Vilnius ruošiasi 700 jubiliejui: sukurta programa ir koncepcija

Vilnius ruošiasi 700 jubiliejui: sukurta programa ir koncepcija, vilniuje.info

2023-iaisiais sukanka 700 metų, kai didžiojo kunigaikščio Gedimino laiške pirmąkart buvo paminėtas Vilnius. Sostinės taryba vakar patvirtino jubiliejaus programą ir koncepciją. Programa "Vilniui 700" numato 6 krypčių veiklas. Tarp jų – Vilniaus dienos tradicijos sukūrimas, sostinės tyrinėjimo ir pažinimo projektai, sostinės paveldo atskleidimas, miesto grožio išryškinimas naujais meno kūriniais. Ypatingas dėmesys programoje skiriamas jaunosios kartos ugdymui.

„Pirmąkart istorijoje minėdami Lietuvos sostinės jubiliejų turime galimybę sustiprinti šalies piliečių bendrystės ryšius, savivertę, istorinę bei pilietinę savimonę, aktualizuoti turtingą Vilniaus paveldą, apsvarstyti ir sutarti, kaip toliau Lietuvos sostinę kursime, kokiais darbais Vilniaus garsą Europoje ir pasaulyje skleisime. “ – sako vienas programos rengėjų, Vilniaus miesto tarybos narys Darius Kuolys.

Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos išskirtinumas – atvirumas. Vilniaus bendruomenė, Lietuvos visuomenė, išeivija – visi gali siūlyti programai savo idėjas ir projektus. Pasak D. Kuolio, labai svarbu siejant sostinės praeitį su ateitimi kurti ir puoselėti Vilnių ir kaip laisvų žmonių bendruomenę, ir kaip kultūrų dialogo erdvę.

Vilnius ruošiasi 700 jubiliejui: sukurta programa ir koncepcija, nuotrauka-1, Saulius Žiūra

„Istorija nėra tik datos. Istoriją mes kuriame patys. Todėl labai džiaugiuosi, kad jau dabar yra žmonių, kurie nori prisidėti prie Vilniaus miesto jubiliejaus minėjimo, nes mes jaučiame didelį alkį ir tai parodė Vilniaus miesto gimtadienio dienos renginiai sausį, kuriuose panoro dalyvauti gausybė vilniečių. Tikiu, kad atviros programos platformoje, mes vienysimės ir kartu kursime savo naują tradiciją.“ – sakė Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja Jolanta Karpavičienė.

Kartu su programa „Vilniui 700“ buvo patvirtinta ir Vilniaus dienos minėjimo koncepcija. Joje numatyta, jog sausio 25-ąją - Lietuvos sostinės pirmojo paminėjimo dieną - Vilnius minės įspūdinga gausa kultūros renginių: vilniečių ir sostinės svečių lauks parodos, edukacinės veiklos, koncertai, šviesos instaliacijų projektai. Vilniaus dieną vainikuos įspūdingas koncertas ir Šv. Kristoforo apdovanojimų ceremonija. Visi muziejai, restoranai, barai, kavinės kviečiami skirti sausio 25 dieną Vilniaus minėjimui.

Vilnius ruošiasi 700 jubiliejui: sukurta programa ir koncepcija, nuotrauka-2, Saulius Žiūra

Vilnius, kaip miestas ir sostinė, pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltinuose – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323-iųjų sausio 25-ąją rašytame laiške Vakarų Europos krikščionims. Šiuo valdovo laišku Lietuva kreipėsi į Vakarų pasaulį kaip ori ir savarankiška jo dalis ir paskelbė siekianti dialogo su kitomis Europos tautomis. Miestas laiške iškyla kaip valstybės sostinė: Lietuvos valdovas Vilnių pavadina „mūsų miestu“.

Vilnius ruošiasi 700 jubiliejui: sukurta programa ir koncepcija, nuotrauka-3, Saulius Žiūra
Vilniaus miesto savivaldybė
Vilniui700 Lietuvossostinėsjubiliejus jubiliejausprograma
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.