31-ojo „Vilnius Jazz“ pirmoji staigmena – Izraelio svajonių trio

Spalio 11 dieną į sostinės Rusų dramos teatrą grįžtantis festivalis „Vilnius Jazz“ perbraižys mūsų įsivaizduojamą šiuolaikinio džiazo žemėlapį. Kaip sakė festivalio rengėjas Antanas Gustys, daug džiazo vardų Lietuvoje būna nežinomi, kol jų nepristato šio renginio scena.

Tokia bus ir pirmoji šių metų programos grupė – vieno įdomiausių jaunosios kartos pianistų Shai Maestro trio. Tai tikra Izraelio džiazo svajonių komanda, subūrusi tris išskirtinius, laukiamus visame pasaulyje talentus.

Vienu ryškiausių savo kartos pianistų vadinamas Shai Maestro 2010-aisiais įkūrė savo pirmąjį trio, su kuriuos išleido keturis puikiai kritikų įvertintus albumus, išmaišė pasaulį rengdamas iki 80 koncertų per metus, pelnė vienos įdomiausių šių dienų džiazo grupių reputaciją.

Tačiau „Vilnius Jazz“ scenoje Sh.Maestro pristatys jau kitos sudėties komandą. Prieš pat Europos turą jis išleido trio albumą „The Dream Thief“, kuriuo debiutavo ECM kompanijoje. Šiame albume pianistas įsiamžino su būgnininku Ofri Nehemya, - būtent jį išgirsime ir festivalyje, o vietoje pirmojo bosininko scenoje bus taip pat izraelietis, vienas labiausiai šiandien vertinamų Niujorko džiazo atstovų Barakas Mori.

„Nors grojame kartu jau kurį laiką, jaučiamės kaip partnerystės pradžioje. Labai smalsu, kur mūsų kelias mus nuves“, - prisipažino Sh.Maestro po naujausio albumo įrašų.

Šis pianistas ir kompozitorius – netradicinės karjeros džiazmenas. Paprastai operos solistai skuba siekti karjeros scenoje, užuot gaišę laiką dėl diplomo aukštosiose mokyklos. Tačiau taip pasielgė ir Shai. Jis atsisakė studijų prestižiniame Berklio koledže Bostone ir dėl to nepasigailėjo. Mat muzikantą į savo trio pakvietė ilgametis Chicko Corea partneris bosininkas Avishai Cohenas. Su jo grupe Sh.Maestro įrašė keturis albumus, pasirodė daugybėje garsių pasaulio scenų, tarp jų – Paryžiaus „Olympia“ teatro, Vienos ir Berlyno koncertų rūmuose.

Tuo metu prasidėjo ir paties pianisto trio epopėja, liudijusi jo spartų tobulėjimą ir augančias ambicijas. „Shai Maestro trio tarsi atveria naują, kupiną stebuklų, žavesio ir grožio pasaulį, kuris prikausto intriguojančiais garsais, džiaugsmingumu ir mąslumu. Šių muzikantų pasakojamos istorijos įtraukia, jos gaivios ir nuostabios savitumu“, - rašo apie trio „All About Jazz“.

Menininkas šiandien priskiriamas prie tokių džiazo raidą įtakojusių pianistų kaip Keithas Jarrettas, Paulas Bley ir Chickas Corea. Jo virtuoziškose, melodingose kompozicijose galima įžvelgti įvairių įtakų, tarp jų – ir gimtojo Izraelio muzikos.

Bosininkas ir kompozitorius Barakas Mori tituluojamas vienu išskirtiniausių ir labiausiai patikimų džiazo partnerių.

Dar prieš baigdamas Thelmos Yellin vardo scenos menų mokyklą, B.Mori grojo su profesionalais ir debiutavo „Red Sea Jazz Festival“, gastroliavo užsienyje su „Young Israeli Philharmonic Orchestra“.

1996-aisiais bosininkas buvo priimtas į vieną stipriausių Izraelio džiazo grupių, vadovaujamą saksofonininko Walterio Blandingo, o po poros metų išvyko į Niujorką, gavęs tenykščio universiteto stipendiją, ėmė gastroliuoti ir įrašinėti albumus su Erico Reedo bei Peterio Cincotti grupėmis. Atlikėjas debiutavo Japonijoje, Kubos džiazo festivalyje, pasirodė „North Sea Jazz Festival“, Paryžiaus „Olympia“ teatre ir kitose svarbiose pasaulio scenose.

Jau dešimt metų bosininkas bendradarbiauja su garsia vokaliste Madeleine Peyroux, lydėjo ją į Nicos ir „North Sea Jazz“ festivalius, Londono „Queen Elizabeth Hall“, Los Andželo „Walt Disney Concert Hall“, Paryžiaus „Olympia“ teatro, Tel Avivo operos ir kitas solidžias scenas.

Kitas dabartinis bosininko bendražygis – iškilus Izraelio saksofonininkas Eli Degibri: su jo kvartetu B.Mori įgrojo ne vieną diską, pasirodė įvairiuose pasaulio kraštuose ir tęsia sėkmingą muzikinę kelionę.

Šiuo metu B. Mori dirba prie savo kaip lyderio debiutinio albumo.

Jauniausias trio narys būgnininkas Ofri Nehemya, galima sakyti, gimė su lazdelėmis rankose. Jis pirmą kartą būgnų lazdeles paėmė būdamas trejų metų ir netrukus tapo stropiu tėvo būgnininko mokiniu

Būdamas 16-kos Ofri jau pradėjo groti su Izraelio džiazo meistrais, netrukus tapo saksofonininko E.Degibri kvarteto nariu. Vėliau likimas jam lėmė persikelti į JAV - po vasaros kursų Berklio muzikos koledže vaikinas gavo stipendiją mokytis Bostone dar ketverius metus, o dabar gyvena Niujorke.

2013-aisiais Ofri pradėjo gastroliuoti su bosininku A.Cohenu, vėliau tapo kito iškilaus bosininko Omero Avitalio grupės nariu, joje muzikuoja iki šiol, taip pat bendradarbiauja su daugeliu Niujorko džiazo korifėjų.

Sh.Maestro trio, be Lietuvos, turo metu aplankys Ispaniją, Vokietiją, Nyderlandus, Švediją, Belgiją, Italiją, Pracūziją ir Šveicariją.

VILNIUS JAZZ ANTANAS GUSTYS SHAI MAESTRO
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 105 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Iš jų 44 registruoti Kauno, 29 Šiaulių, 28 Vilniaus, 3 Panevėžio ir 1 Klaipėdos apskrityse. 1 mirties atvejis užfiksuotas Vilniuje. Asmuo priklausė rizikos grupei dėl amžiaus. Per vakar parą patvirtinti 3 įvežtiniai atvejai iš Vokietijos Šiaulių apskrityje, Rusijos Kauno apskrityje ir Jungtinės Karalys...
Įvykiai
2020 m. spalio 2 d. 19 val. į ,,dangiškąją" erdvę Vilniaus universiteto planetariume kvies dainuojantys aktoriai - Olegas Ditkovskis ir Saulius Bareikis. Tarptautinės Mokytojo dienos proga jie žada sugroti savo gražiausias balades. Daug metų abu aktoriai koncertuodavo su grupe ,,Aktorių trio". Iširus grupei (paskutinis viešas koncertas surengtas 2016 m.), vienoje scenoje menininkai susitikdavo vis rečiau, daugiau laiko skirdami darbams teatre ir kine, muzi...
Sportas
Pirmoje rungtynių pusėje puolimo mašiną įspūdingai užkūręs Vilniaus „Rytas“ (3-0) po pertraukos atsipalaidavo, bet pergalės iš savo rankų nepaleido. 58 proc, taiklumu (18/31) tritaškius metę Donaldo Kairio auklėtiniai savo žiūrovų akivaizdoje 106:82 (36:19, 29:22, 15:22, 26:19) nepaliko vilčių Pasvalio „Pieno žvaigždėms“ (1-2). Sostinės ekipą į pergalę vedė Kristjano Kitsingo (5/6 trit.), Andrew Goudelocko (4/5 trit.) ir Luko Ulecko (4/6 trit.) trio – snai...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 90 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 37 iš jų registruoti Kauno, 19 Vilniaus, 18 Šiaulių, 9 Panevėžio, 5 Telšių ir po 1 – Klaipėdos bei Utenos apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 75 asmenys, iš jų 29 asmenys yra užsikrėtę ne židiniuose. 14 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavy...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 111 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 61 iš jų registruoti Kauno, 23 Šiaulių, 16 Vilniaus, 5 Telšių, 4 Panevėžio ir po 1 – Klaipėdos bei Tauragės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 81 asmuo, iš jų 23 asmenys yra užsikrėtę ne židiniuose. 29 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepav...
Įvykiai
Kokie filmai buvo sukurti Vilniaus Fabijoniškių ir Šeškinės rajonuose? Kur Naujamiestyje galima rasti galeriją po atviru dangumi? Kokias paslaptis saugo anapus geležinkelio įsikūrę Naujininkai? Norintys rasti atsakymus į šiuos klausimus kviečiami sekmadienį važiuoti Vilniaus viešojo transporto autobusais ir troleibusais. Tądien minimos Turizmo dienos proga miesto viešuoju transportu keliaus gidai, kurie keleiviams pasakos apie istorijas, kurias slepia pro...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė, siekianti plačias Naujamiesčio gatves paversti jaukesnėmis erdvėmis gyventojams, šiandien pristatė naujieną – „keliaujančius kiemelius“, kurie kol kas bus būtent šios miesto dalies išskirtiniu elementu. Tai mobilios platformos, suteikiančios gyventojams galimybę bent kuriam laikui užkariauti įprastai automobilių užimamas vietas, ir labai derėsiančios prie kitų čia vykstančių permainų ir taktinio urbanizmo priemonių – atnaujinam...
Kriminalai
Trakų r., Senųjų Trakų miestelyje, sustabdytame patikrinti automobilyje BMW, kurį vairavo 21-erių metų jaunuolis, rasta, įtariama, įvairių narkotinių medžiagų. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 str. 1 d.). Rugsėjo 23 apie 23 val. 30 min. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos ko...
Kriminalai
Vilniaus rajone nustatytas dar vienas žiauraus elgesio su gyvūnais atvejis. Netinkamomis sąlygomis laikomi šunys perduoti UAB „Nuaras“. Rugsėjo 23 d. apie 12 val. 33 min. sostinės policija gavo pranešimą, kad Vilniaus r., Paberžės sen., Rudokų k., galimai netinkamomis sąlygomis yra laikomi šunys. Į įvykio vietą atvyko Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus r. policijos komisariato pareigūnai bei Valstybinės maisto veterinarijos Vilniaus...