Vilniaus gatvės prabilo Salomėjos Nėries eilėmis

Vilniaus gatvės prabilo Salomėjos Nėries eilėmis, vilniuje.info

Artėjant poetės Salomėjos Nėries gimtadieniui, lapkričio 15 dieną, žinoma menininkė, Vilniaus dailės akademijos doktorantė, Eglė Grėbliauskaitė, kviečia permąstyti istorinių figūrų vertinimą ir šia proga viešose Vilniaus erdvėse pristato instaliaciją "Į ŠALTĄ MŪRĄ ATSITRENKUS IŠ SAVO SAPNO NUBUDAU".

Eglės Grėbliauskaitės instaliacija išsidėsčiusi per kelias lokacijas. „Į ŠALTĄ MŪRĄ ATSITRENKUS IŠ SAVO SAPNO NUBUDAU" - tai prieštaringos Salomėjos Nėries figūros, jos istorinio personažo tyrimas. Jis susideda ne tik iš 3 elementų: teksto, specialiai paruošto poetės poezijos rinkinio garso įrašo bei šviečiančio portreto, bet įtraukia ir patį miestą - jo figūras ir įstaigas. Skirtingi jos elementai kelia vis kitokius klausimus apie kūrėjos asmenybę ir vaidmenį.

Priešais P. Cvirkos paminklą Pylimo ir Islandijos gatvių sankirtoje, antrojo aukšto balkone, įrengtas šviečiantis, tarsi su Petro Cvirkos paminklu flirtuojantis poetės portretas. Galima tik spėlioti, ką abu kūrėjai pasakytų šiandien, žvelgdami vienas kitam į akis skersai skubančio miesto užpildytos sankryžos?

Prie S. Nėries gimnazijos periodiškai skambantis įrašas su ideologinių ir emocionalių ir atgaila persmelktų, Nelės Savičenko įskaitytų, poetės eilėraščių popuri atliepia platų, neramų ir iki šiol aktualų jos kūrybos spektrą bei sunkiai iššifruojamą asmenybę, kviečia naujai permąstyti ir patirti jos istorinį bei kūrybinį palikimą bei kiekvieno sprendimo kompleksiškumą; klausti, kodėl padarome būtent tuos sprendimus, kuriuos padarome - ir ar menininkai turėtų kitaip jausti atsakomybę, juos priimdami; o tuo pačiu, apie mokyklos, kaip kritinio mąstymo ir klausimų kėlimo lauko, pozicijas bendrame visuomenės kontekste.

Dar viena projekto dalis - M. Kalinauskaitės autorinis tekstas, kurį žiūrovai galės rasti gimnazijoje bei šalia „Pamėnkalnio galerijos" įsikūrusioje kavinėje „Elska Coffee". Jame, pabrėžiant visų mūsų sprendimų neapibrėžtumą ir neprognozuojamą poveikį mums patiems, mūsų aplinkai, artimiesiems bei ateičiai, kviečiama mąstyti ir diskutuoti apie plonas ribas tarp asmeninio pasirinkimo ir bendros atsakomybės, apie būdus ugdyti asmeninę valią sudėtingų politinių bei socialinių procesų akivaizdoje - net ir išliekant labai pažeidžiamiems.

"Kada būsime pasirengę ne naikinti ar slėpti istorijos liekanas, arba jas skanauti selektyviai, o pasidėję faktus ant stalo juos tiesiog priimsime kaip faktus, net jei jie nemalonūs? Kada būsime pasirengę išmokti istorijos pamoką ir pagaliau eiti pirmyn - nepamiršę, stebėdami patys save?” - klausia menininkė.

"S. Nėries gimtadienis, tai proga apmąstyti jos, kaip kūrėjos ir visuomeninės veikėjos herojų, ir laikmetį, kuriame ji kūrė, taip skausmingai palietusį kiekvieno šalies gyventojo likimą. Poetės atvejis, šiandien mums suteikia progą kalbėti apie pagarbą sau ir kitam, apsisprendimo laisvę, toleranciją, baimę ir drąsą, laisvę ir jos kainą. Visuomenės brandą rodo jos sugebėjimas stebėti ir vertinti save. George'as Orwellas yra pasakęs, kad efektyviausias būdas sunaikinti žmones yra nesuteikti jiems galimybės suprasti savo istorijos." -  sako Eglė Grėbliauskaitė.


Instliacija Į ŠALTĄ MŪRĄ ATSITRENKUS  IŠ SAVO SAPNO NUBUDAU veiks
2018 11 15 - 12 10, lokacijos:
1. Pylimo ir Islandijos gatvių kampas
2. Salomėjos Nėries paminklas prie Salomėjos Nėries gimnazijos (Vokiečių g. 32)
3. Salomėjos Nėries gimnazija ir šalia „Pamėnkalnio galerijos" įsikūrusioje kavinėje „Elska Coffee" (Pamėnkalnio g. 1).

SALOMĖJA NERIS EGLĖ GRĖBLIAUSKAITĖ INSTALIACIJA
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.