Vilniaus daugiabučių laiptinės puošiasi menininkų darbais

Daugiabučiai namai ir verslo pastatai mūsų šalyje jau kuris laikas nebėra pilki ir niūrūs, priešingai – jie išsiskiria spalvomis, dizaino elementais ir sutvarkyta aplinka. Be to, pastaraisiais metais Lietuvoje ryškėja pasaulinė tendencija – meno integracija į verslo ir gyvenamąją erdvę. Kaip teigia „Darnu Group“, NT plėtros ir valdymo įmonės, kuri viena pirmųjų pradėjo menininkų darbais puošti daugiabučius, biurus, viešbučius ir jų aplinką, atstovai, tai kuria pridėtinę vertę gyventojams.

Žvalgantis po didžiuosius pasaulio miestus, tokius kaip Niujorkas, Londonas, Paryžius, įprasta matyti gyvenamuosius namus ar verslo pastatus puošiančius meno kūrinius. Specialistai teigia, kad tai padeda kurti ne tik gražesnę, bet ir jaukesnę aplinką gyventojams. Be to, unikalūs darbai prideda projektui daugiau vertės ir išskirtinumo. Tai ypač aktualu pastaraisiais metais, mat pastebima, jog potencialūs gyventojai ar darbuotojai ieško kur kas daugiau nei tik kokybiško būsto ar biuro – jiems rūpi apgalvota ir išpuoselėta aplinka.

„Darnu group“, siekdama geriausių potyrių būsimiems naujakuriams, pradėjo bendradarbiauti su įvairiais meno atstovais ir keisti įprastą NT įvaizdį Lietuvoje. Šiandien menininkų darbai puošia skirtingas gyvenamąsias ir poilsio erdves, verslo pastatus.

Fotografijų parodos laiptinėse

Pasak UAB „Darnu Group“ korporatyvinių reikalų ir rinkodaros direktorės Akvilės Liaudanskienės, šiandieninė laiptinės erdvė patiria transformaciją: ji nėra tik kelias iki namų ir vis labiau skverbiasi į įprastą namų aplinką.

„Mūsų inicijuotos fotografijų parodos laiptinėse – tai būdas parodyti gyventojams, kad namai neapsiriboja tik asmenine gyvenamąja erdve – butu“, – pasakoja įmonės atstovė. Jos teigimu, jau tradicija tampantis laiptinių papuošimas padeda kurti jaukumo jausmą gyventojams visose namo patalpose.

Vienas pirmųjų projektų, kuriame laiptinėse buvo eksponuojami fotografų darbai, – „Smėlio namai“ Vilniaus Antakalnio mikrorajone. Šiek tiek vėliau, prestižinėje „Eglių terasų“ gyvenvietėje buvo pristatyti 43 fotografo ir gamtininko Renato Jakaičio darbai, kuriuose įamžinta Lietuvos gamta bei laukiniai žvėrys ir paukščiai. Kaip dovana namo gyventojams skirta paroda, pasak A. Liaudanskienės, suteikia jiems galimybę kasdien mėgautis gražiais vaizdais bei atlieka edukacinę funkciją.

Vis dėlto panašios bendrovės iniciatyvos neapsiriboja tik laiptinių erdve, pavyzdžiui, toje pačioje „Eglių terasų“ gyvenvietėje menininkai padėjo apipavidalinti ir požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. Šiandien ją puošia skirtingų meno atstovų sukurtas grafiti paveikslas, siekiantis net 162 kv. metrus.

Unikalios vidinės meno galerijos

Vienas naujausių ir didžiausią menininkų komandą subūręs projektas – „Užupio krantinės“ Vilniuje. Net 13 gerai žinomų šalies skulptorių, tapytojų, keramikų, grafikų, fotografų puoselėjo 15 gyvenvietės koridorių ir pavertė juos unikaliomis meno galerijomis, skirtomis senųjų Užupio gyventojų profesijoms.

„Dažnai laiptines žmonės užmiršta. Dekoruoja savo butus, galbūt kažką kieme, bet laiptinės, atrodo, yra praeinamas dalykas ir jos tiesiog dingsta. Dirbdami jautėme atsakomybę prieš čia gyvensiančius žmones, nes norėjome, kad menas juos lydėtų iki pat namų durų“, – sako prie projekto įgyvendinimo prisidėjęs dailininkas Tadas Šimkus.

Žinoma menininkė Kunigunda Dineikaitė sako, jog sukurti universalų meno kūrinį, kuris būtų pritaikytas konkrečiai erdvei ir lygiagrečiai pačiai likti ištikimai savo paties stilistikai yra tikras iššūkis. „Ir vis dėlto didžiausias iššūkis yra konceptualus mąstymas, vizijos sukūrimas, o vėliau tikslus tos vizijos perkėlimas ant sienos, kurios estetinė išraiška ir yra šio projekto tikslas. Šiame projekte nesinorėjo tiesiog puošti koridorių sienas paveikslais iš studijos, siekiau sukurti tikslingą dizaino viziją, specialiai pritaikytą konkrečiai vietai“,- pasakoja K. Dineikaitė.

„Užupio krantinių“ namų vidines sienas puošia milžiniška freska, šimtai keramikos dirbinių, pieštos žvaigždynų trajektorijos ir išskirtinės pašto dėžutės, o už namo sienų – kalvių rankomis daryti balkonų rėmai ir įspūdingas fontanas vidiniame kieme. Visus metus kurti unikalūs menininkų darbai šiandien padeda perteikti tikrąją rajono dvasią gyventojams. „Užupis yra neatsiejamas nuo meno, kuris įsismelkęs net į namų sienas ir yra šio rajono vizitinė kortelė“, – teigia A. Liaudanskienė.

Geriausiai lankytojų vertinamo viešbučio sėkmę nulėmė ir menas

Įmonės atstovė pažymi, kad gyvenamieji namai – nėra vienintelės erdvės, į kurias vystytojai stengiasi integruoti meno kūrinius. Vis dažniau neatsiejama išskirtinumo dalimi menas tampa ir verslo pastatuose. Kaip pavyzdį A. Liaudanskienė pateikia verslo centrą „North Star“. „Tai buvo pirmasis mūsų verslo centras, kurį norėjome  papuošti ne tik įprastai, bet ir  specialiai šiam pastatui menininko sukurtu darbu. Todėl skelbėme konkursą ir išsirinkome labiausiai patikusią meninę instaliaciją, kuri jau ne vienerius metus puošia verslo centro fojė“.

„Darnu Group“ valdomas Vilniaus centre 2016 m. įkurtas viešbutis „Artagonist“ pasauliniame kelionių rekomendacijų tinklalapyje „TripAdvisor“ buvo pripažintas geriausiai lankytojų vertinamu viešbučiu sostinėje. A. Liaudanskienės teigimu „Artagonist“ sėkmė iš esmės yra nulemta drąsių, nestandartinių sprendimų, vienas tokių – pasirinktas ne gerai žinomas pasaulyje viešbučio franšizės ženklas, o pristatytas nuosavas ir savarankiškai sukurtas identitetas. 16 menininkų kiekviename viešbučio kambaryje sukūrė skirtingas freskas ir skulptūrines instaliacijas, kurios kasdien kuria unikalų viešbučio įvaizdį.

Skulptūrų parkas šalia namų

Nors menininkų darbų pastatų viduje galima išvysti vis dažniau, tačiau iniciatyvų už gyvenvietės teritorijos ribų vis dar nėra daug. Nors pamažu, tačiau NT vystytojai Lietuvoje stengiasi integruoti meną ir į miesto erdves.

Vienas tokių pavyzdžių – „Darnu Group“ inicijuotas skulptūrų-suoliukų parkas šalia „Antakalnio terasų“ gyvenvietės. Priešingai nei ekspozicijos daugiabučių laiptinėse, kurios prieinamos tik namo gyventojams, ši iniciatyva yra atvira visiems, t. y. tiek kvartalo gyventojams, tiek paprastiems praeiviams ar miesto svečiams. Be to, šiomis skulptūros atlieka ir dar vieną funkciją – kaip ir įprasti suoliukai yra skirtos praeiviams prisėsti.

Kaip yra sakęs šios gyvenvietės architektas Algirdas Kaušpėdas, pradinė skulptūrų parko idėja kilo siekiant tinkamai išnaudoti gamtinę aplinką bei susieti gyvenamąjį kvartalą su miesto viešosiomis erdvėmis. Taip pat buvo siekiama, kad skulptūromis pasidžiaugti ir jas įvertinti galėtų kuo daugiau žmonių. Dėl šios priežasties parkas buvo projektuojamas šalia didžiausio viešo Antakalnio tako.

Įmonės korporatyvinių reikalų ir rinkodaros direktorė A. Liaudanskienė pastebi, kad šiandien estetiniai miestiečių poreikiai tampa vis svarbesniu prioritetu renkantis būstą, o siekiant juos atliepti vystytojai yra įpareigoti ieškoti sprendimų.

Darnu Group
DARNU GROUP DAUGIABUČIAI AKVILĖ LIAUDANSKIENĖ SMĖLIO NAMAI UŽUPIO KRANTINĖS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
1 žmogus rekomenduoja

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Pagal bendrą kraštovaizdžio pobūdį Verkių regioninis parkas priskiriamas miškingų ežerynų ir kalvynų regioniniam parkui, tiksliau ežeruotų kalvynų. Verkių regioninis parkas įsteigtas 1992 m. siekiant išsaugoti Žaliųjų ežerų kraštovaizdį, vertingus Verkių, Kalvarijų, Trinapolio apylinkių kultūrinius istorinius kompleksus bei kitas gamtos ir kultūros paveldo vertybes, tokias kaip: Žaliųjų ežerų gilius dubaklonius, Neries šlaitus, Turniškes, Riešės ir Baltupi...
Sportas
Lietuvos futbolo A lygos septintajame ture akis į akį stojo du pirmame ketverte įsitaisę klubai – Vilniaus „Žalgiris“ bei „Kauno Žalgiris“. Vilniečiai įrodė savo pranašumą ir užtikrintai įveikė varžovus rezultatu 3:1 (2:1). Dvikova svečiams prasidėjo šaltu dušu: jau 2-ąją minutę kauniečiai grubiai suklydo savo aikštės pusėje, kamuolį perėmė Matas Vareika ir vienu lietimu šį pasiuntė Pau Moreriui, kuris tiksliu smūgiu į tolimąjį vartų kampą išvedė „Žalgirį“...
Laisvalaikis
Kepame Velykų pynę: populiari ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje Jei vis dar ieškote idėjų, kuo papildyti Velykų meniu, šis kepinys neabejotinai papuoš stalą ir sukurs šventinę atmosferą. Ne veltui nostalgiškai skani Velykų pynė nuo neatmenamų laikų puikuodavosi ne tik ant mūsų protėvių stalo, bet buvo ir tebėra tikra pažiba įvairiose tautose. Tiesa, pasaulio virtuvėje šios mielinės pynutės receptūros ir pavadinimai skiriasi, tačiau visų jų skonis ir sukel...
Įvykiai
Šiandien 20.53 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Vasario 16-osios g. 4 atvira liepsna dega butas pirmame aukšte. Gaisro metu nukentėjo moteris.  Į įvykio vietą išsiųstos Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai.
Įvykiai
"Oro navigacija” informuoja, kad pasikeitus Europos Sąjungos teisės aktų reglamentavimui ir atsižvelgiant į ženkliai išaugusį besileidžiančių ir kylančių lėktuvų skaičių Vilniuje, nuo gegužės mėnesio keisis skrydžių karšto oro balionais tvarka virš Lietuvos sostinės.  Pakeitimai daromi bendradarbiaujant su už skrydžių saugą atsakingomis Lietuvos institucijomis bei Lietuvos oreivių draugija.  Siekiant užtikrint skrydžių saugą, naujoji tvarka numato šiuos pa...
Įvykiai
Akcinė bendrovė Lietuvos paštas tęsia savo veiklos efektyvinimą bei modernizavimą: penktadienį Vilniaus Akropolyje duris atvėrė erdvus naujos koncepcijos pašto skyrius, kuriame galima atlikti įvairias finansines operacijas ir siųsti bei atsiimti pašto siuntas.  „Vilniaus Akropolyje iki šiol veikė du pašto skyriai: 36 kv. m prieš MAXIMA parduotuvę ir 30 kv. m prieš „Deichmann“ parduotuvę, tačiau nenutrūkstantis lankytojų srautas ir įvairesnių pašto paslaugų...
Sportas
„Žvaigždė? Aš? Nesąmonė. Tai trukdo sportininkui, – atvirai sako kovotojas Marius Žaromskis. – Bent jau man dėmesys visada trukdydavo. Lietuvoje pastebėjau, kad mane irgi žmonės atpažįsta. Pažiūri, pabaksnoja pirštais ir nueina. Lietuviai kuklūs“. Paskutinį kartą M. Žaromskis gimtinėje kovojo 2008-aisiais, kai „BUSHIDO Hero‘s“ turnyre pirmajame raunde nokautavo lenką Jedrzejų Kubskį. „Tai vyko senokai, tačiau viską prisimenu tarsi tai būtų vykę vakar“, – n...
Įvykiai
Šiandien 13.57 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniuje, Kavarijų ir Žalgirio g. sankirtoje, po sudarytos avarinės situacijos,   staigiai stabdant keleiviniam autobusui salone nukrito ir  susižalojo vyras ir moteris.  Informacija apie įvykį perduota Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai, Vilniaus apskrities vyriausijam policijos komisariatui.
Verslas
Didžiausiame Baltijos šalyse prekybos ir pramogų centre Vilniaus „Akropolyje“ vykdomo atnaujinimo projekto „Akropolis persirengia“ metu jau įvykdyta 70% suplanuotų komercinio ploto atnaujinimo darbų, viena po kitos atidaromos atsinaujinusios parduotuvės. Šią savaitę prekybos ir pramogų centre naujose patalpose atsidaro didžiausia Lietuvoje, naujos koncepcijos „Lindex“, nauja „Denim Dream“, atsinaujinusi „Sterntaler“ parduotuvė ir modernus „Lietuvos pašto“...