Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje – išskirtinis koncertas „Kinijos garsai“

Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje – išskirtinis koncertas „Kinijos garsai“, vilniuje.info

Lapkričio 23 d. nuo 18.00 val. Vilniaus universiteto (VU) Šv. Jonų bažnyčioje vilniečių širdis džiugins rytietiška muzika. Koncertas „Kinijos garsai“ – vienintelis šiais metais VU Konfucijaus instituto ir užsienio muzikos akademijų projektas, sujungiantis tradicinę kinų ir klasikinę Vakarų muziką. Į šį išskirtinį renginį kviečiame kartu su Lietuvoje šia proga viešinčiais Kinijos centrinės muzikos konservatorijos, kuri yra svarbiausia šalies aukštoji muzikos mokykla, ir pirmojo bei vienintelio pasaulyje muzikinės krypties Konfucijaus instituto, kuris įsikūręs Danijos karališkojoje muzikos akademijoje, dėstytojais ir muzikantais.

Šis renginys skirtas VU Konfucijaus instituto aštuonerių metų veiklos Lietuvoje sukakčiai paminėti. VU Konfucijaus institutas įsteigtas 2010 m. lapkričio 26 d., pasirašius sutartį tarp VU ir Kinijos Liaudies Respublikos švietimo ministerijos padalinio (Hanban), bendradarbiaujant su Liaoningo universitetu (Šenjangas, Kinijos LR). Pagrindiniai VU Konfucijaus instituto veiklos tikslai yra su Kinija susijusių mokslinių tyrimų ir studijų skatinimas bei plėtojimas, taip pat akademinių bei kultūrinių renginių organizavimas.

Šio koncerto tikslas – supažindinti Lietuvos klausytojus su tradicine Kinijos muzika ir muzikos garsais perteikti skambantį skirtingų kultūrų dialogą. Koncerte keturi muzikantai gros tradiciniais kiniškais instrumentais – pipa, dizi(didzi), yangqin (jangčinu), guzheng (gudžengu) ir vienas – vakarietišku, akordeonu.

Trys iš kiniškų instrumentų yra styginiai, pasižymintys savitu skambesiu. Keturstygė pipa Tangų dinastijos laikotarpiu (7–9 a.) tapo rūmų instrumentu, o šiandien tai vienas populiariausių kiniškų instrumentų, kuriuo dažniausiai groja moterys muzikantės. Jangčinas – mušamasis styginis instrumentas, artimas cimbolams ir, manoma, atkeliavęs iš vakarinių Kinijos kaimynų. Trečiasis – gudžengas, bene labiausiai paplitęs kiniškas instrumentas, savo skambėjimu sukuriantis tekančio vandens ar griaustinio įspūdį ir taip perteikiantis subtilų Kinijos gamtos grožį. Didzi – kiniškoji bambukinė fleita, savo garsais galinti liūdną pradžiuginti, o jautrų – pravirkdyti.

Visi koncerte dalyvausiantys Kinijos muzikantai išsiskiria ypatingu talentu ir yra įvairiausių konkursų prizininkai, aukščiausių apdovanojimų nugalėtojai. Li Yingchun, Sičuanio muzikos konservatorijos tradicinių instrumentų katedros absolventas, pasižymi puikia bambukinės fleitos dizi technika. Šis muzikantas yra surengęs net devynių konkursų laureato koncertus. 2013 m. Li Yingchun Nacionaliniame teatre kartu su Čengdu kinų orkestru kaip kviestinis atlikėjas dalyvavo didžiajame simfonijos „Jincheng Siguan“ koncerte. Šiuo metu jis dėsto muzikinės krypties Konfucijaus institute Danijoje.

Mi Xuanye yra Kinijos centrinės muzikos konservatorijos Tradicinių instrumentų katedros magistrantūros absolventė ir yangqin virtuozės prof. Liu Yuening mokinė. Dėl savo nepriekaištingų solinių ir ansamblinių pasirodymų tarptautiniuose konkursuose yra apdovanota ne vienu pirmosios vietos prizu. Koncertuojant jai teko apkeliauti gausybę valstybių Azijoje, Europoje, Pietų ir Šiaurės Amerikoje. Mi Xuanye turi patirties scenos ir personalo vadyboje – jai teko prisidėti prie koncertų ir tarptautinių muzikinių renginių organizavimo.

Wang Yifan yra Kinijos centrinės muzikos konservatorijos Tradicinių instrumentų katedros bakalaurė, Su Chang mokinė. Prisidėjo prie guzheng instrumento egzaminų tarptautinių vertinimo kriterijų. Norėdama plėsti užsienio šalių susidomėjimą kinų muzika, ji skaitė pranešimus ne vienoje konferencijoje.

Zhou Linyi yra Kinijos centrinės muzikos konservatorijos Tradicinių muzikos instrumentų katedros absolventė ir garsaus pipa instrumento atlikėjo bei edukologo prof. Hao Yifan mokinė. 2011 m. buvo priimta į bakalauro programą, o 2015 m. pirmu numeriu įstojo į magistrantūrą. Studijų metais grojo pipazhongruan ir daruanNacionaliniame jaunimo simfoniniame orkestre, Zhang Hongyan instrumentų ansamblyje ir daugelyje kitų kolektyvų. Be įvairių tarptautinių konkursų, ji ne vieną kartą prisidėjo prie tradicinio ir svarbiausio Kinijoje kinų Naujųjų metų koncerto, kurį žiūri visa šalis.

Renginyje taip pat bus galima išgirsti klasikinio vokalo solistą, talentingąjį kinų tenorą Xu Chen, kuris koncerte atliks ne tik kinų kompozitorių kūrinius, bet ir visiems puikiai žinomą G. Verdi ariją „La donna e mobile“. Solistas studijavo Šanchajaus muzikos konservatorijos magistrantūroje, garsiojo kinų baritono prof. Changyong Liao klasėje. 2016 m. gegužę įstojo į solisto programą Danijos karališkosios muzikos akademijoje, mokėsi sopranų Eva Hess Thaysen ir Anne Margrethe Dahl klasėse. Xu Chen teko garbė asmeniškai semtis patirties iš tokių garsių atlikėjų ir muzikantų kaip Rogeris Vignoles’is, Mikaelis Eliasenas, Malcolmas Martineau, Neville’is Dove, Christopheris Purvesas, Salvatore Fisichella, Jaime Aragallas ir daugelio kitų. Xu Chen – daugelio konkursų prizininkas. Žymiausi – 10-asis Kinijos „Golden Bell“, 51-asis Tulūzos tarptautinis vokalo konkursas ir 2017 m. Vienos tarptautinis muzikos konkursas, juose Xu Chen laimėjo pirmąją vietą. Daugelyje šalių buvo kviečiamas kaip solistas. Atliko programas Džiangsu didžiajame teatre, Šanchajaus koncertų rūmuose, Rytų meno centre, Tokijo Suntory koncertų rūmuose, Xinghai koncertų rūmuose, Kunshan Baoli teatre, Tovoli koncertų rūmuose, Betty Nansen teatre, Kopenhagos operos festivalyje, Šanchajaus pavasario tarptautiniame muzikos festivalyje, Vienos Auksiniuose rūmuose, Paryžiaus Bastilijos operos rūmuose, Tulūzos operos rūmuose ir kt.

Jau šį penktadienį, lapkričio 23 d., 18:00 val. kviečiame pasiklausyti „Kinijos garsų“, kuriuose susipins šiuolaikinių Kinijos kompozitorių ir klasikinė G. Verdi bei A. Piazzolos muzika.

Koncertas vyks Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje, Šv. Jono g. 12.

Koncertas yra nemokamas. 

Vilniaus universitetas
VILNIAUS UNIVERSITETAS ŠV.JONŲ BAŽNYČIA KONCERTAS KINIJOS GARSAI
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.