Vilniaus universiteto beaidžiame kambaryje suskambo muzika

Vilniaus universiteto beaidžiame kambaryje suskambo muzika, vilniuje.info

2018 m. lapkričio 9 d. Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Taikomosios elektrodinamikos ir telekomunikacijų instituto (TETI) patalpose iškilmingai atidarytas beaidis kambarys. Tokios mokslinės laboratorijos atidarymas atveria naujas tyrimų ir eksperimentų galimybes VU studentams ir mokslininkams.

Atidarymo ceremonijoje sveikinimo žodį tarė ir laboratoriją pristatė TETI direktorius prof. Jonas Matukas, Fizikos fakulteto dekanas prof. Juozas Šulskus, Lietuvos mokslų akademijos prezidentas prof. Jūras Banys ir laboratoriją įsteigusios įmonės UAB „LigoWave Technology“ vadovas Giedrius Motiejūnas.

„Kad ir koks protingas būtum, technologiniams mokslams reikia geros eksperimentinės bazės – be jos vertingų darbų neatliksime. Tad reikia ir smegenų, ir geležies. Dabar mes turime puikią geležį – puikią įrangą“, – apie fizikų mokslininkų bendruomenei svarbų įvykį kalbėjo prof. J. Banys.

Atidarymo vinimi tapo trijų VU orkestro „Oktava“ studentų atliktas eksperimentas. Fizikos fakulteto teorinės fizikos ir astrofizikos studijų programos I kurso magistrantas Marijus trombonu, telekomunikacijų fizikos ir elektronikos studijų programos IV kurso bakalaurantas Antanas trimitu ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos trimito specialybės II kurso studentas Gytis dukart atliko Dono Gillso ir Michaelo Browno gospelo dainą „Just a Closer Walk with Thee“. Tik kelias minutes trukusio koncerto galėjo pasiklausyti VU Komunikacijos ir Teisės fakultetų koridoriuose į paskaitas skubantys studentai ir renginio svečiai.

Vilniaus universiteto beaidžiame kambaryje suskambo muzika, nuotrauka-1

Iš šurmulio studentai persikėlė į beaidį kambarį – vieną tyliausių vietų pasaulyje. Visi šio kambario paviršiai yra padengti ypatinga spyglius primenančia absorbuojančia medžiaga, sugeriančia elektromagnetines bangas. Išspinduliuota elektromagnetinė banga čia tarsi sklinda į begalybę, nesutikdama jokių kliūčių, taigi ir neatspindėdama ir nesukeldama aido. Didžiausiu triukšmu laboratorijoje tampa širdies plakimas, virškinamojo trakto garsai, kvėpavimas. Ilgiausiai žmogui išverti absoliučią tylą tokiame kambaryje (JAV) yra pavykę 45 minutes. VU orkestro studentai  beaidžiame kambaryje praleido 5 minutes ir antrąkart pakartojo muzikinį kūrinį. Atidarymo svečiai, VU bendruomenės nariai ir VU gerbėjai galėjo stebėti tiesioginę transliaciją internetu iš laboratorijos.

Susirinkusieji užgniaužę kvapą ir įtempę ausis klausėsi muzikos, o klausytojai mokslininkai juokavo, esą studentai girdi ne tik pučiamuosius instrumentus, bet ir groja į taktą su savo širdies plakimu. Iš kambario išėję susijaudinę studentai sunkiai galėjo apibūdinti keistą ir nejaukią būseną laboratorijoje. Trombonu grojantis Marijus pasakojo, kad buvo labai sunku girdėti save ir muzikuojančius draugus: „Pasisukom į vieną pusę ir visiškai negirdėjau Gyčio. Vos vos girdžiu Antaną. Atrodo, kad groju vienas. Buvo labai nejauku.“

Vis dėlto mokslinės laboratorijos paskirtis – ne muzikiniai eksperimentai. Beaidžiame kambaryje bus atliekami įvairūs trukdžių poveikio moderniuose belaidžiuose tinkluose eksperimentiniai tyrimai, antenų projektavimo, derinimo ir matavimo darbai. VU mokslininkų bendruomenė didžiuojasi šios laboratorijos atidarymu ir tikisi, kad nuo šiol plėsis Fizikos fakulteto studentų baigiamųjų darbų tematika ir tyrimų bei eksperimentų laukas. Laboratorija galės naudotis studentai, mokslininkai ir „LigoWave“ darbuotojai. „Mūsų kompanija rūpinasi talentais, vertina technologijomis grįstą verslą, nes technologijų vystymas yra sėkmingo ir visuomenei naudingo verslo garantas“, – teigia UAB „LigoWave Technology“ vadovas Giedrius Motiejūnas. Besiplečiantis TETI verslo ir mokslo bendradarbiavimas leis studentams įgyti daugiau praktinių žinių telekomunikacijų ir elektronikos srityse, o verslo įmonės sulauks puikų inžinerinį bei fizikinį įšsilavinimą turinčių specialistų.

Vilniaus universitetas
VILNIAUS UNIVERSITETAS BEAIDIS KAMBARYS
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.