Vilnius mini pasaulinę trombozės dieną – tiltai nušvito raudona spalva

Jau penktąjį kartą spalio 13 dieną minima Pasaulinė trombozės diena. Šią dieną kviečiame atkreipti ypatingą dėmesį į trombozę, kurios rizikos dažnai neįvertiname ir siekiame, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie venų trombemboliją (VTE) ir gyvybei pavojingas jos komplikacijas.

Pirmoji Pasaulinė trombozės diena paminėta 2014 metų spalio 13 d. – Rudolfo Virchovo gimimo dieną. R. Virchovas, vokiečių gydytojas, patologas, biologas ir antropologas, yra trombozės tyrimų pradininkas, įvardinęs ir aprašęs terminą –trombozė.

Trombozė – būklė, kada kraujyje formuojasi krešuliai, dar vadinami trombais. Dažniausiai jie susidaro giliosiose kojų venose ir tokia būklė vadinama giliųjų venų trombozė, GVT. Šie trombai, patekę į sisteminę kraujotaką, gali įstrigti plaučių arterijose ir sukelti plaučių emboliją, PE. Priklausomai nuo to, ar trombai susidaro arterijose, ar venose, klasifikacijoje atitinkamai išskiriama arterinė ir veninė trombozė.

1 iš 4 žmonių pasaulyje miršta dėl būklių, kurias sukelia krešulių formavimasis arba trombozė.

Imkimės iniciatyvos: patekus į ligoninę ar rengiantis operacijai paprašykite gydytojo, kad įvertintų jūsų venų tromboembolijos riziką.

Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacija šį savaitgalį kviečia visus solidarizuotis ir paminėti pasaulinę trombozės dieną.
Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacija www.cardem.lt yra viena iš oficialių Pasaulinės trombozės dienos iniciatyvos partnerių Lietuvoje. Pasaulinę trombozės dieną inicijuoja ir koordinuoja Tarptautinė trombozės ir hemostazės draugija (International Society on Thrombosis and Haemostasis, Inc., https://www.isth.org). Tam tikslui yra sukurta interneto svetainė: Pasaulinė trombozės diena http://www.worldthrombosisday.org , kuriai vadovauja Valdymo komitetas, sudarytas iš žymių medicinos ekspertų iš viso pasaulio.

Apie tromboemboliją:

Venų tromboembolija (VTE) – būklė, apimanti giliųjų venų trombozę (GVT) bei plaučių emboliją (PE). Tai yra gyvybei pavojinga ir potencialiai mirtina būklė.
Nors pusė apklaustųjų atsakytų, jog apie VTE niekuomet nėra girdėję, tačiau ši būklė yra labai dažna. Didelė dalis žmonių teigia suprantantys, kas yra trombas, bet apie būklę, vadinamą venų tromboembolija, žino mažuma.

VTE dažnai gali baigtis mirtimi. Gera žinia yra ta, jog daugeliu atvejų jos galima išvengti.

Rizikos veiksniai, dėl kurių gali vystytis VTE: hospitalizacija, operacinis gydymas, vėžys, ilgalaikis nejudrumas, imobilizacija, teigiama šeiminė VTE anamnezė, estrogenų turinčių preparatų (kontraceptinės tabletės, pakaitinė hormonų terapija) vartojimas, nėštumas ir/ar gimdymas netolimoje praeityje.

Vėžiu sergantiems pacientams yra didesnė trombų formavimosi rizika, lyginant su bendra populiacija.

Operacinis gydymas taip pat yra vienas iš VTE rizikos veiksnių. Nors trombų formavimąsi gali skatinti bet kokio tipo procedūra, tačiau ši rizika ypatingai padidėja atliekant didelės apimties operacijas.

VTE riziką taip pat gali padidinti teigiama šeiminė anamnezė (VTE šeimos narių tarpe), genetinis polinkis šiai būklei vystytis.

GVT pasireiškia blauzdos ar šlaunies skausmu ir/ar jautrumu; kojos, pėdos ar kulkšnies patinimu; gali būti juntama šiluma bei stebimas paraudimas ir/ar kitas spalvos pakitimas.

PE požymiai ir simptomai: pasunkėjęs, padažnėjęs kvėpavimas, krūtinės skausmas, kuris gali stiprėti giliai kvėpuojant, tachikardija, galvos svaigimas ir/ar apalpimas.

Apie 45-60% visų VTE atvejų yra hospitaliniai, t.y. kilę ligoninėje. Tai yra viena iš pagrindinių mirties ligoninėje priežasčių ir jos būtų galima išvengti.

Apie prieširdžių virpėjimą:

Prieširdžių virpėjimas (PV) yra viena dažniausiai sutinkamų nereguliaraus širdies ritmo (aritmijos) formų. Dėl PV širdies kamerose susiformavę trombai gali pasiekti smegenis ir sukelti išeminį insultą, kuris gali būti pražūtingas.

Insulto rizika žmonėms su PV yra didesnė. Apskaičiuota, jog iš kasmet pasaulyje įvykstančių 15 milijonų insultų, PV sudaro 15% priežasčių.

PV gali pasireikšti retkarčiais arba gali tapti nuolatine, ilgus metus besitęsiančia širdies problema, todėl ankstyva diagnostika ir šios ligos gydymas yra be galo svarbūs.

Žinomi tokie PV rizikos faktoriai: 60 metų ir vyresnis (ypač daugiau nei 75 metų) amžius; stazinis širdies nepakankamumas; padidėjęs kraujo spaudimas (hipertenzija); cukrinis diabetas; persirgtas insultas, tranzitorinė išeminė ataka (TIA) ar tromboembolija; kraujagyslių ligos; išeminė širdies liga; hipertiroidizmas; lėtinės inkstų ligos; gausus alkoholio vartojimas; kairiosios širdies pusės kamerų padidėjimas.

Daug žmonių net nenutuokia, jog serga PV, nes nejaučia jokių su tuo susijusių simptomų. Tuo tarpu kitiems gali pasireikšti vienas ar keli iš šių simptomų: nereguliarus širdies ritmas, smarkus širdies plakimas (plazdėjimai ar permušimai); galvos svaigimas; nuovargis; pasunkėjęs kvėpavimas; krūtinės skausmas.

Būkite iniciatyvūs! Sumažinkite išeminio insulto riziką! Pasidomėkite Jūsų rizika ir paklauskite apie tai gydytojo, paprašykite įvertinti prieširdžių virpėjimą, patikrinti Jūsų pulsą.
Svarbu kad šiomis ligomis sergantys naudotų gydytojų paskirtus kraują skystinančius medikamentus (antikoaguliantus).

TROMBOZĖS DIENA TROMBOZĖS SIMPTOMAI
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė, siekianti plačias Naujamiesčio gatves paversti jaukesnėmis erdvėmis gyventojams, šiandien pristatė naujieną – „keliaujančius kiemelius“, kurie kol kas bus būtent šios miesto dalies išskirtiniu elementu. Tai mobilios platformos, suteikiančios gyventojams galimybę bent kuriam laikui užkariauti įprastai automobilių užimamas vietas, ir labai derėsiančios prie kitų čia vykstančių permainų ir taktinio urbanizmo priemonių – atnaujinam...
Kriminalai
Trakų r., Senųjų Trakų miestelyje, sustabdytame patikrinti automobilyje BMW, kurį vairavo 21-erių metų jaunuolis, rasta, įtariama, įvairių narkotinių medžiagų. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 str. 1 d.). Rugsėjo 23 apie 23 val. 30 min. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos ko...
Kriminalai
Vilniaus rajone nustatytas dar vienas žiauraus elgesio su gyvūnais atvejis. Netinkamomis sąlygomis laikomi šunys perduoti UAB „Nuaras“. Rugsėjo 23 d. apie 12 val. 33 min. sostinės policija gavo pranešimą, kad Vilniaus r., Paberžės sen., Rudokų k., galimai netinkamomis sąlygomis yra laikomi šunys. Į įvykio vietą atvyko Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus r. policijos komisariato pareigūnai bei Valstybinės maisto veterinarijos Vilniaus...
Būstas
Viena didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kurianti bendrovė „Darnu Group“ pradėjo paskutinių butų įmonės vystomame „Paupio“ rajone pardavimus. Atgimstančioje istorinėje Vilniaus senamiesčio dalyje pirkėjams bus siūloma įsigyti daugiau nei 300 naujų būstų paskutiniuose – šeštajame bei septintajame – projekto etapuose. Nestandartiniai sprendimai „Darnu Group“ generalinė direktorė Sigita Survilaitė-Mekionienė sako, kad šiuo metu bendrov...
Įvykiai
Antakalnio rajone šiandien iškilmingai atidarytas penktas modulinis priestatas prie lopšelio-darželio „Atžalėlės“ (Antakalnio g. 74). Naujajame dviejų aukštų darželyje veikia 6 grupės, edukacinės erdvės, skirtos vaikų ugdymui ir žaidimams. Taip pat įrengtos patalpos ir vaikų persirengimui, daiktų saugojimui, miegui bei valgymui skirtos zonos, nupirkti nauji baldai, žaislai ir ugdymo priemonės. Į modulinį darželį priimti 105 vaikai. 1,5-3 metų amžiaus grupė...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė ragina paskubėti metalinių garažų savininkus nusikelti ant miesto žemės stovinčius garažus. Prie garažų nukėlimo proceso Vilniuje jungiasi ir Aplinkos ministerija, o savivaldybė toliau teikia pagalbą geranoriškoms garažų bendrijoms. Išskirtiniais atvejais garažų savininkai gali prašyti nukėlimo atidėjimo. Iki šios dienoms seniūnijoms pranešta apie beveik 2 000 nukeltų garažų iš 10 700. Vilniaus miesto savivaldybės administracijo...
Įvairios
Visą vasarą Lukiškių aikštėje veikusio dirbtinio paplūdimio idėja patiko vilniečiams – sostinės gyventojų apklausa parodė, kad dauguma teigiamai įvertino tokį kūrinį miesto centre. 57 proc. apklaustų sostinės gyventojų teigia, kad yra patenkinti arba tikrai patenkinti Lukiškių aikštės paplūdimiu. Ketvirtadalis (25 proc.) apklaustų vilniečių šios idėjos nepalaikė, o 18 proc. neturėjo nuomonės. „Tai dar kartą patvirtino, kad šis sprendimas buvo reikalingas v...
Kultūra
Prasidėjus kino festivalių sezonui, „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato naują maršrutą – „Nuo Iliuzijos iki Vilniaus“. Jį sudarė kino istorikė, knygos „Vilniaus iliuzionai. Miesto kino teatrų istorijos“ autorė Sonata Žalneravičiūtė. Bendradarbiaujant su Tarptautiniu Vilniaus dokumentinių filmų festivaliu (VDFF), vyks naujojo maršruto pristatymo ekskursijos – į jas registruotis galės festivalio žiūrovai. Iki nepriklausomybės – 50 kino teatrų Į Vilnių kinas at...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 138 koronaviruso (COVID-19) atvejai. 60 iš jų registruota Šiaulių, 37 Kauno, 33 Vilniaus, 5 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Utenos apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 113 asmenų. 24 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią parą Vilniaus apskrityje registruotas 1 įvežti...