Vilniaus daugiabučių laiptinės puošiasi menininkų darbais

Daugiabučiai namai ir verslo pastatai mūsų šalyje jau kuris laikas nebėra pilki ir niūrūs, priešingai – jie išsiskiria spalvomis, dizaino elementais ir sutvarkyta aplinka. Be to, pastaraisiais metais Lietuvoje ryškėja pasaulinė tendencija – meno integracija į verslo ir gyvenamąją erdvę. Kaip teigia „Darnu Group“, NT plėtros ir valdymo įmonės, kuri viena pirmųjų pradėjo menininkų darbais puošti daugiabučius, biurus, viešbučius ir jų aplinką, atstovai, tai kuria pridėtinę vertę gyventojams.

Žvalgantis po didžiuosius pasaulio miestus, tokius kaip Niujorkas, Londonas, Paryžius, įprasta matyti gyvenamuosius namus ar verslo pastatus puošiančius meno kūrinius. Specialistai teigia, kad tai padeda kurti ne tik gražesnę, bet ir jaukesnę aplinką gyventojams. Be to, unikalūs darbai prideda projektui daugiau vertės ir išskirtinumo. Tai ypač aktualu pastaraisiais metais, mat pastebima, jog potencialūs gyventojai ar darbuotojai ieško kur kas daugiau nei tik kokybiško būsto ar biuro – jiems rūpi apgalvota ir išpuoselėta aplinka.

„Darnu group“, siekdama geriausių potyrių būsimiems naujakuriams, pradėjo bendradarbiauti su įvairiais meno atstovais ir keisti įprastą NT įvaizdį Lietuvoje. Šiandien menininkų darbai puošia skirtingas gyvenamąsias ir poilsio erdves, verslo pastatus.

Fotografijų parodos laiptinėse

Pasak UAB „Darnu Group“ korporatyvinių reikalų ir rinkodaros direktorės Akvilės Liaudanskienės, šiandieninė laiptinės erdvė patiria transformaciją: ji nėra tik kelias iki namų ir vis labiau skverbiasi į įprastą namų aplinką.

„Mūsų inicijuotos fotografijų parodos laiptinėse – tai būdas parodyti gyventojams, kad namai neapsiriboja tik asmenine gyvenamąja erdve – butu“, – pasakoja įmonės atstovė. Jos teigimu, jau tradicija tampantis laiptinių papuošimas padeda kurti jaukumo jausmą gyventojams visose namo patalpose.

Vienas pirmųjų projektų, kuriame laiptinėse buvo eksponuojami fotografų darbai, – „Smėlio namai“ Vilniaus Antakalnio mikrorajone. Šiek tiek vėliau, prestižinėje „Eglių terasų“ gyvenvietėje buvo pristatyti 43 fotografo ir gamtininko Renato Jakaičio darbai, kuriuose įamžinta Lietuvos gamta bei laukiniai žvėrys ir paukščiai. Kaip dovana namo gyventojams skirta paroda, pasak A. Liaudanskienės, suteikia jiems galimybę kasdien mėgautis gražiais vaizdais bei atlieka edukacinę funkciją.

Vis dėlto panašios bendrovės iniciatyvos neapsiriboja tik laiptinių erdve, pavyzdžiui, toje pačioje „Eglių terasų“ gyvenvietėje menininkai padėjo apipavidalinti ir požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. Šiandien ją puošia skirtingų meno atstovų sukurtas grafiti paveikslas, siekiantis net 162 kv. metrus.

Unikalios vidinės meno galerijos

Vienas naujausių ir didžiausią menininkų komandą subūręs projektas – „Užupio krantinės“ Vilniuje. Net 13 gerai žinomų šalies skulptorių, tapytojų, keramikų, grafikų, fotografų puoselėjo 15 gyvenvietės koridorių ir pavertė juos unikaliomis meno galerijomis, skirtomis senųjų Užupio gyventojų profesijoms.

„Dažnai laiptines žmonės užmiršta. Dekoruoja savo butus, galbūt kažką kieme, bet laiptinės, atrodo, yra praeinamas dalykas ir jos tiesiog dingsta. Dirbdami jautėme atsakomybę prieš čia gyvensiančius žmones, nes norėjome, kad menas juos lydėtų iki pat namų durų“, – sako prie projekto įgyvendinimo prisidėjęs dailininkas Tadas Šimkus.

Žinoma menininkė Kunigunda Dineikaitė sako, jog sukurti universalų meno kūrinį, kuris būtų pritaikytas konkrečiai erdvei ir lygiagrečiai pačiai likti ištikimai savo paties stilistikai yra tikras iššūkis. „Ir vis dėlto didžiausias iššūkis yra konceptualus mąstymas, vizijos sukūrimas, o vėliau tikslus tos vizijos perkėlimas ant sienos, kurios estetinė išraiška ir yra šio projekto tikslas. Šiame projekte nesinorėjo tiesiog puošti koridorių sienas paveikslais iš studijos, siekiau sukurti tikslingą dizaino viziją, specialiai pritaikytą konkrečiai vietai“,- pasakoja K. Dineikaitė.

„Užupio krantinių“ namų vidines sienas puošia milžiniška freska, šimtai keramikos dirbinių, pieštos žvaigždynų trajektorijos ir išskirtinės pašto dėžutės, o už namo sienų – kalvių rankomis daryti balkonų rėmai ir įspūdingas fontanas vidiniame kieme. Visus metus kurti unikalūs menininkų darbai šiandien padeda perteikti tikrąją rajono dvasią gyventojams. „Užupis yra neatsiejamas nuo meno, kuris įsismelkęs net į namų sienas ir yra šio rajono vizitinė kortelė“, – teigia A. Liaudanskienė.

Geriausiai lankytojų vertinamo viešbučio sėkmę nulėmė ir menas

Įmonės atstovė pažymi, kad gyvenamieji namai – nėra vienintelės erdvės, į kurias vystytojai stengiasi integruoti meno kūrinius. Vis dažniau neatsiejama išskirtinumo dalimi menas tampa ir verslo pastatuose. Kaip pavyzdį A. Liaudanskienė pateikia verslo centrą „North Star“. „Tai buvo pirmasis mūsų verslo centras, kurį norėjome  papuošti ne tik įprastai, bet ir  specialiai šiam pastatui menininko sukurtu darbu. Todėl skelbėme konkursą ir išsirinkome labiausiai patikusią meninę instaliaciją, kuri jau ne vienerius metus puošia verslo centro fojė“.

„Darnu Group“ valdomas Vilniaus centre 2016 m. įkurtas viešbutis „Artagonist“ pasauliniame kelionių rekomendacijų tinklalapyje „TripAdvisor“ buvo pripažintas geriausiai lankytojų vertinamu viešbučiu sostinėje. A. Liaudanskienės teigimu „Artagonist“ sėkmė iš esmės yra nulemta drąsių, nestandartinių sprendimų, vienas tokių – pasirinktas ne gerai žinomas pasaulyje viešbučio franšizės ženklas, o pristatytas nuosavas ir savarankiškai sukurtas identitetas. 16 menininkų kiekviename viešbučio kambaryje sukūrė skirtingas freskas ir skulptūrines instaliacijas, kurios kasdien kuria unikalų viešbučio įvaizdį.

Skulptūrų parkas šalia namų

Nors menininkų darbų pastatų viduje galima išvysti vis dažniau, tačiau iniciatyvų už gyvenvietės teritorijos ribų vis dar nėra daug. Nors pamažu, tačiau NT vystytojai Lietuvoje stengiasi integruoti meną ir į miesto erdves.

Vienas tokių pavyzdžių – „Darnu Group“ inicijuotas skulptūrų-suoliukų parkas šalia „Antakalnio terasų“ gyvenvietės. Priešingai nei ekspozicijos daugiabučių laiptinėse, kurios prieinamos tik namo gyventojams, ši iniciatyva yra atvira visiems, t. y. tiek kvartalo gyventojams, tiek paprastiems praeiviams ar miesto svečiams. Be to, šiomis skulptūros atlieka ir dar vieną funkciją – kaip ir įprasti suoliukai yra skirtos praeiviams prisėsti.

Kaip yra sakęs šios gyvenvietės architektas Algirdas Kaušpėdas, pradinė skulptūrų parko idėja kilo siekiant tinkamai išnaudoti gamtinę aplinką bei susieti gyvenamąjį kvartalą su miesto viešosiomis erdvėmis. Taip pat buvo siekiama, kad skulptūromis pasidžiaugti ir jas įvertinti galėtų kuo daugiau žmonių. Dėl šios priežasties parkas buvo projektuojamas šalia didžiausio viešo Antakalnio tako.

Įmonės korporatyvinių reikalų ir rinkodaros direktorė A. Liaudanskienė pastebi, kad šiandien estetiniai miestiečių poreikiai tampa vis svarbesniu prioritetu renkantis būstą, o siekiant juos atliepti vystytojai yra įpareigoti ieškoti sprendimų.

Darnu Group
DARNU GROUP DAUGIABUČIAI AKVILĖ LIAUDANSKIENĖ SMĖLIO NAMAI UŽUPIO KRANTINĖS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
1 žmogus rekomenduoja

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Sportas
Vilniaus „Ryto“ (14-5) ekipa patyrė apmaudžią nesėkmę „Betsafe-LKL“ čempionate savų žiūrovų akivaizdoje. Sostinės klubas 75:96 (21:32, 24:21, 19:21, 11:22) nusileido Panevėžio „Lietkabeliui“ (11-8). Simas Jasaitis rungtynes pradėjo pelnydamas 5 taškus iš eilės, o „Lietkabelis“ per kelias minutes sumetė 10 taškų (3:10). Paulius Valinskas pataikė iš toli ir „Rytui“ teko prašyti minutės pertraukėlės (5:13). „Rytas“ atsakė DJ Seeley ir Eimanto Bendžiaus tritaš...
Laisvalaikis
Turbūt 90 procentų planetos gyventojų iškart atsakytų į klausimą apie mėgstamiausią spalvą. O ar kada nors pagalvojote, kodėl kartais žmonėms patinka būtent ta viena ir vienintelė spalva? Pasirodo, tai gali atskleisti ne tik jūsų skonį daiktams, bet ir tam tikrus asmenybės bruožus, apie kuriuos galbūt net patys nežinojote. Taigi raskite savo mėgstamą spalvą sąraše ir skaitykite apie savo asmenybės paslaptis. Juoda Jei jūsų mėgstamiausia spalva yra juoda, t...
Kriminalai
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnams įkliuvo du vagystėmis įtariami vyrai. Jų namuose kratų metu rasta ir paimta, įtariama vogtų, įvairių daiktų: tamsiai pilkas dviratis „Rock Machine“ (viršutinis rėmo vamzdelis, pobalninis bei apatinis rėmo vamzdžiai bei apatinių šalių dalis yra perdažyti matiniais pilkais dažais. Ant dviračio vairo yra sumontuotos „Shimano Alivio“ pava...
Sportas
Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubas pasiekė susitarimą su 30 metų vidurio saugu iš Ispanijos Cristianu Portilla, kuris per savo karjerą yra žaidęs ir Ispanijos čempionate. „Žalgirio” naujokas karjerą pradėjo Santandero „Racing” klube ir aukščiausioje Ispanijos lygoje debiutavo būdamas vos 17 metų. Jis taip pat buvo nuolat kviečiamas į U-17 rinktinę, kurios gretose pelnė vieną įvartį. „La Liga” čempionate C. Portilla, atstovaudamas „Racing” ir Chichono „Spor...
Laisvalaikis
XIX a. septintojo dešimtmečio pradžioje Vilnių pasiekęs geležinkelis sąlygojo pietinio prekybinio ir pramoninio priemiesčio augimą. Už geležinkelio kūrėsi darbininkų gyvenvietė. Priemiestyje turėjo žemes viena žymiausių LDK didikų giminių – grafai Tyzenhauzai, Pšezdzieckiai (Przeździeccy), kurių vardu 1916 m. pavadinta ir gatvė. Tyzenhauzai – sena Vokietijos riterių giminė, pasak padavimų, gyvenusi Holšteine ar Vestfalijoje. Dalis šios giminės riterių XII...
Įvykiai
Vilnius gedi pirmadienį mirusio kaimyninės Lenkijos Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus. Rytoj į Gdanską išvyks ir laidotuvėse dalyvaus sostinės meras Remigijus Šimašius, o šiandieną Vilniuje prasidėjo minėjimo renginiai: Trijų Kryžių paminklas nušviestas Gdansko miesto vėliavos spalvomis, vakare ant Rotušės fasado įjungta videoprojekcija, skirta atminti broliško miesto merą. „Pawelas buvo išskirtinis žmogus ir politikas, per daugelį savo veiklos metų užsita...
Verslas
2018 m. Vilniuje atidaryti keturi A klasės biurų pastatai centrinėje miesto dalyje. Prestižinių biurų poreikis dominuos ir šiemet, bet intensyvi konkurencija šiame segmente skatina NT vystytojus keisti kryptį ir orientuotis į B klasės pastatus, kurių vakansija nuosekliai mažėja jau antrus metus iš eilės, skelbiama tarptautinės nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ parengtoje 2018 m. IV ketvirčio Vilniaus biurų rinkos apžvalgoje „Vilnius Offic...
Įvykiai
Nuo sausio 21 d. lopšelio-darželio „Pasaka“ filiale Žirmūnų seniūnijoje (Žirmūnų g. 110) atidaromos trys naujos grupės. Daugiau kaip pusė šimto (54) mažųjų vilniečių kviečiami lankyti 1,5-3, 2-3 ir 2-4 metų amžiaus grupes. Į lopšelį-darželį jau priimta 30 mažųjų vilniečių. „Siekdama pateisinti tėvelių lūkesčius ir plėsti ikimokyklinio ugdymo tinklą Žirmūnų seniūnijoje, savivaldybė išsinuomavo pastatą, nupirko naujus baldus, edukacines priemones, žaislus ir...
Laisvalaikis
Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai” jau keturioliktąjį kartą pakvietė susipažinti su festivalio programa, svečiais bei pakalbėti apie prancūzišką kultūrą. Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jean-Marie Sani atskleidė, kad šiais metais be pagrindinės programos žiūrovai galės išvysti ir dvi retrospektyvas. Režisieriaus, lyginamo su Alfredu Hitchcock'u,  Henri-Georges'o Clouzot filmų retrospektyva bei, aktorės, kuriai pernai būtų suėję 80 metų, Rom...