Vilnius – Lietuvos Jeruzalė

Vilnius – Lietuvos Jeruzalė, Beatričė

„Vilna“ – taip Vilnių vadindavo žydai. Kalbama, kad 1812-aisiais viešnagės metu Vilniuje, Napoleonas pažvelgė į Vilnius Didžiąją sinagogą ir pasakė: „Vilnius yra Lietuvos Jeruzalė“. Žydai į Lietuvą atsikėlė nuo XV a., kai kuriuose miestuose jie užėmė didžiąją dalį populiacijos. Žydai statė sinagogas, viešąsias pirtis, kapines, bibliotekas, ješivas, mokyklas, teatrus, koncertų sales, kūrė rašytojų ir darbo sąjungas, restoranus, verslo, sporto ir kultūros institucijas. Trumpai tariant, Vilniuje klestėjo žydų kultūra, panašiai kaip Izraelyje, Babilonijoje, Egipte ir Ispanijoje.

XVIII-XX a. Vilniuje gyveno daug garsių žydų visuomenės veikėjų, menininkų, rašytojų, tokių kaip: Elijas Ben Saliamonas Zalmanas (dar žinomas kaip Vilniaus Gaonas), Chaimas Berlinas, Meiras Hakohenas, Chaimas Soleveičikas, Elėzėras ben Jehūda (žydų kalbininkas), Abrahamas Mapas (žydų moderniosios literatūros pradininkas). XIX a. Vilnius buvo žydų leidybos centras Europoje, čia leisti svarbiausi žydų laikraščiai. Žymiausi Izraelio ministrai pirimininkai (Levis Eshkolas, Ehudas Barakas, Bendžaminas Netanijahas), Abrahamas Kahanas (žymaus žydų laikraščio „Forverts“ redaktorius), artistai Alas Jolsonas, Leonardas Cohenas bei Bobas Dylanas taip pat turi šaknų Lietuvoje. Vilniuje gimė garsūs filosofai ir menininkai tokie kaip žymus smuikininkas Jaša Heifecas, filosofas Emanuelis Levinas, dailininkas Benas Šanas, žydų rašytojas Chaimas Gradė. 1897 m. įkurta žydų darbininkų sąjunga „Bund“, 1925 m. įkurtas Žydų tyrimų institutas YIVO. Kodėl lėmė tokias palankias sąlygas vystytis žydų kultūrai?

Šią mįslę bando įminti Hartfoldo universiteto (Konektikutas, JAV) mokslininkai. Jie kartu su Lietuva, Kanada, Izraeliu, Prancūzija ir Didžiaja Britanija subūrė archeologų, istorikų, geologų komandą. Mokslininkai atlieka geologiniuose tyrimus ir gilinasi į paskutinių 20 metų archeologinius duomenis. Hartfoldo universiteto studentai su minėtais partneriais kiekvieną vasarą tiria prieškario laikų Vilnių ir su žydais susijusius įvykius bei vietas Lietuvoje. Jų tyrimų objektai: Didžioji Sinagoga, Vilniaus getas, Panerių žydų žudynės, žydų kapinės Šilutėje, žydų kapinės Kaune, žydų žudynės Kauno IX, VII ir IV fortuose.

ŽYDAI VILNIUS JERUZALĖ
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.