keletą išbandymų, keleta klasikinių užduočių. Kai kurioms iš jų reikės tik dėmesio, kitoms - dėmesingumo ir ar loginio mąstymo.   Mūsų dėmesio testai pateikiami nuotraukose ir susideda iš skirtingų tipų užduočių: rasti klaidą, rasti skirtumus ir padaryti logiškas išvadas. Imsitės iššūkio? Testo atsakymas: klaida ne skaičiuose, kurie krenta į akis, o sakinyje. Žodis RASTI kartojasi du kartus.
Įvykiai
Vilniaus miesto apylinkės teismas tenkino Lietuvos architektų rūmų (toliau – Rūmai) ieškinį dėl didelį rezonansą visuomenėje sukėlusio kultūros paveldo statinio Gedimino pr. 27, Vilniuje, vertingųjų savybių naikinimo. Teismo sprendimu, statytojas UAB „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ savo lėšomis per 3 mėnesius po sprendimo įsiteisėjimo dienos privalo pašalinti statybos, pažeidžiančios teisės aktų reikalavimus, padarinius, atstatant statinį į i...
Kriminalai
Grafičių užrašais Vilniuje esančio Pranciškonų ordino vienuolyno ansamblio statinius darkę jaunuoliai laukia teismo. Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Rolandas Jurkevičius surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje penki asmenys kaltinami turto sunaikinimu ar sugadinimu bei viešosios tvarkos pažeidimu. Vienas jų kaltinamas ir neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Ikitei...
Įdomu!
Šv. Jono g, atsišakoja nuo Pilies g. ties Šv. Jono bažnyčia. Tai viena seniausių Vilniaus gatvių. Minima XVI a. vid. Kadaise čia būta seniausios turgavietės, kurioje stovėjo pirmoji rotušė. Čia gyveno įtakingiausi Lietuvos didikai Radvilos, Pacai, Sapiegos, universiteto profesoriai, amatininkai ir pirkliai. Jau XVI a. beveik visi šios gatvės namai buvo mūriniai, pati gatvė ir nemaža jos kiemų grįsti akmenimis, o kai kurie namai vandenį gaudavo iš Vingrių š...
Įvykiai
Kuo panašūs žmonės, gimę pirmosios Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu ir po 1990-ųjų? Kuo abi šios kartos skiriasi nuo savo tėvų? Sociologai, istorikai ir filosofai sutinka, kad, nepaisant amžiaus skirtumo, šalies nepriklausomybės metais gimę žmonės turi nemažai bendro. Pavyzdžiui, jaučia didesnį pasitikėjimą savimi ar turi labiau išreikštą liberalumą, palyginus su žmonėmis, augusiais priespaudos metais.   Svarbi aplinkos įtaka Klaipėdos universiteto So...
Įdomu!
Velykos arba Šventos Velykos – krikščionių šventė, simbolizuojanti Kristaus prisikelimą iš numirusių po nukryžiavimo, kaip tai aprašyta Naujajame testamente. Tai įvykę trečią dieną po Kristaus mirties (mirties dieną skaičiuojant kaip pirmą dieną).Velykos yra svarbiausia daugelio krikščionių šventė, kuria išreiškiamas didelis džiaugsmas dėl galutinės Dievo sūnaus pergalės prieš mirtį (šetoną). Kai kurių protestantų supratimu svarbiausia yra Kristaus mirties...
Laisvalaikis
Pagal bendrą kraštovaizdžio pobūdį Verkių regioninis parkas priskiriamas miškingų ežerynų ir kalvynų regioniniam parkui, tiksliau ežeruotų kalvynų. Verkių regioninis parkas įsteigtas 1992 m. siekiant išsaugoti Žaliųjų ežerų kraštovaizdį, vertingus Verkių, Kalvarijų, Trinapolio apylinkių kultūrinius istorinius kompleksus bei kitas gamtos ir kultūros paveldo vertybes, tokias kaip: Žaliųjų ežerų gilius dubaklonius, Neries šlaitus, Turniškes, Riešės ir Baltupi...