Dr. Jonas Basanavičius sugrįžo į Vilnių

Dr. Jonas Basanavičius sugrįžo į Vilnių, vilniuje.info

 Dr. Jonas Basanavičius sugrįžo į Vilnių! Paminklas tautos patriarchui J. Basanavičiui bus iškilmingai atidengtas  lapkričio 23 dieną, 18 val. aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją (Aušros Vartų g. 5 Vilniuje). 

 Renginyje dalyvaus Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Prezidentas Valdas Adamkus, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir skulptūros autorius Gediminas Piekuras. 

 Aplink skulptūrą sukurta erdvė, leidžianti žmonėms iš arti apžiūrėti 2 m 70 cm figūros plastinę raišką, gyvai judėti apie skulptūrą, kuri pastatyta ant neaukšto, vos 45 cm pjedestalo. Ant paminklo postamento iškalta garsi Jono Basanavičiaus mintis: „Kaip aušrai auštant nyksta ant žemės nakties tamsybė, o kad taip jau prašvistų Lietuvos dvasė! Toks mūsų troškavimas ir noras“. Tai žodžiai iš pirmojo „Aušros“ numerio pratarmės, parašyti 1883 metų sausį Prahoje ir išspausdinti kovą Ragainėje. Autobiografijoje „Mano gyvenimo kronika“ J. Basanavičius yra pasakęs, kad šie žodžiai jam buvo labai svarbūs ir jaudinantys. 

 Paminklas  atidengiamas 1200 kv. m  ploto aikštėje, kur paklota nauja danga,  įrengti suoliukai,  šiukšliadėžės, šviestuvai,  bus pasodintos obelys.  Aikštės tvarkybos darbai truko pusmetį.  

 Tai ypatingos svarbos istorinė Vilniaus erdvė, priešais buvusius Miesto salės rūmus, kuriuose 1905 metų gruodžio 4-5 dienomis posėdžiavo Didysis Vilniaus seimas. Būtent Jonas Basanavičius buvo Lietuvių suvažiavimo Vilniuje idėjos autorius, šio suvažiavimo pagrindinis organizatorius. Didysis Vilniaus seimas, deklaravęs politinės lietuvių tautos tęstinumą, davė pradžią moderniai Lietuvos valstybei ir šiuolaikiniam mūsų parlamentarizmui. 

Paskutinis sostinėje vykusių Valstybės šimtmečio renginių ciklo akcentas labai simbolinis – J.Basanavičius sugrįžo į Vilnių, į Valstybę. J. Basanavičiaus asmenybė buvo atgimimo centras, nuo jo  telkiančios valios ir proto  prasidėjo valstybės atgimimas.   

Vilniaus miesto savivaldybė
PAMINKLAS JONUI BASANAVIČIUI JONAS BASANAVIČIUS GEDIMINAS PIEKURAS LIETUVOS NACIONALINĖ FILHARMONIJA
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.