Albume „Neregėta Lietuva“ – žvilgsnis ir į Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centrą

Albume „Neregėta Lietuva“ – žvilgsnis ir į Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centrą, Furija

Jau į spaustuvę iškeliavusiame ir spalį pasirodysiančiame naujajame Mariaus Jovaišos fotografijų albume „Neregėta Lietuva“, be mūsų šalies kraštovaizdžio ir unikalaus paveldo, bus pristatomi ir įkvepiantys išmanios, modernios Lietuvos darbai, aprėpiantys mokslinius tyrimus, modernų dizainą, inovacijas, informacines technologijas, robotiką, lazerius, optiką ir biotechnologijas.

Tarp pastarųjų bus galima išvysti ir Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre (VU GMC) meniniu kampu užfiksuotus kadrus, atspindinčius mokslininkų kasdienybę. Iš viso albume bus publikuota daugiau kaip 20 nuotraukų iš VU GMC.

Pirmą kartą mokslinėse laboratorijose fotografavęs M. Jovaiša pasakoja, kad atėjo metas neregėtą Lietuvą pateikti naujai, nes nuo pirmojo albumo išleidimo jau prabėgo dešimt metų: reikėjo žengti tolesnį žingsnį, paieškoti naujų, neregėtų rakursų. „Paskui kilo mintis pasižiūrėti, kuo mes, lietuviai, galime pasigirti, kur esame pasistūmėję. Visi žino lazerius, kad Lietuva kažką nuveikusi šioje srityje. Bet ar kas nors mėgino visa tai vizualiai patraukliai parodyti, ar kas nors bandė pasivaikščioti po tas laboratorijas, kuriose kuriamos inovacijos?“ – retoriškai klausia M. Jovaiša.

Jis VU GMC fotografavo profesorių Daumanto Matulio, Rolando Meškio, Osvaldo Rukšėno, Virginijaus Šikšnio laboratorijose, taip pat pas dr. Liną Mažutį ir dr. Marių Dagį. Fotografą bene labiausiai sužavėjo kadrai, užfiksuoti dr. L. Mažučio Mikrotechnologijų sektoriuje: „Negalėjau atsigrožėti vaizdais pro mikroskopą: kaip tie lašiukai „vaikšto“, kaip keičiasi struktūros esant skirtingam apšvietimui. Kurį laiką vieną iš kadrų net svarsčiau panaudoti knygos viršeliui.“

Istorijos studijas baigęs, kompiuterių mokslus studijavęs fotografas prisipažįsta esantis smalsus ir besidomintis mokslu: laisvalaikiu mėgsta skaityti knygas apie biochemiją, fiziologiją. „Mėgstu plėsti akiratį, o VU GMCturėjau laimę gyvai susipažinti su mokslininkais, kurie tokias knygas rašo. Skaičiau Jennifer Doudna knygą apie CRISPR-Cas sistemas. Knygoje minima profesoriaus Virginijaus Šikšnio laboratorija. Džiaugiuosi galėjęs joje fotografuoti. Nors apskritai laboratorijose buvo sunku rasti ką nors matomo plika akimi, dėl to pritaikydavome kompiuterines vizualizacijas: jau „išimtus“ vaizdus, kuriuos mokslininkai mato savo kompiuterių ekranuose. Mokslininkai man „ištraukdavo“ vieną kitą grandinėlę ar struktūrą, kad galėčiau paįvairinti savo nuotraukas. Visai tai buvo labai įdomu“, – įspūdžiais dalijasi fotomenininkas, leidėjas ir verslininkas M. Jovaiša.

Jis prisipažino iš nereto tyrėjo išgirdęs, kad iki tol niekas nebuvo atėjęs į jų darbą pasižiūrėti kitu kampu, tad ir patiems mokslininkams atradimu tapo savo tyrimų objektus išvysti kitoje šviesoje.

2006 m. M. Jovaišos įsteigta leidykla „Unseen Pictures“ leidžia unikalias oro fotografijų knygas apie Lietuvą ir kitas pasaulio šalis (Meksiką, Belizą, Kubą). 2008 m. išleistas pirmasis albumo „Neregėta Lietuva“ leidimas išverstas į 11 kalbų. M. Jovaišos parodos surengtos beveik 40 valstybių. Už nuopelnus Lietuvos įvaizdžio ir turizmo vystymui fotomenininkas apdovanotas Lietuvos Respublikos Vyriausybės, taip pat ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu.

Nuo rugpjūčio pabaigos Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre (Saulėtekio al. 3) veikia „Neregėtos Lietuvos“ fotografijų paroda. Joje eksponuojami meniniai kadrai iš būsimo naujo albumo, užfiksuoti tiek šio centro, tiek VU GMC laboratorijose.

Spalio 16 d. Kongresų rūmuose planuojamas albumo „Neregėta Lietuva“ pristatymas.

Vilniaus universitetas
NEREGĖTA LIETUVA FOTO ALBUMAS NUOTRAUKOS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,838