Vilniaus universiteto Botanikos sode atidaryta unikali paroda „Ryšiai“

Vilniaus universiteto Botanikos sode atidaryta unikali  paroda „Ryšiai“, Furija

2018 m. rugsėjo 8 d., Vilniaus universiteto (VU) Botanikos sode Kairėnuose buvo atidaryta unikali paroda po atviru dangumi. Žemės ir aplinkos meno parodos sode pradėtos organizuoti nuo 2003 m. Tai vienintelis kasmet Lietuvoje vykstantis žemės meno projektas „Gamta ir menas“, kurio tikslas – suteikti galimybę menininkams kurti gamtoje, atrasti ryšį su ja, plėtoti dialogą tarp meno, gamtos, menininko ir žiūrovo.

„Ryšiai“ – jau keturioliktoji projekto paroda. Joje savo darbus pristatys įvairiausių sričių menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos ir Rusijos (keramikai, skulptoriai, tapytojai, tekstilininkai, floristai ir kt.). Didžioji dalis kūrinių yra žemės meno (Land art) darbai, sukurti naudojant tik gamtines medžiagas, ir aplinkos meno (Environmental art) darbai, sukurti iš įvairių dirbtinių medžiagų, integruoti į tam tikrą erdvę, pritaikyti prie vietinio gamtovaizdžio.

Šiemet parodoje dalyvauja 18 darbų, kurių autoriai – Aleksandr Nikituk (Ukraina), Aleksandr Yarunin (Rusija), Birutė Bikelytė, Eglė Lekevičiūtė, Eglė Maskaliūnaitė, Elžbieta Jankovska-Bortkevič, Greta Kardišiūtė-Kardi, Ieva Černiauskaitė, Irina Amosova-Novikova, Martynas Gediminas, Jānis Gutāns-Grasis ir Sanda Zeme (Latvija), Jelena Škulienė, Karolina Kunčinaitė, Kristina Šaltytė, Domas Ignatavičius, Lina Jonikė, Natalija Učvatova, Virgilijus Kubilius, Rūta Dzindziliauskaitė, Vygantas Vėjas, VU Kinetinis teatras.

Metamorfozė. R.Nazarovaitė. 2016
Metamorfozė. R.Nazarovaitė. 2016

Žemės menas gimė XX a. 6-ojo dešimtmečio pabaigoje JAV. Iš pradžių taibuvo tarsi protestas prieš komercinį meną ir aplinkos užterštumą, o mūsų laikais jis kovoja už gamtos išsaugojimą, yra kūrėjų bendravimo būdas ir mokymo priemonė, suteikianti galimybę pažinti save gamtoje. Žemės menas išreiškia žmogaus ir gamtos santykį – tai ne skulptūros ar objektai, kurie išnešami iš galerijų, kad būtų eksponuojami lauke, bet tokia meno rūšis, kai menininkas, įkvėptas kraštovaizdžio, savo darbu siekia jį praturtinti ir dar labiau išryškinti. Tuomet gamta ir menininkas tampa neatskiriamais bendro kūrinio autoriais. Be aplinkos žemės meno kūrinys tiesiog praranda savo esmę. Kūrinys turi įsilieti į vietinį gamtovaizdį ir tapti neatsiejama jo dalimi. Kurdamas menininkas jokiu būdu negali pakenkti gamtai – jis siekia padėti šiuolaikiniam skubančiam žmogui pastebėti ir atrasti gamtą iš naujo.

Septyndienis. G. Kardi. 2015
Septyndienis. G. Kardi. 2015

Paroda truks iki 2018 m. spalio 31 d. arba kol kūriniai susilies su aplinka. Papildomai mokėti už parodą nereikia, užtenka įsigyti Botanikos sodo lankymo bilietą.

Vilniaus universitetas
VILNIAUS UNIVERSITETAS KAIRĖNŲ BOTANIKOS SODAS PARODA RYŠIAI
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,838