Vilniaus daugiabučių laiptinės puošiasi menininkų darbais

Daugiabučiai namai ir verslo pastatai mūsų šalyje jau kuris laikas nebėra pilki ir niūrūs, priešingai – jie išsiskiria spalvomis, dizaino elementais ir sutvarkyta aplinka. Be to, pastaraisiais metais Lietuvoje ryškėja pasaulinė tendencija – meno integracija į verslo ir gyvenamąją erdvę. Kaip teigia „Darnu Group“, NT plėtros ir valdymo įmonės, kuri viena pirmųjų pradėjo menininkų darbais puošti daugiabučius, biurus, viešbučius ir jų aplinką, atstovai, tai kuria pridėtinę vertę gyventojams.

Žvalgantis po didžiuosius pasaulio miestus, tokius kaip Niujorkas, Londonas, Paryžius, įprasta matyti gyvenamuosius namus ar verslo pastatus puošiančius meno kūrinius. Specialistai teigia, kad tai padeda kurti ne tik gražesnę, bet ir jaukesnę aplinką gyventojams. Be to, unikalūs darbai prideda projektui daugiau vertės ir išskirtinumo. Tai ypač aktualu pastaraisiais metais, mat pastebima, jog potencialūs gyventojai ar darbuotojai ieško kur kas daugiau nei tik kokybiško būsto ar biuro – jiems rūpi apgalvota ir išpuoselėta aplinka.

„Darnu group“, siekdama geriausių potyrių būsimiems naujakuriams, pradėjo bendradarbiauti su įvairiais meno atstovais ir keisti įprastą NT įvaizdį Lietuvoje. Šiandien menininkų darbai puošia skirtingas gyvenamąsias ir poilsio erdves, verslo pastatus.

Fotografijų parodos laiptinėse

Pasak UAB „Darnu Group“ korporatyvinių reikalų ir rinkodaros direktorės Akvilės Liaudanskienės, šiandieninė laiptinės erdvė patiria transformaciją: ji nėra tik kelias iki namų ir vis labiau skverbiasi į įprastą namų aplinką.

„Mūsų inicijuotos fotografijų parodos laiptinėse – tai būdas parodyti gyventojams, kad namai neapsiriboja tik asmenine gyvenamąja erdve – butu“, – pasakoja įmonės atstovė. Jos teigimu, jau tradicija tampantis laiptinių papuošimas padeda kurti jaukumo jausmą gyventojams visose namo patalpose.

Vienas pirmųjų projektų, kuriame laiptinėse buvo eksponuojami fotografų darbai, – „Smėlio namai“ Vilniaus Antakalnio mikrorajone. Šiek tiek vėliau, prestižinėje „Eglių terasų“ gyvenvietėje buvo pristatyti 43 fotografo ir gamtininko Renato Jakaičio darbai, kuriuose įamžinta Lietuvos gamta bei laukiniai žvėrys ir paukščiai. Kaip dovana namo gyventojams skirta paroda, pasak A. Liaudanskienės, suteikia jiems galimybę kasdien mėgautis gražiais vaizdais bei atlieka edukacinę funkciją.

Vis dėlto panašios bendrovės iniciatyvos neapsiriboja tik laiptinių erdve, pavyzdžiui, toje pačioje „Eglių terasų“ gyvenvietėje menininkai padėjo apipavidalinti ir požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. Šiandien ją puošia skirtingų meno atstovų sukurtas grafiti paveikslas, siekiantis net 162 kv. metrus.

Unikalios vidinės meno galerijos

Vienas naujausių ir didžiausią menininkų komandą subūręs projektas – „Užupio krantinės“ Vilniuje. Net 13 gerai žinomų šalies skulptorių, tapytojų, keramikų, grafikų, fotografų puoselėjo 15 gyvenvietės koridorių ir pavertė juos unikaliomis meno galerijomis, skirtomis senųjų Užupio gyventojų profesijoms.

„Dažnai laiptines žmonės užmiršta. Dekoruoja savo butus, galbūt kažką kieme, bet laiptinės, atrodo, yra praeinamas dalykas ir jos tiesiog dingsta. Dirbdami jautėme atsakomybę prieš čia gyvensiančius žmones, nes norėjome, kad menas juos lydėtų iki pat namų durų“, – sako prie projekto įgyvendinimo prisidėjęs dailininkas Tadas Šimkus.

Žinoma menininkė Kunigunda Dineikaitė sako, jog sukurti universalų meno kūrinį, kuris būtų pritaikytas konkrečiai erdvei ir lygiagrečiai pačiai likti ištikimai savo paties stilistikai yra tikras iššūkis. „Ir vis dėlto didžiausias iššūkis yra konceptualus mąstymas, vizijos sukūrimas, o vėliau tikslus tos vizijos perkėlimas ant sienos, kurios estetinė išraiška ir yra šio projekto tikslas. Šiame projekte nesinorėjo tiesiog puošti koridorių sienas paveikslais iš studijos, siekiau sukurti tikslingą dizaino viziją, specialiai pritaikytą konkrečiai vietai“,- pasakoja K. Dineikaitė.

„Užupio krantinių“ namų vidines sienas puošia milžiniška freska, šimtai keramikos dirbinių, pieštos žvaigždynų trajektorijos ir išskirtinės pašto dėžutės, o už namo sienų – kalvių rankomis daryti balkonų rėmai ir įspūdingas fontanas vidiniame kieme. Visus metus kurti unikalūs menininkų darbai šiandien padeda perteikti tikrąją rajono dvasią gyventojams. „Užupis yra neatsiejamas nuo meno, kuris įsismelkęs net į namų sienas ir yra šio rajono vizitinė kortelė“, – teigia A. Liaudanskienė.

Geriausiai lankytojų vertinamo viešbučio sėkmę nulėmė ir menas

Įmonės atstovė pažymi, kad gyvenamieji namai – nėra vienintelės erdvės, į kurias vystytojai stengiasi integruoti meno kūrinius. Vis dažniau neatsiejama išskirtinumo dalimi menas tampa ir verslo pastatuose. Kaip pavyzdį A. Liaudanskienė pateikia verslo centrą „North Star“. „Tai buvo pirmasis mūsų verslo centras, kurį norėjome  papuošti ne tik įprastai, bet ir  specialiai šiam pastatui menininko sukurtu darbu. Todėl skelbėme konkursą ir išsirinkome labiausiai patikusią meninę instaliaciją, kuri jau ne vienerius metus puošia verslo centro fojė“.

„Darnu Group“ valdomas Vilniaus centre 2016 m. įkurtas viešbutis „Artagonist“ pasauliniame kelionių rekomendacijų tinklalapyje „TripAdvisor“ buvo pripažintas geriausiai lankytojų vertinamu viešbučiu sostinėje. A. Liaudanskienės teigimu „Artagonist“ sėkmė iš esmės yra nulemta drąsių, nestandartinių sprendimų, vienas tokių – pasirinktas ne gerai žinomas pasaulyje viešbučio franšizės ženklas, o pristatytas nuosavas ir savarankiškai sukurtas identitetas. 16 menininkų kiekviename viešbučio kambaryje sukūrė skirtingas freskas ir skulptūrines instaliacijas, kurios kasdien kuria unikalų viešbučio įvaizdį.

Skulptūrų parkas šalia namų

Nors menininkų darbų pastatų viduje galima išvysti vis dažniau, tačiau iniciatyvų už gyvenvietės teritorijos ribų vis dar nėra daug. Nors pamažu, tačiau NT vystytojai Lietuvoje stengiasi integruoti meną ir į miesto erdves.

Vienas tokių pavyzdžių – „Darnu Group“ inicijuotas skulptūrų-suoliukų parkas šalia „Antakalnio terasų“ gyvenvietės. Priešingai nei ekspozicijos daugiabučių laiptinėse, kurios prieinamos tik namo gyventojams, ši iniciatyva yra atvira visiems, t. y. tiek kvartalo gyventojams, tiek paprastiems praeiviams ar miesto svečiams. Be to, šiomis skulptūros atlieka ir dar vieną funkciją – kaip ir įprasti suoliukai yra skirtos praeiviams prisėsti.

Kaip yra sakęs šios gyvenvietės architektas Algirdas Kaušpėdas, pradinė skulptūrų parko idėja kilo siekiant tinkamai išnaudoti gamtinę aplinką bei susieti gyvenamąjį kvartalą su miesto viešosiomis erdvėmis. Taip pat buvo siekiama, kad skulptūromis pasidžiaugti ir jas įvertinti galėtų kuo daugiau žmonių. Dėl šios priežasties parkas buvo projektuojamas šalia didžiausio viešo Antakalnio tako.

Įmonės korporatyvinių reikalų ir rinkodaros direktorė A. Liaudanskienė pastebi, kad šiandien estetiniai miestiečių poreikiai tampa vis svarbesniu prioritetu renkantis būstą, o siekiant juos atliepti vystytojai yra įpareigoti ieškoti sprendimų.

Darnu Group
DARNU GROUP DAUGIABUČIAI AKVILĖ LIAUDANSKIENĖ SMĖLIO NAMAI UŽUPIO KRANTINĖS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Būstas
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Omberg“ anksčiau nei planuota užbaigė Vilniuje, Pašilaičiuose, 2017 m. pradėtą statyti gyvenamojo būsto projektą „Grigalaukio dominija“, kurį sudarė 4 statybų etapai. Iš viso į projektą investuota 21 mln. eurų ir pastatyti 444 butai. Aštuoniuose „Grigalaukio dominijos“ daugiabučiuose šiuo metu jau parduoti 399 butai – tai sudaro 90 proc. visų projekto butų. Ketvirtuoju etapu, į kurį „Omberg“ investavo 8 mln. eurų,...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 13 Kauno, 11 Šiaulių, 8 Telšių, 4 Panevėžio, 2 Klaipėdos bei 1 Marijampolės apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 45 asmenys. 15 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią Panevėžio apskrity...
Veidai
Lietuvos nacionalinis dramos teatras rengiasi premjerai – jaunas režisierius Motiejus Ivanauskas stato spektaklį „Dialogai“ pagal Platono ir kitų Antikos autorių tekstus, premjera įvyks rugsėjo 25 d. Pagrindinį vaidmenį šiame spektaklyje ruošia aktorius Vytautas Anužis, kuris sutiko pasidalinti mintimis apie aktoriaus profesiją ir naujausią savo darbą. Daiva Šabasevičienė Pastaraisiais metais Jūsų vaidmenys išsiskiria didele mobilizacija, energijos ir žodž...
Kriminalai
Nuo teismo paskirtos bausmės atlikimo slapstęsis nuteistasis įkliuvo sostinės kriminalistams. Nors ieškomam dvidešimt dvejų metų vyrui pavyko pasprukti nuo pasalą jam rugpjūtį surengusių kriminalistų, jis, nuteistas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, sukčiavimo ir turto pasisavinimo, šįkart neišsisuks. Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai, vykdę šio nuteistojo (gimusio 1998 m.)...
Savivalda
Vilniaus miesto Savivaldybė pasiryžo kiekvienoje sostinės seniūnijoje įrengti po vieną naują sporto aikštelę. Iki spalio pabaigos pilnai užbaigtos aikštelės atsiras 10 seniūnijų, o iki kitų metų vasaros darbai bus baigti ir likusiose 11 seniūnijų. Naujomis aikštelėmis siekiama praplėsti egzistuojančią sporto infrastruktūrą Vilniuje, kad miestiečiai turėtų daugiau vietų užsiimti aktyvia sportine veikla. „Miesto gyventojų tarpe matome poreikio kokybiškai spo...
Sveikata
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 62 koronaviruso (COVID-19) atvejai. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 17 Kauno, 15 Šiaulių, po 3 – Panevėžio ir Klaipėdos apskrityse. Tuo metu, po 1 atvejį vakarykštę parą registruota Marijampolės bei Alytaus apskrityse. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 41 žmogus. 17 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti ne...
Įvykiai
Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad Lietuvių liaudies buities, papročių, valgių ir amatų asociacija „Šventė visiems“ rugsėjo 17-20 dienomis organizuos renginį „Tautų mugė“. Todėl nuo rugsėjo 17 d. 19 val. iki rugsėjo 20 d. 22 val. draudžiamas transporto eismas Gedimino prospektu nuo Šventaragio iki J. Tumo-Vaižganto gatvės ir Totorių gatvės dalyje nuo Gedimino prospekto iki pastato Totorių g. 8, išskyrus renginio dalyvius, turinčius leidimus patekti į...
Kultūra
Prasideda išankstinė bilietų prekyba į didžiuosius Tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio renginius Šv. Kotrynos bažnyčioje. Aštuonioliktus metus vyksiančio festivalio rengėjai sako, kad savo žiūrovams turi paruošę ir planą B, jei kartais, kaip šių metų pavasarį, atsitiktų gyvenimas. Tad spalio 12 - 17 d. festivalis įvyks bet kokiomis aplinkybėmis. Šių metų programoje rudenėjančio Vilniaus gyventojams bei miesto sveciams paruoštas stiprus tarpsrit...
Įvykiai
„Panašu, nostalgija – labai stiprus trintukas, iš atminties pašalinantis visas blogybes ir paliekantis tik teigiamus prisiminimus.” Miha Mazzini, slovėnų rašytojas, režisierius, scenaristas, publicistas. Šiemet švenčiame Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo 30-metį. Kartu, vis dažniau prisimenami paskutiniai sovietmečio bei pirmieji nepriklausomybės metai. Dažnai – su nostalgija ir ilgesiu. Kaip sako slovėnų kūrėjas Miha Mazzini, per tiek metų nustrina blogi...